Kjo gjellë me luleshtrydhe është ëmbëlsira perfekte e pranverës: Provoni recetën

I riTani mund të dëgjoni artikujt e Fox News!

Nëse po shpresoni të gatuani një ëmbëlsirë të shijshme dhe të këndshme këtë pranverë, ose ndoshta edhe për Pashkë, mos kërkoni më tej.

“Kjo gjë e vogël me luleshtrydhe është një ëmbëlsirë e famshme në Brazil,” tha zhvilluesi i recetave Lillian Vallezi për simplelivingrecipes.com. “Versioni tradicional brazilian përfshin vetëm luleshtrydhe, krem ​​pana dhe biskota me beze, por në recetën time, unë kam shtuar një krem ​​të ëmbël me bazë qumështi të kondensuar, i cili e sjell këtë recetë në një nivel krejtësisht të ri.”

Receta virale e kremës brule me tre përbërës është një ‘dashuri në kafshatën e parë’ që mund ta bëni në shtëpi

Nëse keni ndërmend ta bëni këtë ëmbëlsirë për një rast të veçantë, mund ta përgatisni pjesën më të madhe të recetës një ose dy ditë më parë, tha Vallezzi.

Strawberry Trifle / Receta e thjeshtë e jetesës nga Lilian Vallezi
(Receta të thjeshta jete)

“Thjesht sigurohuni që të rrihni kremin e rëndë dhe ta montoni atë pak orë përpara se ta shërbeni për freskinë përfundimtare dhe përvojën e gojës,” tha ajo.

Strawberry Trifle nga Lillian Vallezi i Simple Living Recipes

16. shërben për të

Koha e përgatitjes: 40 minuta

Koha e gatimit: 8 minuta

Koha e ftohjes: 1 orë

Koha totale: 1 orë 48 minuta

Komponenti

Për triçikleta:

42 oz. Luleshtrydhet

4 oz. Biskota me beze

Strawberry Trifle / Receta e thjeshtë e jetesës nga Lilian Vallezi

Strawberry Trifle / Receta e thjeshtë e jetesës nga Lilian Vallezi
(Receta të thjeshta jete)

Për kremin:

17 fl. oz qumësht

2 lugë niseshte misri

14-oz. mund të qumështit të kondensuar të ëmbël

3 te verdha veze

1 lugë ekstrakt vanilje

Për kremin e rrahur:

16 fl. oz Krem Dekorimi

filxhan sheqer pluhur

Hakimi i formës së biskotave për t’i kthyer biskotat ovale në ‘cookie të rrumbullakëta perfekte’ bëhet virale

Udhëzim

Strawberry Trifle / Receta e thjeshtë e jetesës nga Lilian Vallezi

Strawberry Trifle / Receta e thjeshtë e jetesës nga Lilian Vallezi
(Receta të thjeshta jete)

Për triçikleta:

1. Pritini mjaft luleshtrydhe për t’i vendosur rreth tasit tuaj për servirje, duke lënë disa të plota për t’i përdorur për zbukurim. Mbulojeni dhe mbajeni mënjanë në frigorifer. Pritini pjesën tjetër të luleshtrydheve në copa të vogla dhe vendosini në një kullesë me një tas në fund që të kullojë i gjithë lëngu. E mbajme ne frigorifer te mbuluar derisa te vije koha e montimit te xhinglit.

Për kremin:

1. Në një tenxhere të mesme, fikni zjarrin, shtoni qumështin, niseshtën e misrit dhe qumështin e kondensuar të ëmbëlsuar, duke i trazuar. Shtoni të verdhën e vezës, e sitëni fillimisht për të hequr membranën, çallën dhe të bardhën e mbetur të vezës; Rrihni për ta kombinuar.

2. Ndezni flakën mesatare dhe gatuajeni duke e përzier vazhdimisht derisa të marrë një valë. Lëreni të ziejë për rreth 30 sekonda dhe fikni zjarrin. Rrihni ekstraktin e vaniljes që të bashkohet dhe derdhni kremin në një tas. E mbulojmë të gjithë sipërfaqen e kremës me mbështjellës plastik dhe e vendosim në frigorifer që të ftohet plotësisht.

Klikoni këtu për të marrë aplikacionin Fox News

Për kremin e rrahur:

1. Duke përdorur një mikser elektrik, filloni kremin e trashë dhe sheqerin pluhur me shpejtësi të ulët dhe gradualisht rriteni në shpejtësinë mesatare-të lartë. Rrihni derisa të trashet dhe mund të formojë maja të forta. Anulo.

Për të montuar triçikletën:

1. Në pjesën e brendshme të tasit tuaj për servirje, bëni një shtresë të vetme duke përdorur gjysmën e kremës.

2. Vendosni luleshtrydhet e prera në muret e tasit dhe më pas vendosni gjysmën e luleshtrydheve të prera në mes (i shotë mirë fillimisht).

3. Lërini mënjanë disa biskota me beze të plota për dekorim. Pjesën tjetër e ndajmë në copa të mëdha dhe e shpërndajmë mbi gjysmën e luleshtrydheve.

4. Gjysmën e kremës së rrahur e lyejmë mbi biskota duke bërë një shtresë të barabartë.

5. Përsëritni të gjitha shtresat edhe një herë, duke përfunduar me shtresën me krem ​​pana. Dekoroni sipas dëshirës.

Kjo recetë origjinale është në pronësi të Simple Living Recipes dhe është ndarë me Fox News.

Klikoni këtu për t’u regjistruar për Lajmet tona të Lifestyle

Leave a Comment

Your email address will not be published.