Keralan Curry dhe Kulfi: Receta Indian Mango nga Sonal Veda | Ushqim Indian

INë kuzhinën indiane, mangot janë të shenjta. Presim me padurim frutin më të pjekur gjatë gjithë vitit, duke e shijuar nga fara në lëvozhgë. Ju do të gjeni shumë lëvdata për mango në Vedas dhe Ramayana të Valmiki, dy shkrime të hershme hindu, por historia më e lezetshme është ajo e Kamadevës, cupidit indian që qëlloi lulet e mangos mbi perënditë dhe njerëzit. Përveç mitologjisë, pjesa më festive e këtij fruti të artë është se si shndërrohet nga një turshi e thartë në një perime pikante dhe një ëmbëlsirë e ëmbël me hirin e kyçit të një balerini Kathak.

Policia e Mambazës

Pulisari i referohet një kerri të Indisë së Jugut të bërë nga një bazë qumështi me erëza dhe kokosi. Këtu, pulisari i ftohur shndërrohet në një kerri të verdhë luleradhiqe me mango të pjekur dhe kalohet butësisht me vaj aromatike kokosi, gjethe kerri dhe erëza. Shërbejeni të nxehtë me oriz matcha të kuq por mos e nxehni shumë.

të paraqesësh Dhjete minuta
gatuaj 25 minuta
punon 2

90 gram kokos të freskët të grirë
2 lugë qimnon
3 bajame të pjekura ose mango të vogla
të qëruara
kripë, Shije
2 lugë spec djegës të kuq pluhur
1 pastë djegës jeshil

8-10 gjethe kerri
lugë shafran i Indisë pluhur
500 ml gjizë
1 lugë gjelle vaj kokosi
1 majë fara fenugreek

2 lugë mustardë
4-5 drE kuqe e ftohtë

Grini farat e kokosit dhe qimnonit në një blender. Shtoni tre deri në pesë lugë ujë për të lëmuar përzierjen, më pas lëreni mënjanë.

Vendosni mangot në një tigan me fund të rëndë dhe skuqini me kripë dhe pluhur djegës. Shtoni pastën djegës, katër deri në pesë gjethe kerri dhe ujë të mjaftueshëm për të mbuluar mangot. Shtoni shafranin e Indisë dhe gatuajeni të mbuluar në zjarr mesatar për 10 minuta.

Pasi pjesa më e madhe e ujit të ketë avulluar dhe mangot të jenë të buta, shtoni pastën e kokosit dhe gatuajeni për katër deri në pesë minuta. Shtoni kosin dhe përziejini mirë, më pas hiqeni nga zjarri. Salca duhet të lyejë mangon butësisht, por jo të jetë shumë e hollë – konsistenca e salcës së makaronave. Kini kujdes të mos e zieni shumë pasi gjiza mund të fillojë të plasaritet.

Ngrohni vajin e kokosit në një tadka, më pas shtoni farat e fenugreek dhe mustardës, specat e kuq të thatë dhe gjethet e mbetura të kerit. Pasi çdo gjë të fillojë të kërcasë, e derdhim mbi palisari dhe e përziejmë. Shërbejeni me oriz të kuq matcha.

Mango Kulfi

Përpara se kuzhina indiane të ndikohej nga Mughalët rreth shekullit të 16-të, ëmbëlsirat e bëra nga qumështi i avulluar ishin të zakonshme në Indi. Por ishte ideja e tij për ta aromatizuar atë me përbërës si fëstëkë dhe shafran dhe për të bërë një ëmbëlsirë të ngrirë. Dhe kështu lindi Kulfi.

të paraqesësh 5 minuta
gatuaj 45 minuta
ngrijë brenda natës
bën 4-5

240 ml qumësht
55 ml qumësht i kondensuar
Sheqeri,
për shije (opsionale)
240 ml krem ​​me yndyrë të plotë
240 ml pure mango të freskët
1/2 lugë kardamom të bluar

8 fije shafranii hollë në 1 lugë gjelle qumësht të ngrohtë (Alternativ)
1 lugë gjelle fëstëkë Dhe 1 lugë gjelle bajamePrerja e saj

Hidhni qumështin në një tigan dhe lëreni të vlojë, më pas ulni zjarrin dhe ziejini në zjarr të ulët, duke e përzier herë pas here, për 25-30 minuta, derisa të trashet. Grini çdo qumësht që ngurtësohet përgjatë skajit të tiganit përsëri në qendër.

Shtoni qumështin e kondensuar dhe sheqerin, nëse përdorni, kur lëngu të zvogëlohet në gjysmë, hiqeni nga zjarri dhe lëreni mënjanë të ftohet plotësisht.

Pasi të jetë ftohur, shtoni kremin, purenë e mangos, kardamonin, shafranin (nëse përdorni) dhe përzieni derisa të bashkohen mirë. (Mund të përdorni një blender dore për të shtuar ajër në të.) Hidheni përzierjen në një kallëp kulfi dhe ngrijeni gjatë gjithë natës. Nëse dëshironi që kulfi të jetë më i lëmuar, ngrijeni në një kuti akulli, përzieni dhe më pas ngrijeni. Përsëriteni këtë proces tre herë, më pas derdhni përzierjen në kallëpe kulfi dhe ngrini.

Për ta servirur, qepni kulfin dhe zbukurojeni me fëstëkë dhe copa bajamesh.

Libri i fundit i Sonal Veda është Tiffin: 500 pjata autentike që festojnë kuzhinën rajonale të Indisë, botuar nga Black Dog & Leventhal për 25 £. Samosa e kujt është ajo, gjithsesi, është edhe autore? Historia se nga vjen vërtet ushqimi “indian”, botuar nga Penguin Viking për 15 £.

Leave a Comment

Your email address will not be published.