Kjo recetë e makaronave wok me angjinare dhe asparagus është e freskët dhe mbushëse.

Makarona të freskëta me Angjinare, Asparagus dhe Rikota me nenexhik me limon

koha totale:40 minuta

Shërbimet:4

koha totale:40 minuta

Shërbimet:4

Koment

Një nga vargjet e mia të preferuara në filmin “All About Eve” vjen kur një Bette Davis ziliqare ndërpret në mënyrë sarkastike të dashurin e saj dhe armikun e tij me një shaka: “Më kujto t’ju tregoj për kohën kur shikoja në zemrën e një angjinarja.”

Në pranverë, kur grumbujt e angjinareve të freskëta shfaqen në dyqan ushqimor, gjithmonë mendoj për dërgimin e saj me thikë të mprehtë si shefi dhe kjo më bën të buzëqesh.

Është gjatë stinës së pranverës që kam lënë mënjanë një ditë për detyrën që kërkon shumë kohë për mbushjen e perimeve. Burri im nuk kujdeset shumë për një zemër mishi, kështu që kur e arrij, shpesh i marr të gjitha për vete.

Më pëlqen cilësia dhe shija e zemrave me shije dheu, kështu që e përdor shpesh në pjata pa mish ose në ato ku mishi nuk është ylli, si në këtë tigan me Angjinarja, Asparagu dhe Rikota me Mente limoni nga Milk Street. makarona të freskëta, të cilat kanë vetëm një prekje kuintet.

Pra, si shikoni në zemrën e angjinares? Nuk është e lehtë. Një i afërm i gjembaçit, perimet kanë gjethe ose petale të gjelbërta lëkure, me gjemba të ngjitura në një bazë të rrumbullakosur. Pjesët e ngrënshme janë pjesët e mishit në bazën e gjetheve dhe, natyrisht, zemra. Për ta arritur atë, do t’ju duhet të shkurtoni kërcellin e trashë, të hiqni gjethet dhe të hiqni mbytjen me qime. Është një proces.

Si të përgatisni, gatuani dhe shijoni angjinaret e mbushura

Për vaktet e natës gjatë gjithë vitit, i drejtohem zemrave të konservuara. Përveç aksesit më të lehtë, ka opsione më pak të shtrenjta të paketuara komerciale.

Zemrat mund të futen në kavanoz ose të konservohen në disa mënyra. Nëse kontejneri është etiketuar me “funde” angjinare, ndoshta është e mbushur me baza të rrumbullakosura në formë disku. Megjithatë, më shpesh, paketimet janë të etiketuara “zemër” dhe kanë atë bazë, por janë ngjitur në gjethe të buta. Disa të vogla janë zemra të plota; Të tjerat janë më të mëdha që janë prerë në çerek ose në copa më të vogla.

Preferoj të blej zemra të tëra, pasi e gjej strukturën pak më të fortë. Zemrat mund të ngjyhen në një sërë lëngjesh, më shpesh një marinadë barishte, vaj ulliri të thjeshtë ose një uthull dhe ujë shëllirë.

Klasa e konservimit: Ne ju mësojmë se si ta ruani tani, shijoni më vonë. Mësimi 1: Angjinarja.

Shumëllojshmëria pikante është shpesh e shijshme dhe e gatshme për t’u ngrënë në një sallatë antipasti ose një dërrasë rostiçeri, ose sipër feta baguette me një lyerje burrata për një majë të shpejtë brusketa.

Megjithatë, ju mund të preferoni të shtoni erëzat tuaja. Nëse po, shkoni te ato me uthull. Merrni një ose dy gjethe dhe shijoni ato. Nëse ato kanë një shije të pakëndshme — shumë acide ose të kripura — shpëlajini angjinaret butësisht me ujë të ftohtë. Kjo shije mund të tregojë gjithashtu nëse gjethet e jashtme janë të forta apo të forta. Nëse po, nxjerr një ose dy gjethe dhe i hedh për të marrë më shumë gjethe të buta brenda. (Nëse po i futni në një përpunues ushqimi për t’u zhytur, kjo është më pak e rëndësishme.)

7 receta që zbresin në zemrën e angjinares

Një gjë për t’u kujdesur është se kavanoza dhe varieteti i konservuar mund të jenë të pasura me natrium, kështu që merrni parasysh blerjen e zemrave të ngrira nëse kjo është një shqetësim për ju. Ato mund të përmbajnë ende kripë, prandaj lexoni etiketën. Nëse jeni me nxitim, shkrini në një tas në mikrovalë dhe kullojini para përdorimit. Unë i gjej ato të ngrira pak më të buta dhe më të buta, kështu që janë më të mira për pjatat e bëra në përpunuesin e ushqimit, si p.sh. Spinaq dhe Angjinarja apo kjo Spread Vegan Ricotta Cheese.

Unë pothuajse gjithmonë i kam këto gurë të vegjël në qilarin tim. Në këtë mënyrë, në një majë, mund t’i ha para zjarrit në sallata, makarona, dips ose zierje, ose ndoshta në disa netë me borë.

Makarona të freskëta me Angjinare, Asparagus dhe Rikota me nenexhik me limon

Receta kërkon makarona të freskëta të blera në dyqan. Një këshillë nga libri i gatimit të Christopher Kimball’s Milk Street, “The World in a Skillet”: “Mos harroni të mbuloni tiganin pasi të keni shtuar makaronat. Kapaku ruan nxehtësinë në tigan, në mënyrë që përbërësit të gatuhen siç duhet dhe pa avullim të tepërt.”

Pritini shtizat e shpargut të holla sa një laps, në mënyrë që të gatuhen derisa të jenë krokante. Nëse nuk i gjeni, kaloni ato dhe thjesht mbuloni tiganin dhe lëreni të gatuhet derisa makaronat të jenë sipas dëshirës tuaj. Pjata do të vazhdojë të shijojë shumë.

magazinimit: Mbajeni përzierjen e makaronave dhe rikotës në frigorifer për 2 ditë veç e veç. Ricotta mund të shpërbëhet pasi të jetë vendosur në frigorifer, por thjesht përzieni shpejt.

Dëshironi ta ruani këtë recetë? Klikoni ikonën e faqerojtësit poshtë Madhësia e shërbimit në krye të kësaj faqeje, më pas shkoni te Lista ime e leximit në profilin tuaj të përdoruesit të Washingtonpost.com,

Rriteni këtë recetë dhe merrni versionin e përshtatshëm për printer, desktop këtu.

 • 1/2 filxhan (4 oz) rikota të freskët me qumësht të plotë
 • 1/2 filxhan (1/2 ons) nenexhik të freskët të paketuar të lehtë, të copëtuar imët
 • 2 lugë gjelle lëvore limoni të grirë imët plus 1 lugë gjelle lëng limoni (nga 1 limon)
 • 2 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër
 • kripë e imët
 • piper i zi i sapo bluar
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri ekstra të virgjër
 • 4 oz pancete të prera në kubikë
 • 2 qepe të mesme (gjithsej 4 ons), të përgjysmuara dhe të prera hollë
 • 3 gota ujë, plus më shumë sipas nevojës
 • Një paketë (9 ons) makarona të freskëta, të tilla si linguine ose fettuccine
 • Një (14 ons) zemrat e angjinares, të tilla si marka Santo, të kulluara (rreth 8 1/2 ons zemrat e artiçokut)
 • 1 kile asparagus, i prerë në feta dhe i prerë në diagonale në copa 1 inç (shih shënimin kryesor)
 • 2 lugë gjalpë pa kripë, të prerë në 2 pjesë
 • 2 onca djathë Pecorino Romano, i grirë imët (rreth 1 filxhan), i ndarë
 • kripë e imët
 • piper i zi i sapo bluar

Në një tas të vogël, përzieni rikotën, nenexhikun, lëkurën dhe lëngun e limonit dhe 2 lugë vaj. I rregullojmë sipas shijes me kripë dhe piper dhe i përziejmë që të bashkohen. Nëse nuk e përdorni menjëherë, mbulojeni dhe vendoseni në frigorifer.

Në një tigan 12 inç që nuk ngjit mbi nxehtësinë mesatare, ngrohni 1 lugë gjelle vaj derisa të vezullojë. Shtoni pancetën dhe gatuajeni derisa të jetë e freskët, 3 deri në 5 minuta. Shtoni qiqrat dhe gatuajeni, duke e trazuar, derisa të zbuten, rreth 2 minuta. Hidhni ujin, uleni zjarrin dhe lëreni të marrë valë. Shtoni makaronat, duke i trazuar për të ndarë petët. Mbulojeni dhe ziejini, duke i përzier herë pas here, derisa makaronat të mos jenë al dente, rreth 3 minuta.

Përzieni zemrat e angjinareve, më pas shpërndani shpargujt sipër. Mbulojeni dhe gatuajeni, pa i përzier, derisa asparagus të jetë i butë dhe i freskët dhe makaronat të jenë al dente, 2 deri në 3 minuta. Hiqeni nga zjarri, shtoni gjalpin dhe gjysmën e pekorinos, më pas shtoni dhe përzieni derisa gjalpi të shkrihet. Shtoni më shumë ujë, 1 lugë gjelle, sipas nevojës, në mënyrë që salca të ngjitet lehtë te makaronat. Për shije, shtoni kripë dhe piper për shije.

Ndani mes tasave dhe shërbejeni me përzierjen e rikotës me lugë ose anash dhe me pekorinon e mbetur anash.

Për racion (1 3/4 filxhan makarona, 1 lugë gjelle rikota)

Kalori: 541; Yndyra totale: 33 gram; Yndyra e ngopur: 14 gram; Kolesteroli: 78 mg; Natriumi: 1283 mg; Karbohidratet: 40 gram; Fibra dietike: 8 gram; Sheqeri: 9 gram; Proteina: 22 gram

Kjo analizë është një vlerësim i bazuar në materialet në dispozicion dhe këtë përgatitje. Nuk duhet të zërë vendin e këshillës së një dietologu apo dietologu.

i adoptuar nga “Rruga e Qumështit: Bota në një tigan” Nga Christopher Kimball (Hatchett Book Group, 2022).

Testuar nga Ann Maloney; pyetje me email [email protected],

Rriteni këtë recetë dhe merrni versionin e përshtatshëm për printer, desktop këtu.

Shfletoni Gjetësin tonë të Recetave për më shumë 9800 receta pas testimit.

E keni bërë këtë recetë? bëni një foto dhe na tag në instagram #me ushqim.

Leave a Comment

Your email address will not be published.