Këto 15 receta të thjeshta makaronash janë të shpejta, të lehta dhe të shijshme

Ne jemi gjithmonë në kërkim të recetave të shpejta dhe të shijshme për të ndihmuar në përmirësimin e përgatitjes së vaktit tuaj. Nuk jam i sigurt për ju, por me fëmijët në shtëpi, temperaturat e ngrohta dhe duke u përpjekur të lundroni në atë që do të vijë, pjatat me makarona janë gjithmonë një ide e mirë dhe ndonjëherë e lehtë. Kështu që ne kemi bërë kujdesin tonë të duhur dhe kemi gjetur disa receta makaronash vërtet të shijshme dhe të thjeshta për të azhurnuar rutinat tona të zakonshme të darkës.

Mos më keqkuptoni, çdo ditë të javës do të pi një tas mac dhe djathë, por siç thonë ata, shumëllojshmëria është erëza e jetës! Këto ditë, ka kaq shumë receta të mrekullueshme makaronash për të zgjedhur që janë të papritura dhe të shijshme pa qenë tepër të komplikuara. dhe ka Ka vetëm diçka kaq të kënaqshme në përfundimin e ditës me një tas plot me makarona dhe fatmirësisht është kanavacë e përsosur për të festuar produktet e ndritshme të sezonit. Pak gjëra janë aq të këndshme sa perimet shumëngjyrëshe të pranverës dhe verës, dhe ne duam ta shfrytëzojmë sa më shumë.

Sot ne kemi mbledhur 20 nga recetat tona të preferuara të thjeshta të makaronave—të gjitha me më pak se 10 përbërës. Lëvizni dhe na tregoni në komente nëse i keni provuar këto, ose keni të preferuara të tjera për t’u rekomanduar.

pesto makarona primavera

Pse e duam: Kjo është pjata më e mirë e makaronave pranverore. Duke parë vetëm ngjyrën, do të mund të dalloni shpejt se aroma është e freskët dhe e ndritshme. Camille e bën këtë recetë të paktën një herë në javë dhe të gjithë në Team CS janë aty dhe e mbajnë atë në rotacionin tonë të përdorimit.

Përbërësi Hero: Asgjë nuk u jep (madje edhe më shumë) shije perimeve tuaja të preferuara të stinës sesa një garniturë e këndshme me lëkurë limoni.

Merrni recetën për Pesto Pasta Primavera.

Kale Pesto me makarona gruri integral Ju bëftë mirë

Pse e duam: Një nga të preferuarit tanë, Joshua McFadden, krijoi këtë pjatë të mrekullueshme jeshile të zjarrtë duke përdorur peston e tij të famshme lakra jeshile dhe makaronat e grurit të plotë. Makaronat Pesto janë gjithmonë një ide e mirë (shih më lart), dhe ky version i kale është sa ushqyes aq edhe i shijshëm.

Përbërësi Hero: E përzemërt dhe e shëndetshme, lakra jeshile nuk mund të bëjë asnjë gabim.

Merrni recetën për lakër Pesto me makarona me grurë integrale.

Makarona verore me një tenxhere

Pse e duam: Kur dëshironi pak makarona në shtëpi pa shumë nxehtësi në kuzhinë, nuk mund të bëhet më e lehtë dhe më e shijshme. Thjesht hidhni gjithçka në tenxhere dhe shijoni!

Përbërësi Hero: Frymëzuar nga receta virale e Martha Stewart, kjo recetë përdor në maksimum të gjitha shijet e motit të ngrohtë. Por nëse do të më duhej të zgjidhja vetëm një përbërës kryesor, janë kokrrat e misrit me ngjyrë të artë që i japin fund kësaj pjate.

Merrni recetën për makaronat verore me një tenxhere.

Rizoto e karamelizuar me kërpudha Shiitake nga Minimalist Baker

Pse e duam: Rizotoja më e lehtë vegjetariane është e mbushur me qepe të skuqura dhe kërpudha shiitake të karamelizuara. E përzemërt, e shijshme dhe përtej e shijshme. Rizoto llogaritet si makarona ngjitur, apo jo? Kjo është një recetë e shkëlqyeshme për të kaluar!

Përbërësi Hero: Kërpudhat janë përbërësi seriozisht i nënvlerësuar që sjell strukturën e mishit në pjatat më të mira me bazë bimore. Këtu, shiitake gatuhet me qepujka derisa ato të jenë kënaqësia më e bukur (dhe më e shijshme) e përsosur në kafe të artë.

Merrni recetën për rizoto të karamelizuar me kërpudha Shiitake.

30-minuta shqeme Alfredo nga Minimalist Baker

Pse e duam: një vegjetarian Dhe Një tas me të mira pa gluten, mezi do të besoni se kjo salcë Alfredo është bërë me shqeme në vend të kremit. Plus, është mënyra e përsosur për të përdorur të gjitha ato kunguj të njomë që keni në një vendkalim kopshti. Përdoreni si bazën tuaj të petës ose shtoni spirale kungull i njomë përveç makaronave tuaja të preferuara.

Përbërësi Hero: Dhe trofeu shkon te majaja ushqyese për të ndihmuar që kjo salcë t’jua rrisë mendjen.

Merrni recetën për Alfredo shqeme 30-minutëshe.

Makarona me gjalpë kafe, limon të plotë dhe parmixhan Ju bëftë mirë

Pse e duam: Kjo pjatë e shijshme është jashtëzakonisht e thjeshtë. Na pëlqen që ai shfrytëzon sa më shumë vetëm disa përbërës që ndoshta i keni tashmë. Dhe nëse jeni të kujdesshëm për të përdorur një limon të plotë, mos u bëni. Shija që merrni nga lëvozhga, tuli dhe mishi i frutave është e pakrahasueshme.

Përbërësi Hero: Një limon i plotë është folia perfekte ziti për gjalpin e skuqur dhe parmixhanin. Jum.

Merrni recetën për makarona me gjalpë kafe, limon të plotë dhe parmixhan.

Bucatini me domate turshi nga IsWoon

Pse e duam: Domate, speca të freskët dhe një grusht limoni të ndezur… a duhet të themi diçka më shumë? Përtypja e çuditshme e bucatini (ndokush tjetër i ka përjetuar ato?) mund të ketë nevojë për një zëvendësim të makaronave, por është ende një pjatë e përsosur, pavarësisht.

Përbërësi Hero: Asgjë nuk e kalon shijen e domateve me reçel.

Merrni recetën për Bucatini me domate turshi.

Makarona Primavera me një tenxhere me perime verore dhe rikota

Pse e duam: Lexova fjalët “një tenxhere” dhe e di menjëherë se duhet të bëj një pjatë. Kjo recetë e bën emrin e duhur. Ai mbështetet në një metodë super të thjeshtë për të shijuar atë që është e freskët nga Italia. Më besoni: nuk mund të zhgënjejë kurrë.

Përbërësi Hero: Rikota me yndyrë të plotë e çon kremin e kësaj recete klasike në lartësi të reja.

Merrni recetën për Makarona Primavera me Një tenxhere me Perime Verore dhe Rikota.

Makarona Cheesy Kale nga What’s Gabby Cooking

Pse e duam: Rritni zarzavatet tuaja – në mënyrën më të shijshme të mundshme. Ju as nuk do ta kuptoni se sa shumë po errësoheni me këtë makarona absolutisht të shijshme dhe ultra të shijshme. Kjo recetë është një fitore në çdo kuptim.

Përbërësi Hero: Përbërësi përgjegjës për të gjitha të mirat? Ndërsa 12 thelpinj hudhër tingëllojnë shkëlqyeshëm, i jep lakra jeshile një aromë pak të ëmbël, me gjalpë që nuk mund të mposhtet.

Merrni recetën për makaronat me kale me djathë.

Spageti verore me domate, burrata dhe borzilok

Pse e duam: Bëj një udhëtim në Toskanë dhe do të hasësh shumë argëtime ushqimore. Mësimi më i rëndësishëm? Janë recetat më të thjeshta që shpesh janë më të mirat. Ky nuk është përjashtim nga rregulli. A nuk është aspak e mrekullueshme?

Përbërësi Hero: Burrata merr tortën me djathë.

Merrni recetën e spagetit veror me domate, burrata dhe borzilok.

Tagliatelle me domate pikante, karkaleca deti dhe feta e pjekur nga “Edible Living”.

Pse e duam: Një pamje e papritur e pjatës greke, Karkaleca Saganaki. Kjo recetë është e përshtatshme për familjen, por ndihet (dhe shijon) si një hap përpara nga salca e spagetit dhe marinara, shumë fëmijë dëshirojnë ta përsërisin.

Përbërësi Hero: Domatet San Marzano vijnë të rekomanduara. Sigurohuni që t’i shtoni ato në listën tuaj të ardhshme të blerjeve.

Merrni recetën për Tagliatelle me domate turshi, karkaleca deti dhe feta e pjekur.

Mushroom Stroganoff nga Evergreen Kitchen

Pse e duam: Një rrotullim i lehtë, vegjetarian në stroganoff që është po aq i kënaqshëm. Mund ta bëni lehtësisht pa qumësht dhe vegjetarian nëse dëshironi, në mënyrë që edhe njerëzit me kufizime dietike të mund ta shijojnë këtë recetë të bukur makaronash.

Përbërësi Hero: Petë me vezë gatuhen shpejt dhe gjithmonë dalin të buta dhe të buta nëntë herë në dhjetë.

Merrni recetën për Mushroom Stroganoff.

Makarona me limon karbonara me bizele dhe kungull i njomë

Pse e duam: Rrotullimi i një fije makaronash të përsosura al dente ka fuqinë t’ju dërgojë direkt në Itali. Epo, kjo pjatë e mëndafshtë, e kripur dhe e shijshme bën të njëjtën gjë për Camille-n çdo herë. Ajo e krijoi këtë recetë në mënyrë që të gjithë të mund të shijojnë pak nga të mirat.

Përbërësi Hero: Bizelet e ngrira janë arma sekrete për recetat më të mira të makaronave të thjeshta.

Merrni recetën për Makarona me limon karbonara me bizele dhe kungull i njomë.

Pasta vegjetariane kremoze me 10 përbërës nga Rainbow Plant Life

Pse e duam: Një turmë e këndshme për vegjetarianët dhe omnivorët njësoj. Nuk kërkon asgjë më shumë se disa përbërës për qilar. Rrihni të mërkurën, të shtunën ose çdo natë të javës – është kaq e mirë (dhe e lehtë).

Përbërësi Hero: Më pëlqen grushti i kripur i salcës së sojës.

Merrni recetën për makarona vegjetariane kremoze me 10 përbërës.

Spageti me karkaleca hudhër, shparg dhe domate

Pse e duam: “Garlic Shrimp” është çifti im i preferuar zyrtar i fjalëve. Shpesh zbuloj se kur pjatat me makarona përfshijnë karkaleca, butakëve të mbushur me proteina u mungon shija serioze. Këtu, katër thelpinj hudhër bëjnë mashtrimin dhe dërgojnë grusht të madh në të gjithë këtë pjatë.

Përbërësi Hero: Më pëlqejnë notat pranverore të nenexhikut të borzilokut.

Merrni recetën për spageti me karkaleca hudhër, shparg dhe domate.

nga karbonara e thjeshtë Ju bëftë mirë

Pse e duam: Carbonara po kalon një moment, dhe si Ju bëftë mirë mbaj, “Ky nuk është ushqimi në shtëpinë tonë të ëndrrave.” Pasi të kapërceni frikën tuaj për të bërë vezë të fërguara, ato bashkohen shpejt, lehtë dhe janë një nga recetat më të shijshme të makaronave.

Përbërësi Hero: Lëreni në vezën e përulur për të bërë një pjatë me ngjyra të pasura dhe shumë problematike. Unë do të dytë mishin e derrit. Ai shton një prekje të këndshme të përzemërt për të përmbyllur këtë version të ri-imagjinuar të recetës klasike.

Merrni recetën për Carbonara të thjeshtë.

Makaronat më të lehta të parmixhanit me kungull i njomë nga korrja gjysmë e pjekur

Pse e duam: Më pëlqen një makarona e thjeshtë që përfiton sa më shumë nga sezoni i verës. Half-Baked Harvest nuk ka dështuar asnjëherë të zhvillojë një recetë që nuk na lë të mërzitemi, dhe ky showstopper nuk bën përjashtim. Me një ylber perimesh të ngarkuar në çdo tas, do të jeni të kënaqur pa u ndier i rënduar.

Përbërësi Hero: Më në fund, zgjidhja perfekte për tepricën e kungujve të njomë që rritet në kopshtin tim çdo verë. Perimet karamelizohen dhe kthehen në një salcë të mëndafshtë që qëndron për kremin. I talentuar!

Merrni recetën për Makaronat më të Thjeshta me Parmixhan me Kungull i njomë.

10-Bolognese me thjerrëza me përbërës nga Rainbow Plant Life

Pse e duam: Vetëm një vështrim në listën e përbërësve dhe kjo recetë do të tingëllojë shumë e mirë për të qenë e vërtetë. Një Bolognese që është e thjeshtë, pa gluten Dhe Vegjetarian? Na konsideroni në dysheme. Ndërsa Bolognese është e preferuara ime, për të shijuarit e rehatisë, është e rrallë që të gjej tre orë për të zier salcën. Kjo recetë kërkon vetëm dhjetë minuta për t’u përgatitur dhe më pak se një orë për të shkuar nga një tenxhere në tryezë.

Përbërësi Hero: Kush e dinte që arrat mund të krijonin një shije dhe cilësi të tillë mishi?

Merrni recetën për Bolognese me thjerrëza me 10 përbërës.

Fettuccine me kërpudha me gjalpë hudhër dhe djathë dhie nga korrja gjysmë e pjekur

Pse e duam: Hudhra, barishte të freskëta, kërpudha dhe djathë dhie… natën e takimit, të renditura. Kjo pjatë e shijshme duket e ëmbël, por është shumë e lehtë për t’u përgatitur, prandaj është një nga recetat tona të preferuara të makaronave të thjeshta.

Përbërësi Hero: I shijshëm dhe kremoz – dhe është çuditërisht i shijshëm falë djathit të dhisë.

Merrni recetën për Fettuccine me kërpudha me gjalpë hudhër dhe djathë dhie.

Makarona me sallam dhe rukola Ju bëftë mirë

Pse e duam: Vetëm ky prezantim është i vdekur befasues, Por merrni një sekondë (ose një kafshatë) për të shqyrtuar pamjet vizuale të kësaj pjate dhe do të zbuloni një recetë që është e mbushur me shije komplekse. Gemelli është forma ime e makaronave paksa të përtypura. E mbushur me sallam të kënaqshëm dhe rukolë të hidhur, kjo do të bëhet e zakonshme në rotacionin tuaj të javës.

Përbërësi Hero: Rukola është e gjelbra ime e preferuar. Është pikante, e hidhur dhe shërbehet e ftohtë në sallata ose e nxehtë si kjo makarona që është e shijshme gjatë gjithë vitit.

Merrni recetën e Makaronave me Salsiçe dhe Rukolë.

Ky postim u publikua fillimisht më 4 qershor 2020 dhe që atëherë është përditësuar.

Leave a Comment

Your email address will not be published.