Ja se si të bëni atë spageti nga “Ariu” i Hulu

Epo, po, është gatuar nga një “kuzhinier fitues i çmimeve” në shfaqje – por në jetën reale, nuk mund të jetë më e lehtë për t’u bërë.

Nëse ju, si unë, keni pasur qejf kohët e fundit Ariu Koka jote ende po rrotullohet kaq shpejt nga Hulu, do të vë bast që je një nga këto tre gjëra: i rraskapitur (episodi 7, a kam të drejtë?!), i plotë si dreqin, apo i uritur Për mua, është padyshim i fundit – ose sinqerisht, pak nga të tre – dhe nuk mund ta imagjinoj se jam i vetmi.

Hulu

Për ata që nuk kanë pasur rastin ta shohin ende: Mund ta mbaj 100% pa spoiler Ndërsa ende ngacmoni të gjithë ushqimin tepër të shijshëm të paraqitur në emision, mos u shqetësoni. Nuk do ta shpërdoroj për ty. (Por seriozisht, kontrollojeni.)

Gjatë tetë episodeve të shpejta, Chef Carmi (luajtur nga.) i paturpshëmJeremy Allen White) dhe stafi i tij i kuzhinës përgatisin disa ushqime që unë lehtë do t’i futesha në kategorinë “do të vdisja për t’i ngrënë”. Natyrisht, shumë sanduiçe italiane të viçit derdhen me shije të këndshme. lëngu, dhe më pas janë brinjët e shkurtra të Sydney-t me koks, të cilat fjalë për fjalë mbeten pa qira në mendjen time. Dreq, madje do të haja një pjatë me ato pure patatesh të mbushura me barishte nga Tina!

Hulu

Kuzhinierët e The Original Beef of Chicagoland e dinë se çfarë të hedhin në kuzhinë…por ka një pjatë për të cilën kam menduar që nga momentet e fundit të episodit 8: Spageti.

Këtu është i nevojshëm njëfarë konteksti, por përsëri, nuk ka prishës të vërtetë. Le të themi se vetë pjata bëhet një nga pikat më të rëndësishme të komplotit të sezonit. (Nëse e dini, ju e dini.) Kur Carmi filloi për herë të parë të drejtonte restorantin e vëllait të saj të ndjerë, ajo refuzoi t’i shërbente “rrëmujës së saj të pangopur e të pangopur” të pjatës me spageti – edhe pse ishte e qartë. Ishte një shitës i mirë.

Tetë episode më vonë, Carmi, mirë, “pengohet” në recetën e shkruar të vëllait të saj. Vendos të gatuajë dhe t’i shërbejë për spageti dhe ushqimet familjare të punonjësve të tij – megjithëse me disa liri. (Për të qenë i qartë: Kur them “recetë”, në thelb nënkuptoj vetëm një listë me tre përbërës.)

Hulu

Çuditërisht, është një hit në mesin e anëtarëve të kuzhinës. Në fakt është aq e mirë sa është gjithashtu E bën Karmin të shohë vëllanë e tij të vdekur! Fuqia e ushqimit, miq!

Mendova me vete, Nëse ato makarona janë aq të shijshme sa të mund të shohësh të vdekurit, duhet të jetë niveli tjetër. Pra, po, vendosa ta rikrijoj në shtëpi… dhe jam shumë, shumë Gëzuar që bëra. Tani që e kam provuar, mund të them me besim se është salca ime e re e preferuar e marinara.

Për të krijuar një recetë që ishte më shumë se tre përbërës [lovingly] E shkruar në një kartë tregues, në thelb pashë skenën në të cilën ai e bën atë një miliard e pesë herë. Ndërsa disa elementë janë filmuar, shumica e spagetit ndodh jashtë kamerës—kështu që vendosa kapelën time të zhvilluesit të recetës për të mbushur shumë, shumë boshllëqe.

Ross Yoder

Tani, unë kam një teori të paqartë: Si rezultat i dy teknikave të përdorura në përgatitjen e karmit (zhytja e borzilokut në vaj ulliri dhe zierja e salcës me domate të përgjysmuara), kjo recetë duket se është frymëzuar nga dy salca goxha ikonike domatesh – Spageti i Scarpetta me domate dhe borzilokDhe Salcë domatesh Marcella Hazan me qepë dhe gjalpë, respektivisht. Mund të gaboj! Por frymëzimi këtu ndihet… shumë i qëllimshëm. I

Ja çfarë solla. Së pari, përmbajtja.

Ross Yoder

Përveç përbërësve të mësipërm, do t’ju nevojiten edhe disa kapëse për qilar: 1 kile spageti (Pa dyshim), kripë, vaj neutral (si canola), dhe disa djathë parmixhano Për zbukurim, nëse dëshironi.

Vetë domatet e konservuara San Marzano janë mjaft të rëndësishme AriuDisavantazhet e komplotit – përsëri, IYKYK – por nëse nuk mund t’i gjeni ose nuk dëshironi të mburroni me gjërat e importuara, përdorni çfarëdo domate të konservuara që mund të gjeni. Rezultatet do të jenë po aq të shijshme.

Hapi # 1: Bëni vetë vajrat që përmbajnë borzilok dhe hudhër.

Ross Yoder

përzieni 1/2 filxhan Vaj ulliri5 të grira dhe të qëruara Thelbet e hudhres1/2 lugë thekon piper të kuqdhe grushti juaj i freskët borziloku (rrjedh dhe të gjitha!) në një tenxhere të vogël.

Kthejeni nxehtësinë në mesatare-të ulët. Pasi masa të vlojë, lëreni të ziejë për 1-2 minuta ose derisa borziloku të thahet. Hiqeni nga zjarri dhe lëreni përzierjen të qëndrojë derisa të filloni salcën.

Ju dëshironi që vaji juaj i borzilokut dhe hudhrës të duket kështu përpara se ta hiqni nga zjarri.

Hapi # 2: skuqni gjalpin tuaj dhe skuqni qepët.

Ross Yoder / Hulu

fetë tuaj qepë Prisni rrënjën në gjysmë dhe qëroni lëkurën e papajas. Lini gjysmën e rrënjëve të paprekura, pasi gjysmën e qepës do ta peshkoni nga salca pak më vonë. (Kjo është një teknikë klasike dhe shumë e ëmbël Marcella Hazan – përdorimi i një qepe të përgjysmuar e lejon atë të zvogëlojë gradualisht shijen e saj në salcë, kështu që domatet ende shkëlqejnë si përbërësi numër 1.)

fut gjysmë shkop gjalpe pa kripe dhe 1 lugë gjelle vaj neutral në një tenxhere të madhe. Një furrë holandeze është më e mirë këtu, por çdo tenxhere me fund të rëndë (që do të mbajë një kanaçe të madhe me domate) do të funksionojë mirë. Vendoseni në zjarr mesatar-të lartë.

Pasi gjalpi të jetë shkrirë dhe sapo ka filluar të skuqet, vendoseni gjysma e qepës Në tenxhere, me anën e prerë poshtë. Carmy nuk e skuq gjalpin e tij, por mendoj se i shton një gjë të veçantë gjellës…kështu që, më falni, Carmy! Lërini qepët të ziejnë për 2-3 minuta ose derisa skajet e prera të marrin ngjyrë kafe të artë.

(Sa kafe e artë? Kjo kafe e artë.)

Hapi # 3: Filloni salcën tuaj të domates.

Ross Yoder / Hulu

me kujdes shtoni tuajën domate të konservuara tek gjalpi dhe vaji. Më besoni, nuk dëshironi një këmishë plot me salcë domate nëse përbërësit fillojnë të spërkaten, kështu që qëndroni prapa!

Përdorni një lugë druri (ose edhe një grirëse patate) për të thyer domatet në copa të vogla. Nëse jeni duke përdorur domate që tashmë janë grimcuar, kaloni këtë hap.

Pasi salca e domates të marrë valë, zvogëloni zjarrin. sezon për shije kripëMbulojeni me një kapak të ngushtë dhe ziejini për 20-25 minuta.

Hapi # 4: Bëni pure vajin e borzilokut.

Ross Yoder

Unë do të pranoj se janë liritë më të mëdha që po marr me këtë recetë, por mendoj se është e rëndësishme. Receta e salcës së domates nga Scarpetta e aplikon edhe këtë vaj borziloku-hudhër, por vajrat aromatikë qëndrojnë në vaj vetëm për një kohë të shkurtër. Për shije maksimale (dhe humbje minimale të ushqimit), unë zgjedh të mbaj aromatikët Dhe unë mendoj se bën një ndryshim të madh në rezultatin përfundimtar.

Një herë përzierje vaji Është ftohur – e nxehta është mirë, vetëm sigurohuni që të mos jetë e nxehtë – vendoseni në tasin e një përpunuesi ushqimi. Procedoni për 20-30 sekonda ose derisa borziloku dhe hudhra të jenë prerë në copa të vogla. Nëse nuk keni një procesor ushqimi, mund të grini borzilokun dhe hudhrën me dorë dhe më pas t’i ktheni në vaj.

Për sa i përket teksturës, dëshironi që përzierja të duket diçka e tillë pasi të përpunohet.

Ross Yoder

Ju nuk keni nevojë t’i bëni përbërësit të vegjël dhe homogjenë siç do të bëni normalisht me një pesto borziloku, por sigurohuni që ato të jenë të grira hollë për t’u kombinuar mirë me salcën e domates.

Hapi # 5: Hapi i fundit, ju të gjithë! Përzieni përzierjen e vajit të borzilokut me salcën për 10 minutat e fundit të gatimit.

Ross Yoder

shtoni të përpunuara vaj borziloku Në salcën e domates që ziehet dhe përzieni derisa të bashkohet mirë. Tani është një kohë e shkëlqyeshme për të sezonuar me më shumë shtesa për shije kripë, ashtu si duhej. Jo të gjitha domatet e konservuara kanë një shije të njëjtë, kështu që nëse salca juaj ka pak shije shumë acid, mund të shtoni një 1/2 lugë çaji sodë buke Për të rritur pak pH dhe për të marrë pak nga ajo pickim.

Lëreni salcën të ziejë pa mbuluar për 10 minuta të tjera. Pasi të trashet sipas dëshirës, ​​hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet pak.

Për t’i shërbyer, hidhni 1 kile spageti al dente në tenxhere dhe lyejeni mirë me salcë. Ashtu si me shumicën e pjatave me makarona, dua I tepërt Këshilloni të rezervoni 1/2 filxhan ujë makaronash për salcën—kjo ndihmon në shpërndarjen e salcës në mënyrë më të barabartë dhe niseshteja përfundimisht e tras salcën.

Një spërkatje bujare me djathë parmixhano dhe disa gjethe borziloku shtesë i marrin gjërat në një nivel, por mos u stresoni nëse nuk i keni.

Kjo eshte mire. Vërtet, shumë mirë. Si, “makarona e re e preferuar” është e mirë. Tani e kuptoj plotësisht buzëqeshjen e ndezur të të gjithëve në kuzhinën e Carmit teksa hëngrën atë pjatë…

Ross Yoder / Hulu

Ylli i spektaklit është padyshim Tulsi në të dyja format e saj. Borziloku i grirë imët dhe hudhra praktikisht shkrihen në salcë dhe japin një freski serioze, dhe mirësia e borzilokut që lyhet me vaj shton sasinë e duhur të pasurisë prej kadifeje në çdo kafshatë.

Dhe as mos flini në atë gjalpë kafe. Është një hap i vogël, sigurisht, por duke marrë atë gjalpë pikërisht tani Një ngjyrë më e errët se zakonisht do t’i jepte pjatës një shije të këndshme. Me një salcë makaronash po aq poroze dhe acidike sa ajo me bazë domatesh, yndyra e shtuar ndihmon në balancimin e gjithçkaje… kështu që rëndësia e saj me të vërtetë nuk mund të mbivlerësohet.

Nëse keni mundësinë ta provoni vetë këtë recetë, më tregoni në komentet më poshtë se çfarë mendoni për të!

Leave a Comment

Your email address will not be published.