Gatuaj këtë: Pollo al pastor nga Mi Cocina

“Kjo është një nga ato pjata që i bën të gjithë të buzëqeshin sepse ka erë të mrekullueshme”, thotë Rick Martinez

materiali i artikullit

Libri ynë i kuzhinës i javës është Mi Cocina: Receta dhe emocione nga Kuzhina ime në Meksikë nga Rick Martinez. Nesër do të prezantojmë një intervistë me autorin.

Reklama 2

materiali i artikullit

Për të provuar një recetë tjetër nga libri, shikoni: Aguachile (karkaleca të freskëta, flutur me avokado, kastravec, limon dhe një salsa pikante serrano) dhe Poque Chuck (mish derri të pjekur në skarë me erëza portokalli dhe limon).

Kjo pulë e pjekur në stilin rotisserie mund të jetë thjesht receta e preferuar e Rick Martinez Mi Kokina, “Po e them këtë me hezitim, sepse sigurisht, është si fëmija juaj. Por mua më pëlqen ta bëj,” thotë ai duke qeshur. “Është e mrekullueshme. Dhe është një nga ato gjëra që nuk e prisja kurrë se do të ishte në libër.”

Martinez ka shkruar shumë receta meksikane gjatë viteve, dhe nuk donte të mbulonte të njëjtën premisë. Mi Kokina, El pastor (“në stilin e kaubojit”) është një mbushje simbolike meksikane me mish. Meqenëse ai kishte zhvilluar më parë receta të stilit pastor (të tilla si këto versione të mishit të derrit dhe karkalecave), ai nuk kishte ndërmend të përfshinte një tjetër në libër.

Megjithatë, ndërsa bredhte rreth Guanajuato-s në Meksikën qendrore, ai u përplas me një rosticeria të specializuar në polo al pastor. Al pastor shpesh bëhet me mish derri të pjekur në një hell vertikal të quajtur trompo, të cilin emigrantët nga Libani e sollën në Meksikë në shekullin e 19-të. Martinez u trondit menjëherë nga ideja e kombinimit të shpendëve me një turshi al pastor.

“Nuk kisha parë kurrë më parë, dhe aroma ishte e pabesueshme. Më duhej të blija pulë rotisserie për ta shijuar,” kujton ai.

Martinez nuk e kuptoi se sa popullore ishte pula e rotisserisë në Meksikë derisa mbërriti në Guanajuato. Rosticeria u kujtoi atyre vendin polet roti (pulë të pjekur) të Parisit, ku shfaqen zogjtë rotisserie, të cilët rrotullohen dhe kërcasin, duke kapur pikon patate. Në Meksikë, shitësit zakonisht i pjekin pulat në furrat e zjarrit me dru, thonë ata, patate, qepë dhe speca për të thithur yndyrën.

Reklama 3

materiali i artikullit

Këtu, Martinez pjek një pulë të lyer me achiote të rrethuar me ananas dhe qepë, të cilën e shërben me tortilla, salsa (ai sugjeron salsa de aguacate dhe salsa de chile de arbol) dhe gjethe cilantro. “Më mori shumë kohë për të kuptuar se si të bëja[polo al pastor]për kuzhinierin e shtëpisë,” thotë ai. “Dhe në të njëjtën kohë, për ta bërë atë të duket mirë dhe ta bëjë atë të lehtë.”

Bërja e shpendëve në stilin e pastorit është bërë që atëherë një traditë për Martinez. Në shtëpinë e tij në Mazatlán, pastori pavo (turqi) është i domosdoshëm për Ditën e Falënderimeve.

“Është kënaqësi të bësh taco prej tij. Është një nga ato pjata që[i bën]të gjithë të buzëqeshin sepse ka erë të mrekullueshme. Është diçka e re, është një rrotullim i vogël për diçka që nuk e keni përdorur kurrë më parë.” Thjesht mund të mësoheni me Është thjesht mirë.”

Mi Cocina nga Rick Martinez
Autori Mazatlán Rick Martinez udhëtoi më shumë se 32,000 kilometra dhe vizitoi të 32 shtetet e Meksikës, ndërsa hulumtonte librin e tij të parë, Mi Cocina. foto nga clarkson potter

polo al pastor

Pulë e pjekur pikante-e ëmbël me qepë dhe ananas

2 lugë pastë achiote
3 thelpinj hudhre, te grira imet
2 speca chipotle të konservuara në salcë adobo, të grira hollë, plus 2 lugë gjelle salcë adobo
2 lugë gjelle uthull molle
2 1/2 lugë kripë Morton Kosher (0,7 oz/20 g), e ndarë
1 lugë shurup agave ose mjaltë
1/4 filxhan plus 2 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër, të ndarë
1 pulë e plotë (4 lb/1,8 kg)
1 ananas mesatar (2,2 lb/988 g), i qëruar, i prerë në katër pjesë, me bërthamë dhe i prerë hollë në mënyrë tërthore
1 qepë e bardhë e madhe (14,6 oz/416 g), e përgjysmuar dhe e prerë hollë

Për servirje:
Tortillas de Mais të ngrohta (bukë misri e bërë me misër të bluar)
Salsa (Martinez sugjeron salsa de aguacate dhe salsa de chile de arbol)
gjethet e koriandrit

Reklama 4

materiali i artikullit

Hapi 1

Në një tas mesatar dhe duke përdorur një pirun, copëtoni pastën e achiote në mënyrë që të mos mbeten grumbuj të mëdhenj. Shtoni hudhrën, djegësin, salcën adobo, uthull dhe 2 lugë kripë dhe përzieni duke përdorur pirunin për të bërë një pastë të butë. Rrihni shurupin e agave dhe 1/4 filxhan vaj ulliri në përzierjen e achiote derisa të jetë plotësisht e qetë.

hapi 2

Thajeni pulën me një peshqir letre. Vendoseni anën e gjoksit poshtë në qendër të tavës për pjekje 13×9 inç. Lyejeni pulën me furçë me salcë achiote, në çdo cep dhe të çarë, si dhe në brendësi të zgavrës. Pula duhet të jetë plotësisht e lyer dhe nuk duhet të ketë mbetur salcë. Lidhni skajet e daulles me spango kuzhine; Lidhni krahët poshtë shpinës.

hapi 3

Në një tas mesatar, hidhni ananasin, qepën dhe 2 lugët e mbetura vaj; Sezoni me 1/2 lugë çaji të mbetur kripë. Rregulloni rreth pulës. Lëreni të qëndrojë në temperaturën e dhomës për 1 orë; Nëse keni më shumë kohë, mbuloni tiganin (lëreni në temperaturën e dhomës) dhe vendoseni në frigorifer për të paktën 3 orë deri në 12. Zbulojeni dhe lëreni në temperaturën e dhomës për 1 orë para pjekjes.

hapi 4

Vendosni një raft në qendër të furrës; Ngrohni paraprakisht në 350°F (177°C). Skuqini pulën, duke hedhur qepën dhe ananasin me lëngjet në gjysmë të rrugës në tigan, derisa ananasi të skuqet lehtë, mishi i pulës të jetë ngjyrë burgundy i thellë dhe një termometër i leximit të menjëhershëm i futur në pjesën më të trashë të gjoksit arrin 155°F (150°F). 68 °) C; Temperatura do të rritet në 165°F/74°C ndërsa pula pushon) për 60 deri në 70 minuta.

Hapi 5

Hiqeni tavën nga furra dhe lëreni pulën të qëndrojë pa mbuluar në tigan për të paktën 20 minuta deri në 2 orë. Transferoni dhe gdhendni pulën në një dërrasë prerëse. Shërbejeni me ananas të pjekur dhe qepë, tortilla, salsa dhe cilantro.

punon: 6 deri në 8

Receta dhe imazhi i ribotuar me leje nga Mi Cocina: Receta dhe entuziastë nga Kuzhina ime në Meksikë nga Rick Martinez Copyright © 2022. E drejta e autorit të fotografisë © 2022 nga Rainn Fuller. Botuar nga Clarkson Potter/Publishers, një gjurmë e Penguin Random House.

Reklama 1

shënime

Postmedia është e përkushtuar të mbajë një forum të gjallë por qytetar për diskutim dhe inkurajon të gjithë lexuesit të ndajnë pikëpamjet e tyre mbi artikujt tanë. Mund të duhet deri në një orë në moderim përpara se komentet të shfaqen në sajt. Ne ju kërkojmë t’i mbani komentet tuaja relevante dhe të respektueshme. Ne kemi aktivizuar njoftimet me email – tani do të merrni një email nëse merrni një përgjigje për komentin tuaj, një temë komentesh që ndiqni ose nëse një përdorues ndjek komentet. Vizitoni “Udhëzimet tona të komunitetit” për më shumë informacion dhe detaje se si të rregulloni cilësimet tuaja të emailit.

Leave a Comment

Your email address will not be published.