Gatim me birrë: 7 receta vegjetariane për pjata me birrë

Nëse po mendoni se do të pimë një pije për festimin e Ditës Kombëtare të Birrës në oborrin e shtëpisë sonë sot, do të kishit të drejtë. Por ajo që mund të mos e dini është se ne po përmirësojmë lojën tonë të pijeve duke ofruar shtatë receta me bazë bimore që janë bërë nga kjo pije e ftohtë. Birra ka hyrë në skenën e trendit të ushqimit, që do të thotë se të gjithë mund të shijojnë një libacion të ftohtë. Nga cupcakes të njomë dhe tofu taco të pjekura me birrë deri te brownies me çokollatë dhe makarona birre dhe djathë, ne kemi përpiluar një listë të recetave vegjetariane më të shijshme të mbushura me birrë për t’ju hapur oreksin. Pra, ngrini gotën, por mos pini një gllënjkë. Në vend të kësaj, shijoni birrën e përgatitur me vaktin tuaj. inkurajoni!


trumzë dhe dashuri

1 Brats vegane të birrës

Me afrimin e sezonit të bejsbollit, fëmijët e mbushur me birrë janë shtesa perfekte për çdo festë të Ditës së Birrës. Shtoni ushqime si Thyme and Love dhe gatuajini të preferuarat tuaja të preferuara Beyond Meat në banjën e pijeve tuaja të preferuara verore për një aromë që nuk do ta harroni së shpejti. E servirur midis simiteve të buta me gjevrek dhe e mbushur me të gjitha rregullimet, vishni këtë klasik me sallatë patate (ose edhe fasule të pjekura!) për vaktin më të mirë.
merrni recetën

VegNews.Jackie SobanThaiBBQSlider
sulm vegjetarian jak

2 Kanoçe tajlandeze BBQ me lakër me Daikon Slaw

Nëse jeni lloji i personit që pëlqen të eksperimentojë me ushqimin e tij, provoni këta rrëshqitës shpikës nga autori i librit të gatimit (dhe kontribuesi i VegNews) Jackie Soban. E mbushur me lakër birre të pjekur në skarë (që përfshin pjekjen e një kazan në skarë, shtimin e birrës në të dhe zierjen e ngadaltë të lakrës së mbushur me birrë derisa të zbutet dhe të jetë e mbushur me shije të këndshme), salca e sanduiçit për barbekju e frymëzuar nga aziatike dhe sallat e shndritshme Daikon e bëjnë një dorë të pabesueshme. .
merrni recetën

VegNews.Jackie SobanThaiBBQ
sulm vegjetarian jak

3 Birrë dhe djathë Brat Mac ‘n’

Një tjetër shpikje e shijshme e kuzhinës nga kuzhina e Jackie Sobon, kjo makarona dhe djathë e denjë për Oktoberfestin është ushqimi më i mirë i rehatisë. Salca me bazë shqeme meriton plotësisht strukturën e saj të mrekullueshme kremoze dhe mburrjen e shtuar nga birra Golden Ale. Ne do të mbytim pothuajse çdo gjë me të, por Sobon e kombinon atë me makarona të gatuara në mënyrë perfekte dhe copa të shijshme të seitan bratwurst vegjetarian.
merrni recetën

VegNews.MinimalistBakerÇili
bukëpjekës minimaliste

4 djegës birrë vegjetariane

Nëse hidhni birrë në një tenxhere me djegës, a është mirë të pini vetëm? Ne themi po, kjo është arsyeja pse mrekullia me një tas të Minimalist Baker është elementi ynë kryesor për netët e mbështjella në divan. Edhe pse receta shërben tetë, ne e shohim atë më të përshtatshme për stilin e jetës beqare. Gjëra të thjeshta? inspektimin. përgatitje e lehtë? Po (më pak se një orë). Miqësore për ngrirjen? Absolutisht! Përveç kësaj, birra i jep një aromë të fortë, dhe fasulet i japin kësaj substance supe. Shërbejeni atë në një gotë litare për një prekje festive dhe shijoni festën tuaj.
merrni recetën

VegNews.HotforFoodBowlDip
nxehtë për ushqim

5 Dip me birrë vegane dhe bukë çedar

Birra dhe djathi është ekuivalenti harmonik i gjalpit të kikirikut dhe peltesë për të rriturit, gjë që mund të shpjegojë pse Hot for Food krijoi zhytjen përfundimtare të lezetshme, të shijshme dhe me bazë bimore për natën e filmit (Sespiracia, Dikush?). Dip bazohet në patate dhe shqeme për konsistencën e saj klasike të trashë, ndërsa birra, erëzat dhe jalapenos turshi përmirësojnë shijen e saj të guximshme dhe komplekse. Dip derdhet në një tas buke dhe sipër me cheddar vegan, qepë të njoma dhe proshutë kokosi, kështu që anashkaloni ushqimet dhe filloni ta ndani këtë tas.
merrni recetën

VegNews.KathyPatalskyBeerBatteredTofuTacos
jete te shendetshme te lumtur

6 Taco tofu krokante të gatuar me birrë

Për ata që thonë se nuk e pëlqejnë tofu-n, me sa duket krijimtaria e Kathy Patalsky-it me birrë nuk ka qenë kurrë. Blogerja i kthen këto tulla të buta soje në kafshime të ngopura me birrë, të cilat janë të thjeshta por të kënaqshme kur kombinohen me qepë turshi, lakër, avokado, majonezë vegane chipotle dhe salcë të nxehtë. Tofu është krokant nga jashtë, i butë nga brenda dhe i shijshëm brenda një tortilla të ngrohtë. Ne po bëjmë shtesa për t’i shtuar sallatave, sanduiçeve dhe tasave të Budës.
merrni recetën

VegNews.KatiFudgeBrownies me çokollatë
Katie e mbuluar me çokollatë

7Brownie me çokollatë të fortë

Stout është një shije e fituar, por të gjithë mund të mësojnë t’i pëlqejnë thekset e saj çokollate, falë këtyre brownies vegane dekadente. Krijuar nga blogu i ëmbëlsirave vegane të shëndetshëm, Katie me mbulesë me çokollatë, këto brunies të përsosura janë të ëmbla, të mbushura me patate të skuqura çokollatë dhe një kënaqësi e veçantë. Shënim: Katie rekomandon shumë që t’i lini këto të qëndrojnë në frigorifer gjatë natës përpara se t’i shërbeni, kështu që planifikoni përpara dhe bëni ato një natë më parë. Ne nuk do të gjykojmë nëse e festoni një ditë më parë duke ngrënë brumin.
merrni recetën

Lexoni për më shumë informacion mbi birrën:
Guida e birrës vegane
Teknika e re e prerjes së kërpudhave vegjetariane mund të eliminojë produktet shtazore nga birra
Fileto peshku me lule banane të pjekura vegane

Foto: Kathy Patalsky

Sapo lançuar!
Votoni në çmimet e akullores më të mirë vegane në Amerikë 2022.

votoni këtu

Leave a Comment

Your email address will not be published.