Kjo recetë krokante e grumbullit të arrave dhe farave është një mbushje sallate me të cilën do të dëshironi të hani.

Arra krokante dhe grupe farash

Koha aktive:5 minuta

koha totale:25 minuta

Shërbimet:7 deri në 14 (bëjnë 3 1/2 gota)

Koha aktive:5 minuta

koha totale:25 minuta

Shërbimet:7 deri në 14 (bëjnë 3 1/2 gota)

mbajtës i vendndodhjes kur ngarkohen veprimet e tekstit

Që kur isha fëmijë, më ka pëlqyer gjithmonë një sallatë e mirë. Ky ishte shpesh kursi im i preferuar dhe tani që kam një fëmijë timin, jam i lumtur që shoh që e dua atë po aq sa e dua. Edhe natën kur porosisim pica, zakonisht bëjmë sallatë me të. Dhe kur them sallatë, zakonisht është aq e thjeshtë sa rukola e zbukuruar me lëng limoni, vaj ulliri, kripë dhe piper.

Por jo të gjitha sallatat krijohen të barabarta.

Për mua, ajo që ndan një sallatë të mirë nga një sallatë e mrekullueshme është kur çdo kafshatë sjell pak nga gjithçka. Disa të freskëta, disa të lëngshme, disa të ndritshme dhe acidike, disa kremoze dhe disa krokante. Kur çdo gjemba dëshiron të të ketë një tjetër. Dhe shpesh, është kërcitja ajo që e bën sallatën të parezistueshme.

Këto 7 receta sallate janë të mjaftueshme për darkën tuaj të ardhshme

Pra, cili kombinim përbërësish do të krijojë sallatën e ëmbël të ëndrrave të mia?

Përcaktova me një ide të paqartë se ku doja të përfundoja – krokante, e sigurt, por e shijshme dhe e pasur me umami. Kam testuar disa receta që gjeta në libra gatimi dhe në internet dhe nuk më pëlqeu asnjëra prej tyre.

Instinkti im i parë ishte të bëja një granola të shijshme, e cila… ishte e mirë, por kuptova se po kërkoja një rezultat ushqyes, me fara – guxoj ta them – krokante.

Përveç tërshërës, vëmendjen e kam kthyer te farat, arrat dhe drithërat e ndryshëm, duke luajtur me përmasat dhe përgatitjen e kërkuar. Ndërsa mua më pëlqenin arrat dhe arra, nuk më pëlqyen notat e tyre të forta dhe tokësore. Dhe lajthitë funksionuan mirë, por doja të shmangja korrjen e tepërt. Në fund, bajame ose fëstëkë të prerë ose të prerë në feta, kisha madhësinë, shijen dhe strukturën e duhur.

Për atë umami, fillimisht u anova drejt salcës së sojës. Doja një shije të thellë, por jo mbresëlënëse. E imagjinoja që kjo të ishte një domosdoshmëri në sallata apo tas me drithëra në shtëpi, por edhe si një meze të lehtë.

Me pak fjalë, doja që ajo të ishte gjithçka për të gjithë njerëzit – më lehtë të thuhej sesa të bëhej.

5 sallata anësore të ndritshme dhe krokante për ta bërë çdo vakt të shijshëm

Ndërsa më pëlqejnë notat umami të salcës së sojës, aroma mbizotëronte, duke shpërqendruar nga vetë sallata, si ai fëmijë i trazuar në shkollën e mesme që e kishte gjithmonë dorën me përgjigjen. E njëjta gjë ndodhi me përdorimin e salcës së peshkut.

Në panik, po shikoja derën e qilarit tim me salcë dhe uthull kur pashë një shishe me Aminos të kokosit. Ky është truku. Përfundova duke përdorur një trinitet aromash që, kur kombinoheshin, më dhanë pikërisht atë që kërkoja: aminoacidet e kokosit, maja ushqyese dhe shurup panje (mund të përdorni mjaltë në vend të kësaj, por atëherë kriza nuk është vegane) Do të ndodhë ).

Disa teste të tjera morën të gjithë elementët në përmasat e duhura – diçka që dukej, në fillim, ishte çuditërisht e vështirë për t’u reduktuar, dhe unë isha shumë krenar për rezultatin.

Gjatë testimit, rastësisht u përplasa me diçka emocionuese – gjithsesi, për një shkrimtar ushqimi. Zbulova se duke hedhur vajin, kërcitja që rezulton, pasi të ftohej nga furra, u ngurtësua në një bllok të ngurtë me arra dhe fara. Jam i sigurt që farat chia në përzierje, kur njomet pak nga aminoacidet dhe shurupi i panjeve, ndihmojnë në “ngjitjen” e tufave. Kjo ju lejon ose ta copëtoni atë në copa më të vogla ose ta ndani në grupe më të mëdha ose më të vogla.

Bëni tasin më të mirë të drithërave me këto receta për bazat, proteinat, mbushjet dhe salcat.

Këto grupe i kam provuar me sallata të ndryshme. E lava me një tas supë. I vendosa sipër vezët e mia të fërguara me të. E spërkata mbi një tas me drithëra. Dhe, sikur të mos mjaftonte kjo, as unë nuk mund të ndaloja së ngrëni me të.

Çfarë do, apo jo? Një përbërës unik, i lehtë për t’u bërë që mund të luajë role të shumta.

Jo vetëm që sallata juaj është më emocionuese, me teksturë dhe më e shijshme me këto grupe krokante, por ato janë gjithashtu “krokante”, siç filluam t’i quajmë në shtëpi, duke e kthyer sallatën në diçka që dëshironi vërtet.

Dëshironi ta ruani këtë recetë? Klikoni ikonën e faqerojtësit më poshtë Serving Size në krye të kësaj faqeje, më pas shkoni te Lista ime e leximit në profilin tuaj të përdoruesit të Washingtonpost.com,

Rriteni këtë recetë dhe merrni versionin e përshtatshëm për printer, desktop këtu.

Magazinimi: Ruani në një enë hermetike në temperaturën e dhomës deri në 2 javë.

  • 1/2 filxhan bajame të papërpunuara të pakripura të copëtuara ose të copëtuara (mund të zëvendësohen me arra sipas dëshirës tuaj)
  • 1/2 filxhan pepita të papërpunuara pa kripë
  • 1/4 filxhan fara luledielli të papërpunuara të pakripura
  • 1/4 filxhan fara susami të papërpunuara (mund të zëvendësohen me farat e lirit)
  • 1 lugë gjelle fara chia (mund të zëvendësohet me farat e kërpit)
  • 2 lugë maja ushqyese
  • 2 1/2 lugë gjelle aminoacidet e kokosit
  • 2 lugë shurup panje ose mjaltë
  • 1/8 lugë kripë e imët
  • 1/8 lugë çaji piper i kuq (opsionale)

Vendosni një raft në mes të furrës dhe ngroheni paraprakisht në 350 gradë. Rreshtoni një fletë të vogël pjekjeje të rrethuar me letër furre.

Në një tas të madh, rrihni së bashku bajamet, pepitat, farat e lulediellit, farat e susamit, farat chia dhe majanë ushqyese. Shtoni aminoacidet e kokosit, shurupin e panjeve ose mjaltin, kripën dhe kajenin nëse përdorni dhe përzieni mirë.

Përhapeni masën në mënyrë të barabartë në tepsi dhe skuqeni në furrë për rreth 20 minuta, ose derisa aroma e arrave të largohet, masa të jetë krokante dhe lëngu të ketë avulluar kryesisht.

Transferojeni tiganin në një raft teli dhe lëreni në temperaturën e dhomës për të paktën 3 orë dhe deri në 1 ditë — sa më gjatë, aq më mirë. Ndërsa përzierja ftohet, ajo do të zhvillojë aromë dhe kërcitje. Transferoni në një enë me kapak.

Për racion (1/4 filxhan), bazuar në 14 dhe duke përdorur shurup panje

Kalori: 103; Yndyra totale: 8 gram; Yndyra e ngopur: 1 g; Kolesteroli: 0 mg; natrium: 92 mg; Karbohidratet: 5 gram; Fibra dietike: 2 gram; Sheqeri: 2 gram; Proteina: 4 gram

Kjo analizë është një vlerësim i bazuar në materialet në dispozicion dhe këtë përgatitje. Nuk duhet të zërë vendin e këshillës së një dietologu apo dietologu.

Nga ndihmës redaktori i recetave Olga Masov.

Testuar nga Olga Masov; pyetje me email [email protected],

Rriteni këtë recetë dhe merrni versionin e përshtatshëm për printer, desktop këtu.

Shfletoni Gjetësin tonë të Recetave për mbi 9700 receta të testuara.

E keni bërë këtë recetë? bëni një foto dhe na etiketo ne instagram #me ushqim.

Leave a Comment

Your email address will not be published.