Këndi i recetës: Një supë me thjerrëza me zemrën tuaj në Armeni

“Ne kemi më të mirët në botë,” tha Sarukhanayan.

materiali:

1 1/2 filxhan kajsi të freskëta të prera përafërsisht (rreth 7 ons, nga 2 kajsi të mëdha ose 4 të vogla), ose 1 filxhan kajsi të thata pa sheqer, pa erë

2 lugë avokado ose vaj vegjetal

1 qepë e vogël, e grirë hollë

kripë kosher

1 domate mesatare ose 1/2 filxhan domate qershi, te prera

5 deri në 6 gota supë perimesh

2 gota thjerrëza të kuqe, portokalli ose të verdha, të lara

2 karota mesatare, të prera përafërsisht

piper i zi i sapo bluar

1/2 limoni, lëng, plus më shumë nëse dëshironi

Shurup shege, per sperkatje

përgatitja:

Nëse përdorni kajsi të thata, të paktën 40 minuta para gatimit, prijini në katërsh, zhyteni në ujë të nxehtë për t’i mbuluar, më pas kullojini dhe lërini mënjanë. (Kjo mund të bëhet deri në një ditë përpara. Mbulojeni dhe vendoseni në frigorifer, më pas vendoseni në temperaturën e dhomës përpara përdorimit.)

Ngrohni vajin në një tenxhere të mesme të vendosur mbi nxehtësinë mesatare-të lartë. Shtoni qepët, shtoni 1/2 lugë kripë dhe gatuajeni, duke e përzier vazhdimisht, derisa qepët të marrin ngjyrë të artë në skajet, rreth 5 minuta. Shtoni domatet dhe ziejini për 5 minuta të tjera duke i përzier vazhdimisht.

Hidhni 5 gota lëng perimesh në tenxhere, duke gërvishtur çdo pjesë të ngulur nga fundi dhe lëreni të ziejë. Shtoni thjerrëzat, mbulojeni dhe zvogëloni nxehtësinë në minimum për të mbajtur një zierje të fortë. Gatuani për 15 deri në 20 minuta, duke i përzier një ose dy herë, derisa thjerrëzat të jenë të buta.

Përzieni edhe 1 filxhan lëng mishi nëse supa është shumë e trashë, shtoni karota, kajsi dhe 1/2 lugë çaji kripë dhe piper për shije. Rriteni nxehtësinë në një valë përsëri, më pas zvogëloni nxehtësinë dhe ziejini, pjesërisht të mbuluara dhe duke e trazuar një ose dy herë, për 10 minuta ose derisa karotat të jenë gatuar sipas dëshirës tuaj.

Fikni zjarrin dhe shtoni lëng limoni, më pas shijoni. Nëse nuk është mjaft i thartë, shtoni pak më shumë dhe rregulloni për kripë dhe piper.

Hidheni në një tas dhe shërbejeni të nxehtë me shurup shege sipër.

Për këtë recetë shkoni te:

https://cooking.nytimes.com/recipes/1023297-tsirani-vosp-apur-armenian-apricot-and-lentil-soup

Shiko gjithashtu:

zerani aburi (supë e ftohtë me kajsi)

nga Gadar Tanelian

Kjo supë është paraqitur në Aventurat në gatimin armen Libër gatimi Nga Kopshti Indian i Kishës Apostolike Armene të Shën Gregorit, MA, 8th Shtypi, 1994. Dedikimi i librit të gatimit thotë: “Ky libër i kushtohet të gjithë atyre që duan të gatuajnë; me një vlerësim të veçantë për gratë armene që kanë përcjellë recetat e tyre të çmuara nëpër breza. Megjithatë disa receta janë bërë duke përdorur përbërës dhe metoda moderne.” është përshtatur për , ruhet fryma e gatimit tradicional armen. Presim me padurim ndjenjat e mira Gatim armen na ka dhënë, ju është dhënë përmes këtij libri”. Për të blerë, kontaktoni: Znj. Elizabeth Setien, 29 Linwood Dr., Wilbraham, MA 01095.*

materiali:

1/3 filxhan dzedzadz (gruri i hollë)

2 qts. Uji

1 11-oz. kuti kajsi

2 gota ujë

1/2 filxhan kumbulla të thata (rreth 8 kumbulla të thata)

1/3 filxhan rrush të thatë

1 lugë çaji kripë

1 luge sheqer

përgatitja:

Gatuani dzedzadz-in tërësisht në 2 litra ujë dhe kripë. Ziejini mirë kajsitë në 2 gota ujë. Nëse lëkura është e fortë, atëherë grijeni dhe shoshiteni. Shtoni kajsi të pjekura në grurin e gatuar. Nëse përzierja është shumë e trashë, shtoni 1/2 deri në 1 filxhan më shumë ujë. Shtoni kumbullat e thata dhe pasi të jenë zier pak, shtoni rrushin e thatë. Shtoni sheqerin dhe gatuajeni derisa rrushi i thatë dhe rrushi i thatë të jenë gatuar. Ftohtë. Shërbejeni të ftohtë.

Shërben 6.

Shënim: Ju mund të shtoni ujë nëse preferoni një konsistencë më të lehtë. Mund të hollohet me kube akulli.

, Aventurat në gatimin armen – Ky koleksion prej 200 recetash u botua fillimisht si një grumbullues fondesh në 1973 nga Kisha Apostolike Armene e Shën Gregorit e Indian Orchard, Massachusetts.

Të quajtura tsiran në armenisht, kajsitë armene kanë një tul të butë, të lëngshëm dhe të trashë që mbështillet brenda një lëkure të jashtme prej kadifeje dhe mbështjell një gur që fsheh një bërthamë të ngrënshme brenda. E vlerësuar si fruti kombëtar i vendit, ëmbëlsia e shkëlqyer si mjaltë dhe shija dhe aroma e këndshme e kajsisë janë për shkak të tokës vullkanike të Armenisë, klimës së butë dhe diellit të bollshëm gjatë gjithë vitit. Në Armeni, njerëzit konsumojnë fruta të freskëta ose të thata dhe përgatisin një numër të madh pjatash me të – qofshin marmelatë, reçel, konserva, lëngje, ëmbëlsira, vodka kajsie, kajsi.Ka mbështjellje, apo gatime të ndryshme mishi. Kajsitë e rritura në Luginën e Araratit dhe rajonin e Meghari janë konsideruar prej kohësh më të mirat në vend. Shiko: https://www.tasteatlas.com/armenianapricot

Leave a Comment

Your email address will not be published.