Jagannath Rath Yatra: Receta qiellore e ëmbël e Oriyas që duhet të bëni këtë kohë të vitit

Nga sot fillon festivali 9-ditor i famshëm botëror “Jagannath Rath Yatra”. Ky festival ka një rëndësi të madhe në mitologjinë hindu dhe festohet me entuziazëm dhe entuziazëm të madh në të gjithë botën. Tre hyjnitë – Zoti Jagannath, vëllai i tij Zoti Balabhadra dhe motra e tyre Subhadra janë marrë në karroca të mëdha nga tempulli Jagannath i Puri në Odisha dhe dërgohen në tempullin Gundicha. Rath Yatra është një festival kulturor i festuar me muzikë tradicionale dhe shije të ndryshme të Odishës. Hyjnitë shërbehen gjatë ritualeve të përditshme me Chappan Bhog të përbërë nga gjithsej 56 pjata për të kërkuar bekimet e të Plotfuqishmit. Këtu është një listë e pjatave tradicionale që ia vlen t’i provoni gjatë këtij festivali kulturor.

 1. mbjell prapa

përbërësit e nevojshëm

 • 300 gram miell orizi
 • 150 gram pluhur i zi gram (pa lëkurë të jashtme)
 • 1 filxhan kokos, i grire ne rende
 • 10-15 copa kokosi
 • 200 gram pluhur jaggery
 • 50 gram arra shqeme, të copëtuara
 • 1 lugë ghee
 • lugë kripë
 • 1 lugë pluhur pjekjeje

metodë

 • Merrni një tas dhe përzieni në të miellin e orizit, miellin e zi, kripën dhe pluhurin për pjekje. Shtoni ujë në përzierje dhe përzieni mirë derisa të përftohet një konsistencë homogjene.
 • Tani shtoni kokosin e grirë, pluhurin dhe shqeme në të. Mbajeni mënjanë për 2 orë që brumi të rrahet mirë.
 • Merrni një tenxhere me presion dhe ngroheni paraprakisht. Shtoni vaj dhe bëni një shtresë të hollë përreth. Tani derdhni brumin në tenxhere, mbuloni me kapak dhe gatuajeni pa bilbil për rreth 1 orë.
 • Pritini në feta dhe shërbejeni.

 1. Rasbali

përbërësit e nevojshëm

Për dumplings

 • 250 gram chena
 • 2 lugë çaji sheqer pluhur
 • 1 lugë bollgur
 • 1 lugë gjelle miell
 • lugë çaji sodë buke
 • Ghee/vaj për tiganisje

për llum qumështi

 • 1 litër qumësht
 • sheqer sipas nevojës
 • 1 lugë kardamom pluhur
 • filxhan fruta të thata, të copëtuara
 • shafrani

metodë

 • Merrni një tas, shtoni chenën, bollgurin, miellin për të gjitha përdorimet, sheqerin dhe sodën e bukës dhe gatuajeni një brumë të butë.
 • Tani bëni toptha të vegjël të rrumbullakët nga ky brumë dhe i rrafshoni në formë të rrumbullakët. Bëni një vrimë të vogël në mes.
 • Merrni një enë të thellë dhe ngrohni vajin në të. Skuqini këto topa në vaj derisa të marrin ngjyrë kafe.
 • Tani merrni një enë tjetër, shtoni qumësht në të dhe ziejini derisa të bëhet gjysma.
 • Shtoni sheqerin, kardamonin, shafranin dhe frutat e thata.
 • Pasi të keni mbaruar, fikni zjarrin dhe mbajeni mënjanë për ca kohë që të qëndrojë.
 • Masës i shtojmë topat e skuqur dhe i shërbejmë.

Rasbali

 1. chenna poda

përbërësit e nevojshëm

 • 1 litër qumësht
 • 250 gram paneer, pure
 • 2 lugë çaji lëng limoni
 • filxhan) sheqer
 • 2 lugë bollgur rava
 • 3 lugë ujë
 • 1 lugë ghy
 • 5 bajame, të grira
 • 5 shqeme, të grira
 • 5 rrush të thatë
 • lugë kardamom pluhur

metodë

 • Merrni një tas dhe vendosni paneer të thërrmuar në të dhe shtoni filxhan sheqer dhe 2 lugë gjelle rava. Përziejini gjithçka mirë.
 • Tani shtoni ujë në të, përzieni mirë dhe përgatisni një brumë të butë. Pasi të jetë gati, shtoni 1 ghee, bajame, arrat shqeme, rrushin e thatë dhe pluhurin e kardamomit dhe përziejini mirë.
 • Piqeni në furrë të parangrohur në 180 gradë Celsius për 15 minuta.

chenna poda

Lexoni gjithashtu: Gatuani këto receta ëmbëlsirash të mbushura me mish, nga pudingu turk i pulës deri te proshuta me çokollatë

Leave a Comment

Your email address will not be published.