I përshtatshëm për Mbretëreshën e së Premtes së Mirë! Royal Pastry Chef ndan recetën e saj për buns Hot Cross

Topuzët e Kryqit të Nxehtë të Madhërisë së Saj! Kuzhinierët e ëmbëlsirave të Pallatit Buckingham ndajnë recetën me tetë hapa për të bërë ëmbëlsira tradicionale të Pashkëve në shtëpi

 • Kuzhinierët e Buckingham Palace tregojnë se si të përgatisin simite të shijshme kryq të nxehtë
 • Pasticierja e ka shpërndarë recetën në Instagramin e familjes mbretërore
 • Trajtimet përfshijnë sulltananë e artë, rrush të thatë, erëza të përziera të bluara dhe vezë me rreze të lirë

Kuzhinierët në Pallatin Buckingham kanë zbuluar se si të bëjnë një ëmbëlsirë tradicionale të së Premtes së Mirë të përshtatshme për Mbretëreshën.

Kuzhinieri i ëmbëlsirave të Madhërisë së Saj ndau recetën e saj për simite të shijshme kryq në llogarinë e familjes mbretërore në Instagram.

Kjo recetë përmban sulltananë e artë, rrush të thatë, erëza të përziera të bluara të përziera me vezë me rreze të lirë, miell, maja të freskët dhe sheqer pluhur përpara se të përzihen dhe të futen në furrë.

Si të bëni simite me kryq të nxehtë të familjes mbretërore

Komponenti:

1,5 vezë me rreze të lirë 130 ml (½ filxhan) ujë të vakët

25 gramë (1/8 filxhan) maja të freskët 2 lugë lëvozhgë të përzier të ëmbëlsuar

375 g (3 filxhanë) miell për të gjitha qëllimet 2 lugë sulltanezë të artë

2 lugë gjelle sheqer pluhur i parafinuar 2 lugë gjelle rrush të thatë

60 gram (¼ filxhan) gjalpë pa kripë, të ftohur dhe të grirë

një majë bujare kripë

2 lugë çaji erëza të përziera të bluara

Kuzhinieri i ëmbëlsirave të Madhërisë së saj ndan recetën e saj për simite të shijshme me kryq të nxehtë në llogarinë e familjes mbretërore në Instagram

Për pastën e tubacioneve:

4 lugë gjelle miell të bardhë të thjeshtë

1 lugë gjelle sheqer pluhur i parafinuar

1 lugë gjelle ujë të ftohtë

Për shurupin e sheqerit:

100 ml (½ filxhan) ujë

200 gram (1 filxhan) sheqer pluhur i parafinuar

Pajisja:

qese tubacioni

Vendosni vezët dhe majanë në një tas të vogël dhe përziejini së bashku përpara se të hidhni pusin në qendër të përbërësve të thatë.

Përziejini dhe lyeni me gjalpë së bashku për të bërë një brumë të butë të zhdërvjellët, më pas kthejeni brumin në një sipërfaqe pune të lyer lehtë me miell dhe futini me kujdes frutat e thata në miell.

Vendosni vezët dhe majanë në një tas të vogël dhe përziejini së bashku përpara se të hidhni pusin në qendër të përbërësve të thatë.

Metoda:

Ngrohni furrën në 220ºC (425ºF, Gas Mark 7)

 • Tretni majanë në ujë të vakët. Shosh miellin për të gjitha qëllimet, kripën, sheqerin dhe erëzat e përziera në një tas të madh
 • Bëni një pus në mes të përzierjes. Vendosni vezët dhe majanë në një tas të vogël dhe përziejini së bashku përpara se të hidhni përbërësit e thatë në mes të pusit. Përziejini së bashku dhe lyeni me gjalpë për të bërë një brumë të butë dhe të lakueshëm
 • Kthejeni brumin në një sipërfaqe pune të lyer lehtë me miell dhe përzieni me kujdes frutat e thata në miell. Ziejeni brumin për 5 minuta të tjera, ose derisa të ndihet i qetë dhe elastik.
 • Ndani brumin në simite me madhësi të njëjtë — kjo recetë do të bëjë rreth 15. Ju mund t’i peshoni ato në një grup peshoresh për të siguruar një madhësi uniforme; Do t’ju duhen rreth 50 gram miell për simite.
 • Rrokullisni secilën pjesë të brumit në një top dhe vendoseni në një tepsi dhe mbulojeni me film ushqimor dhe lëreni të provohet për 30-45 minuta – ato duhet të dyfishohen në madhësi.
 • Ndërsa jeni duke pritur, përzieni përbërësit për pastën e tubave së bashku për të bërë një pastë me një konsistencë që ju lejon të vendosni një kryq në secilën simite.
 • Pasi simitet të kenë provuar aftësinë e tyre, kryqet me tuba, më pas vendosini simitet në raftin e mesëm të furrës së parangrohur dhe piqini për 8-12 minuta ose derisa të marrin një ngjyrë kafe të lehtë.
 • Ndërsa piqen, bëni shurup sheqeri duke zier ujin dhe sheqerin së bashku. Sapo t’i hiqni simitet nga furra, lyejini me shurupin e nxehtë të sheqerit dhe lërini mënjanë të ftohen në një raft teli.
Pasi simitet të kenë shërbyer gatishmërinë e tyre, kryqet me tuba, më pas vendosini simitet në raftin e mesëm të furrës së parangrohur dhe piqini për 8-12 minuta.

Sapo t'i hiqni simitet nga furra, lyejini me shurupin e nxehtë të sheqerit dhe lërini mënjanë të ftohen në një raft teli.

Pasi simitet të kenë shërbyer gatishmërinë e tyre, kryqet me tuba, më pas vendosini simitet në raftin e mesëm të furrës së parangrohur dhe piqini për 8-12 minuta.

Në mbishkrimin e lehtë hap pas hapi të videos lexoni: ‘A po shijoni topuzin e nxehtë të kryqëzuar këtë të Premte të Mirë? Shefi i pastiçerisë mbretërore ndan recetën e tij për këtë festë tradicionale të Pashkëve.

Simitet me kryq të nxehtë besohet se janë bërë për herë të parë në shekullin e katërmbëdhjetë nga një murg në Abbey të St Albans për t’u shpërndarë mes të varfërve.

Ata janë emëruar pas kryqit të pastës së miellit që përfaqëson kryqëzimin e Jezusit.

Në vitin 1592, Mbretëresha Elizabeth I vendosi që simitet nuk mund të shiteshin më në asnjë ditë tjetër përveç të Premtes së Madhe, Krishtlindjeve ose varrosjes.

Miti thotë se ata ishin shumë të veçantë për të ngrënë ndonjë ditë tjetër.

Rrokullisni secilën pjesë të brumit në një top dhe vendoseni në një tepsi dhe mbulojeni me film ushqimor dhe lëreni të provohet për 30-45 minuta - ato duhet të dyfishohen në madhësi.

Rrokullisni secilën pjesë të brumit në një top dhe vendoseni në një tepsi dhe mbulojeni me film ushqimor dhe lëreni të provohet për 30-45 minuta – ato duhet të dyfishohen në madhësi.

Pasi simitet të kenë provuar aftësinë e tyre, kryqet me tuba, më pas vendosini simitet në raftin e mesëm të furrës së parangrohur dhe piqini për 8-12 minuta ose derisa të marrin një ngjyrë kafe të lehtë.

Pasi simitet të kenë provuar aftësinë e tyre, kryqet me tuba, më pas vendosini simitet në raftin e mesëm të furrës së parangrohur dhe piqini për 8-12 minuta ose derisa të marrin një ngjyrë kafe të lehtë.

Familja mbretërore feston Pashkët në Kështjellën Windsor, ku Mbretëresha zakonisht merr pjesë në një shërbim kishtar të dielën e Pashkëve në kapelën e Shën Gjergjit.

Megjithatë, sipas një burimi mbretëror, Madhëria e Saj nuk pritet të marrë pjesë në shërbimin e së dielës së Pashkëve më vonë këtë javë.

Tradicionalisht Mbretëresha shpërndan paratë Mauni çdo vit të enjten para të dielës së Pashkëve.

Ajo udhëton në një katedrale të ndryshme në të gjithë vendin për t’u dhënë monedha të veçanta burrave dhe grave për kontributin e tyre në komunitetin dhe kishën e tyre.

Këtë vit Princi Charles dhe Camilla e përfaqësuan atë në shërbimin Royal Maundy në Windsor.

Princi i Uellsit dhe Dukesha e Cornwall-it priten nga peshkopi i Worcester-it pasi përfaqësojnë Mbretëreshën në Shërbimin Mbretëror Maundy në Kapelën e Shën Gjergjit, Windsor.

Princi i Uellsit dhe Dukesha e Cornwall-it priten nga peshkopi i Worcester-it pasi përfaqësojnë Mbretëreshën në Shërbimin Mbretëror Maundy në Kapelën e Shën Gjergjit, Windsor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.