Këto janë recetat më të mira të tavës së fletëve, sipas redaktorëve të Eater

Në natët e javës, ose para darkave spontane, ose gjatë atyre kohërave kur gatimi duket thjesht si një punë e keqe, nuk ka asgjë si një tavë me çarçafë. Recetat me një tenxhere, versionet e rrafshuara të recetave për tava me fletë janë shpesh sa të lehta aq edhe të shpejta, dhe megjithëse askujt nuk i pëlqen të pastrojë tepsi pas darkës, petë e kallajit dhe pergamena mund ta bëjnë këtë punë pak më të lehtë. Këtu janë gjashtë recetat e redaktorëve të Eater për recetat e shijshme të tavave me fletë të shijshme për çdo rast, të përshtatshme për pulat e ushqimit, të varura nga furra.


Fletët-Tanje Njoki me Kërpudha dhe Spinaq

Ali Slagle, NYT Cooking

Sigurisht, të gjithë u përfshinë në gatim më herët gjatë pandemisë, por më quani një lulëzim të vonë: muajt e fundit, mungesa e kohës, e kombinuar me mungesën e plotë të dëshirës për të bërë shumë pjata në fund të natës dhe riinvestimi në Gatimi në shtëpi më ka detyruar të kërkoj çdo javë receta për tava me fletë. Kjo recetë me njoki për tava me fletë, arrin të gjitha shënimet e duhura për mua. Gjëja kryesore është që të mos e përmbysin atë. Pjekja e një njoki të qëndrueshme në raft (një nga përbërësit e fundit të përgatitur paraprakisht) duket sikur nuk duhet të funksionojë, dhe New York Times Komentuesit e kanë vënë re me njëfarë skepticizmi, duke vënë në pikëpyetje nëse duhet të zihet fillimisht. Por të jeni të sigurt, njoki del nga paketimi si miell i thatë pa shije, i ngjitur së bashku me fishekë dhe del nga furra si magjik që është i freskët nga jashtë dhe i ngrohtë dhe i butë nga brenda. Receta shmang një tjetër grackë tjetër të zakonshme të recetës së tiganit: Nuk i trajton të gjithë përbërësit me të njëjtën kohë dhe temperaturë gatimi. Në vend të kësaj, njoki dhe kërpudhat shkojnë së pari, me spinaq të shtuar në minutat e fundit. Kjo do të thotë që kërpudhat e karamelizuara në fund të një grumbulli me spinaq të gatuar lehtë, del nga sipër me një rrikë zier dhe mustardë mjalti. , Brenna Hawke, menaxhere e qytetit

Qofte pule me flete me domate dhe qiqra

Claire Saffitz, Ju bëftë mirë

Unë vazhdoj t’i rikthehem kësaj recete sepse – si person – dyfishohet si skenari im ideal i gatimit të grupeve për javën. Nëse një pjatë kërkon pak gjoks pule ose fileto salmoni, mërzitem të ha shpendë të tharë deri në fund të javës ose lodhem nga ideja për të mbajtur ushqim deti të gatuar në frigorifer për disa ditë. Këta qofte me thumba harisa, të cilat nuk thahen kurrë, ofrojnë shkathtësinë që kërkoj në një recetë të hedhjes në furrë. Ata shkojnë me një tas me çfarëdo drithëra që vendos të gatuaj sepse bëjnë një pite që do ta ngroh në sobën time me gaz. Ato janë një kursim kohe që jep shumë shije (në sajë të fetës së kripur dhe domateve të lëngshme), gjë që tingëllon si pika e çdo recete të mrekullueshme të tiganit. — Bao Ong, redaktor i Eater New York

Salmoni i gjelbër perëndeshë me patate dhe bizele

Sarah Copeland, NYT Cooking

Dëgjo. Më pëlqen fustani i perëndeshës jeshile dhe çdo justifikim për ta përdorur atë. Unë jam ashtu siç jam. Kombinimi i barishteve të freskëta, jogurti i athët, açugeja e kripur dhe shumë hudhër (si shumica e kuzhinierëve të shtëpisë, unë hedh disa llamba më shumë se sa rekomandohet) bën një nga salcat më të mira në botë për çdo gjë. Hari Devi është në shtëpi në këtë recetë për salmon me fletë, patate, bizele dhe tranguj. Është një nga ato përgatitjet jashtëzakonisht të shpejta, të lehta dhe që ia vlen, jo vetëm për salmonin krokant dhe salcën sipër, por për kombinimin e patateve të nxehta dhe perimeve të gjelbra të kripura që bëjnë një sallatë paksa jokonvencionale. Këta përbërës të veçantë janë më të mirët në pranverë dhe verë, por nëse bizelet dhe patatet e reja janë jashtë sezonit, mos dyshoni në fuqinë e perëndeshës së gjelbër për të gjallëruar opsionet e perimeve me rrënjë dimërore. — Dayna Evans, shkrimtare e stafit dhe redaktore e Eater Philly

Kofshët e pulës krokante të pjekura

moderne e duhur

Bërja e pulës krokante në furrë zakonisht përfshin një lloj koreje të shkurtuar dhe mjegull të varur – panko, thekon drithëra të grimcuar ose një shtresë mielli për kek janë të gjitha të barabarta për kursin. Por kofshët e pulës krokante të pjekura në furrë të Modern Proper nuk kërkojnë ndonjë mendim magjik ose lëkurë të skuqur të rreme; Në vend të kësaj, keni nevojë për një larje veze me shkumë. E provova këtë recetë një natë, nuk doja gjë tjetër veç thjeshtësisë së një tepsi me fletë. Kërkon ngritje të furrës në 450, e cila ngroh kuzhinën ndërsa pluhurosni kofshët, lëkurën mbi kofshë me kripë kosher, piper (unë përdor kokrrat e piperit të ylberit të Trader Joe për shije) dhe paprika. Pasi të keni veshur një tepsi me një copë fletë metalike dhe duke vendosur një raft ftohjeje sipër saj, vendosni kofshët nga ana e lëkurës lart dhe lyeni ato me të bardhat e vezëve të rrahura. Është kështu — ulni temperaturën e furrës në 425 dhe piqni pulën për 30 minuta. Prova e konceptit është të kruash një thikë në lëkurë në mënyrë që të mund të lyhet me niseshte dhe të skuqet thellë. E hëngra grumbullin brenda një nate. , Nicole Edelman, Menaxher i qytetit

Salmon me fletë panje dhe miso me bishtaja

Colu Henry, NYT Gatim

Kjo është receta që më transformoi nga skuqja në pjekje të peshkut, duke plotësuar nevojat e mia për shije dhe lehtësi. Unë kisha supozuar se peshku i gatuar do të ishte më i butë se i skuqur, por ky nuk është problem kur e lyeni peshkun me disa miso të fuqishme dhe panje. Ruajtja e bishtajave dhe salmonit së bashku në një tigan e bën këtë recetë gati për të skuqur shpejt, pa frikën ekzistenciale të asaj shije që marr kur peshku kërcënon të ngjitet në tigan. Vlerësoj që receta është fleksibël për miso kafe ose të bardhë. Shënimi im i vetëm do të ishte zvogëlimi i shurupit të panjeve; Edhe me dhëmbin tim të ëmbël, shijen e shkruar në recetë e gjeta paksa dërrmuese. , Nick Mancoll-Bittel, redaktor i asociuar

fletë-tepsi bibimbap

Eric Kim, NYT Cooking

Ka shumë netë kur kam shikuar në frigorifer, kam vlerësuar situatën dhe kam vendosur gjithçka që kam gjetur në një tavë për të gatuar me një hap. Kjo, së bashku me dashurinë për bibimbap dhe një furnizim të qëndrueshëm me oriz të mbetur, natyrisht më tërhoqi te kjo recetë. Së bashku me të qenit një mjet i shkëlqyeshëm për orizin e mbetur (dhe perime të ndryshme), është një mësim mall në ekuilibër dhe thjeshtësi. Thjesht vendosni disa kërpudha, patate të ëmbla të prera në feta dhe lakër jeshile në një tigan, skuqini ato dhe më pas thyeni disa vezë në një tigan tjetër me pak oriz të gatuar. Në kohën kur vezët janë gatuar, orizi është i këndshëm dhe krokant. Është gjithashtu një nga ato pjata që janë shumë të personalizueshme – ndërsa kombinimi i lakër jeshile, patatet e ëmbla dhe kërpudhat është fitues, ju mund t’i ndërroni ato me perime të tjera që mund të keni në dorë (thjesht gatuani në përputhje me rrethanat). rregulloni kohën) dhe mund të përdorni edhe erëza të ndryshme. Ndërsa Kim rekomandon t’i mbushni bibimbap me pak gochujang, dikush në seksionin e komenteve të recetës dha një recetë të shpejtë për një salcë shumë të shijshme me bazë gochujang që unë e përdor në vend të kësaj. Re: E thjeshtë dhe e personalizueshme! Siç duhet të jetë gatimi gjatë javës. , Rebecca Flint Marks, redaktore e lartë

Leave a Comment

Your email address will not be published.