Kjo karkaleca dhe spageti gjeniale meriton një vend në rotacionin e darkës suaj të pranverës

Karkaleca dhe spageti janë një element kryesor i darkës në kuzhinën time jugore, veçanërisht në këtë periudhë të vitit. Salca në rrotullimin tim të këtij rehati klasik ka një freski që është e mirëpritur pas ushqimeve të rënda rehati të dimrit, për të cilat karkalecat ofrojnë plotësimin e përsosur.

Nuk më dhanë kurrë një recetë të shkruar me dorë për karkaleca dhe spageti. më thanë Si për ta bërë atë me shumë detaje, dhe unë shkrova atë që mbaja mend më vonë. Ndërsa kisha memorie më të mirë në atë kohë dhe me siguri i shkrova udhëzimet mjaft mirë, nuk më dhanë sasi të sakta për asnjë nga përbërësit.

Me kalimin e viteve, kuptova se sa dhe sa prej saj shkon në këtë pjatë. Megjithatë, e vërteta është se receta ime mund të trajtojë disa përmirësime. Për sa kohë që i përmbaheni kockave origjinale, mund të përdorni atë që keni në dorë në formën e domateve dhe salcës së domates.

LIDHUR: Bëj një udhëtim në “Kryeqytetin e ushqimeve të detit të Alabama” në jug me këto karkaleca turshi të shijshëm dhe të fortë

Kjo recetë për karkaleca dhe spageti më kthen në pikën e jetës sime kur fillova të degëzoj në kuzhina të reja si ushqimi dhe sushi indian dhe tajlandez. Deri në atë moment, unë në thelb haja atë që u rrita duke ngrënë.

eksitimin e të mësuarit se si të gatuaj gjëra që unë nuk ishte Duke u rritur, ngrënia më mbushi me më shumë besim në kuzhinë dhe doja të ndaja pasionin tim të sapogjetur me të gjithë. S’kaloi shumë, mëngjeset e së dielës dhe darkat e rastësishme për familjen dhe miqtë u bënë një gjë në shtëpinë time. Në fakt, unë i shërbeva këto karkaleca dhe spageti kur prita takimin tim të parë, kompletuar me Chiantin në ato shishe të vogla të mbështjella me shportë.


Dëshironi më shumë shkrime dhe receta të shijshme ushqimore? Regjistrohu në buletinin e Salon Food.


Nuk po them se e kam menduar ndonjëherë karkalecat si diçka ekzotike apo edhe diçka të pazakontë. Unë jam nga jugu, kështu që jam rritur duke ngrënë karkaleca deti dhe ushqim deti në shtëpi. por ne nuk e bëmë kanë karkaleca në shtëpinë time si ata kanë Karkaleca poshtë në Beau La Batre. Mos më keqkuptoni: Nëna ime përgatiti një zierje të madhe karkalecash, por nuk do ta kishte ëndërruar kurrë të fuste karkaleca në spageti.

Gjithçka që ju nevojitet është një sallatë e thjeshtë jeshile dhe bukë me kore për ta bërë këtë vakt të ndihet i ngopur. Çfarëdo që të shërbeni në krah, ju premtoj se do t’i doni karkalecat dhe spageti-t e mia.

,

Materiali

Chutney me domate dhe domate

Më thanë të përdor 2 kanaçe salcë domate dhe 1 kanaçe domate. Ka kaq shumë salca domatesh për të zgjedhur në dyqanet ushqimore të sotme – thjesht merrni atë që ju pëlqen. Në grupin tim të fundit të karkalecave dhe spagetit, i shtova një kavanoz të zbukuruar me salcë pice – ishte e shijshme. Kisha në dorë edhe domate të ngrohta të rritura në shtëpi, kështu që i përfshiva edhe ato. Më e rëndësishmja, ndiqni të njëjtin raport 2:1 të domateve dhe salcave.

karkaleca

Përdorni karkaleca të vogla deri të mesme, të kapur nga egër, që janë qëruar dhe deveinuar. E vetmja kërcim që do t’ju duhet të zotëroni për këtë recetë është kur përzieni spagetin dhe karkalecat tuaja në salcë.

Ndryshon aq shumë nga personi në person sa i përket kohës kur karkaleca është gatuar plotësisht. E vërteta është se karkalecat do të gatuhen ende pak pasi ta hiqni këtë gjellë nga zjarri. mos kini frikë. Pasi të mendoni se janë gati, thjesht shijoni karkalecat dhe uleni nxehtësinë sapo të ngopen.

Një gjë tjetër që mësova nga koha ime në Beau La Batre është të gatuaj karkalecat tuaja të qëruara dhe të paqëruara në qumësht kur të keni mbaruar së copëtuari dhe përgatitur gjithçka për këtë pjatë (ose çdo pjatë me karkaleca për këtë çështje). Lëreni të njomet Nëse është e mundur, lërini të ziejnë për rreth një orë. Një shije “funky” nga karkaleca qumështi.

spageti

Mos ngurroni të përdorni çdo lloj spageti, qofshin ato tradicionale ose pa gluten ose kokrra. Por merrni spageti në vend të makaronave të trasha linguine ose të hollë me flokë engjëlli. Ju dëshironi që petët të thithin shijen e salcës dhe të mbajnë ende.

Gatuani spagetin tuaj deri në al dente sepse makaronat do të gatuhen edhe pak pasi t’i shtoni salcës. Së fundmi, lani petët tuaja të gatuara vetëm për një kohë të shkurtër. Nuk dëshironi që salcat të ftohen shumë kur bashkohen.

majdanoz

Ashtu si me shumë receta për karkaleca, selinoja është e rëndësishme në këtë recetë. Ndërsa gatuhet mirë pa ndonjë kërcitje të dukshme, i shton një shtresë të ndritshme, shtesë shije një salce më tipike të kuqe.

Përdorni një thikë të mprehtë kur prisni selinon për të parandaluar “vargjet”. Me pak kujdes mund ta parandaloni që kjo të ndodhë.

Barishte

Shumicën e kohës kam barishte të freskëta në kuzhinë. Unë i arrij ato, por nëse përdorni të thatë nuk është një punë e madhe. Unë përgjithësisht përdor më shumë se sa thuhet (siç bëj me hudhrën). Përdorni sa të doni. (Mos harroni: Gjithmonë mund të shtoni më shumë, por nuk mund të zbrisni.)

,

Merrni recetën: Karkaleca dhe spageti në Bregun e Gjirit

Komponenti

 • 1 piper i madh (çfarëdo ngjyre), me fara dhe të prera
 • 2 qepë mesatare, të grira
 • 3 kërcell selino, të grira
 • 1-4 thelpinj hudhër, të grira imët
 • 2 kanaçe salcë domatesh
 • 1 kanaçe domate
 • 1-2 lugë sheqer
 • 2 kilogramë karkaleca të vogla deri të mesme të kapura të egra, të qëruara dhe të deveinuara
 • 1 kile spageti
 • borzilok i freskët
 • majdanoz i freskët
 • Vaji i ullirit (ose vaji i zgjedhur) për skuqjen e qepëve, specave dhe selinos
 • kripë dhe piper për shije
 • Opsionale: Parmixhano dhe thekon me spec të kuq

udhëzim

 1. Skuqini qepët në 1-2 lugë vaj në zjarr të ulët derisa të jenë shumë të buta dhe kryesisht të tejdukshme. Shtoni farat e piperit dhe karaminës dhe vazhdoni t’i gatuani derisa të zbuten dhe qepët të marrin pak ngjyrë kafe.

 2. Shtoni kanaçe me salcë domate dhe domate, 1 lugë çaji sheqer, hudhër të copëtuar dhe disa barishte.

 3. Ziejini shumë pak për 30 minuta.*

  *Nëse gatuani edhe në sobë me gaz, mund t’ju duhet të fikni flakën për disa minuta aty-këtu për të mos zierur. (Është ideale të gatuani salcën tuaj gjatë dhe ngadalë për t’i dhënë kohë shijeve të bashkohen.)

 4. Rregulloni erëzat (barishtet dhe sheqerin), si dhe kripën dhe piperin sipas shijes.

 5. Ndërsa salca është duke vluar, gatuaj spageti (sipas udhëzimeve të paketimit), shpëlaje shkurtimisht dhe lëri mënjanë.

 6. Në një kullesë, lani karkalecat dhe lërini mënjanë.

 7. Shtoni spageti dhe karkaleca në salcë. Gatuani në shumë të ulët derisa karkalecat të jenë gatuar.

 8. Për t’i shërbyer, shtoni një spërkatje të madhe me parmixhan, pak speca të kuq për ngrohje dhe pak vaj ulliri më të mirë që mund të keni.


Shënimet e Kuzhinierit

Filloni me një lugë çaji sheqer. Nëse salca juaj është shumë acid/e thartë, shtoni pak më shumë. Nuk më duhen më shumë se 2 grumbuj sheqer, por rregullojini sipas nevojës sipas nevojës.

Rregulli i përgjithshëm për servirjen e karkalecave është 1/2 paund për person, por ky rregull nuk zbatohet vërtet këtu. Kjo është një pjatë e përzemërt—mund t’u shërbeni lehtësisht 6 personave me 2 kilogramë karkaleca.

Nëse jeni duke përdorur barishte të freskëta, ruani disa për t’i shtuar pas servirjes.

Më shumë receta nga BB’s Southern Kitchen për të provuar:

Salon Food shkruan për gjëra që mendojmë se do t’ju pëlqejnë. Salloni ka një partneritet filial, kështu që ne mund të marrim një pjesë të të ardhurave nga blerja juaj.

Leave a Comment

Your email address will not be published.