Kjo recetë e pulës së tymosur është rehati në një pjatë

pulë e tymosur

Koha aktive:45 minuta

koha totale:1 orë 15 minuta

Shërbimet:4 deri në 6

Koha aktive:45 minuta

koha totale:1 orë 15 minuta

Shërbimet:4 deri në 6

Fjala “zbutje” nuk ka gjithmonë kuptimin më të mirë. (Shih: Marrëdhëniet ose Mbajtja e Dikujt nga Frymëmarrja). Por kur bëhet fjalë për gatimin, është diçka që kam nevojë për ngushëllim. Fillimisht një zierje në furrë, lëmimi është një teknikë që shpesh lidhet me mishin e pulës ose derrit – por mund të përdoret gjithashtu me lloje të tjera të proteinave shtazore si dhe me perime – ku lëngu i zierjes përdoret për të krijuar një lëng mishi të shijshëm. Dhe kjo lëng mishi është ylli i vërtetë i gjellës.

“Lëvraja mund të jetë një vakt në vetvete nëse e bëni siç duhet”, thotë shefi i kuzhinës dhe autorja e librave të gatimit Adrienne Cheetham.

Origjina e saktë e mbytjes është e panjohur. Ekziston një recetë e quajtur “Dy pula të reja më të zgjuara” në “The Kentucky Housewife” të Lettuce Bryan, botuar fillimisht në 1839. Disa ia atribuojnë këtë kuzhinës cajun dhe kreole të Luizianës, ku “etoufi” përkthehet në “zbutur”. Në Lowcountry të Karolinës së Jugut, “pule me zierje” është pothuajse pikërisht ajo që të tjerët e njohin si “pulë e lëmuar”. Unë e konsideroj atë një pjatë thelbësore të ushqimit shpirtëror dhe një element kryesor të kuzhinës jugore në përgjithësi, dhe pavarësisht se si e quani apo nga është, është e sigurt: pjata është plot rehati.

Zierja është rruga më fleksibël dhe e pagabueshme për të shkrirë mishin e butë

Unë e mendoj pjatën më shumë si një teknikë sesa një recetë të saktë, pasi çdo person ka preferencat e veta për kafshimet e pulës, pavarësisht nëse është gërmuar në miell përpara se të skuqet, ku përfshihen perimet. , dhe shumë të tjera. Ndiqni recetën time më poshtë për atë që unë e konsideroj një version klasik të pjatës, ose përdorni hapat që vijojnë si një pikë kërcimi për të bërë pulën tuaj smoothie.

Hapi 1: Sezoni dhe skuqni pulën. Duke u rritur, mbaj mend që mamaja ime shpesh blinte pako me pula të plota, të grira për të gatuar, por sot jam e kujdesshme për këtë. Ndërsa, duke folur teknikisht, ju mund të përdorni çdo prerje pule që keni në dorë, “ju vërtet dëshironi të përdorni mish të errët me kocka, mundësisht kofshët ose kofshët dhe kofshët dhe këmbët”, thotë Cheetham. Huh. Me gjoks pule – “Shpifje!” Ju duhet të zvogëloni kohën e gatimit në krahasim me mishin e errët, siç tha Cheetham, dhe si rezultat, nuk do të merrni të njëjtën thellësi shije.

Për të erëzuar pulën, zgjedh hudhrën pluhur dhe paprikën e tymosur (përveç kripës dhe piperit) në recetën e mëposhtme. Cheetham është një adhurues i pluhurit të farave të selino. Ju mund të përdorni përzierjen tuaj të preferuar të erëzave të blera në dyqan ose ta bëni vetë.

Si të gatuani kofshët dhe të katërtat e pulës – Prerja më e mirë e shpendëve që mund të blini

Një tjetër pikë mosmarrëveshjeje është nëse copat e pulës duhet të zhyten në miell përpara se të skuqen. Pula e yndyrshme që kam ngrënë në rininë time ishte kryesisht pulë e skuqur me lëng mishi. Ndërsa veshja e miellit i jep lëng mishit diçka për t’u mbajtur me të vërtetë, unë doja të kufizoja sasinë e vajit që përndryshe do të nevojitej. Eliminimi i këtij hapi thjeshton recetën pa e ndryshuar shumë rezultatin. Mos gërmimi do të thotë gjithashtu që ju mund ta nxirrni yndyrën e pulës ndërsa skuqet, duke reduktuar kështu nevojën për vaj shtesë.

Hapi 2: Skuqini perimet. Pasi mishi i pulës të jetë skuqur dhe të lihet mënjanë, perimet shtohen në tigan për të formuar bazën e lëngut. Më pëlqen thjeshtësia e qepës dhe hudhrës. Të dy anët e familjes Cheetham përdorën ose “trinitet” (qepë, selino dhe speca jeshilë) ose qepë, selino dhe kërpudha. Ajo e pëlqen Trimurtin, por e injoron atë dhe do të përdorë perimet e ndryshme që ka në dorë.

Hapi 3: Ndërtoni një Roux. Pasi perimet të jenë zier pak, spërkatni sipër me miell për të gjitha qëllimet përpara se të shtoni lëngun për të bërë lëng mishi. Më pëlqen absolutisht lëng mishi, kështu që disa receta kërkojnë më shumë miell se unë, por mund ta zvogëloni nëse preferoni një konsistencë më të hollë. Dhe ndërsa mielli për të gjitha qëllimet sigurisht që e kryen punën, Cheetham rekomandon Wondra, një lloj mielli i menjëhershëm që tretet lehtësisht, duke eliminuar çdo shqetësim për gunga.

Carla Hall’s Caribbean Smoothie Chicken me arrë kokosi, gëlqere dhe djegës

Hapi 4: Shtoni lëngun dhe skuqeni pulën. “Unë zakonisht e përziej atë me verë ose birrë,” thotë Cheetham. “Sinqerisht, unë do të përdor çdo gjë që kam në frigorifer ose një që është tashmë i hapur.” Më pëlqen aciditeti i freskët i një vere të bardhë si Pinot Grigio për të gërvishtur copat kafe në fund të tiganit. Më pas lëngu i mbetur i zierjes përzihet me lëng ose ujë. Për një lëng mishi kremoz, shtoni një lloj bulmeti ose përzieni në një kanaçe me krem ​​me kërpudha ose supë pule. Disa degë trumzë ndihmojnë në aromatizimin e lëngut të zierjes në recetën e mëposhtme. Sherebela dhe gjethet e dafinës janë gjithashtu të zakonshme, por salca e sojës, mustarda Dijon ose salca Worcestershire mund të shtojnë picazë shtesë. në fund, lëreni të ziejë në sobë derisa pula të zbutet dhe lëngu të jetë plot shije. (Megjithëse mund ta zieni edhe në furrë nëse dëshironi.)

Ka po aq përsëritje të pulës së tymosur sa ka kuzhinierë dhe nuk mund të gaboni pasi të dini hapat bazë dhe bazat. Megjithatë, një gjë për të cilën të gjithë do të bien dakord është se është gjithmonë një ide e mirë ta servirni me oriz për ta bërë salcën më të shijshme.

Magazinimi: Mbetjet e mbetura vendosen në frigorifer deri në 3 ditë.

shënime: Nëse shmangni alkoolin, përdorni një sasi të barabartë lëngu shtesë të pulës dhe një spërkatje uthull në vend të verës.

Nëse përdorni çerek këmbësh, mund ta prisni çdo çerek në kofshë dhe shkopinj daulle për më shumë servirje.

Dëshironi ta ruani këtë recetë? Klikoni ikonën e faqerojtësit më poshtë Serving Size në krye të kësaj faqeje, më pas shkoni te Lista ime e leximit në profilin tuaj të përdoruesit të Washingtonpost.com,

Rriteni këtë recetë dhe merrni versionin e përshtatshëm për printer, desktop këtu,

 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 1 1/4 lugë çaji kripë të grirë imët, e ndarë, plus më shumë për shije
 • 1 lugë çaji piper i zi i bluar, plus më shumë për shije
 • 1/2 lugë hudhër pluhur
 • 1/2 lugë paprika e tymosur
 • 3 paund këmbët e pulës, të thata (mund të zëvendësojnë kofshët dhe/ose kofshët e daulles) (shih shënimet)
 • 2 qepë të verdha mesatare (rreth 14 ons), të përgjysmuara dhe të prera hollë
 • 3 deri në 4 thelpinj hudhër, të grira ose të grira hollë
 • 3 lugë gjelle miell
 • 1/2 filxhan verë të bardhë të thatë, si Pinot Grigio (shih Shënimet)
 • 1 filxhan lëng pule pa kripë ose me pak natrium
 • 2 deri në 3 degë trumzë të freskët

Në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare, ngrohni vajin derisa të shkëlqejë. Ndërkohë, në një tas të vogël, përzieni së bashku 1 lugë çaji kripë, piper, hudhrën pluhur dhe paprikën. Spërkateni përzierjen e erëzave në të gjithë pulën.

Duke punuar në tufa, nëse është e nevojshme, në mënyrë që të mos mbipopullohet tigani, vendoseni pulën në tigan, me lëkurën poshtë dhe piqini derisa të skuqet mirë, 5 deri në 8 minuta. Kthejeni pulën dhe gatuajeni derisa të skuqet nga ana tjetër, rreth 5 minuta. Transferoni pulën në një pjatë ose një fletë pjekjeje me buzë. Përsëriteni me pulën e mbetur, nëse është e nevojshme.

Shtoni qepën dhe 1/4 lugë të vogël kripë në tigan dhe ziejini derisa të marrin ngjyrë kafe, rreth 8 minuta, duke e përzier herë pas here. Shtoni hudhrën dhe gatuajeni, duke e përzier vazhdimisht, derisa të marrë aromë, rreth 1 minutë. Hidhni miell mbi qepët dhe gatuajeni, duke e përzier vazhdimisht, derisa të skuqet lehtë, rreth 2 minuta.

Shtoni verën, duke hequr grimcat e ngulura nga fundi i tiganit. Shtoni lëngun dhe trumzën, përzieni që të bashkohen dhe lëreni të ziejë. Kthejeni pulën dhe çdo lëng të grumbulluar në tigan, mbulojeni pjesërisht dhe gatuajeni, duke rregulluar nxehtësinë sipas nevojës për të mbajtur një zierje të lehtë, derisa pula të jetë gatuar plotësisht (një lexim i menjëhershëm. Termometri duhet të regjistrojë të paktën 165 gradë kur është e futur (pjesa më e trashë e pulës pa prekur kockën) dhe e butë, rreth 30 minuta. Shijoni dhe rregulloni sipas shijes me kripë dhe/ose piper. Hidhni rigonin dhe shërbejeni (shih Shënimet).

Për racion (1 kofshë ose 2 kofshë daulle dhe 1/3 filxhani lëng mishi qepë), 6 . bazuar në

Kalori: 482; Yndyra totale: 32 gram; Yndyra e ngopur: 8 gram; Kolesteroli: 151 mg; Natriumi: 655 mg; Karbohidratet: 11 gram; Fibra dietike: 2 gram; Sheqeri: 3 gram; Proteina: 33 gram

Kjo analizë është një vlerësim i bazuar në materialet në dispozicion dhe këtë përgatitje. Nuk duhet të zërë vendin e këshillës së një dietologu apo dietologu.

Receta nga Staff Writer Aaron Hutcherson,

Testuar nga Aaron Hutcherson; pyetje me email [email protected],

Rriteni këtë recetë dhe merrni versionin e përshtatshëm për printer, desktop këtu,

Shfletoni Gjetësin tonë të Recetave për mbi 9700 receta të testuara.

E keni bërë këtë recetë? bëni një foto dhe na etiketo ne instagram #me ushqim.

Leave a Comment

Your email address will not be published.