Këshilla për gropën e qershisë | Lajme, Sporte, Punë

E dashur Heloise: Tani që sezoni i freskët i qershive është në prag, mendova se lexuesit tuaj do të donin të dinin për këtë truk të lehtë për të hequr qershinë.

Unë përdor një kashtë metalike për pije të ripërdorshme, e fut në pjesën e sipërme të skajit të kërcellit të qershisë (kërcelli është hequr tashmë) dhe e shtyj kashtën fort në gropë derisa të dalë pala tjetër.

Merrni një tas dhe pastroni kashtën me një pastrues tubash. shijoni. —Lindsay Collins, me email

çanta riciklimi

E dashur Heloise: Si mësuese e klasës së dytë, nxënësit e mi sjellin gjithmonë para në shkollë në qese plastike me zinxhir. Këto çanta thjesht shkuan në plehra, derisa kuptova se mund t’i ricikloja! Meqenëse qeset më parë përmbanin para, nuk doja t’i ripërdorja për produkte ushqimore. Tani, i çoj në sallën e mësuesve dhe në shtëpinë time, ku ripërdoren për të mbajtur filtra të lagur dhe kafe të përdorura për disa ditë përpara se të shkojnë në plehra. Një mësuese ndonjëherë mbledh llum kafeje të përdorur për grumbullin e saj të kompostos! – Jane Farris, Holly Springs, Misisipi

mashtrim telefonik

E dashur Heloise: Pasi lexova artikullin tuaj në lidhje me mashtrimet e aksioneve përmes telefonit, mendova të ndaj një shembull se sa të sofistikuar mund të jenë këto kërcënime. Kohët e fundit, mora një mesazh telefonik nga shefi im që më kërkonte të telefonoja një numër që nuk e njihja. Në vend të kësaj, thirra zyrën e tij për të parë se çfarë donte.

Ai u përgjigj, prapë tha se nuk më kishte telefonuar. Zëri mbi mesazhin ishte padyshim i tij. Unë e njoh këtë njeri për më shumë se 30 vjet. Ky është një shembull i thjeshtë se pse një kërkesë telefonike duhet të refuzohet gjithmonë. – Tim Woodington, Glendora, Kaliforni

komplet mjetesh

E dashur Heloise: Letra e K. W. në rubrikën tuaj më habiti. E shihni, kur vajza ime u diplomua nga kolegji, i dhashë një paketë të bukur mjetesh për ta ndihmuar me apartamentin e saj të ri. Vendosa gjithashtu një faturë prej 100 dollarësh nën tabakanë e poshtme. Gjatë vitit të ardhshëm, ajo përmendte herë pas here se sa e dobishme ishte paketa e saj e mjeteve.

Kur ajo erdhi në shtëpi për të vizituar, ajo kishte nevojë për një targë të re, kështu që ajo i kërkoi ndihmë vëllait të saj. Ai mori kutinë e veglave nga makina dhe ia dha vëllait të tij për ta përdorur. Ai kërkoi pak dhe më pas nxori kartëmonedhën prej 100 dollarësh! Ajo u trondit, ndërsa pjesa tjetër e familjes vetëm qesh. – Bob Grand, me email

uthull në shpëtim

E dashur Heloise: Unë kam një shtëpi nga viti 1930 në të cilën kam jetuar për më shumë se 20 vjet. Nuk ka problem me tualetin deri më sot. Sapo mësova se mund të jetë gjithashtu plot me depozita kalciumi – ashtu si çdo gjë tjetër. Pasi i ndërroj pjesët pa ndihmë, vendos uthullën në tejmbushje dhe e lë të ulet. Është gjithashtu më mirë që fillimisht të fikni ujin dhe të pastroni avionin. Kush e dinte? Vë bast se e ke bërë. — Candy Rivera, me email

Dërgoni një sinjal për kursimin e parave ose kohës në Heloise, PO Box 795001, San Antonio, TX 78279-5001, ose mund ta dërgoni me faks në 1210-HELOISE ose me email [email protected] Unë personalisht nuk mund t’i përgjigjem letrës suaj, por do të përdor sugjerimet më të mira që kam gjetur në rubrikën time.

supë me papaja

E dashur Heloise: Tre nga miqtë e mi më të mirë do të vijnë për drekë në fund të korrikut, dhe unë dua t’i befasoj me diçka të pazakontë, duke filluar drekën me recetën time papaja për supë të ftohtë verore. Unë jam i njohur për gatimet e pazakonta, prandaj miqtë e mi emocionohen për të ngrënë drekë në shtëpinë time.

Ajo që më duhet është receta e plotë, sepse kam humbur atë që kisha. A do ta ribotonit atë recetë për të gjithë ne që duam të befasojmë mysafirët tanë me supa të shijshme dhe të reja? – Marjorie P., Nashua, New Hampshire

Marjorie, gjithmonë kam ndjerë se kjo ishte një supë argëtuese për t’u shërbyer para një pjate kryesore në muajt e nxehtë të verës. Sa herë e shijoj, më kujton Hawaiin. do t’ju duhet:

2 papaja të mëdha, të qëruara dhe të prera në kubikë të mëdhenj

3/4 filxhan kos të thjeshtë me pak yndyrë (pa yndyrë nuk do të funksionojë)

1/4 filxhan lëng gëlqereje të freskët të shtrydhur

1/4 filxhan mjaltë me aromë të butë (mjalti i tërfilit funksionon mirë)

1 filxhan ujë të gazuar, i ndarë

4 degë menteje për zbukurim

Vendosni papaja, 1/2 filxhan kos, lëng limoni dhe mjaltë në përpunuesin e ushqimit, duke shtuar disa papaja për zbukurim. Procedoni derisa të jetë e qetë. Shtoni 1/2 filxhan ujë të gazuar dhe vazhdoni përpunimin derisa të përzihet. Mbajeni në frigorifer derisa të jeni gati për t’u shërbyer.

Pak para se ta servirni, shtoni ujin e mbetur të gazuar dhe përzieni mirë. Dekoroni me disa copa papaja, 1 lugë kos dhe një degë nenexhiku për çdo servim. Bën rreth 4 porcione.

Nëse ju pëlqejnë pjatat që i lënë mysafirët tuaj të pyesin se ku i gjeni idetë tuaja të zgjuara për pjatat e pazakonta me shije të mrekullueshme, atëherë keni nevojë për pamfletin tim “Supa e lavdishme e Heloise”. Thjesht vizitoni www.Heloise.com, ose dërgoni 5 dollarë me një zarf të gjatë të vulosur (78 cent), me adresë vetë, në: Heloise/Sups, PO Box 795001, San Antonio, TX 78279-5001. Pamfleti përfshin receta për supa të nxehta dhe të ftohta. – Heloise

Lajmet e fundit të ditës së sotme dhe më shumë në inbox

Leave a Comment

Your email address will not be published.