Kam kaluar kohën e jetës sime në festën e ditëlindjes ‘Chopped’

Imazhi për artikullin me titull Koha e jetës sime në një festë ditëlindjeje të copëtuar

Rezulton se rezervimet në restorante janë mënyra më pak emocionuese për të festuar ditëlindjen e një miku ushqimor. Mësova se mbrëmë, kur mora pjesë në një i paprerë– Festa e ditëlindjes me temë. Pikët e dhëna, fjalët luftarake të shkëmbyera dhe të bardhat e kuzhinierëve të pista në mënyrë të pariparueshme ishin, pa dyshim, festa më e mirë e ditëlindjes ndonjëherë.

Raundi 1: a. Përgatitja e i paprerë Festim

shoqja ime Michelle planifikoi i paprerë Festa për të fejuarin tuaj, Patty, një vakt i papërmbajtshëm i rendit më të lartë. (Me “ngrënës të parëndësishëm” nënkuptoj “personin që hedh gjalpin e kikirikut dhe pelte martini dhe rishpik Guy Fieri dikur hot dog byrek me mollë Disa javë më parë, Michele dërgoi një mesazh në Facebook duke detajuar rregullat e konkursit:

  • Të ftuarit zgjedhin një kurs për të përgatitur para festës: meze, kryesore, ëmbëlsirë ose koktej.
  • Mysafirët mund të ndajnë pjatën e tyre me një . dizajni i bazuar në materialin e i paprerë-Shporta e stilit – Quhet një Patsket për nder të Patty. Përbërësve të Patsket secilit i caktohet një vlerë: tre pikë, dy pikë ose një pikë.
  • Mysafirët mund të plotësojnë pjatat e tyre me përbërës jo të Patskett, por përbërësit PetSquat duhet të jenë në qendër të vëmendjes.
  • Të ftuarit sjellin pjatën e tyre të përgatitur në festë, kohë në të cilën do t’i nënshtrohen vendimit të Chef Pat.

Fatkeqësisht, nuk na është premtuar një çmim prej 10,000 dollarësh për të fituar. Prapëseprapë, ne jemi një grup konkurrues dhe i aftë për kuzhinë, dhe ishim të entuziazmuar të tregonim gjërat tona.

Raundi 2: Dizajnimi i pjatës së përsosur

Unë kam më shumë besim në aftësitë e mia të kuzhinës sesa në aftësitë e mia të gatimit, kështu që kërkova kursin e ëmbëlsirës. Fillova duke u konsultuar me Patsket (shih pamjen e ekranit) për të hartuar recetën time.

Imazhi për artikullin me titull Koha e jetës sime në një festë ditëlindjeje të copëtuar

pamje nga ekrani, Lillian Stone

Seksion me tre pika me biskota Snickerdoodle dhe gjalpë kikiriku, një kanellë Receta e sheqerit/gjalpit të kikirikut dukej si e padobishme. Garniturat e ëmbëlsirave si arrat dhe patate të skuqura çokollate duken gjithashtu si një mënyrë e thjeshtë për të përfituar nga bonusi “27 prej vetëm një përbërësi”. (Festa ishte për ditëlindjen e 27-të të Patty.)

Unë nuk pashë aq shumë potencial në seksionin me dy pika, megjithëse si kremi i rëndë dhe qumështi i luleshtrydhes dukeshin premtues. Oh, dhe “çdo përbërës që shefi mund të justifikojë përfaqëson patty.” Unë jam një shkrimtar. Unë mund të justifikoj pothuajse çdo gjë.

Më në fund, nga seksioni me një pikë, vendosa të përfitoj nga bonusi “çdo gjë që mund (madje edhe lirshëm) të lidhet me shtetin e Nju Xhersit”. (Patty është me origjinë nga Jersey.) Përbërësit e tjerë dukeshin interesantë—ndoshta një ëmbëlsirë e shijshme me manaferra dhe djathë? – por vendosa ta mbaj të thjeshtë. mirë lloj.

Raundi 3: Përgatitja e gjellës

Sanduiçi Snickerdoodle i frymëzuar nga My Whoopie Pie, i quajtur Djajtë e Jersey

Sanduiçi Snickerdoodle i frymëzuar nga My Whoopie Pie, i quajtur Djajtë e Jersey
Foto, Lillian Stone

Vendosa se do të përfitoja sa më shumë për paratë e mia duke përzier dy ëmbëlsirat në një dhe duke bërë një lloj byreku me hobe. (Fakt argëtues: Whoopie Pie’s Trajtimi Shtetëror i Maine.) Së pari, përdora XL-Large. pjekur një grumbull të Snickerdoodles, I lë të ftohen, më pas vendos një shtresë të hollë gjalpë kikiriku në njërën anë të çdo biskote, duke përfituar nga bonusi i gjalpit të kikirikut me tre pikë. Më pas përdora kremin e rëndë të rrahjes dhe rikotën për të krijuar një mbushje të lehtë me kanoli, që synonte të përfaqësonte lirshëm popullsinë e fortë italiane të Nju Xhersit. (Një shtrirje, e di.) Shtova saktësisht 27 copë çokollatë në mbushje, duke eliminuar një tjetër bonus Petskeet.

Së fundi, unë mbledh byrekun Whoopie duke vendosur një kukull të madhe kremi cannoli midis dy gjalpë kikiriku të lyera me gjalpë kikiriku Snickerdoodles. Pikërisht para festës, shtova një garniturë: tre burra të vegjël plastikë, të cilët i mora si dhuratë (një bonus tjetër). Ata kishin për qëllim të përfaqësonin Patty-n: me stil, të lehtë dhe gjithmonë të gatshëm për festë.

Raundi 4: Prezantimi i krijimeve tona

Siç e prisja, të pranishmit e tjerë të festës dolën me pjatat e tyre. Miqtë tanë John dhe Chris sollën një meze me mini sanduiç me bagel të frymëzuar nga Jersey, të stolisur me një flamur të vogël ku shfaqej ish-guvernatori i Nju Xhersit, Jim McGreevey. Asaj iu dhanë pikë shtesë për sentimentalitetin për nder të ish-punëdhënësit të Patty-t, një dyqan bagelash në Jersey të quajtur Bagel Princess.

Shefi i ditëlindjes është shumë i kënaqur me meze të ditës

Shefi i ditëlindjes është shumë i kënaqur me meze të ditës
Foto, Lillian Stone

Hyrja erdhi falë mirësjelljes së Patit (për të mos u ngatërruar me Patty), një kuzhiniere e zjarrtë në shtëpi, e specializuar në kripë. Pat nuk erdhi për të luajtur. Ai solli një tigan djegës që përfshinte një bazë Dr. Piper, një kukull me gjalpë kikiriku, tonelata speca, një grusht kërpudha dhe kunguj, dhe garnitura nga çdo kategori pikësh. Kishte shije të mrekullueshme, çuditërisht asnjë.

Pas kësaj, unë paraqita byrekun tim të quajtur Jersey Devils. Patty i hëngri me ëndje dhe i krahasoi me një “Snickerdoodle” të plotëNe i nisëm gjërat me një koktej të krijuar nga i dashuri im, Sean, i cili krijoi një rusisht Strawberry Milk White me gjalpë kikiriku dhe një buzë sheqeri Snickerdoodle. Ai shprehu hyrjen e Bruce Springsteen në Wikipedia për shtetin e Nju Xhersit. Përgatiti një koktej gjatë leximit, i cili ishte vërtet mbresëlënëse.

Raundi 5: Gjykimi

Michelle po numëron numrat

Michelle po numëron numrat
Foto, Lillian Stone

Dr. Pepper Chili i Patit zuri vendin e parë me një rrëshqitje dheu, që ishte e ashpër por shumë e drejtë. Kam marrë vendin e dytë me Jersey Devils, një rezultat krejtësisht i respektueshëm. Meze bagel barazoi për vendin e tretë me koktejin e Sean-it, megjithëse ai i Sean ishte disa pikë mbi teknikën e minutës së fundit. Një përshtypje e mirë për Springsteen shkon shumë.

Po, nuk arrita të kërkoja çmimin. Edhe atëherë, i paprerë Nata ishte mënyra e përsosur për të festuar një mik të mirë dhe për t’u bërë pak krijues në këtë proces. Ideja ishte tepër e zhytur në mendime nga ana e Michelle, duke dëshmuar se ditëlindja e një ushqimari nuk duhet të prishë bankën—ose stresi i konfliktit në rezervimet e lakmuara të restoranteve. Do të kem Dr. Pepper Peppers në pjata të vogla çdo ditë.

Leave a Comment

Your email address will not be published.