Fletushka e së Premtes | Përgatitni një paradrekë të bollshme fundjave

Përgatitni një paradrekë të bollshme fundjave

Ajri i pastër, rrezet e diellit të ngrohtë dhe ushqimi i shijshëm e bëjnë paradrekën një ngjarje të preferuar të fundjavës së Canyon Lake. Përgatitni skenën (dhe tryezën) për një përvojë tërheqëse me pjatat që mbulojnë të gjitha bazat, nga ushqimet dhe ëmbëlsirat deri te pjatat kryesore të shijshme.

Mbushni oreksin e mysafirëve tuaj me mish qengji të ushqyer me bar erëza mbi hummus, i shërbyer me bukë të thekur ose patate të skuqura tortilla përpara se të përfundoni tavën franceze të thekurit me kanellë me mollë gjatë natës për një pjesë të thjeshtë qendrore. Ndërsa shijet e shijshme po zhduken, nxirreni tortën me paund me sheqer të kaftë nga furra dhe mbulojeni me krem ​​pana të ëmbël dhe fruta të freskëta për një prekje të ëmbël përfundimi.

Vizitoni Culinary.net për të gjetur më shumë mënyra për të zgjeruar menunë tuaj të mëngjesit.

Një kafshatë e freskët, e shijshme për mëngjes

Brunch është mundësia e përsosur për të argëtuar miqtë dhe familjen me pjata të shijshme që do të kënaqin shijen e tyre. Për shembull, ky humus i lëmuar shoqërohet me bërxolla delikate të mishit të qengjit të ushqyer me bar nga Zelanda e Re dhe mbushje të freskëta për shije në çdo kafshatë.

E gatshme në më pak se 30 minuta, kjo recetë për mish qengji të ushqyer me bar me erëza mbi Hummus është bërë duke përdorur mish qengji Atkins Ranch, i disponueshëm në tregun tuaj lokal të Whole Foods dhe vjen nga Zelanda e Re, ku kafshët ushqehen me bar 365 ditë në vit. lejohet. Të bredh e të kullosë lirshëm në kodrat dhe kullotat e blerta. Rezultati është një mish i ligët, me teksturë të imët, me aromë që shijon ashtu siç e kishte menduar natyra.

Për më shumë receta, këshilla gatimi dhe informacion, vizitoni bfandylambanz.com.

Qengji pikant i ushqyer me bar në Hummus

Koha e përgatitjes: 15 minuta
Koha e gatimit: 5 minuta
Shërbim: 4-6

qengji:

4 Atkins Ranch bërxolla të qengjit të ushqyer me bar

1 lugë çaji qimnon pluhur

1/4 lugë kripë

1 lugë gjelle vaj ulliri ekstra i virgjër

Hummus:

 • 1 kanaçe (15 oz) qiqra
 • 3 thelpinj hudhër, të prera
 • 1/4 filxhan tahini
 • 3 lugë gjelle lëng limoni të freskët
 • 1/2 lugë kripë
 • 1/2 lugë qimnon
 • 1/2 lugë paprika
 • 3 lugë vaj ulliri

Për servirje:

 • 1 kastravec persian, i grire holle
 • 1 domate e vogël, e prerë
 • 2 lugë gjelle arra pishe të pjekura (ose 2 lugë fara shege)
 • majdanoz, i grirë
 • pykat e limonit
 • Patate të skuqura me bukë të thekur ose tortilla

drejtimi:

Për të bërë mish qengji: Hiqeni qengjin nga kockat, prisni mishin në kubikë të vegjël dhe transferojeni në një tas mesatar. Shtoni pluhur qimnon dhe kripë. hedh në pallto. Marinojini gjatë përgatitjes së humusit.

Për të bërë humus: Kulloni qiqrat, duke rezervuar 1 lugë gjelle lëng. Lani qiqrat nën ujë të rrjedhshëm dhe i shoshitni. Në tasin me procesorin e ushqimit, hidhni qiqrat, lëngun e qiqrave dhe hudhrën derisa qiqrat dhe hudhrat të grihen. Shtoni tahinin, lëngun e limonit, kripën, qimnonin, paprikën dhe vajin e ullirit. Përziejini derisa të krijohet një pastë e lëmuar. Shijoni dhe rregulloni, duke shtuar më shumë kripë, lëng limoni ose vaj ulliri sipas dëshirës. Transferoni humusin në një pjatë të madhe dhe përhapeni.

Në një tigan të madh, ngrohni vajin e ullirit ekstra të virgjër në zjarr të fortë derisa të nxehet. Shtoni mishin e qengjit dhe gatuajeni për 30 sekonda pa e përzier. Kthejeni mishin e qengjit dhe gatuajeni për 30-60 sekonda, derisa të skuqet nga të gjitha anët. Hiqeni nga tigani dhe pushoni 5 minuta. Për t’i shërbyer, vendosni kastravecin dhe domaten në një pus me humus, më pas hidhni mish qengji, arra pishe dhe majdanoz. Shtrydhni lëngun e limonit sipër dhe shërbejeni me patate të skuqura ose tortilla.

zgjohu në një mëngjes të mrekullueshëm

E përkryer për çdo paradrekë është një pjatë e shijshme që mund të përgatitet një ditë më parë, duke thjeshtuar përgatitjet tuaja në mëngjes përpara se të mbërrijnë të ftuarit me një bark në rritje. E përgatitur një ditë përpara dhe e vendosur në frigorifer gjatë natës, kjo tavë e thekur franceze me kanellë me mollë gjatë natës është gati për t’u pjekur me përsosmërinë e mëngjesit dhe pjesa e jashtme është e mbushur me shije të këndshme. Spërkateni me glazurë dhe më pas jepini pjatën njerëzve të dashur për një mënyrë të shijshme për ta bërë më të lehtë brunch-in. Gjeni më shumë receta për mëngjes dhe paradrekë në Culinary.net.

Brenda natës Tavë e thekur franceze me kanellë me mollë

Serbimet: 12

llak gatimi që nuk ngjit

materiali:

 • 1 kanaçe (20 oz) mbushje byreku me mollë
 • 1 pako (20 ons) Bukë franceze, e prerë në kubikë, e ndarë
 • 9 vezë
 • 1 filxhan gjysmë e gjysmë
 • 2 lugë çaji kanellë të bluar
 • 1 filxhan sheqer pluhur, plus shtesë (opsionale)
 • 2 lugë qumësht, plus shtesë (opsionale)

drejtimi:

Spërkateni enën e pjekjes prej qelqi 8 me 8 inç me llak gatimi që nuk ngjit. Në enën e pjekjes, derdhni 10 ons bukë franceze të prerë në fund të pjatës. Hidhni mbushjen me mollë mbi bukë. Hidhni sipër bukën franceze të prerë në kubikë. Anulo. Në enë mesatare rrihni vezët, gjysmë e gjysmë dhe kanellën. Hidhni në mënyrë të barabartë mbi bukë. Mbulojeni me letër alumini dhe vendoseni në frigorifer gjatë gjithë natës. Ngroheni furrën në 325 F. Hiqni letrën dhe piqni për 50-60 minuta. Lëreni të ftohet për 10-15 minuta. Në një tas të vogël, rrihni sheqerin pluhur dhe qumështin. Shtoni shtesë, nëse është e nevojshme, derisa të formohet glazura e derdhur. Hidhni mbi tavë përpara se ta shërbeni.

Kënaq dëshirat për kek me një ëmbëlsirë të denjë për mëngjes

Pavarësisht nëse festa juaj e drekës përbëhet nga proshutë dhe vezë, petulla dhe vaffle ose një kombinim i të preferuarave, mund ta plotësoni me një ëmbëlsirë për një fund të përsosur. Në fund të fundit, asnjë festë nuk është e plotë pa ëmbëlsirat.

Pasi tavolina të jetë pastruar nga pjatat kryesore, provoni këtë tortë me paund me sheqer kafe të pjekur me përbërës të cilësisë së lartë si sheqerna C&H për t’i dhënë fund vaktit me një notë të ëmbël. Hidhni sipër krem ​​pana dhe frutat e preferuara të turmës suaj, si luleshtrydhet dhe boronica ose shërbejeni pjesën e sipërme veçmas për një trajtim të personalizueshëm. Vizitoni chsugar.com për më shumë ide për recetat e mëngjesit.

Tortë me paund sheqer kafe

Koha e përgatitjes: 20 minuta
Koha e gatimit: 1 orë
Serbimet: 8

materiali:

 • 1 3/4 filxhan miell për të gjitha përdorimet, plus shtesë për lyerjen e tiganëve, të ndarë
 • 1 filxhan sheqer C&H i paketuar me ngjyrë kafe të hapur
 • 1 filxhan (2 shkopinj) gjalpë, i zbutur
 • 4 vezë
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 1/2 lugë pluhur pjekjeje
 • 1/4 lugë kripë
 • krem pana i ëmbëlsuar, për sipër (opsionale)
 • Fruta të freskëta, si luleshtrydhe dhe boronica, për sipër (opsionale)

drejtimi:

Ngrohni furrën në 350 F. Lyejeni dhe lyeni me miell një tepsi 9 me 5 me 3 inç. Në një tas të madh, rrihni sheqerin dhe gjalpin derisa të bëhen me gëzof. Rrihni vezët, një nga një. Shtoni vaniljen. Në një tas të veçantë, përzieni 1 3/4 filxhan miell, pluhur për pjekje dhe kripë. Hidhni ngadalë përzierjen e sheqerit. Derdhni brumin në tigan. Piqni 1 orë ose derisa kruese dhëmbësh e futur në qendër të dalë e pastër. Hiqeni nga tigani dhe vendoseni në një raft që të ftohet plotësisht. Hidhni sipër krem ​​pana të ëmbël dhe fruta të freskëta sipas dëshirës.

Leave a Comment

Your email address will not be published.