Gjashtë mënyra për të bizele të ngrira: nga makaronat në pesto | Ushqim dhe pije australiane

MoriPër ëmbëlsinë e tyre të natyrshme dhe aftësinë për të shtuar një ngjyrë të mirëpritur edhe në ushqimet më ngjyrë bezhë, bizelet e ngrira u prezantuan fillimisht në Australi në fund të viteve ’40 si pjesë e një serie të re të romanit “ushqime me brymë”. – Një epokë kur ngrirësit e shtëpisë ishin ende një risi. Sot, një qese me bizele të ngrira është një artikull i paracaktuar në listën e blerjeve për shumë familje australiane.

Ndryshe nga ushqimet e tjera të ngrira, bizelet e ngrira kanë pak diferencim në krahasim me kushërinjtë e tyre të freskët, madje edhe nga ushqimorët më entuziastë. Në fakt, pranohet se në Australi, ku bizelet mund të rriten me shpejtësi dhe të humbasin ëmbëlsinë e tyre, bizelet e ngrira, kur janë të reja dhe të buta dhe zakonisht ngrihen brenda dy orëve, janë shpesh të vogla. Bishtajat sezonale dhe të freskëta janë më të mira në shijen e bizeles. .

Kur bëhet fjalë për ushqimin, bizelet përmbajnë vitamina A, K, C, folate, tiaminë (B1) dhe hekur. Ato janë të ulëta në kiloxhaule dhe të larta në fibra dhe janë një burim i shkëlqyer i proteinave me bazë bimore.

Çuditërisht vlerë e mirë, (me më pak se 4 dollarë për 500 gram) dhe një shoqëruese joshëse e një numri të madh shijesh, bizelet zakonisht ia vlen të faturohen më shpesh në menytë e darkës.

pakoras dhe frittatas

Nuk ka nevojë të shkrihen bizelet, thotë Alice Zaslavsky, autore e In Lavder of Veg. “Më pëlqen t’i lë të kalojnë nëpër skuqje dhe frittata pa shkrirë – lagështia e mbetur do të thotë që ato të qëndrojnë të këndshme dhe të lëngshme dhe të mbajnë gjithashtu ngjyrën e tyre,” thotë ajo.

Dumplings Nigel Slater ishin të mbushura me ndjesi shpimi gjilpërash të wasabi. Fotografia: Jonathan Lovekin / The Observer

Nenexhiku dhe bizelet janë pa mend dhe pronarit dhe kuzhinierit të Billycart Brisbane, Ben O’Donoghue, i pëlqen të shtojë nenexhik në frittata me asparagus dhe bizele së bashku me fetën e thërrmuar për një kontrast të kripur.

Anna Jones përdor nenexhik në petat e saj me bizele me qepë jeshile të djegur, fara susami dhe limon, ndërsa Nigel Slater zgjedh të rrisë nxehtësinë e mustardës së wasabi-t vetë – megjithëse, ajo beson, ju mund ta anashkaloni wasabi. can (një tub shkon për 3,30 dollarë në supermarket) dhe përzieni një grusht nenexhik të copëtuar, majdanoz dhe borzilok nëse wasabi nuk ju pëlqen.

Makarona

Me më pak se 2 dollarë për pako, makaronat për bizele janë transportuesi i përsosur me kosto të ulët.

O’Donoghue shton bizelet në minutën e fundit për të gatuar makaronat, i kullon, më pas shton proshutën e gatuar (rreth 4 dollarë për 200 gramë) ose pancetën (rreth 4 dollarë për 100 gramë) dhe disa qepë të grira lehtë.

Makarona bizele me proshutë dhe Orecchiette
Makarona perfekte me bizele: me proshutë dhe orecchiette. Fotografia: Jonathan Lovekin / The Observer

Nigel Slater përdor makarona të vogla në formë veshi, orecchiette, në recetën e tij, duke përzier disa bizele për të bërë një salcë të trashë jeshile dhe duke i hedhur të tjerat në mënyrë të përsosur me copa proshutë të kripura dhe yndyrore.

Për një version vegjetarian, Rachel Roddy mbështetet në parmesan për umami dhe favorizon makaronat e vogla orzo në formë orizi, të cilat janë pak më të vogla se bizelet, duke shtuar majdanoz dhe nenexhik.

me oriz

Ndërsa kjo mund të shkaktojë panik tek italianët, O’Donoghue nuk është ndjesë për përdorimin e bizeleve të ngrira në vend të bizeleve të freskëta në pjatën klasike të Italisë Veriore. risi e bisiE cila qëndron diku mes rizoto dhe supës.

Ziejini bizelet në lëng për disa minuta, më pas kullojini dhe jepini afërsisht një të katërtën e pulsit. Gatuani orizin dhe shtoni pure bizele dhe bizele në minutat e fundit të procesit të gatimit”, thotë ai.

Oriz Matar Pilau me bizele
Felicity Klok’s Matar Pilau Rice with Peas – Një pjatë vegjetariane e njohur në Indi dhe Pakistan. Fotografia: Dan Matthews / The Guardian

Lucy Tweed, autore e “Çdo natë e javës”, përdor bizele në versionin e saj miqësor për familjen “pastroni frigoriferin” të orizit të skuqur, duke i shtuar ato të fundit – vetëm për t’u ngrohur me kalimin e kohës, thotë ajo.

Zavaslasky përdor orizin basmati, duke kursyer në larjen me një pilaf me bizele me një tenxhere shumëngjyrëshe, me erëza me pluhur kerri të vjetër, një pjatë “vendos dhe harro” të gatuar në zjarr të ulët, 15 minutat e fundit të gatimit të bizeleve. shtohet në minuta .

Felicity Cloak gjithashtu gatuan bizele për të me nxehtësinë e mbetur nga tigani. pi bizele“Për t’i mbajtur sa më të shëndosha dhe me lëng”, shkruan ajo.

i grimcuar ose i bërë pure

Ndryshoni avokadon tuaj të Bricjapit me Pea Smash, thotë O’Donoghue.

“Më pëlqen të lëshoj [the peas] Shkrijini në mënyrë natyrale dhe më pas i copëtoni në një llaç dhe shtypës (ose mund të përdorni një patate të grirë) me parmixhan të grirë dhe pak vaj ulliri për t’i bërë ato kremoze. Nëse keni, mund të shtoni pak mente të plasaritur. Spërkateni, pastaj grumbullojeni mbi bukë të thekur, nëse keni një brumë të thartë të mirë, dhe sipër me një vezë të zier.

Për një pure më të butë, tha O’Donoghue, copëtoni imët qepën, gjalpin dhe hudhrën derisa të zbuten, më pas shtoni bizelet dhe lëngun e pulës dhe përzieni derisa të jenë të lëmuara. “Srezatoni dhe shërbejeni nën pulë ose peshk”.

Tweed pëlqen t’u shtojë bizele të shkrira patateve në pure, ose, thotë ajo, thjesht do t’i skuqë ato me gjalpë dhe nenexhik për peshk dhe patate të skuqura – një version më i gjallë i puresë tradicionale të bizeleve britanike, e bërë zakonisht me përbërës më niseshte. Bizele Marofat.

Dip dhe Pesto

Për zhytjen me bizele dhe nenexhik me salsa me rrepkë, Ravinda Bhogal i zien bizelet për tre minuta, më pas shton dhe përzien hudhrat, nenexhikun dhe limonin e konservuar, ndërsa zhytet ngadalë në vaj ulliri për të bërë një rrepkë të mëndafshtë, e cila sipër është e prerë në feta rrepka të papërpunuara dhe të grimcuara. feta

Naan me bizele dhe nenexhik
Dip bizele dhe nenexhik të Ravinder Bhogal – Një anë e lëmuar e mëndafshtë.

Yottam Ottolenghi, i cili thotë se ka gjithmonë një qese me bizele të ngrira në frigoriferin e tij, tahini dhe erëz të Lindjes së Mesme za’atar (të disponueshme nga rreth 3,50 dollarë në shumicën e ushqimeve dhe disa supermarkete, por mund t’i zëvendësoni me erëza marokene) në bizele. Dip, dhe sugjeron të shtoni çdo barishte të buta që keni në dorë.

Tweed përdor bizele për të “përforcuar” peston tradicionale, një truk i zoti nëse keni fëmijë me perime. Ajo rekomandon zierjen e borzilokut, pastaj në ujë të akullt për të ruajtur ngjyrën e gjelbër të ndezur, përpara se ta vendosni në blender me bizele të shkrira, arra pishe, parmixhan, kripë, vaj ulliri dhe limon. Përdoreni si dip ose salcë kudo që të përdorni pesto të zakonshme.

aksioneve

Dimri është koha perfekte për një supë të konsiderueshme dhe të ngrohtë me bizele dhe proshutë dhe ndërsa shumica janë bërë me bizele të thata, Tweed thotë se i pëlqen të hedhë bizele të ngrira në “çdo supë, por gjithmonë bizele dhe proshutë”. bizele në

Ottolenghi e bashkon supën e saj me bizele me kungull i njomë dhe borzilok, ndërsa për versionin e saj të vrullshëm vegjetarian, Anna Jones gatuan shkurtimisht bizele në qumësht kokosi, një kub të lëngshëm, barishte, limon dhe qepë të pranverës përpara se t’i ziejë.

Leave a Comment

Your email address will not be published.