Këtë muson, provoni këto 7 receta të shijshme supash për ushqim të shëndetshëm

Musonet dhe pjatat e shijshme të nxehta dhe krokante sundojnë tryezën e darkës. Ndërsa shirat sjellin pak kohë nga vapa e padurueshme, dëshira për të gërmuar në kënaqësitë e ngrohta të gëzuara intensifikohet. Por në vend që të hani ushqim të pashëndetshëm vazhdimisht, pse nuk merrni ndihmën e supës për t’i shërbyer të njëjtit qëllim? Supat janë të shijshme, aromatike, aromatike dhe në thelb kanë një gamë të gjerë përfitimesh shëndetësore. Supat janë gjithashtu të shkëlqyera për ditët kur nuk dëshironi të gatuani ushqime të hollësishme dhe megjithatë të plotësoni nevojat tuaja ushqyese. Ju gjithashtu mund të mbështeteni në supë për të ardhur në shpëtim kur dëshironi diçka të lehtë në stomak. Ne po ofrojmë një listë me shtatë receta supash që janë më të mirat për sezonin e vazhdueshëm të musonit.

Këtu janë 7 receta të shijshme supash për sezonin e musonit:

1) Supë karrota-xhinxher

Është një hit i atyre që gjejnë ngushëllim në një tas supë. Është e lehtë, e shijshme dhe e lehtë për t’u përgatitur në shtëpi. Mbi të gjitha është ushqyes dhe i shëndetshëm. Në të futen shumë lëngje karrota dhe perimesh, së bashku me një nuancë xhenxhefili dhe erëza të tjera të disponueshme në kuzhinën tuaj.

(Lexo gjithashtu: 7 pije të shijshme për t’ju ndihmuar të qëndroni të hidratuar në muson)

Rreth Recetës së Supës Monsoon: Kjo supë e shijshme është një domosdoshmëri për musonët.

2) Supë pikante me spinaq me djathë

Ju mund të shtoni spinaq në një shumëllojshmëri të pjatave që ju pëlqejnë, duke përfshirë Spinaq Dal, Spinaq Paratha ndër shumë të tjera. Megjithatë, nëse dëshironi të shijoni një vakt më të lehtë, ju sugjerojmë të pini supë me spinaq pikant me Paneer. Kjo supë e mirë e vjetër me spinaq është gjithçka që ju nevojitet për të ushqyer trupin tuaj.

3) Supë me perime të përziera

Trupi juaj mund të vuajë nga probleme të ndryshme shëndetësore që lidhen me të ftohtin, kollën dhe si rrjedhim, ethet në muson. Dhe, një mënyrë e shkëlqyer për të parandaluar të gjitha këto probleme është ndërtimi i imunitetit të fortë. Kjo supë super e këndshme e përzier me perime gatuhet me shumë perime të shëndetshme.

j0du1l8g

Recetat e supës së musonit: Shijoni mirësinë e perimeve në formë supe.

4) Supë meksikane

A jeni gati të provoni një recetë supe ekzotike? Nëse po, atëherë kjo duhet të jetë pjata juaj e preferuar. Supa meksikane është një supë e shijshme e bërë me qiqra, fasule dhe shumë perime. Duhen vetëm 45 minuta për t’u përgatitur. Mund ta provoni në shtëpi dhe të trajtoni edhe anëtarët e familjes tuaj.

5) Supë me domate

Është një nga supat më të preferuara pothuajse në çdo familje. Kjo është një recetë e shkëlqyeshme, e lehtë për t’u përgatitur, nga e cila mund të merrni një sugjerim. Shumë domate të shijshme shkojnë në përgatitjen e kësaj kënaqësie të denjë për jargjen.

(Lexo gjithashtu: 7 receta të shëndetshme dhe të shijshme për t’i provuar që janë perfekte për musonët)

r4r4sjh8

Receta e supës së musonit: Supa me domate mund të jetë e mrekullueshme për shëndetin.

6) Supë me perime pule

ju pelqen pula? Kjo është një nga mënyrat më të mira për të shijuar pulën në muson. Imagjinoni se po bie shi jashtë dhe po shijoni këtë supë të shijshme me perime pule. Jeni duke goditur tashmë me shuplakë?

7) Supë Tom Yum

Është një supë e nxehtë dhe e thartë tajlandeze e gatuar me karkaleca deti, brokoli, misër bebe, kërpudha në lëng pule dhe karkaleca. Në thelb, “Tom Yum” janë dy fjalë të ndryshme tajlandeze. Tom i referohet procesit të zierjes dhe yam do të thotë “i përzier”.

Shpresojmë t’ju kenë pëlqyer këto receta të shijshme supash dhe do t’i provoni gjatë gjithë sezonit të musonit.

Leave a Comment

Your email address will not be published.