Këtu janë mënyra të ndryshme për të përfshirë qershitë në dietën tuaj.

Për të promovuar ushqimin e rritur në vend, iniciativa e Federatës së Bujqësisë së Ontarios në Home Grown po ndan idetë për përfshirjen e qershive të freskëta në dietë.

Deklaratë lajmesh
Federata e Bujqësisë së Ontarios
,
Korriku sjell me vete më shumë se vetëm motin më të mirë të verës – është gjithashtu koha e vitit kur qershitë e Ontarios janë pjekur dhe gati për korrje.

Qershitë Montmorency – të zakonshme në pemishtet e Ontarios – janë pa yndyrë dhe një burim i shkëlqyer i vitaminës C dhe vitaminës A. Qershitë e ëmbla janë një burim i mirë i vitaminës C dhe fibrave. Të lëngshme dhe të shijshme, qershitë e Ontarios janë zgjedhja e përsosur e mëngjesit më vete; Por ato janë gjithashtu një përbërës i shkëlqyer, dhe jo vetëm në ëmbëlsirat.

Për të inkurajuar më shumë njerëz që të mendojnë për ushqimin vendas kur përgatisin pjatat e tyre, Iniciativa e kultivimit në shtëpi të Federatës së Bujqësisë së Ontarios (OFA) po ofron disa ide për përfshirjen e qershive të freskëta në menunë tuaj (Të gjitha recetat me mirësjellje të kultivuesve të frutave të tenderit në Ontario):

  • Ndërsa shpesh mendohet si një shtesë ëmbëlsire, ka një vend në tryezë për pjatat e shijshme me qershi. Qershitë e tortës mund të shërbejnë si bazë për një salcë të ëmbël dhe pikante që është një shtresë e shkëlqyer për krahët e pulës.
  • Nëse rasti kërkon diçka më të lezetshme (dhe sinqerisht, më pak të çrregullt) se krahët e pulës, provoni një Roletë gjeldeti të mbushur me gështenja me qershi. Sado e shijshme, qershitë janë një përbërës kyç për mbushjen, por përdoren edhe për të bërë salca si sipër, një zëvendësim për boronicat tipike me gjelin e detit.
  • Jo vetëm për pjatat kryesore, provoni diçka të re me bukën klasike të misrit duke i palosur disa qershi përpara se ta pjekni. Jo vetëm që i shton një shpërthim shije, por i jep edhe ngjyrë bukës së artë.
  • Nëse pijet freskuese janë në rregull – veçanërisht të varietetit të të rriturve – një grusht qershie e kuqe e ndezur godet në vend në një ditë të nxehtë vere. Për fëmijët, një limonadë me qershi të ëmbël është e lehtë për t’u bashkuar dhe një trajtim i shijshëm. Të vetëdijshëm për shëndetin mund të provojnë një smoothie të ëmbël me qershi të zezë dhe portokall me përbërës tërësisht natyralë dhe pa sheqer të shtuar.
  • Por janë ëmbëlsirat ku qershitë shkëlqejnë vërtet. Tortat e qershisë janë një trajtim klasik; Një ndryshim shtesë me lajthitë do t’i bëjë njerëzit të kthehen për më shumë. Një salcë e shijshme e qershisë tortë është një majë e pabesueshme për një tas me akullore ose kos të ngrirë, duke balancuar ëmbëlsinë e ëmbëlsirës së ngrirë. Kjo salcë e thjeshtë me tre përbërës do ta çojë ëmbëlsirën tuaj në një nivel tjetër.

A e dini se Kanadaja është shtëpia e katër llojeve të ndryshme të pemëve vendase të qershisë? Çdo variacion ka shije dhe kuzhina të ndryshme. Të pasura me vlera ushqyese, këto fruta të ëmbla janë përdorur për dekada në gatim, ushqim të lehtë dhe për përfitimet e tyre shëndetësore.

Fushata Home Grown e OFA-s synon të rrisë ndërgjegjësimin për rëndësinë e ruajtjes së tokës bujqësore të Ontarios për të prodhuar ushqim, karburant, lule dhe fibra. Kjo është një çështje madhore për krahinën; Bazuar në të dhënat nga regjistrimi i fundit i bujqësisë, Ontario po humb mesatarisht 319 hektarë tokë bujqësore produktive çdo ditë. Është sigurisht një rënie shqetësuese për burimin natyror më thelbësor të provincës – tokën e punueshme me të cilën ne ushqejmë njerëzit në Ontario, Kanada dhe në mbarë botën.

Rreth Federatës së Bujqësisë së Ontarios

Federata e Bujqësisë së Ontarios (OFA) është organizata më e madhe e përgjithshme bujqësore në Ontario, që përfaqëson 38,000 familje bujqësore në të gjithë provincën. Si një organizatë dinamike e udhëhequr nga fermerët me bazë në Guelph, OFA punon për të përfaqësuar dhe mbrojtur interesat e fermerëve të Ontarios përmes marrëdhënieve me qeverinë, rekomandimeve të politikave bujqësore, kërkimit, përpjekjeve të lobit, përfaqësimit të komunitetit, marrëdhënieve me median dhe më shumë. OFA është avokati kryesor për fermerët e Ontarios dhe zëri i fermerëve të Ontarios. Për më shumë informacion vizitoni këtë lidhje.

Rreth Home Grown

Një nismë e ndërgjegjësimit të publikut të Federatës së Bujqësisë së Ontarios, është një fushatë për të mbrojtur rëndësinë e fermave të Ontarios si një burim ushqimi, karburanti dhe fibrash të rritur në shtëpi. Toka bujqësore e kultivueshme është burimi natyror më i rëndësishëm, por Ontario po humb mesatarisht 319 hektarë tokë bujqësore për zhvillimin urban çdo ditë; E cila është e barabartë me pesë ferma të familjes pucca çdo javë. Home Grown synon të ndihmojë në zhvillimin e një plani të zbatueshëm për të udhëhequr zhvillimin e përgjegjshëm në Ontario, për të siguruar zhvillimin për të siguruar strehim dhe për të mbështetur bazat e taksave lokale duke mbrojtur tokën bujqësore produktive.

bashkohuni me bisedën në Twitter @ontariofarm dhe Facebook. Për më shumë informacion, ju lutemi vizitoni këtë faqe interneti.

,

Leave a Comment

Your email address will not be published.