Festoni Disney Dole Whip Day me një nga këto receta të freskëta DIY

A e dini se 21 korriku është caktuar nga Disney si Dita e Dole Whip? (Ky ishte një lajm për ne.) Dhe pavarësisht nëse e keni shijuar apo jo këtë festë në parqet e Disney-t, mund të krijoni pamjen tuaj për Dole Whip me ndihmën e këtyre recetave të bëra vetë direkt nga Dole.

Meqenëse po shikojmë prapa në historinë e Dole Whip në Disney, nuk mund të mos hedhim një vështrim prapa në historinë e kësaj feste ikonike. Falë Disney Food Blog, ne e dimë se Dole Whip u prezantua për herë të parë në 1986. 10 vjet pasi Dole Food Company sponsorizoi në të vërtetë dhomën e Enchanted Tiki në Disneyland. Pas prezantimit të Dole Whip, ai u bë një trajtim ikonik për kaq shumë, në fakt për disa vizitorë është një pjesë e madhe e përvojës së parkut. Dhe është një kënaqësi që ne ende e festojmë sot, kjo është arsyeja pse ne po festojmë me këto receta të mahnitshme nga Disney dhe Dole Company.

Megjithatë, nëse nuk e keni provuar një nga këto ëmbëlsira, mund të mos e dini se çfarë është. Dhe kjo do të thotë që ju nuk dini si ta filloni atë. Pra, çfarë është Dole Whip?

Zyrtarisht, një kamxhik Dole është thjesht një trajtim i butë i shërbimit të ananasit. Por, ne po flasim për Disney, dhe kjo do të thotë se ka versione të ndryshme që mund t’i gjeni në të gjithë parkun. Sipas Disney Food Blog,

Ndërsa shija dhe stili i servirjes mund të ndryshojnë, kur njerëzit mendojnë për Dole Whip, më shpesh një imazh i një shijeje ananasi të shërbyer në një filxhan, ose në një lundrim me lëng ananasi.

Festoni Dole Whip Day me këto receta DIY

Dole Whip Day: Krijuesi origjinal i Whip Dole Food Company Whip Up Your Own Recipe

Pra, si mund të bëjmë versionet tona të këtyre ëmbëlsirave në shtëpi? Duke marrë pak frymëzim nga vetë Dole Food Company.

Së pari, le të shohim në Dole Whip-in e tyre DIY, një pamje vegane e klasikes. Duke pasur parasysh se kërkon vetëm pesë përbërës, ky mund të jetë një nga krijimet më të lehta të grupit. Pra, çfarë ju nevojitet për të bërë këtë ëmbëlsirë freskuese?

Në një blender, shtoni 1 filxhan ananas Dole të pjekur që është ngrirë dhe prerë në feta, 1 banane Dole të pjekur që është ngrirë dhe qëruar, 2,5 lugë çaji sheqer pluhur, 1 lugë çaji lëng lime (preferojmë lëng limoni të freskët) dhe përziejmë gjysmë filxhani. Qumësht kokosi pa sheqer. Përziejini gjithçka në një blender për rreth 2 deri në 3 minuta. Hidheni përzierjen në një filxhan, më pas zbukurojeni me ananas të freskët dhe shijojeni.

Është me të vërtetë kaq e lehtë të bësh pikëpamjen tënde për klasiken.

Por, çka nëse dëshironi ta çoni atë në një nivel krejtësisht të ri të shijes? Kjo është ajo ku Dark Chocolate Dole Whip vjen në foto.

Ashtu si receta DIY më parë, kjo marrje në Dole Whip kërkon fruta të ngrira. Megjithatë, kjo kërkon që ju të keni 2 banane të prera tashmë në kubikë, të cilat më pas janë qëruar dhe prerë në të tretat para se të ngrihen. Dhe përsëri, do t’ju duhet ananasi i ngrirë i prerë në feta, kjo recetë kërkon 2 gota. Përbërës të tjerë që do t’ju nevojiten përfshijnë një çerek filxhani patate të skuqura çokollatë të zezë, 3 lugë pluhur kakao pa sheqer, 2 lugë sheqer pluhur dhe kjo recetë kërkon një filxhan qumësht tërshërë (ne kemi përdorur qumësht të rregullt). dhe na pëlqeu). Kjo recetë ofron gjithashtu një rekomandim dekorimi të boronicave ose mjedrave.

Për të bashkuar këtë recetë të veçantë, do t’ju duhet të shtoni banane, ananasin, copëzat e çokollatës, sheqerin dhe pluhurin e kakaos në një blender dhe t’i bëni pure. Kur përzierja të bëhet e lëmuar, hidheni ngadalë qumështin. Ndani të gjithë përzierjen në katër tasa dhe më pas mund ta dekoroni sipas dëshirës, ​​megjithëse rekomandojnë mjedra dhe boronica për atë grusht të freskët. Për ne, ne po kërkojmë madje të hedhim disa copëza çokollate shtesë.

Receta përfundimtare DIY quhet Dole Berry Banana Fro-Whip. Dhe është edhe një herë një kënaqësi e frutave. Duhet të theksojmë gjithashtu se kjo recetë bën gjashtë racione.

Për ta bërë këtë, ju nevojiten 2 banane të ngrira, 1 filxhan ananas të ngrirë të copëtuar, filxhan boronica, filxhan manaferra, filxhan mjedër, 1,25 gota qumësht kokosi pa sheqer të mbajtur në frigorifer, 3 lugë gjelle. sheqer pluhur dhe çokollatë e zezë e rruar (teknikisht kjo është opsionale, ashtu si dhe arrat e copëtuara).

Në një pure blender, bashkoni boronicat, mjedrat, ananasin, manaferrat dhe bananet, me sheqer pluhur. Pasi të jetë përzier e gjitha, hidhni ngadalë qumështin e kokosit. Ndani përzierjen në katër (ose gjashtë) tas dhe sipër me mjedra shtesë dhe zbukurojeni me arra ose çokollatë, nëse keni vendosur.

Nuk mund të mendojmë për një mënyrë më të mirë për të festuar Ditën e Kamxhikut të Dole sesa duke bërë një nga këto trajtime të mrekullueshme. Edhe nëse nuk jemi në Disney, mund ta sjellim Disney-n tek ne. Ose të paktën këtë do t’i themi vetes.

Leave a Comment

Your email address will not be published.