Julia Child mbi recetat e saj të preferuara, këshillat e gatimit dhe karrierën e saj

JuJu mund ta gjurmoni revolucionin e ushqimit në Amerikë në disa burime – ndoshta më me ndikim (për të mos përmendur, argëtuese!) sesa ato të Julia Child.Në vitet ’60, vite dritë para rukolës, lakra jeshile, quinoa, Whole Foods dhe peizazhit tonë aktual të kuzhinës nga ferma në tryezë, Childs na mësoi për përbërësin ezoterik – endive! Asparagus!—Dhe një qasje evropiane ndaj një jete epike. Cosmo U kap me këtë mjeshtër amerikan në maj të vitit 1990, ndërsa ajo po promovonte librin e saj të fundit. Mirë, kështu që ishte një kohë larg: kishte edhe dhjetë të tjera për të ardhur. Por prapëseprapë, në moshën 77-vjeçare, Child ishte në gjendje të shikonte mbrapa jetën e saj të gatimit dhe të shihte se si ajo informoi mënyrën se si mendojmë dhe ndjejmë për ushqimin. Këto vëzhgime rezonojnë edhe sot e kësaj dite.


Në tre dekadat që kur për herë të parë zbukuroi ekranet tona televizive si “Kuzhinieri francez”, Julia Child ka qenë nxitësja e kuzhinës në këtë vend. Por ishte të spiunonte, jo të gatuante, zgjedhja e tij e parë e karrierës kur u diplomua në Kolegjin Smith në 1934. Duke shpresuar për aventura, ajo iu bashkua Zyrës së Shërbimeve Strategjike (pararendëse e CIA-s) dhe u dëbua menjëherë në Ceilon – si nëpunëse dosjeje. Ajo nuk u bë kurrë një agjente sekrete, megjithëse aty u takua dhe u martua me një oficer të shkëlqyer të Shërbimit të Jashtëm, Paul Cushing Child.

Pas Luftës së Dytë Botërore, të sapomartuarit u vendosën në Paris, ku Child takoi për herë të parë dashurinë e dytë të jetës së tij: kuzhinën franceze. Kështu, në moshën tridhjetë e tre vjeç, e frymëzuar nga magjepsja e saj e sapogjetur me ushqimin e mirë, ajo filloi një karrierë të dytë – një karrierë që përfundimisht do të ndryshonte mënyrën se si miliona amerikanë gatuanin dhe hanë. Ai ndoqi shkollën e famshme të gatimit Le Cordon Bleu, dha mësime gatimi për amerikanët në Paris dhe më pas shkroi klasikun. Zotërimi i artit të gatimit francez, me Simone Beck dhe Louisette Barthol. Deri në vitin 1960, kur Childs u kthye në Amerikë, një vend tjetër i gustatorëve aspirues gjithashtu pret udhëzimin e saj.

portret i fëmijës Julia në kuzhinën e saj

Julia Child në kuzhinën e saj, 1972

studiuese e fotografiveGetty Images

Tani, libri më i fundit dhe, thotë ajo, i fundit i foshnjës, mënyra e gatimit, një abetare e kthimit në bazat për njerëzit e zënë dhe të ndërgjegjshëm për shëndetin, është përshëndetur me rrotën e rezervuar zakonisht për një roman më të shitur. E shëndoshë dhe e përzemërt në moshën shtatëdhjetëvjeçare, ajo ka qenë në një turne të stuhishëm për promovimin e librave, duke filluar me një udhëtim në San Francisko. Ndalesa e saj e radhës: Nju Jorku, ku ndaloi për të biseduar Cosmo Para një dite plot intervista dhe paraqitje personale.

Librat dhe programet tuaja televizive vlerësohen që e bëjnë kuzhinën franceze të thjeshtë dhe misterioze. Çfarë bëtë që autorët e tjerë të librave të kuzhinës dhe kuzhinierët e televizionit nuk mundën?

Unë isha me fat që arrita në kohën e duhur. Kennedy ishte në Shtëpinë e Bardhë me shefin e tij të mrekullueshëm francez René Verdon, amerikanë që udhëtonin jashtë vendit në numër të madh. ishte gatim francez Pika, dhe unë e shpreh me fjalë që njeriu mesatar mund ta kuptojë. Njerëzit më shikonin dhe mendonin: “Epo, nëse ajo mund të gatuajë, unë sigurisht që mundem!” Nëse shihni njerëz që specializohen shumë, mendoni se nuk mund ta bëni kurrë. Por nëse shihni një person normal duke gatuar, kjo ju bën të ndiheni më të sigurt.

Unë vetë kam mësuar të gatuaj në një moshë të pjekur, kështu që e kuptoj që fillestarët kanë nevojë për shumë detaje. Në atë kohë, shumë receta ishin shumë të shkurtra. Ata thoshin vendose pulën nën brojler dhe lëre për njëzet minuta. Epo, më kujtohet hera e parë që e bëra këtë. Kur u ktheva, pula ishte djegur plotësisht. Ndonjëherë më përqesh për receta të gjata dhe të përpunuara, por nëse nuk di të gatuash, gjithçka që vërtet dëshiron të dish është se sa larg mund të vendosësh pulën nën brojler, me çfarë ta piqësh, në furrë. Sa e nxehtë duhet të jetë? Gjithçka që duhet të dini është se kur skuqni mishin e viçit, ose duhet të largoni gjalpin ose ta përzieni me vajin në mënyrë që të mos digjet. Dhe se mishi duhet të thahet dhe të mos grumbullohen copat së bashku që të mos avullojë. recetat e mia janë mësimdhënies Receta.

Julia

Përgatitja për një set fotografik, 1966

Lee LockwoodGetty Images

Si e keni kultivuar stilin tuaj të famshëm të gatimit në shtëpi dhe të shkujdesur?

Unë jam vetëm i tillë. Nuk dua të falsifikoj asgjë. Shumë gjëra të tmerrshme ndodhin kur jeni duke gatuar. Njerëzit këmbëngulin që të më shohin të hedh një pulë në dysheme dhe ta marr, gjë që nuk e kam bërë kurrë. Është e çuditshme, apo jo? Megjithatë, një herë, po ktheja një petull me patate dhe ajo ra në sobë, kështu që e mora dhe e vendosa përsëri në tigan. Kur fillova në televizionin arsimor, kishte pak para. Nëse ndalonim, do të duhej gjysmë ore për të filluar përsëri dhe do të paguanim jashtë orarit. Pra, nëse nuk ndodhte ndonjë fatkeqësi e tmerrshme, ne e lamë atë atje dhe vazhduam. Kjo i dha shfaqjes një prekje joformale.

“Njerëzit më shikonin dhe mendonin: “Epo, nëse ajo mund të gatuajë, unë sigurisht që mundem!” Nëse shikoni njerëzit që specializohen shumë, mendoni se nuk mund ta bëni kurrë këtë.”

Cilat kanë qenë momentet tuaja më të sikletshme në televizion?

Një nga gjërat më frustruese ndodhi kur po bëja Apple Charlotte. Është një ëmbëlsirë e këndshme e bërë duke veshur anët e një ene të lartë pjekjeje me rripa buke të lyer me gjalpë dhe duke e mbushur me salcë molle shumë të trashë. Pasi ta keni pjekur dhe zbërthyer, duhet të qëndrojë lart dhe të duket bukur. Por ndërsa po flisja, fillova të biesha. Kështu që më duhej të thoja që nuk doja që të ishte kaq e fortë dhe e thatë. Në librin tim, ka një fotografi të Charlotte-it që shembet pjesërisht. Ky është një shembull i gatimit “mos u shqetëso”.

Si ka ndryshuar qasja juaj ndaj ushqimit në gati tridhjetë vitet që keni gatuar, shkruar dhe dhënë mësim?

Kur Zotërimi i artit të gatimit francez E zbuluar në vitin 1961, njerëzit ishin të mbushur me habi për kuzhinën franceze. Pastaj u shfaqën pjatat e reja dhe ushqimi supozohej të ngjante me një kopsht lulesh japoneze. atëherë kishte Gatim, një ushqim gatimi i veçantë i shkrirë me Novell. Më pas ishte gatimi organik. Tani kemi frikë nga ushqimi. Njerëzit kanë një frikë të tmerrshme nga yndyra dhe kolesteroli. Ata e shohin tryezën e ngrënies si një kurth dhe jo një burim kënaqësie. Është e dobishme t’i paralajmëroni njerëzit për dietat e pashëndetshme, por nuk keni pse t’i trembni ata që të mos hanë asgjë!

Megjithatë, revolucioni shëndetësor ka ardhur. A i keni ndryshuar zakonet tuaja të të ngrënit?

Më duhej të ndryshoja, përndryshe do të isha zonja Six-by-Six brenda një kohe të shkurtër. Unë ha porcione të vogla. Unë shikoj marrjen time të yndyrës. Besoj se është shumë e rëndësishme të kesh një dietë të ekuilibruar dhe kam mësuar të ha me mençuri. Kur fillova, askush nuk kujdesej për gjalpin, kremin dhe kolesterolin. Në librin tim të ri, jam shumë i kujdesshëm për yndyrën dhe kaloritë. Ka shumë gjëra si peshku dhe pula me perime aromatike dhe verë.

A keni një mikrovalë?

Po. Unë nuk do të isha pa një. Por nuk e përdor për gatim të vërtetë dhe nuk më pëlqen shija apo cilësi e perimeve jeshile në mikrovalë, megjithëse e di që shumë njerëz mendojnë se janë të mrekullueshme. E përdor kryesisht për shkrirjen ose ngrohjen e filxhanëve të çajit ose për shkrirjen e gjalpit. Ndonjëherë i filloj patatet e pjekura në mikrovalë dhe i përfundoj në furrën e vërtetë. Por nuk më pëlqen të gatuaj në mikrovalë. Më pëlqen të nuhas dhe të ndjej ushqimin që po gatuaj dhe ta pi.

“Shumica e njerëzve nuk e dinë dallimin midis të ngrënit dhe të ngrënit.”

Cilat janë bazat që duhet të mësojë çdo kuzhinier?

Si të gatuajmë perime jeshile, të skuqim mishin dhe pulën, të skuqim pulën, të ziejmë peshkun dhe të përgatisim një salcë shumë të thjeshtë deglazing.

Cila është gjëja më e keqe e kuzhinierëve amerikanë sot?

Shumica e amerikanëve nuk e marrin seriozisht gatimin. Ata nuk mësojnë të bëjnë gjërat bazë që e bëjnë gatimin shumë më të lehtë dhe më të këndshëm. Dhe shumica e njerëzve nuk e dinë ndryshimin midis të ngrënit dhe të ngrënit. Nëse jeni duke ngrënë vetëm ushqim të shpejtë ose darka të ngrira televizive, kjo është ushqim. Kjo është arsyeja pse unë dua t’i bëj njerëzit të ndiejnë gëzimin për të bërë diçka të shijshme për të ngrënë. Të gjithë duam të hamë, kështu që pse të mos e bëjmë atë në mënyrën më tërheqëse? Përveç kësaj, mos u shqetësoni. Është në rregull të bësh një gabim. Vetëm mos kërko falje. Askush nuk e vuri re.

Shfaqja Sonte me protagonist Johnny Carson

Julia Child me Johnny Carson “Tonight Show”, 1980

NBCGetty Images

cilat ishin synimet tuaja kur shkruanit mënyra e gatimit,

Doja t’i jepja kuptim gatimit lexuesit. Kështu që i rregullova gjërat sipas metodës me aq sa munda. Në vend që të vendos të gjithë mishin e viçit në një vend, bërxollat ​​e viçit i vendos në të njëjtin seksion me bërxollat ​​e derrit sepse gatuhen në të njëjtën mënyrë. Kur mendoni se një zierje është një zierje dhe një rosto është një rosto, gatimi ka kuptim. Nëse mësoni teknikën, do të jeni në gjendje të gatuani gjithçka.

Cila është mënyra më e mirë e recetës?

Ju patjetër duhet të lexoni një recetë dhe të imagjinoni se çfarë do të bëni. Pastaj duhet të nxirrni gjërat tuaja – të gjitha tiganët, tasat dhe mjetet tuaja – dhe të mblidhni të gjithë përbërësit tuaj. E bën të lehtë dhe efikase. Mund t’ju duhet të ktheheni dhe t’i referoheni recetës, por nuk do t’ju duhet të qëndroni aty duke e lexuar rresht pas rreshti. Ideja është ta bëni recetën pjesë të fjalorit tuaj. Është një bllok ndërtimi.

Çfarë këshille keni për të rinjtë që nuk dinë të gatuajnë?

mos kini frikë. Thjesht filloni gatimin. Ndoshta mund të praktikoni me një mik që është një kuzhinier i mirë. Telefononi dhe thoni, ‘Do të doja të isha këtu për të ndihmuar. Unë do të qëroj ose do të pres ose do të bëj çfarë të duhet.” Është e rëndësishme të mësoni të gjithë punën e qenve në mënyrë që ta bëni atë shumë më shpejt. Është si të mësosh të luajë peshore në piano. Mund të përdorësh edhe një libër, por më duket më e lehtë ta bësh këtë me një shoqe që e di se çfarë po bën.

Cili është gabimi më i madh që bëjnë kuzhinierët fillestarë kur tentojnë një darkë?

Ata përpiqen të jenë shumë të detajuar. Nëse sapo po filloni, bëni diçka të thjeshtë që mund të përgatitet paraprakisht. Kaloni kohën tuaj në pjatën kryesore.

Paul fëmijë

Julia dhe burri i saj, Paul Child, 1975

Lee LockwoodGetty Images

A mund të rekomandoni një menu të thjeshtë darke për katër persona?

Filloni me diçka të ftohtë, ndoshta shishe angjinare të mbushura me disa karkaleca pikante. Më pas përgatisni pulën me verë të kuqe dhe qepë në furrë. Për një perime, shkoni te bishtaja të freskëta. Mund t’i bëni para kohe dhe t’i skuqni për një minutë përpara se t’i shërbeni. Mund të hani vetëm pak bukë franceze ose të bëni chutney patate ose pure patate gjithashtu. Dhe këtu është një ëmbëlsirë shumë e thjeshtë. Vendosni një lugë akullore me vanilje ose kafe të blerë në dyqan në një tas ose një gotë të madhe vere. Hidhni pak uiski bourbon rreth tij dhe pluhurosni pjesën e sipërme me kafe të menjëhershme me energji (bluani kafenë në një blender për të marrë një pluhur). Është e mrekullueshme dhe njerëzit nuk e kuptojnë se sa e lehtë është. Më pas shërbejeni vetëm një biskotë me të.

Cilat janë mendimet tuaja për një vakt perfekt?

Mendoj se ajo që sapo përshkrova është e mrekullueshme. Dhe sigurisht, nuk e harrova kurrë vaktin e parë që hëngra në Francë – gocat e detit dhe tabanin Meunier dhe verën vërtet të mirë, të cilën nuk e kisha ngrënë kurrë më parë. U dashurova vërtet me ushqimin.

A kalon ende rruga për në zemrën e një burri përmes stomakut të tij?

Mënyra më e mirë për të gjetur një burrë është të jesh një kuzhinier i mirë. Ju nuk duhet të jeni një kuzhinier elegant, por duhet të dini se si të përgatisni një vakt të shkëlqyeshëm. Nuk do ta gjesh djaloshin me darkën e TV Frozen. Sigurisht, kur u njoha me burrin tim, nuk dija fare të gatuaj dhe përkundër kësaj ai u martua me mua. Unë kam qenë me fat në këtë mënyrë.

Ju keni thënë mënyra e gatimit Ky është libri juaj i fundit. cfare doni te beni tani?

Jam i interesuar të promovoj ushqimin si karrierë për të rinjtë. Tani ka të gjitha llojet e punëve – mësues, shkrimtarë ushqimesh, kuzhinierë, zhvillues produktesh. Është kaq argëtuese. Ajo merr çdo inteligjencë dhe krijimtarinë tuaj. Dhe, më e mira nga të gjitha, ju mund të hani punën tuaj.

Leave a Comment

Your email address will not be published.