Fryer Air Fryer Popcorn Chicken – Shije e hollë

Ky postim mund të përmbajë lidhje shoqëruese. Lexoni politikën time të zbulimit.

Kjo recetë e thjeshtë e pulës me kokoshka për skuqje me ajër është e përshtatshme për fëmijët, më e lehtë dhe më e shëndetshme se versioni juaj i zakonshëm i ushqimit të shpejtë!


fryer me ajër kokoshka pule

Pula me kokoshka është një mënyrë argëtuese dhe e shijshme për të marrë proteinat tuaja (30 gram për racion!). Fillimisht i zhvilluar në Tajvan në vitet ’70 dhe më pas i prezantuar në Kentucky Fried Chicken në SHBA në vitet ’90, pula me kokoshka është një pjesë e vogël e pulës krokante që mund ta hani si kokoshka. Është tradicionalisht i skuqur dhe i shijshëm, por padyshim nuk është opsioni më i shëndetshëm në menu. Është e lehtë për t’u bërë nga e para dhe tiganisja me ajër është një mënyrë tjetër e shëndetshme për të shijuar gjoksin e pulës. Recetat e mia të preferuara të pulave të skuqura me fërgesë me ajër janë këto copa pule me fërgesë me ajër, tenderët e pulës me fërgesë me ajër dhe sanduiçe pule me fërgesë me ajër.

fryer me ajër kokoshka pule

fryer i shëndetshëm me ajër kokoshka pule

Më pëlqeu ideja për ta bërë pulën e kokoshkave të shëndetshme në tigan me shumë pak vaj. Pas testimit të disa tufave, zbulova se buka nuk do të skuqej në kohën e shkurtër që u desh (pesë minuta) për të gatuar pulën, kështu që më duhej të bëhesha kreativ.

Zgjidhja: Dolli Copa Panko Para se ta skuqni pulën në pak vaj. Kjo shton rreth pesë minuta në kohën tuaj të përgatitjes, por eliminon detyrën shpesh të çrregullt të spërkatjes së vajit në secilën pjesë përpara se ta skuqni në ajër. Rezultati janë kafshimet e vogla me lëng të pulës pa të meta dhe krokante.

Nga se përbëhet pula me kokoshka?

Do t’ju duhet të krijoni një stacion gërmimi me përbërës të pulës së kokoshkave:

 • Miell: Shosh miellin dhe kripën në një pjatë të madhe.
 • vezëRrihni një vezë në një enë me një lugë çaji ujë.
 • Panko me përvojë: Skuqini pankon në vaj ulliri dhe më pas hidheni në një pjatë të madhe me hudhrën pluhur, qepën, qiqrat, rigonin, specin kajen (nëse e përdorni) dhe piperin e zi.
 • Pulë: Prisni një kilogram gjoks pule pa kocka dhe lëkurë në copa sa një kafshatë — afërsisht sa një zar — dhe lyejeni me kripë dhe piper.

Sa kohë e vendosni pulën e kokoshkave në tiganin me ajër?

Meqenëse pula me kokoshka është shumë e butë, gatuhet shpejt.

 1. Ngrohni paraprakisht fryerjen e ajrit në 400°F.
 2. Spërkateni shportën me vaj ulliri dhe vendosni rreth 30 copë në kosh, duke lënë hapësirë ​​midis secilës.
 3. Gatuani pulën për pesë minuta, duke e zhvendosur shportën në gjysmë të rrugës.

Si të ngrini pulën me kokoshka

Kjo pulë me kokoshka është e lehtë për t’u ngrirë dhe për t’u nxjerrë kur keni nevojë për një meze të lehtë, meze ose drekë.

 1. Lëreni pulën të ftohet plotësisht pas gatimit dhe më pas ngrijeni me ndezje në një tepsi.
 2. Pasi të jetë ngrirë, transferojeni pulën në një qese ose enë të sigurt në ngrirje dhe ruajeni deri në 3 muaj.

pulë kokoshkakafshimet e pulës me fryer me ajër

Komentet tuaja janë të dobishme! nëse e keni provuar këtë Receta e pulës me kokoshka Ose ndonjë recetë tjetër në SkinnyTest, mos harroni ta vlerësoni recetën dhe më lini një koment më poshtë. Do të doja të dëgjoja mendimet, variacionet dhe komentet tuaja. Dhe nëse keni bërë një foto të asaj që keni gatuar, ndajeni atë me mua në Instagram në mënyrë që unë ta shpërndaj atë në historitë e mia.

Më shumë receta të pulës së skuqur që do t’ju pëlqejnë:

fryer ajri kokoshka pule

5

283 kalorive
30 proteina
21 Karbohidrate
8 yndyrë

koha e përgatitjes: 30 minuta

Koha e GATIMIT: 10 minuta

koha totale: 40 minuta

Kjo recetë e thjeshtë e pulës me kokoshka për skuqje me ajër është e përshtatshme për fëmijët, më e lehtë dhe më e shëndetshme se versioni juaj i zakonshëm i ushqimit të shpejtë!

 • 1 lugë gjelle Vaj ulliri
 • 1 filxhan panko thërrime buke
 • 1 lugë e vogël kripë kosher, Të ndara
 • 1 paund pa kocka, gjoks pule pa lëkurë
 • 2 lugë e madhe miell për të gjitha qëllimet
 • 1 vezë e madhe
 • 2 lugë hudhër pluhur
 • 2 lugë pluhur qepe
 • 1 lugë e vogël rigon i tharë
 • 1/8 lugë e vogël E kuqe e ftohtë, Alternativa
 • piper i zi i sapo bluar
 • spray vaj ulliri
 • Hidhni vaj në një tigan mesatar mbi nxehtësinë mesatare. Shtoni panko dhe lugë kripë.

 • Pjekim pankon për rreth 4 minuta, ose derisa të marrë ngjyrë të artë, çdo 30 sekonda derisa të skuqet në mënyrë të barabartë. Hiqni thërrimet në një pjatë.

 • Pritini pulën në kube prej një centimetri (rreth madhësisë së një zari të vogël), sezoni me një lugë kripë dhe piper për shije, më pas vendosni stacionin tuaj të gërmimit. Duhet të keni rreth 60 kube.

Për të ngritur një stacion gërmimi:

 • Në një pjatë të madhe vendosni miellin për të gjitha qëllimet dhe një lugë çaji kripë.

 • Vendosni një vezë në një enë, shtoni 1 lugë ujë dhe rrihni derisa të bëhet uniforme.

 • Shtoni pluhur hudhër, pluhur qepë, trumzë dhe piper kajen (nëse përdorni) dhe piper të zi, sipas shijes, në pankon e pjekur dhe vendoseni pjatën në anën tjetër të tasit me vezë.

 • Duke punuar me rreth 15 copa në të njëjtën kohë, spërkateni me miell, duke e lyer lehtë nga të gjitha anët.

 • Më pas, veza, duke lejuar që teprica të pikojë (më pëlqen të përdor darë dhe ta fshij tepricën nga ana e tasit). Më pas, derdhni thërrimet në përzierjen e pankos dhe lyeni të gjitha anët në mënyrë të barabartë, duke shtypur thërrimet për t’u siguruar që ato të ngjiten në mënyrë të barabartë. Përsëriteni me pjesët e mbetura.

 • Ngrohni paraprakisht fryeren me ajër në 400 gradë F. Spërkateni shportën me vaj ulliri.

 • Vendosni rreth 30 copë në koshin e fryerjes së ajrit, duke u kujdesur që të lini hapësirë ​​midis secilës pjesë që të bëhen krokante. Spërkatni vaj sipër.

 • Gatuani për 5 minuta, duke tundur koshin në gjysmë të kohës së gatimit. shërbejeni menjëherë.

Shërbyer: 15 copa, Kaloritë: 283kcal, Karbohidratet: 21po, Proteina: 30po, trashë: 8po, Yndyra e ngopur: 1.5po, Kolesteroli: 129mg, Natriumi: 385mg, Fibra: 1.5po, Sheqeri: 2po

Fjalë kyçe: fryer pule me ajër, gjoks pule me ajër të skuqur, pulë kokoshka me ajër, pulë kokoshka

Leave a Comment

Your email address will not be published.