Këto janë 7 idetë më të mira të ushqimit për piknik për grupe të mëdha

Moti i ngrohtë nënkupton ditë të gjata në park, shëtitje me varkë në perëndim të diellit në liqen, të dielave dembele për t’u çlodhur pranë pishinës dhe ecje piktoreske malore me familjen dhe miqtë. Dhe sigurisht, ushqim i shijshëm. Pavarësisht se si ju dhe të dashurit tuaj e festoni rrezet e diellit, të ngrënit jashtë vjen me një zonë verore.

Prandaj, përpara se të ndaloni në dyqanin tuaj lokal për patate të skuqura dhe mini donuts, merrni parasysh ta bëni ditën tuaj më të paharrueshme duke bërë një piknik shtëpiak për festën tuaj. Përgatitja e pjatave të shijshme verore për të gjithë miqtë dhe familjen tuaj është më e lehtë nga sa mendoni, pavarësisht nga madhësia.

Pra, merrni një batanije të madhe, një shportë të këndshme prej thurjeje dhe një turmë të njerëzve tuaj të preferuar. Sepse gjërat do të bëhen më të shijshme.

Çfarë shërbeni për turmën e piknikut?

Ndërsa ka shumë opsione të shijshme të ushqimit për piknik, është mirë të gjesh pjata që mund të rriten për një mbledhje më masive. Të gjithë e kemi parë këtë të ndodhë. Ndoshta nëna fton një ose dy gjyshër në një piknik të vogël në oborrin e shtëpisë. Pastaj gjyshja fton disa halla dhe xhaxhallarë. Xha Dave i sjell fëmijët e tij. Shtoni një shok shkolle ose dy pas stërvitjes së futbollit dhe para se ta kuptoni, do të organizoni një shpërthim në shkallë të plotë në oborrin e shtëpisë! Është mirë të jesh i përgatitur.

Cili është ushqimi më i njohur për piknik?

pajisje për pjekje në skarë

Përveç hot-dog-ve dhe hamburgerëve të dukshëm, njerëzve u pëlqen të hanë gjëra të tilla si patatinat, vezët e djallëzuara dhe sallatë me patate kur argëtohen jashtë. Marrja e një pice të shpejtë për të shkuar ose nën sanduiçe në arrati janë gjithashtu opsione të njohura. Por ka me të vërtetë diçka për të thënë për të marrë kohë për të paketuar ushqimin tuaj të bërë në shtëpi dhe për të shijuar përpjekjen që shkon për të bërë një vakt të veçantë, pavarësisht sa i rastësishëm është ambienti.

Ekziston një arsye pas joshjes së shportave të piknikut të cilësisë së mirë dhe batanijeve me xhamaxhi. Piknikët janë të njohur sepse janë një gëzim, një kohë e veçantë për të ngadalësuar ritmin, për të shijuar njerëzit që duam dhe për të ndarë ushqime të shijshme, të gjitha më të mira duke qenë jashtë.

Cilat ushqime janë të mira për piknik?

Nëse mendoni për ushqimet tradicionale të piknikut, gjëra të tilla si pula e skuqur padyshim që do t’ju vijnë në mendje. Dhe për arsye të mirë. Koloneli ishte në dicka kur vendosi ato copa të shijshme të yndyrshme dhe krokante në një kovë dhe e quajti atë një ditë. Lëpija e gishtave është mirë. Por pula e skuqur mund të jetë një sfidë për një grup të madh dhe mund të jetë e vështirë të transportohet me sukses. Kur duhet të keni parasysh gjëra të tilla si mbajtja e ushqimit të ngrohtë ose mos lagja, mund të jetë një kënaqësi e vërtetë t’i shtoni argëtimit të piknikut.

Gjërat që mund të shijohen të ftohta ose në temperaturë dhome funksionojnë më së miri për thartirat e jashtme. Sallatat, sallatat, produktet e pjekura dhe sanduiçet janë të gjitha opsione të shkëlqyera. Pra, ndërsa ne kemi grumbulluar disa pjata tradicionale pikniku në listën tonë, ka disa receta argëtuese për të befasuar edhe mysafirët tuaj. Plus, gjithçka këtu është e shijshme me pak mirëmbajtje dhe e lehtë për t’u transportuar, prandaj idetë më të mira të vakteve të piknikut për grupe të mëdha.

Çfarë duhet të jetë në çdo piknik?

Koha e piknikut Piccadilly Shporta për piknik me shërbim për dy.

Nuk ka rregulla strikte për të shijuar rrezet e diellit, shoqërinë e mirë dhe pjatat e shijshme jashtë në një ditë të bukur. Por për ata që preferojnë të jenë të përgatitur, këtu janë disa gjëra që do t’ju ndihmojnë ta bëni një kohë të mirë edhe më të këndshme:

 • Një batanije e mjaftueshme që të gjithë të ulen rehat. Askush nuk i pëlqen barërat e këqija që kruhen në kofshët e tyre. Konsideroni disa karrige kampingu për ata që nuk preferojnë të ulen në tokë.
 • kundër mushkonjave
 • krem kundër diellit
 • Altoparlant Bluetooth për të vendosur humorin me disa melodi
 • Zbavitje (të tilla si frisbee, qift, pajisje badminton ose grup kroketi)
 • Një shportë e bukur pikniku e mbushur me pjatat e listuara më poshtë (grupet ushqimore dhe ftohësit plastikë nuk kanë të njëjtin efekt)

Receta e sallatës me makarona

zonja drejtuese

(nga Gruaja Pioniere)

Një piknik thjesht nuk do të ishte i plotë pa një version të një sallate të ftohtë makaronash, dhe është padyshim një kënaqësi për turmën. E ndritshme, e zjarrtë dhe e freskët, kjo recetë kombinon të gjitha shijet klasike të sallatës së makaronave që duam, duke e bërë atë shtesën e përsosur për përhapjen tuaj të piknikut.

materiali:

 • 4 filxhanë makarona me bërryl
 • 1/2 filxhan majonezë
 • 1 lugë gjelle uthull vere të kuqe
 • 3 lugë sheqer
 • 1/4 lugë kripë
 • piper i zi për shije
 • 1/4 filxhan qumësht
 • spërkatje me lëng turshi
 • 2 speca djegës të kuq të pjekur të plotë
 • 1/2 filxhan ullinj të zinj, të grirë imët
 • 1/2 filxhan turshi, të copëtuara
 • 3 qepë të njoma, të grira

metoda:

 1. Në një tenxhere të madhe gatuaj makaronat sipas udhëzimeve të paketimit. Lëreni mënjanë dhe lëreni të ftohet.
 2. Kombinoni majonezën, uthullën, sheqerin, kripën, piperin, qumështin dhe lëngun e turshive.
 3. Në një tas të madh, rrihni përzierjen e makaronave dhe majonezës, nga pak, derisa të arrijë konsistencën tuaj të preferuar.
 4. Përziejini specat e kuq të pjekur, ullinjtë, turshitë dhe qepët.
 5. Lëreni në frigorifer për të paktën dy orë përpara se ta shërbeni.

Receta për hell pule të marinuar me limon

Tori Away/Facebook

(nga Tori Away)

Mos u shqetësoni nëse vendi juaj i piknikut nuk ka skarë. Këto mund të bëhen para kohe dhe të shijohen të ftohtë. Tejet e shijshme, plot shije dhe një fllad për t’u ngrënë në lëvizje, këto hell pule janë një opsion i përsosur pikniku. Vetëm shikoni ato hellet e hedhura ndërsa jeni ulur në batanijen tuaj! Oh!

materiali:

 • 2 kilogram gjoks ose kofshë pule pa kocka
 • 1/4 filxhan vaj ulliri ekstra të virgjër
 • 3 lugë gjelle lëng limoni
 • 3 lugë gjelle cilantro ose majdanoz, të grirë
 • 2 lugë çaji hudhër të freskët, të grirë
 • 1 lugë paprika
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1/2 lugë qimnon
 • 1/4 lugë shafran i Indisë
 • 1/4 lugë çaji djegës të kuq

metoda:

 1. Pritini pulën në shirita 1 1/2 inç në hell dhe vendoseni në enë qelqi.
 2. Në një tas të vogël, rrihni së bashku vajin e ullirit, lëngun e limonit, cilantron ose majdanozin, hudhrën e shtypur, paprikën, kripën, qimnonin, shafranin e Indisë dhe piperin e kuq.
 3. Hidhni marinadë mbi pulën, duke u siguruar që pula të jetë e veshur. Mbulojeni enën me mbështjellës plastik dhe vendoseni në frigorifer të marinohet për 20 minuta. Nëse përdorni hell druri, përdorni këtë kohë për t’i njomur në ujë.
 4. Hell pulën, duke e ndarë në mënyrë të barabartë në 6-8 hell.
 5. Skuqini në nxehtësi mesatare për 10-15 minuta, derisa të gatuhet plotësisht.

Receta e sallatës feta me borzilok me shalqi

Sallatë feta me shalqi.

(nga House of Nash Eats)

Kjo sallatë ka shije si një piknik. Ka vetëm diçka në lidhje me kombinimin e shalqinit dhe kastravecit që ju bën të dëshironi të hidhni pak krem ​​kundër diellit dhe të hidhni një Frisbee përreth. E balancuar bukur me feta kremoze dhe borzilok mente, kjo sallatë do të jetë një nga gjërat e para që do t’i mungojë përhapjes suaj.

materiali:

 • 4 gota shalqi të grirë në rende
 • 1/4 qepë të kuqe, të copëtuar
 • 1 kastravec anglez, i prerë në gjysmë
 • 1/2 filxhan djathë feta
 • 1/2 filxhan borzilok të freskët, të prerë në rripa
 • 2 lugë mjaltë
 • 2 lugë gjelle lëng limoni
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • kripë dhe piper për shije

metoda:

 1. Kombinoni shalqinin, qepën dhe kastravecin në një tas të madh.
 2. Në një tas të veçantë, përzieni mjaltin, lëngun e limonit, vajin e ullirit, kripën dhe piperin.
 3. Hidhni përzierjen e salcës dhe shalqirit derisa të bashkohen.
 4. Spërkateni me feta dhe borzilok, duke i hedhur sërish butësisht për t’u përfshirë.

Receta me tapenade ulliri

Tapenada e ullirit.

(nga Pak Hill)

Tapenada e shkëlqyeshme, e mprehtë dhe tokësore është një nga ato përhapje që nuk ngjajnë me asgjë tjetër. Përdoreni atë si një zhytje për krisur ose bukë. E lyejmë në sanduiç. Zbulojeni pjatën tuaj të papërpunuar me diçka ndryshe. Është e mrekullueshme edhe për pica! perdor imagjinaten tende. Vetëm sigurohuni që të keni një grup në mbledhjen tuaj të ardhshme në natyrë.

materiali:

 • 1 1/2 filxhan ullinj të kripur, pa kore
 • 1 lugë çaji pastë açuge, ose 2 fileto açuge, të grira
 • 3 lugë kaperi, të larë
 • 3 thelpinj hudhra
 • 3 lugë gjelle lëng limoni të freskët
 • 1/4 filxhan vaj ulliri
 • kripë dhe piper për shije

metoda:

 1. Në një përpunues ushqimi, kombinoni ullinj, açuge, kaperi, majdanoz, hudhër, lëng limoni dhe 1/4 lugë çaji piper. Pulsojmë derisa të copëtohet trashë.
 2. Lyejeni me vaj ulliri dhe vazhdoni të përzieni derisa të formohet një pastë. I rregullojmë me kripë dhe piper.
 3. Shërbejeni me bagutë me kore ose krisur

Proshutë dhe rrëshqitës zviceran në recetën e rrotullave të Havait

Sanduiç me proshutë.

(nga Southern Plate)

Shumë më tepër se sanduiçi juaj mesatar me proshutë dhe djathë, këto ëmbëlsira të vogla janë të mbushura me shije, të lehta për t’u bërë dhe piknik. Bëni ato para kohe dhe shërbejini të ngrohta ose të ftohta për festën tuaj në park.

materiali:

 • 12 Roleta të ëmbla Hawaiiane, të prera në gjysmë
 • 1/2 – 3/4 paund proshutë ushqimore, të prera hollë
 • 3/4 kile djathë zviceran, i prerë në feta hollë
 • 1/2 filxhan gjalpë pa kripë, i shkrirë
 • 1 lugë gjelle mustardë Dijon
 • 1 lugë fara lulekuqe
 • 2 lugë qepë të thara, të grirë
 • 2 lugë salcë Worcestershire
 • kripë dhe piper për shije

metoda:

 1. Ngrohni furrën në 350 F. Rreshtoni një tavë 9×9 inç ose 9×13 inç me letër alumini, spërkatni me llak gatimi dhe lëreni mënjanë.

 2. Duke përdorur një thikë të madhe, ndani rolenë në gjysmë në mënyrë që të keni një shtresë të sipërme dhe një kore të poshtme. Mbani rolet të lidhura.
 3. Vendosni shtresën e poshtme në tavë dhe vendosni shtresën e parë të paneer mbi role. Përhapeni proshutën në role, shtrojani një shtresë të dytë djathi, shtoni shtresën e sipërme të roleve dhe lërini mënjanë.
 4. Shkrini gjalpin në një tas të sigurt për mikrovalë ose në një tenxhere mbi sobë në zjarr shumë të ulët. Shtoni mustardën, qepën, farat e lulëkuqes, salcën Worcestershire, kripë, piper dhe përzieni/rrahim.
 5. Hidhni përzierjen e gjalpit mbi rolet dhe merrni kohën tuaj. Përhapeni përzierjen e gjalpit sipër.
 6. Mbulojeni me letër alumini dhe lërini roletë të qëndrojnë në temperaturën e dhomës për 5 deri në 10 minuta.

 7. E pjekim të mbuluar për rreth 20 minuta ose derisa djathi të shkrihet. Hiqni folenë dhe gatuajeni për 3 deri në 5 minuta të tjera.

Receta klasike e brusketave

Pjatë Brusketa.

(nga kuzhina e Natashës)

Një e preferuar e verës, brusketa klasike zbukuron pothuajse çdo paletë. I freskët dhe i ndritshëm, ky majë domateje është gjëja e përsosur për t’u përgatitur për turmën, për t’u paketuar dhe për të shijuar në një batanije pikniku me një gotë verë.

materiali:

 • 6 domate rome, të grira
 • 1/3 filxhan borzilok, i copëtuar
 • 5 thelpinj hudhra, të ndara
 • 1 luge uthull balsamike
 • 5 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër, të ndara
 • 1/2 lugë kripë
 • 1/4 lugë piper i zi
 • 1 bagutë, e prerë në feta 1/2 inç të trasha
 • 1/3 filxhan djathë parmixhano, i grirë

metoda:

 1. Kombinoni 1 lugë çaji hudhër dhe 3 lugë vaj ulliri në një tas të vogël, lëreni mënjanë.

 2. Në një tas të madh, hidhni domatet me hudhrën e mbetur, uthull, vaj ulliri, kripë dhe piper. Mbajeni mënjanë të marinohet për 15-30 minuta
 3. Ngrohni furrën në 400F.
 4. Vendosni feta baguette në një fletë pjekje të mbuluar me pergamenë dhe lyeni me furçë vaj ulliri të mbushur me hudhër nga të dyja anët. Spërkateni sipër me djathë parmixhano dhe piqeni për 5 minuta, më pas skuqeni në zjarr të fortë për 1 deri në 2 minuta, ose derisa skajet të marrin ngjyrë kafe të artë. Shërbejeni me përzierjen e domates.

Bare limoni me recetë për kore të shkurtra

Bare limoni të grumbulluara njëra mbi tjetrën.

(nga Sally’s Baking Addiction)

Çfarë do të ishte një piknik pa ëmbëlsirat? Këto bare limoni me diell janë ekuilibri i përsosur i ëmbëlsirës dhe tortës, me një kore të ëmbël krokante dhe me gjalpë. Këshilla jonë? Fërkoni disa tufa nga kjo ëmbëlsirë, sepse ato do të zhduken para se të hiqni shportën e piknikut.

materiali:

 • 1 filxhan gjalpë pa kripë
 • 2 1/2 gota sheqer të grimcuar, të ndarë
 • 2 lugë ekstrakt vanilje
 • 1/2 lugë kripë
 • 2 1/2 gota miell për të gjitha qëllimet, të ndarë
 • 6 vezë
 • 1 filxhan lëng limoni
 • sheqer ëmbëlsirash për pluhurosje (opsionale)

metoda:

 1. Ngrohni furrën në 325F. Rreshtoni një tavë pjekjeje 9×13 me letër furre.

 2. Për të bërë kore, kombinoni gjalpin e shkrirë, 1/2 filxhan sheqer, vaniljen dhe kripën. Shtoni në miell dhe përzieni që të bashkohen. Shtypeni në mënyrë të barabartë në tiganin e përgatitur. Piqni 20-22 minuta derisa skajet të kenë marrë një ngjyrë kafe të lehtë.
 3. Hiqni koren nga furra. Duke përdorur një pirun, shponi të gjithë koren e nxehtë dhe lëreni mënjanë.
 4. Për të bërë mbushjen, sitini 2 gota sheqer dhe 6 lugë miell për të gjitha qëllimet.
 5. Rrihni vezët dhe lëngun e limonit derisa të kombinohen mirë.
 6. Hidhni mbushjen e limonit mbi koren e nxehtë dhe piqni derisa mbushja të vendoset, 22–26 minuta.
 7. Pasi të jetë ftohur, pudrosni me sheqer pastiçeri sipas dëshirës.

Pavarësisht se si do ta kaloni kohën jashtë këtë verë, ia vlen vërtet të merrni kohë për ta bërë vaktin tuaj më të veçantë me ndonjë nga këto pjata. Fluturimi i qifteve dhe nxirrja e diellit janë të gjitha të mira, por pa ushqim të mirë, a ishte edhe një festë? Ndaj nxirreni batanijen e madhe nga dollapi prej liri, paketoni me kujdes shportën tuaj dhe krenohuni me arritjet tuaja të shijshme. Familja dhe miqtë tuaj do ta vlerësojnë përpjekjen tuaj shtesë dhe ata nuk kanë nevojë të dinë se sa e lehtë ishte me të vërtetë përgatitja e vakteve të tilla të këndshme për piknik për grupe të mëdha.

Rekomandimet e redaktorëve


Leave a Comment

Your email address will not be published.