Ixta Belfrage në librin e saj të parë të gatimit solo që nga Yotam Ottolenghi bashkë-varur Shijen dhe Pse Fusion nuk duhet të jetë një fjalë e ndyrë

Për Ixta Belfrage, ideja e një shtëpie është e ndërlikuar. Shef – i cili është bashkëautor i librit me ndikim të gatimit Shije Me kuzhinierin, autorin dhe restorantin me famë botërore me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, Yotam Ottolenghi – ekziston një histori familjare që përfshin kontinente.

“Unë kam lindur në Londër, nëna ime është braziliane dhe unë jam rritur në Kubë. Prindërit e babait tim ishin anglezë dhe ata jetonin në Meksikë – babai i tij u deportua nga Amerika e kohës së McCarthy-t për shkak të dyshimit për komunizëm. Unë me të vërtetë nuk kam një ide të fortë për ku është shtëpia”, shpjegon ajo fletë të gjerë, “Megjithatë, më shumë se kudo tjetër, shtëpia është Italia, ku kam kaluar vitet e hershme të fëmijërisë”.

Belphrage ishte katër vjeç kur ajo dhe familja e saj u transferuan në lagjet e shërbëtorëve të një vile të shekullit të 15-të në Toskanë. Babai i saj ishte në biznesin e verërave dhe Belfraze i kalonte ditët me Giuditta, një shok shkolle, xhaxhai i së cilës ishte kuzhinier-pronar i një restoranti lokal. “Shtëpia është kujtimi im më i mirë. Gjyshi i shokut tim gatuante makarona për restorantin në lavanderinë e shtëpisë së tij. Erën e rrobave të pastra do ta lidh përgjithmonë me makaronat e freskëta”.

Në hyrje të librit të tij të parë të kuzhinës solo, mezcala – tani – ajo përshkruan ato vite të hershme duke ngrënë crostini me mëlçi pule, tagliatelle me ragu rosash dhe frito misto lepuri, të cilat ndihmuan të rafinonte qiellzën e saj. Dashuria për ushqimin, e ushqyer fillimisht në kuzhinat e shtëpisë në fshatin piktoresk toskan, arriti kulmin me një punë në restorantin e Londrës Ottolenghi, Nopi. Prej andej ajo u zhvendos në Kuzhinën e Testit Ottolenghi, ku kuzhinieri i njohur dhe autorja pjellore zhvillon recetat për librat e saj me një ekip kuzhinierësh të talentuar.

Belphrage duke folur në Zoom nga banesa kompakte e Londrës ku shkroi dhe testoi receta mezcala qindra herë. Është një mëngjes i ftohtë vere në Londër dhe ajo është vetëm pak ditë larg prezantimit të librit. Të bësh një projekt të vetëm librash gatimi dhe të punosh vetëm nga shtëpia është ndryshe nga çdo gjë që ajo ka bërë ndonjëherë më parë.

“Ne gjithmonë kishim shumë liri në kuzhinën e testimit për të krijuar recetat tona dhe gjithmonë kishte shumë njerëz për të shijuar gjërat që gatuanim së bashku. mezcala Unë isha i vetmi në banesën time të vogël në kuzhinë. Ishte një tronditje e madhe, duke shijuar gjërat vetë gjatë gjithë ditës. E pyeta nëse gjërat ishin mjaftueshëm të mira. Më ka munguar shumë të marr komente nga kuzhinierët e tjerë,” thotë ajo.

“Mjaft e mirë” nuk duhet të jetë diçka për të cilën Belfrez duhet të shqetësohet – pjatat e saj janë emocionuese dhe me shije të thellë. Ka një rrjedhshmëri të rehatshme në gatimin e saj pasi kalon lehtësisht midis përbërësve dhe shijeve – si gjethe delli me niseshte (i preferuari i nënës së saj), të cilin e përdor në Ulta Omelette me Salsa Scotch Bonnet; Merluci gatuhet në një sambal me domate dhe shafran i Indisë dhe shërbehet me petë udon; ose kohlrabi i gatuar në salcë meunier me paste miso të bardhë, një nga disa mezcala Pjatat që ndjekin praktikën Ottolenghi për të mbrojtur perimet si një pjatë kryesore, jo si një pjatë anësore.

mezcala Do të thotë “përzierje” ose “përzierje” në spanjisht, dhe është e përshtatshme për Belfrez – një grua me origjinë të përzier dhe familje të shumta, dhe një krijuese e pjatave të nxjerra nga shumë kultura. Ajo e trajton me nderim nocionin e shkrirjes në gatimin e saj.

“Unë mendoj se bota do të ishte një vend i mërzitshëm nëse do të na lejohej të frymëzoheshim vetëm nga kulturat tona. Gatimi im, ushqimi që ha në shtëpi dhe përvojat që përjetoj gjatë udhëtimit, kanë ndikim tek unë. Përbërësit mbivendosen në ndërdija ime. Ka qenë e gjithë jeta ime, duke qenë në gjendje të marr përbërës të ndryshëm nga kultura të ndryshme. Edhe unë u rrita duke ngrënë në këtë mënyrë. Ndryshoi edhe me Ottolenghi sepse kam provuar shumë të ndryshme Puna me njerëz. Frymëzimi vjen nga të gjitha anët, por unë mendoj se ne duhet të pranojmë historinë e përgjakshme të përvetësimit dhe gjithçka që bëni duhet të bëhet me konsideratë dhe respekt.”

Belfrege thotë se pjatat e tij nuk kanë të bëjnë me autenticitetin, por me riinterpretimin e përbërësve për kontekste të ndryshme. Ajo thekson se nuk është eksperte apo edhe shefe. Ajo me krenari e quan veten kuzhiniere. Pavarësisht titullit të saj, duket qartë se ka mësuar nga më të mirët. Recetat e saj janë të përpikta – sasitë maten në peshore dhe jo me lugë gjelle dhe gota, teknikat e prerjes dhe thyerjes shpjegohen me kujdes, madje edhe numri i rrotullimeve të mullirit të specave është specifikuar. : 50 Twists për Rich But Quick Porcini Ragu; Pesë kthesa për një kos tart me barishte krokante.

“Unë jam trajnuar në mënyrë klasike në shkrimin e recetave. Recetat e Ottolenghi janë jashtëzakonisht të sakta, gjithçka matet me kujdes dhe kështu shkruaj recetat tani,” thotë ajo. Por ajo nuk gatuan kështu “Unë e urrej të gatuaj me receta,” pranon ajo. “Më shqetësonte kur njerëzit më thoshin se nuk e ndoqën recetën; mendova, çfarë dua të them duke e testuar atë disa herë? Por më pas kuptova se nuk mendoj se dikush duhet të gatuajë kështu. Kjo varet nga nivelin tuaj të besimit”.

Nëse dikush dëshiron të eksplorojë përbërësit dhe teknikat, Belfrege thotë të përdorë recetat e tij si një pikë kërcimi. Nëse nuk ka një kuzhinier të sigurt, ata mund të ndjekin recetën deri sa të ndihen rehat dhe të kthehen dhe të ndryshojnë gjërat më vonë. “Një libër recetash mund të jetë gjëra të ndryshme për njerëz të ndryshëm.”

mezcala Përjetoni kënaqësinë – nga mbështjelljet e saj tërheqëse rozë dhe mandarine, nga sallatat e thjeshta të përditshme deri te ëmbëlsirat e këndshme dhe të mahnitshme. Libri i saj ka marrë shumë vëmendje dhe ka bërë shumë intervista. Megjithatë, Belphrage mbetet i përulur.

“Falënderoj yjet e mi me fat që pata mundësinë të punoj për Ottolenghi. I jam shumë mirënjohës. Ai është inteligjent, qesharak dhe pak gjigant i butë. Është e vështirë ta gjesh në këtë industri. Ai është për faktin Open që ka një kuzhinë testuese dhe zhvillues recetash, dhe ai thotë se është krenar për ekipin e tij. Ai është i përulur, i talentuar dhe i sjellshëm dhe sjell njerëz përreth”, thotë ajo.

Edhe pse Belphrage është larguar nga siguria e Kuzhinës Test, ajo ndihet e kënaqur dhe e lumtur me rrethanat e saj të reja. “Jam i lumtur që jam shefi i vetvetes. Bëj çfarë të dua. Nuk mendoj se mund të kisha punuar për dikë tjetër – nuk mund të kisha kurrë një shef të mirë si Yotam.”

mezcala, Ixta nga Belfrage, përmes Penguin Random House ka dalë tani dhe kushton 55 dollarë. Blini këtu.

@ixta.belfrage

Leave a Comment

Your email address will not be published.