Hani, Pini, Shijoni: Bakery Heavenly me të vërtetë jeton deri në emrin e saj me ëmbëlsira hyjnore

I trajnuar në Meksikë dhe Karolinën e Jugut, Carlos Hernandez pjek me ekuilibër dhe sofistikim.

Në fund Në darkën e parë që mora pjesë në Hollister, rreth 10 vjet më parë, pak pasi u transferua në San Juan Bautista, nikoqiri solli një tortë të bukur dhe tha thjesht “Furra e Qiellit”, sikur të ishte një kënaqësi e rrallë dhe e veçantë.

Nuk e mbaj mend tortën, por mbaj mend që ishte e mrekullueshme. U bëra klient i rregullt, jo aq për ëmbëlsira, por për pasta frutash dhe një shumëllojshmëri buke, veçanërisht briosh.

Heavenly Bakery u hap në vitin 2010 nga Sheila dhe Bob Stevens, pronarët e Knife & Fork Cafe në rrugën San Benito (tani e mbyllur). Motivi i tyre ishte thjesht egoist – donin ta mbanin pranë bukëpjekësit Carlos Hernandez, në mënyrë që ai t’i furnizonte me bukën e tij.

“Po punoja si pastiçeri në një restorant të quajtur City House, ku The Grove tani është në autostradën 156,” tha ai. “Po gatuaja bukë edhe për Sheilën dhe Bobin, dhe kur restoranti u mbyll, u thashë që më mirë të blinin hotdogs dhe simite me hamburger, sepse do të shkoja diku tjetër”.

Një ditë pasi bëri njoftimin e tij, Bob i thotë asaj se kishte parë një regjistrim “për shitje” në një furrë buke pranë restorantit të tij në rrugën San Benito dhe se e kishte blerë për Hernandez.

“Ai kishte gjithçka që na nevojitej për të filluar,” tha Hernandez. “Shumë njerëz nga The City House më njihnin, por unë nuk dija asgjë për qendrën e qytetit. Por Sheela njihte shumë njerëz në qytet dhe ajo e përhapi fjalën te klientët e saj, kështu që u bë një sukses i menjëhershëm”.

Hernandez, 41 vjeç, u rrit në Meksikë dhe ka qenë bukëpjekës gjatë gjithë jetës së tij. Ai mësoi të gatuante që në moshë të vogël, ndërsa ndihmonte nënën e tij në kuzhinë.

“Ajo nuk ishte aq shumë bukëpjekës,” tha ajo, “por më tregoi recetat e saj dhe më ndihmoi të përgatisja ushqimet e mia të rregullta. Mësova mjaftueshëm për të hapur një dyqan të vogël ëmbëlsirash në moshën 17-vjeçare. Kur vendosa të rritem lart, udhëtova në Karolinën e Veriut dhe fillova të punoja me pastiçeri, duke përfshirë disa nga Franca, të cilët më mësuan më shumë.

Përvoja e tij e viteve e ka bërë atë një perfeksionist në gatimin e tij dhe ai është gjithmonë në kërkim të përmirësimit.

“Kam ndërtuar biznes me recetat e mia,” tha ai. “Unë punoj me to derisa të plotësojnë shijen time dhe idenë time për cilësinë. Nuk ndalem derisa të mendoj se është më e mira dhe vetëm atëherë do të filloj ta shes.”

Siç mund t’ju thotë kushdo që ka provuar të gatuajë, marrja e rezultateve më të mira kërkon një nivel artistik teknik. Çdo ditë mund të jetë një sfidë e re për Hernandez falë talentit të tij.

“Sekreti i pjekjes është se nëse përdorni të njëjtin miell dhe të njëjtën recetë, gjërat do të ndryshojnë çdo herë”, tha ai. “Gjithçka ndikon në pjekje – si lagështia, moti, gjithçka ndryshon. Vërtetimi është shumë i rëndësishëm; Mendoj se kjo është diçka që njerëzit nuk e bëjnë siç duhet. Ne e vërtetojmë bukën tonë brenda natës. Duhet të marrësh parasysh gjithçka, por kur planetët të rreshtohen, do të jetë mirë për t’u pjekur. ,

Buka mund të rezultojë brenda natës, por nuk do të jetë vetëm në furrë. Prodhimi i mallrave të çdo dite fillon gjithmonë një natë më parë.

“Ne kemi tre furrtarë,” tha ai. E para fillon në orën 2 dhe fillon të piqet, tjetra vjen në orën 16 dhe fillon të bëjë bukë dhe pastaj vij në 5 të mëngjesit dhe marr përsipër. Do të përfundojmë me pasta në orën 7 të mëngjesit sapo të mbërrijnë klientët.

Ndërsa inflacioni i ka goditur furrat e bukës po aq fort sa edhe në shërbimin ushqimor kudo, Hernandez e di se shumë nga klientët e tij të rregullt janë të moshuar me të ardhura fikse dhe po përpiqen të mos rrisin çmimet.

“Disa nga klientët tanë vijnë për mëngjes dhe pastaj kthehen për drekë”, tha ai. “Kohët e fundit, disa prej tyre mund të mos i shihni më atë ditë sepse nuk mund ta përballojnë atë. Kështu që ju duhet të kujdeseni për klientët tuaj – kjo është ajo që na mban përpara. Sinqerisht, edhe gjatë pandemisë. Dashuria që komuniteti ka treguar për ne më bën të ndihem i qetë, sikur i përkas Hollister-it”.

Meqenëse jam një klient i rregullt i dyqanit, i kërkova Hernandez të zgjidhte për ne gjëra që normalisht nuk do t’i blija kur të hyja.

Zakonisht gjej kajsi ose mollë me një sasi të madhe frutash të skuqura lehtë dhe të mbështjella me brumë të ftohtë. Janë shumë të nxehta ose të ftohta dhe më kujtojnë ato që gjyshja ime nga Ohio bënte për fëmijët tanë.

Nëse ata kanë briosh – të cilat shiten shpejt – unë zakonisht marr edhe disa prej tyre. Unë i përdor ato për sanduiçe të nxehta pule dhe qëndrojnë mirë në ringrohjen e bukës, duke ruajtur një mprehtësi të këndshme në kore.

Dhe nëse kam nevojë për një shpërblim të shtuar, do të shtoj biskotat e tyre me tërshërë me gjalpë të sheshtë, të cilat kanë një ekuilibër të shkëlqyer të përtypjes dhe kërcitjes.

Me këtë në mendje, Hernandez zgjodhi disa ëmbëlsira të tjera që mbështeteshin shumë në asortimentin e tij yjor të cupcakes.

Desserts Heavenly Bakery’s

Cupcakes me luleshtrydhe – Cupcakët e parë që shijuam ishin luleshtrydhe të pastra, nga torta deri tek mousse me luleshtrydhe, me kremin e frutave sipër. Ndërsa vetë kek i vockël është krejtësisht i lagësht dhe plot shije, ylli këtu është kremi i kremës. Ashtu si në rastin e të gjitha cupcakes që kam provuar, përdorimi i sheqerit në mousse është i moderuar, duke e bërë këtë shije më shumë si një milkshake me luleshtrydhe sesa me krem ​​dhe duke i mbajtur shijet të mos mbingarkohen nga ëmbëlsia.

Cupcakes me rum italian – Nëse më pyesin, do ta quaja tiramisu sepse ka të njëjtat nota shije. Torta ngjyhet në një përzierje kafe-rum dhe sipër me mousse lajthie-vanilje dhe perla të bardhë çokollatë-moka. Është elegante dhe e sofistikuar në një mënyrë që nuk do ta prisnit nga një cupcake, si në shije ashtu edhe në paraqitje. Këto do të ishin një shtesë me nokaut për darkat si një ëmbëlsirë e lehtë.

Mousse cupcakes me çokollatë – Unë jam pak në një humbje për këtë, sepse shënimet e mia të regjistruara të shijimit për të thjesht më bëjnë të them, “Oh, kjo është mirë”, pa pushim. Por nuk është një kek i vogël që do ta harroni; Torta me çokollatë, mousse me çokollatë dhe ganache me çokollatë janë bërë të gjitha nga e para dhe lehtë si krahë. Është njësoj si të hash një çokollatë kremoze me shije të ndryshme çokollate të përziera pa probleme së bashku. I lezetshëm.

Keku me kek me karrota – E dua kekun me karota, por duke qenë alergjik ndaj arrave, vështirë se mund të gjendet pa arra. Është një version pa arra dhe është absolutisht i shijshëm. I përtypur, i dendur dhe i lagësht me një strukturë të hollë me krem ​​djathi krem, dhe shije të mprehtë me karafil, kanellë dhe arrëmyshk, ju keni një kafshatë perfekte të tortës me karrota. Sipas Hernandez, kësaj recete iu deshën 10 vjet për t’u përsosur, por ai ka bërë këtu një kek të shijshëm ushqimor komod. Kjo është ajo që unë do të rekomandoja si një hyrje e shkëlqyer në dyqan.

Cupcakes me pika limoni – Me cupcakes limoni të mbushura me krem ​​limoni dhe gjizë limoni, tre tone të ndryshme limoni sjellin një aromë të ndritshme dhe të freskët që është si fruta direkt nga një pemë ose limonadë e fortë. Ju tërheq vëmendjen që në kafshimin e parë dhe përmirësohet vetëm kur godet gjizën e limonit. Nëse do të përdorja një fjalë për të mirat që provova në këtë degustim, do të ishte “ekuilibër”: Hernandez dëshiron që ju të shijoni shijet e çdo përbërësi. Ëmbëlsia dhe thartira këtu kontrollohen me kujdes, duke lejuar që të gjitha shijet të kalojnë pa e mposhtur njëra-tjetrën.

Cronut kanelle – Brumi i brioshit që është bërë rrafshohet në një disk, piqet dhe mbulohet me kanellë dhe sheqer. Janë shumë më të lehta se një rrotull kanelle, me gjithë koren e brioshit. Këto ngrohen shumë mirë, por janë të mira direkt nga vitrinë. E nxehtë apo jo, do të ishte mirë ta pini me pak kakao të nxehtë.

Fudge Brownie – Aty ku ëmbëlsirat me mus me çokollatë ishin të ndaluara, kjo është pothuajse aq e drejtë çokollatë sa mund të merrni. E freskët nga jashtë dhe e përtypur nga brenda, brownie e hollë është e mbushur me ganache me çokollatë, me një vorbull me çokollatë të bardhë sipër. Shumë e pasur dhe shumë e ëmbël, praktikisht dëshiron të shijohet me një gotë qumësht të ftohtë. Nëse e doni çokollatën, filloni me këtë!

Benitolink falenderon siguruesit tanë, Hollister Super dhe Windmill MarketPër të ndihmuar në zgjerimin e gamës “Hani, pini, shijoni” dhe për t’u dhënë lexuesve tanë historitë që u interesojnë. Hollister Super (dy dyqane në Hollister) dhe Windmill Market (në San Juan Bautista) mbështesin raportimin mbi njerëzit e frymëzuar dhe krijues që qëndrojnë pas shumë produkteve të shijshme të ushqimit dhe pijeve të prodhuara në San Benito County. Të gjitha vendimet editoriale merren nga Benitolink.

Leave a Comment

Your email address will not be published.