Jamie Cherry Galette | sevur

Je i mirepritur kursimtarKolona javore se si të gatuajmë prodhime lokale me menaxherin tonë të kuzhinës testuese, Fatima Khavaja, Këtu do të gjeni shumë ide kreative, jo të lezetshme për ushqimin dhe këshilla gatimi – si për shembull çfarë të bëni me atë prodhim të bollshëm të kungujve të njomë ose si të ruani domatet delikate të trashëgimisë. Çdo javë, Fatima vjen në tregun e fermerëve dhe zgjedh përbërësit e sezonit të pikut për një eksplorim të thellë. Ndiqni dhe do të mësoni se si ta shndërroni bujarinë e sezonit në ushqime të lehta me bazë bimore që do të jenë në tryezë për më pak se një orë.

Kur vijnë qershitë, vijnë me bollëk. Kutitë e kartonit mbushen me fruta me gurë të kuq të errët, të gjitha të shëndosha dhe të lëngshme me kërcellin e tyre të trashë të ngjitur. Pavarësisht nëse jam në një treg fermerësh ose në një ushqimore, shpesh e shijoj një të tillë në fshehtësi për të zbuluar nëse janë mjaft të pjekur për të blerë. Ata që kalojnë grumbullimin shpesh përfundojnë në një galette, një tortë në formë të lirë e bërë nga kore byreku. Qershitë janë perfekte për galeta sepse nuk çajnë dhe nuk bëjnë rrëmujë gjatë pjekjes. Në vend të kësaj ato flluskojnë dhe trashen. Çfarë nuk duhet të pëlqeni te një frut i ëmbël i rrethuar nga një kore e ëmbël, e kripur, e ngjashme me gjalpin?

Qershitë vijnë në shumë ngjyra dhe lloje. Qershitë, të cilat janë më të mirat për pjekje, kanë një ngjyrë të kuqe më të lehtë se homologët e tyre më të ëmbla, të cilat mund të jenë pothuajse të zeza (edhe pse disa rozë janë të verdha). Qershitë e ëmbla janë më të disponueshme se vishnjat dhe janë gjithashtu të shkëlqyera në ëmbëlsira – thjesht zvogëloni sheqerin në përputhje me rrethanat.

Kur qershitë janë në sezon—apo në shitje!—I blej me shumicë dhe i ruaj ose i ngrij ato që nuk i përdor. Qershitë e shkrira dhe të ziera në avull janë të mrekullueshme për mbushjen e akullores dhe ëmbëlsirave, si dhe në pjatat e shijshme, si p.sh. barku i derrit me gjalpë misri dhe qershi-jalapeo relish ose kjo salcë e ëmbël dhe e thartë e shërbyer me pulë barbekju.
Galetat janë të shkëlqyera për piknik ose për t’i sjellë në shtëpinë e një miku. Ruhen mirë në frigorifer dhe kërkojnë aftësi minimale pjekjeje. Pasi ta keni përvetësuar këtë recetë, ju inkurajoj të futeni në galeta të shijshme, si ajo e mbushur me panceta dhe Gruyere.


Jamie Cherry Galette

Kjo tortë mbresëlënëse dhe jo e lëmuar lejon frutat të zënë vendin qendror brenda kores me gjalpë dhe të krisur.

Koha:

2 orë, 30 minuta

Për koren:

 • 2¼ gota miell

 • 1 lugë gjelle. Sheqeri

 • 1 lugë. kripë kosher

 • 12 lugë gjelle. gjalpë pa kripë, i grirë dhe i ftohur

Për të mbushur:

 • 2 kilogramë qershi, me kërcell, pa kore dhe të përgjysmuara (4 gota)

 • filxhan sheqer kafe të errët, plus më shumë për spërkatje

 • 3 lugë gjelle. niseshte misri

 • 1 lugë gjelle. lëkura e limonit të grirë imët

 • 1 lugë gjelle. lëng limoni të freskët

 • lugë. kripë kosher

 • lugë. ekstrakt vaniljeje, ose fara nga 1 kokrra vanilje e ndarë dhe e grirë

 • 2 lugë gjelle. Qumështi

 • 1 vezë e madhe

Udhëzimet

 1. Përgatitni koren, në një tas të madh përzieni miellin, sheqerin dhe kripën. Duke përdorur një blender pastiçerie ose gishtat, rrihni gjalpin në përzierjen e miellit derisa të formohen copa në madhësinë e bizeles. Gradualisht shtoni 6 lugë gjelle ujë akull, duke e përzier vazhdimisht, derisa të keni një brumë koheziv pa grimca gjalpi të dukshme. Rrafshoni në një disk, mbështilleni me plastikë dhe vendoseni në frigorifer për të paktën 1 orë.

 2. Ndërkohë, bëni mbushjen: Vendosni një raft në qendër të furrës dhe ngroheni paraprakisht në 400ºF. Në një tas, hidhni së bashku qershitë, sheqerin, niseshtenë e misrit, lëkurën e limonit, lëngun e limonit, kripën dhe vaniljen dhe lërini mënjanë.

 3. Në një tas të vogël, përzieni qumështin dhe vezët; Anulo.

 4. Në një sipërfaqe pune të lyer me miell, duke përdorur një oklla, hapeni brumin në një formë me diametër 12 inç dhe një inç të trashë.

 5. Transferoni në një fletë pjekjeje të veshur me pergamenë. Vendosni qershitë dhe lëngun e tyre në qendër të brumit, duke lënë një kufi prej 2-3 inç të kores. Ziejeni brumin në mënyrë rrethore dhe mbulojeni pjesërisht frutat, duke lënë një dritare 5 inç për frutat. Duke përdorur një furçë pastiçerie, lyeni larjen e vezëve mbi brumë, më pas spërkatni me sheqer kaf.

 6. Ngrini nxehtësinë në 375ºF dhe piqni, duke e kthyer në gjysmë të rrugës së gatimit, derisa korja të marrë ngjyrë kafe të artë dhe frutat të flluskojnë, rreth 50 minuta. Ftoheni përpara se ta prisni në copa.

Leave a Comment

Your email address will not be published.