Karavidhe dembel! – New York Times

Miremengjes. Më erdhi në mendje se doja karavidhe për darkë. Karavidhe është i shtrenjtë, por jo më shumë se pula nga ferma ku mësojnë shpendët Pilates. Unë nuk kam pasur karavidhe për një kohë shumë të gjatë. Mendova se ia vlente një pushim.

Por nuk doja ta provoja. Çështja nuk ishte askund për të rikrijuar ushqimin e skajshëm, për të më ndihmuar të hapja guackat në tryezë, të thithja këmbët, të rrotulloja misrin në kalli përmes lëngjeve në pjatën time. Doja elegancë restoranti, dritë qirinjsh, mish të shijshëm dhe me gjalpë.

Hyni në David Tannis me recetën e tij për Lobster Dembele (më lart), një darkë e bukur për dy (megjithëse mund ta zvogëloni lehtë lart ose poshtë) që jep copa karavidhesh të nxehtë që notojnë në gjalpë. Nuk ka nevojë të lëvizni fare tavolinën. Ju mund t’i zieni karavidhe në avull në mëngjes para punës dhe më pas të grumbulloni gjithçka në mbrëmje – punë të shpejtë pas darkës me verë të gazuar.

Ku jeton jo karavidhe? Gabrielle Hamilton’s Crab Toast ofron një atmosferë të ngjashme (edhe më delikate, pasi mund të blini gaforre të prera paraprakisht në dyqan). Kështu është edhe peshku murg i Florence Fabricant me gjalpë kaperi.

Ose mund të shkoni në një drejtim krejtësisht tjetër: fasule të thekura dhe hudhër në supë; qull i shijshëm me zarzavate dhe kos; Majonezë me vezë. (Të fundit po e bëj në punë, me vezë të ziera fort nga kafeteria, një pako majonezë dhe një spërkatje me kripë e piper.)

Ju mund të dëshironi të provoni të fundit të Melissa Clark përpara Pashkës. Kjo pjekje me qepë dhe oriz me shegë është një riff i lehtë për recetën e qepëve të mbushura nga kuzhinieri i lindur në Los Angeles, Shimi Aarons, i lindur në Izrael, i cili është i famshëm për babat e tij.

Dhe nëse asnjë nga këto nuk ju përshtatet, merrni parasysh pulën dhe petat e shpejta, sallamin e pjekur me rrush dhe qepë, ose tofu me susam me salcë me limon kokosi dhe spinaq.

Ka mijëra e mijëra receta që ju presin në The New York Times Cooking dhe më shumë frymëzim në kanalet tona TikTok, Instagram dhe YouTube. Siç përmenda një shumë të drejtë, ju duhet një abonim për t’i aksesuar ato. Anëtarësimi mbështet punën tonë dhe e lejon atë të vazhdojë. Nëse nuk e keni siguruar ende një të tillë, a do ta konsideronit abonimin sot? Faleminderit shumë.

Nëse e gjeni veten në një bllokim me teknologjinë tonë, lini një linjë te partnerët tanë: [email protected] (Nëse doni vetëm të përshëndesni, mos ngurroni të më shkruani drejtpërdrejt: [email protected] Unë lexoj çdo letër që dërgoj.)

Tani, është shumë larg nga Ho Cakes dhe Baba Ghanouj, por më intrigoi pjesa e Lauren Collins në The New Yorker, mbi zbulimin e një eksperti francez të vrasësve serialë, i cili ishte zhbërë nga fansat e saj.” – gënjeshtra përçmuese.”

Jam thellësisht në sezonin e dytë të “Top Boy” në Netflix (i cili është në fakt i katërti, nëse llogaritet “Top Boy: Summerhouse”) dhe shpresoj se do të bashkoheni me mua.

Hayden’s Ferry Revue përmban tregimin e shkurtër të Elizabeth Rasich, “Një nënë në dorë”.

Së fundi, ata që e duan skenën e restoranteve të Nju Jorkut nuk do të duan të humbasin këtë ngjarje virtuale të premten, më 8 prill në orën 13:00: Nikita Richardson, e cila shkruan buletinin Ku të hani, komediani dhe nga Bronx Des Will flasin me Nice. për vendet e tyre të preferuara dhe do t’u përgjigjet pyetjeve tuaja për ushqimin dhe pijen me Priya Krishna. Abonentët e Times News mund të përgjigjen këtu. Shihemi te premten.

Leave a Comment

Your email address will not be published.