Festoni Ditën Kombëtare të Këpucërit të Pjeshkës me këto 3 receta nga Black Chef

Videot e veçuara të Madmonire

Burimi: Susan Sheldon / EyeEm / Getty

Dita Kombëtare e Këpucërit të Pjeshkës i bën homazh një prej ëmbëlsirave më të konsumuara në familjet e zezakëve—aq shumë sa nuk është e kotë të pretendosh për shijet e pasura, me shije frutash dhe krokante të këpucarit të pjeshkës. Këpucari i pjeshkës nuk festohej gjithmonë. Dita u prezantua për herë të parë në vitet 1950 kur Festivali i Pjeshkës së Gjeorgjisë e prezantoi ditën në një përpjekje për të promovuar shitjen e pjeshkës së konservuar. Thënë kjo, nëse dikush ju thotë se një këpucar tradicional pjeshke përdor pjeshkë të freskëta, ju mund ta argumentoni këtë pretendim me fakte.

Ajo që e bën këpucarin e pjeshkës ëmbëlsirën më të mirë është mënyra se si përgatitet. Ëmbëlsirë e ëmbël dhe e shijshme është e lehtë për t’u bërë dhe e përsosur kur nuk doni të angazhoheni për të bërë ëmbëlsira më të përfshira. Madamenoire Feston këtë Bake Good të shijshëm duke nënvizuar tre receta për këpucar pjeshke nga disa kuzhinierë të mahnitshëm të zinj.

Për fillestaret

Këpucër klasik pjeshke

pirja e duhanit’ dhe ab. Grillin me

Nëse nuk jeni plotësisht gati për të bërë gjithçka nga e para dhe keni nevojë për dikë që t’ju mbajë dorën gjatë procesit të pjekjes, shefi “Abby” me Smoking dhe Grillin’ With Abbey ka recetën perfekte për ju. Ai shpjegon çdo hap gjatë rrugës dhe përdor disa artikuj të përgatitur si pjeshkë të konservuara dhe kore byreku të paketuara, kështu që është një recetë e arritshme për bukëpjekësin fillestar. Kjo recetë kërkon shtatë përbërës të thjeshtë që mund t’i gjeni në shumicën e dyqaneve.

Komponenti:

4 kanaçe (15 oz) pjeshkë të prera në feta

1 filxhan sheqer të bardhë

1 filxhan sheqer kaf

1 lugë çaji kanellë të bluar

1 lugë arrëmyshk

3 lugë gjalpë (i shkrirë)

për vegjetarian

Vegan + Këpucër Pjeshke pa gluten

ushqim i mirë i keq

Kjo recetë nga Good Food Baddi bën një këpucar të shijshëm pjeshke që është gati për ngrënësit tuaj me bazë bimore. Nuk është vetëm vegjetarian, por edhe pa gluten. Kjo është për bukëpjekësin më të avancuar, pasi këtu do t’i mbushni byrekët tuaja nga e para me pjeshkë të freskëta (mundësisht organike). Kombinoje me akulloren tuaj të preferuar vegane me vanilje për një ëmbëlsirë të shijshme verore.

Komponenti:

mbushje pjeshke

 • 7 pjeshkë të freskëta (rreth 3 filxhanë)
 • 1/2 filxhan ujë
 • 1/2 filxhan sheqer kaf
 • 2 lugë niseshte misri
 • 1 lugë gjelle lëng limoni
 • 2 lugë gjalpë vegan, i shkrirë
 • 1 lugë çaji kanellë të bluar
 • 1/2 lugë ekstrakt vanilje

materiali i kores

 • 1,25 gota miell pa gluten
 • 1/2 filxhan sheqer kaf
 • 2 lugë pluhur pjekjeje
 • 1/2 lugë kripë deti
 • 1 filxhan qumësht bajamesh pa sheqer
 • 1/4 filxhan gjalpë vegan, i shkrirë
 • 1/2 lugë ekstrakt vanilje

Mbushje me sheqer kanelle

 • 2 lugë gjelle sheqer kokosi
 • 1/2 lugë kanellë
 • 1/4 lugë arrëmyshk

për të bërë diçka ndryshe

Këpucë plazhi Jalapeo Candied Bacon

Një ëmbëlsirë, erëz dhe këshillë

Këpucër pjeshke dhe tas me akullore

Burimi: Gary Conner/Getty

Ata që kërkojnë një rrotullim unik në këpucarin tuaj tradicional të pjeshkës duhet të shikojnë këtë recetë. Është i tymosur, pikant dhe i ëmbël dhe me siguri do t’u bëjë përshtypje ngrënësve në jetën tuaj. Kjo është për bukëpjekësin e avancuar. Nuk ka një, por dy kore – një kore byreku me vodka me gjalpë për bazën dhe një kore si biskotë sipër. Është bërë më së miri në një tigan prej gize – dhe do të jetë pak e çrregullt kur ta shërbeni, por ia vlen. Lista e përbërësve është e gjerë për këtë sepse do të mbushni dy kore, proshutë të ëmbëlsuar dhe pjeshkë.

PËRMBAJTJA LIDHUR: Shfaqja e gatimit vegan të zi: kuzhinierët Charlize Rookwood dhe Dean Edwards fshikullojnë një tenxhere të shijshme me rosë tallëse

Leave a Comment

Your email address will not be published.