Këto receta të thjeshta të akullores janë alternativa natyrale dhe e shijshme – atje ReporterOnline

Ka ardhur muaji më i ëmbël i vitit: Korriku është Muaji Kombëtar i Akullores. Diçka që duhet festuar për sa më shumë ditë.

Në vitin 1984, Presidenti Ronald Reagan caktoi korrikun si Muajin Kombëtar të Akullores dhe të Dielën e tretë të muajit si Ditën Kombëtare të Akullores. Ai e njohu akulloren si një ushqim argëtues dhe ushqyes, të cilin e shijon 90 për qind e popullsisë së vendit.

Në proklamatë, Regan u bëri thirrje të gjithë njerëzve të Shteteve të Bashkuara që t’i vëzhgojnë këto ngjarje me “festimet dhe aktivitetet e duhura”. Këtu janë fakte argëtuese dhe sigurisht, disa receta për t’i bërë homazhe këtij festivali ushqimor.

a e dinit?

• “Rocky Road”, akullorja u krijua pas rrëzimit të Wall Street të vitit 1929 për t’u dhënë njerëzve diçka për të brohoritur gjatë kohërave “shkëmbore” të Depresionit të Madh.

• Hawaiian Punch u krijua në 1934, dhe fillimisht, ishte menduar të ishte një majë akulloreje

• Sipas Shoqatës Ndërkombëtare të Ushqimeve të Qumështit www.idfa.org, industria e akullores ka një ndikim prej 13.1 miliardë dollarësh në ekonominë amerikane, ku korriku është muaji më i ngarkuar për prodhimin e akullores; Kjo është kur prodhohet rreth 60% e të gjithë akullores (pas qershorit dhe majit), dhe në vitin 2021, prodhuesit e akulloreve në SHBA nxorën më shumë se 1.3 miliardë litra akullore.

• Haagen-Dazs, marka premium e akullores, është një emër i krijuar për tingullin e tij danez dhe të lartë.

• Duhen mesatarisht 50 shuplaka për të përfunduar një lugë akullore.

• Dolly Madison krijoi një sensacion kur shërbeu akullore në ballonin e inaugurimit presidencial të bashkëshortit të saj James.

• Të dielave shitet më shumë akullore se çdo ditë tjetër të javës.

• Deri në vitet 1800, akullorja mbeti një ëmbëlsirë e rrallë dhe ekzotike e shijuar më së shumti nga elita.

• Shurupi me çokollatë është sipërfaqja më e njohur e akullores.

• Akullore u shërbehet emigrantëve në Ellis Island si pjesë e mirëseardhjes në SHBA

• Vanilja mbetet aroma e preferuar e Amerikës. Një artikull në Travel & Leisure, “Këto janë shijet më të njohura të akullores në çdo shtet” deklaroi se çipi i mentes është një shije popullore në Pensilvani. Shikoni të gjitha shtetet këtu https://bit.ly/3y5CJCO

Duke folur për aromën, pyeta miqtë e mi në Facebook: “Cila është shija më e çuditshme e akullores që keni provuar?” Reagimet janë dërrmuese dhe befasuese: Hudhra; karavidhe, vezë e kripur; uthull me yndyrë; durian; asparagus; sherbet borscht; tartuf i bardhë; kajsi orizi i zi; ujë trëndafili; perime jeshile; Mac dhe djathë; Yuzu; djathë blu; vezë dhe proshutë; jamball i zi; Earl Grey; pjeshkë domate; kashtë; Vaj ulliri; lule karamele; Hiri; Fasule Lima, Gjalpë Kikiriku dhe Turshi; Foie gras. Çuditërisht, shumica e këtyre ‘miqve’ shijuan këto shije të pazakonta.

Shija e akullores kufizohet vetëm nga imagjinata. Prodhuesit, shefat e kuzhinës, pronarët e dyqaneve të akulloreve dhe kuzhinierët e shtëpisë po vijnë gjithmonë me kombinime të reja plot personalitet. Është sikur krijimet e tij thonë: “A mund ta kryesh këtë?”

Pavarësisht nga mosha juaj, akullorja është një kënaqësi, veçanërisht në një ditë të nxehtë vere. Disa nuk largohen nga shijet origjinale si çokollata apo vanilja, por të tjerë, përfshirë edhe mua, janë të etur të provojnë shije të reja si ato të përmendura nga miqtë e mi në Facebook.

Bërja e akullores në shtëpi nuk është e komplikuar dhe nuk kërkon blerjen e pajisjeve të rënda për ta bërë atë. Makinat e akullores mund të jenë të shtrenjta, dhe ato që janë më pak të shtrenjta mund të jenë joefikase. Unë kam qenë atje dhe e kam bërë këtë. Më pas nuk gjeta asnjë teknikë përvëluese për të bërë ëmbëlsirën, prodhuesi i akullores vetëm mblidhte pluhur derisa ia dhashë. Duke kërkuar për shije të reja, gjeta një kopje të “Akullores së lehtë No-Murna: Udhëzuesi “Nuk ka pajisje të nevojshme” për akulloren shtëpiake të shquar” nga Heather Templeton (Page Street Publishing Co., 2022, 22,99 dollarë), i cili ka një pafundësi grup prej . Nga ëmbëlsirat e ftohta dhe zëvendësimet e thjeshta për të bërë ndonjë nga recetat e Templeton-it vegjetariane ose pa gluten, ëmbëlsirat e provuara dhe të vërteta me siguri do të revolucionarizojnë lojën e akullores në shtëpi. Më e mira akoma, pa mbushës, përbërës artificialë, shurup misri dhe stabilizues që gjenden në shumicën e produkteve të blera në dyqane. Autori tha: “Si një adhurues i pasionuar i ëmbëlsirave, më pëlqen të kontrolloj përbërësit që hyjnë në akullore. Ofrimi i opsioneve për dieta pa qumësht dhe pa gluten i lejon ata që dietojnë të kufizuar të kënaqen.”

Kapitulli i parë fillon me shije klasike si vanilje kremoze, çokollatë e pasur, dredhë luleshtrydhe dhe patate të skuqura me nenexhik. Më pas në “Në anën dekadente” me valëzim me gjalpë kikiriku me çokollatë, spërkatni brumin e tortës së ditëlindjes dhe patate të skuqura espresso dhe krijime të tjera qiellore. “On the Salty Side” përmban Chunky Rocky Road, Brown Butter Caramel Walnut dhe Toasted Coconut Crunch. “Cookies & Cheesecakes” është vendi ku do të gjeni biskota me rrush të thatë me tërshërë, qumështor me kungull dhe pjesë të brumit të biskotave. “Carnival Inspired” përfshin Cotton Candy, Caramel Popcorn Crunch dhe Caramel Apple Swirl. Libri përfundon me një “bar dhe sanduiç” me një bar akullore me cheesecake me luleshtrydhe dhe një sanduiç me biskota me gjalpë kikiriku. A ju ngacmova me këtë mostër shijesh? Ka shumë më tepër për të provuar! Këtu janë disa për të filluar. Për recetën e Limon Curd Ripple, një nga të preferuarat e autorit, vizitoni https://bit.ly/3yswkTK.

Gota të ngarkuara me gjalpë kikiriku

Shënimi kryesor thotë: “Gjalpi i kikirikut plus çokollata është një ndeshje e bërë në parajsën e kuzhinës. Ky kombinim u bë i njohur për herë të parë në fund të viteve 1920. Që andej, pasioni i botës filloi të rritet dhe sot kemi qindra gjalpë kikiriku të shijshëm për të zgjedhur. Ka më shumë receta me çokollatë. Kjo akullore e mbushur me gjalpë kikiriku fillon me një bazë akulloreje të përkryer kremoze me gjalpë kikiriku. Në bazë i shtohen gota të grimcuara me gjalpë kikiriku, duke e bërë atë ndoshta ëndrrën e përsosur të dashnorit të gjalpit të kikirikut. ka të ngjarë të jetë e vërtetë.”

Autori përdor gjalpë kikiriku të butë Adams® (pa sheqer të shtuar – janë vetëm kikirikë të grimcuar dhe kripë) plus mini gota gjalpë kikiriku Reese® për këtë recetë, por ju mund ta bëni këtë gjalpë kikiriku dhe çokollatë me shije të mrekullueshme. Mund të shtoni markat tuaja të preferuara në .

Kjo recetë jep afërsisht 12-14 lugë standarde.

1 14 ons mund të qumështit të kondensuar të ëmbël

2 lugë ekstrakt të pastër vanilje

filxhan gjalpë kikiriku kremoz tërësisht natyral, pa sheqer të shtuar

filxhan gjysmë e gjysmë

1½ filxhan (360 ml) krem ​​i trashë

30 Mini gota me gjalpë kikiriku

Në një enë me madhësi mesatare, përzieni qumështin e kondensuar të ëmbëlsuar, ekstraktin e pastër të vaniljes, gjalpin e kikirikut dhe gjysmën e gjysmë derisa masa të jetë e qetë. Mbajeni mënjanë. Me mikserin në këmbë ose me dorë, rrihni kremin e trashë derisa të formohen maja të forta, 60 deri në 90 sekonda. Palosni përzierjen e qumështit të kondensuar të ëmbël në krem ​​pana. Kjo është baza juaj e akullores. Ju dëshironi që ajo të jetë sa më e lëmuar dhe pa gunga.

Zbërtheni filxhanin me gjalpë kikiriku. Vendosini këto në një qese të madhe plastike dhe mbyllini. Rrokullisni butësisht një okllai për të shtypur kupat e gjalpit të kikirikut në copa, duke pasur kujdes pasi ato janë një karamele e butë. Përndryshe, ju mund t’i shtypni ato me dorë, duke i thyer afërsisht në katër pjesë për filxhan. Për copa më të mëdha të gotave me gjalpë kikiriku, thjesht shtypini ato më pak. Për copa më të vogla të gotave me gjalpë kikiriku, shtypini ato më tej. Vendoseni filxhanin e grimcuar të gjalpit të kikirikut në bazën e akullores dhe tundeni që të përzihet, duke u siguruar që masa e akullores të shpërndahet në mënyrë të barabartë në të gjithë filxhanin.

Hidheni akulloren në një tavë pjekjeje 8 x 8 inç (ose në një enë të sigurt në ngrirje me përafërsisht të njëjtën madhësi) dhe duke përdorur shpatullën tuaj, shpërndajeni akulloren në mënyrë të barabartë në të gjithë tavën. Ngrijeni akulloren pa mbuluar për 3 deri në 5 orë ose gjatë natës, derisa të forcohet. Mbyllni mbetjet me fletë metalike ose mbështjellës plastik dhe ruajini në frigorifer deri në 3 javë.

ulje-ngritje:

Shto një vorbull fudge në këtë nxitje para vjeshtës. Thjesht rrotullojeni në filxhan me smoothie-n tuaj të preferuar të blerë në dyqan përpara se ta ngrini sipas udhëzimeve.

Biskota dhe krem ​​nostalgjik

Shënimi kryesor thotë: “Ne kemi folur për vaniljen dhe çokollatën deri më tani, kështu që kemi arritur në pikën në këtë libër ku ato bashkohen në një unitet harmonik. Duke u rritur, biskotat dhe kremi ishin akulli im i preferuar i të gjitha kohërave krem.” Shija ishte aty. Ishte e vështirë të imagjinoje të duash një akullore tjetër më shumë sesa kombinimin tërheqës të akullores kremoze me vanilje dhe biskotave sanduiç me çokollatë të copëtuar. Unë përdor Oreos® në këtë recetë, por ju mund të zgjidhni biskotën tuaj të preferuar me sanduiç me çokollatë Dhe vendoseni siç duhet. Kjo recetë e thjeshtë dhe nostalgjike me siguri do të bëhet e preferuara e familjes për vitet në vijim.”

Kjo recetë jep afërsisht 12-14 lugë standarde.

1 14 ons mund të qumështit të kondensuar të ëmbël

2 lugë ekstrakt të pastër vanilje

filxhan gjysmë e gjysmë

1 1/2 filxhan krem ​​të rëndë

15 biskota sanduiç me çokollatë

Në një tas me madhësi mesatare, përzieni qumështin e kondensuar të ëmbëlsuar, ekstraktin e pastër të vaniljes dhe gjysmën e gjysmë derisa masa të jetë e qetë. Mbajeni mënjanë. Me mikserin në këmbë ose me dorë, rrihni kremin e trashë derisa të formohen maja të forta, 60 deri në 90 sekonda. Palosni përzierjen e qumështit të kondensuar të ëmbël në krem ​​pana. Kjo është baza juaj e akullores. Ju dëshironi që ajo të jetë sa më e lëmuar dhe pa gunga.

Vendosni biskotat sanduiç në një qese të madhe plastike të fortë dhe mbylleni, duke u siguruar që pjesa më e madhe e ajrit të hiqet fillimisht. Duke përdorur një oklla, rrotulloni biskotat për t’i thyer në copa të mëdha. Përndryshe, ju mund t’i shtypni ato me dorë, duke e thyer çdo biskotë në rreth katër pjesë. Nëse preferoni copa më të vogla, thjesht shtypni më tej biskotat. Nëse preferoni copa më të mëdha, shtypini ato më pak. Vendosni biskotat e grimcuara në përzierjen e akullores dhe përzieni butësisht, duke u siguruar që biskotat të shpërndahen mirë brenda grumbullit të akullores.

Hidheni akulloren në një tavë pjekjeje 8 x 8 inç (ose në një enë të sigurt në ngrirje me përafërsisht të njëjtën madhësi) dhe duke përdorur shpatullën tuaj, shpërndajeni akulloren në mënyrë të barabartë në të gjithë tavën. Ngrijeni akulloren pa mbuluar për 3 deri në 5 orë ose gjatë natës, derisa të forcohet. Mbyllni mbetjet e mbetura me foli ose mbështjellës plastik dhe ruajini në frigorifer deri në 3 javë.

Stephen Fries është Profesor dhe Koordinator i Programeve të Menaxhimit të Mikpritjes në Gateway Community College në New Haven, CT. Ai ka qenë një kolumnist i udhëtimeve ushqimore dhe kulinarie për 14 vitet e fundit dhe është bashkëthemelues dhe mikpritës i “Worth Tasting”, një turne kuzhine në këmbë në qendër të qytetit New Haven, CT. [email protected] Për më shumë informacion, vizitoni stephenfries.com.

Leave a Comment

Your email address will not be published.