Kjo është receta ime e preferuar e pulës gjatë gjithë kohës

Në udhëtimin tim të fundit në Zonën e Gjirit, zbrita në SFO dhe shkova në kuzhinën e La Guerra-s në Oakland, me tamalet e tyre të famshme në mendjen time. Por në kohën kur mbërrita, pak pas mesditës së një të diele, ato ishin të shitura. Me fat për mua, shefja Ofelia Barjas dhe vajza e saj Reyna Maldonado po punonin të dyja pas banakut të kuzhinës së ajrosur dhe të hapur dhe më rekomanduan të provoja nishanin e pulës. Ishte aq ftohtë në oborr saqë në kohën kur u vendosa në një tavolinë pikniku me pjatën time letre me pulë, të mbështjellë me një salcë të kuqe prej kadifeje dhe të spërkatur me farat e susamit, isha mirënjohëse për grumbullin e tortilave të freskëta që bëra së bashku. . Masa e bluar e freskët. Një rrëshqitje e salcës së nishanit, e tymosur dhe ngrohëse, tronditi jet lagun tim. Më vonë, Barajas tregoi se ky nishan ishte një recetë nga gjyshja e tij Jovita Vargas në restorantin e saj në Guerrero, Meksikë. Vargas, duke e mbrojtur ashpër nishanin e tij, kurrë nuk shkroi një recetë, duke e bërë atë vetëm jashtë shijes dhe kujtesës. Barjas kaloi vite duke gatuar me gjyshen e tij dhe e zotëroi pjatën në të njëjtën mënyrë. Me ndihmën e Maldonados, Barajas ndan për herë të parë recetën me disa këshilla: Të krijoni një lidhje me secilin—dhe të dini—ndërsa skuqni përbërësit individualë, i nuhatni dhe shijoni ato. Kështu mund të bëni shijet e shtresuara dhe komplekse që bëjnë një nishan të madh. -Marie-Frances Heck

Në Nari në San Francisko, pjesa më e madhe e menysë së shefit të kuzhinës Pim Tchamuanwitz paraqitet në mënyrë modeste, duke kërkuar një qasje modeste. Dhe pastaj është banda rwaeng, një pulë e tërë loje kornike e zhytur në një kerri të artë thellësisht të shijshëm të aromatizuar me erëza. Kur zogu mbërrin, i rrethuar me bukë të kripur, e pamundur për t’u pirë supë, gjithçka që keni është të grisni mishin me lëng nga kockat dhe të kaloni bukën nëpër salca të pasura dhe pikante, sjelljet e tryezës qofshin të mallkuar. Techamuanvivit më tha se ushqimi tajlandez duhet të jetë i zjarrtë, por jo i vrullshëm, dhe kjo pjatë tregon se çfarë do të thotë ai: një përzierje e djegës së gjelbër tajlandeze, serranos dhe jalapenos krijon ekuilibrin e përsosur të nxehtësisë. Është kaq e shijshme saqë nëse e bëni në shtëpi për ta ndarë, paralajmërohuni: Mund të jeni duke luftuar për atë pikën e fundit të salcës së kerit. – Andrea Nguyen

Qershorin e kaluar, pasi kalova tre muaj me familjen në Çikago, u ktheva në Nju Jork për të paketuar apartamentin tim. Para çdo gjëje, lashë valixhen time në studio dhe u nisa për në Vic, një restorant italian në NoHo, për të marrë drekën pas avionit. Më është dashur pula e pjekur e shef Hilary Sterling që kur e kam ngrënë për herë të fundit në shkurt 2020; E përfundova dy herë gjatë dy ditëve në NYC. Një pjesë e asaj që e bën pulën e Stirling kaq të mirë është se ajo vjen në një shtrat të asaj që unë e quaj me dashuri “goop”: një përzierje brokoli të djegur, qepë dhe patate, të athët nga djegësi dhe të freskëta, të tharta nga borziloku. e uthullës së verës së kuqe me një goditje. Vetë pula është e lëngshme dhe pikante, një kombinim që arrihet duke zier zogun e pastër dhe më pas duke shtuar një marinadë me mustardë të mprehtë dhe hudhër të pjekur. Ndërsa haja pulë vetëm në apartamentin tim të mbushur me kuti, më mbushën kujtimet e netëve që kalova me miqtë në vendin tim ku festoja ditëlindjet dhe ankohesha për ndarjet, gjithmonë me pulën e pjekur në mes të tryezës. . – Nina mike

Ushqimi im i preferuar është Kung Pao Chicken nga Birds of a Feather në Brooklyn. Kjo është një pjatë e rrumbullakosur mirë, me një sasi të madhe erëzash që balancohet me një ëmbëlsi të lehtë. Ka shumë kikirikë të përfshirë, dhe ata luajnë veçanërisht mirë me kokrrat e gjalla të piperit Szechuan dhe copat krokante të hudhrës. Zakonisht kam mbeturina sepse porcionet e zogjve të një pendë janë mjaft bujare, por kjo është krejtësisht mirë nga unë sepse kjo pulë është një kameleon total; Funksionon po aq mirë mbi petët me vezë sa mbushet brenda një tortilla krokante me pak oriz dhe patate të skuqura djegës. Çdo gjë që kam në frigorifer, me shumë mundësi, kjo pulë funksionon me të. Së fundmi, salca nuk është mbresëlënëse dhe nuk ndihet ngjitëse apo shurup, gjë që përmbledh me të vërtetë gjithë lidhjen time të dashurisë me këtë pjatë. Zhiqiang Lu, një kuzhinier i shpendëve, i pëlqen të derdhë salcën e mbetur mbi oriz të bardhë të zier në avull dhe ta hajë siç është. Kur bëhet fjalë për përgatitjen e salcave në shtëpi, Lou rekomandon skuqjen e specave djegës të thatë derisa të skuqen mirë. Kjo ndihmon në largimin e aromës së tyre dhe ju lë me një ndjenjë ngrohtësie. — Osset Baburi

Unë nuk i përsëris restorantet pa pushim—është një kërcënim për punën time si redaktor restoranti. Kam kohë të kufizuar dhe hapësirë ​​të kufizuar në stomak. Por Hardena në Filadelfia është një nga përjashtimet e mia të pakta. Unë ndaloj në qytet herë pas here nëse mundem. Është një hapësirë ​​simpatike familjare që i përket dy motrave, Diana dhe Milia Viejo, dhe të gjitha vaktet e tyre duken si një batanije për shpirtin. Të bën të ndihesh mirë dhe është gjithmonë ajo që dëshiron. Më pëlqen veçanërisht soto ayam, një supë e bërë me pulë të grirë, shafran i Indisë, petë vermiçeli, lakër dhe një vezë të zier. Ky është vakti i përsosur me një tas. Më pëlqen ushqimi indonezian, sepse është në udhëkryqin e shumë kuzhinave që më pëlqejnë: indiane, kineze dhe malajziane. Shija e kësaj pjate më duket nostalgjike dhe ngushëlluese. Pula në supë mund të jetë e thatë dhe e gatuar shumë, por pula në këtë soto ayam është aq e butë. Veza e zier është gjithashtu një prekje e këndshme – më bën gjithmonë të qesh kur një pjatë ka pulë dhe vezë së bashku. -Khushboo Shah

Leave a Comment

Your email address will not be published.