Kjo menu e thjeshtë e Pashkëve përditëson klasikët si vezët e vjetra, mish qengji me nenexhik dhe bizele pranverore

Je fetar apo jo? Pashke Ndjehet gjithmonë si një festë e rilindjes dhe pranverës. Sythat fillojnë të formohen në pemë, gjatë ditës përgjojnë nga mbulesa dhe – pas një dimri të errët dhe të errët – dielli më në fund del për pak kohë.

Gjithashtu shënon një ndryshim në mënyrën e gatimit. Ndërsa argëtimi dimëror shpesh është i fokusuar shtjelloj pjata me makarona Dhe Prerje mishi të ziera qoftë perime të pjekura të ngadaltaPranvera është koha për të qëruar shtresat dhe për të shërbyer përbërës të freskët që janë aNjë ringjallje e stinës, e gatuar në një mënyrë që ruan shijen e tyre natyrale.

Kjo meny e Pashkëve ofron disa pamje të përditësuara të klasikëve – të tilla si mish qengji me salcë nenexhik, patate të pjekura dhe vezë djallëzore – së bashku me disa Lehtë Çudi,

meze

Vezë të qëruara me kopër dhe mustardë

Vezët e djallëzuara janë një element kryesor i Pashkëve dhe disa ndërrime të thjeshta të erëzave mund t’i bëjnë ato një shtesë edhe më të qëndrueshme ndaj vezëve për përhapjen tuaj të festave. Në vend që të përdorni majonezën specifike të zgjedhjes suaj, merrni një Kewpie.

LIDHUR: Si të zieni vezët për t’u ngjyrosur për Pashkë?

Më parë kam folur për Kewpie, markën origjinale dhe më të njohur të majos japoneze. Ndryshe nga homologu i tij amerikan, Kewpie është bërë duke përdorur vetëm të verdhën e një veze në vend të një veze të plotë. Shtoni një spërkatje uthull orizi dhe një shije të shijshme umami, dhe përfundoni me një nga erëzat më të ngrënshme në planet.

Më pas ndërroni mustardën e thjeshtë me mustardën kremoze të koprës Inglehofer me limon dhe kaperi, të cilën mund ta gjeni në shumë tregje të specializuara ose ta porosisni online. Është e lehtë dhe barishtore, plus ju merrni pak shkëlqim nga kaperi. Të kombinuara, Kewpie dhe Inglehofer bëjnë vezë djallëzore pafundësisht më të shijshme, gjë që i bën ato një klasik.

supë me bizele pranverore

Nuk ka asgjë më të keqe se të ftuarit në darkë të fillojnë të përgatiten dhe të kuptojnë se një përbërës i veçantë mungon në çantën tuaj ushqimore. Kjo është arsyeja pse recetat e shijshme si kjo supë me bizele të pranverës janë shpëtimtari i çdo darke.


Dëshironi më shumë shkrime dhe receta të shijshme ushqimore? Regjistrohu në buletinin e Salon Food.


Formula e përgjithshme është e thjeshtë: Skuqini disa alim, shtoni në tenxhere pak lëng dhe bizele, disa pak kremoze dhe aromatizoni butësisht me disa barishte ose lëkurë. Lëreni të gjithë të ziejë derisa të jeni gati për t’u shërbyer, mundësisht me pak bukë të freskët, me kore ose krutona të thekur.

Pse kjo pjatë është fituese? Mund të personalizohet në bazë të preferencave ushqimore të mysafirëve tuaj si dhe në atë që ndodh në kuzhinën tuaj atë ditë.

anasjelltas

Copat e qengjit të marinuar

Kur isha duke u rritur, familja ime zakonisht hante proshutë për Pashkë, por e vlerësoj shumë lehtësinë e servirjes së bërxollave të ndryshme të qengjit për festën. Nuk ka prerje të rënda për të trajtuar ose gdhendur (ose mbetje të pafundme) të mishit. Siç shkroi Eric Kim për miqtë tanë në Food52, “Atyre vështirë se u duhet kohë për të arritur temperaturën në një tigan të nxehtë (120°F për të rrallët dhe më afër 145°F – unë preferoj të parën). ”

Për të mos përmendur që qengji, madje edhe më shumë se biftek, duket disi më efikas në marrjen e një skuqjeje goxha të përsosur çdo herë, që do të thotë se ju merrni më të mirën e të dy botëve: një kore të karamelizuar nga jashtë. Mish i rrallë i lëngshëm brenda”, shtoi ai. .

chutney mjaltë-mente

Me kalimin e viteve, salca e nenexhikut ka fituar një reputacion për të qenë pak i qëndrueshëm dhe i mbushur, por unë e dua absolutisht shijen e nenexhikut – veçanërisht kur shoqërohet me copa të shijshme mishi dhe perimesh. Thënë kështu, një përditësim i vogël nuk është kurrë keq gjë. Kjo salcë menteje është e ngarkuar me shije plotësuese si lëvore agrume, hudhër dhe thekon piper të kuq.

patate të pjekura

Ndonjëherë një ndryshim i vogël teknologjik mund të ndryshojë rrënjësisht mënyrën se si gatuhet një përbërës. Rasti i duhur: Ziejmë lehtë patatet para kesaj piqni ato. Siç shkroi Emma Leperrook për Food52: “Parkuk është i kuzhinës-shkollës për të gatuar pjesërisht një përbërës që të mund të përfundojë më vonë. Kjo është e dobishme në restorante kur porositni një artikull.” Vjen dhe keni vetëm disa minuta për ta përgatitur. Dhe me patatet, është edhe më e dobishme, pavarësisht nëse jeni në një restorant apo në shtëpi.”

Duke bërë këtë, patatet bëhen shumë kremoze nga brenda dhe tepër krokante nga jashtë. Ato janë perfekte me pak vaj, paprikë, hudhër pluhur dhe një sasi të mirë kripe.

ëmbëlsirë

Sahaj Panna Cotta

“Panna cotta është si versioni italian i crme brlée”, ka shkruar Bibi Hutchings për Salon Food. “Një ndryshim kryesor midis të dyjave është se ju përdorni xhelatinë për të bërë pana cotta. Përveçse i jep një ndjesi të mrekullueshme në gojë, ajo gjithashtu e bën të lehtë servirjen e ëmbëlsirës në kohën e duhur. Kur të jeni gati për të gërmuar. Nëse kështu, thjesht nxirreni nga frigoriferi.”

Kjo e bën panën ideale edhe për argëtim. Vishni atë me një komposto të thjeshtë kokrra të kuqe, fruta të freskëta pranverore ose një degë nenexhik.

Më shumë frymëzim për festën tuaj të Pashkëve:

Salon Food shkruan për gjëra që mendojmë se do t’ju pëlqejnë. Salloni ka një partneritet filial, kështu që ne mund të marrim një pjesë të të ardhurave nga blerja juaj.

Leave a Comment

Your email address will not be published.