“Është e bukur dhe e mbushur!” 5 pjata të thjeshta natyrale ‘sahoor’ për të provuar këtë Ramazan

Malajzianë, a jeni gati të luftoni për muajin e ardhshëm të agjërimit?

Ramazani ka qenë gjithmonë një muaj emocionues dhe i gëzuar, por mund të jetë sfidues për disa. Ndalimi i vetes nga çdo ushqim dhe pije në baza ditore mund të jetë rraskapitës, veçanërisht nëse nuk jemi të përgatitur për ta bërë këtë. Për këtë arsye është e nevojshme të konsumohen lëndë ushqyese sahuro Pjata që mund të na mbushin dhe të japin energji të mjaftueshme në mënyrë që të mund të bëjmë rutinën tonë të përditshme si zakonisht!

Nuk jeni i sigurt se çfarë të gatuani? Lexoni ndërsa rendisim disa të shpejta, të lehta dhe ushqyese sahuro Receta që mund t’i provoni këtë vit!

P/S: Të gjitha këto receta janë për një porcion, kështu që nëse jeni duke i përgatitur këto për familjen tuaj, sigurohuni që ta dyfishoni ose trefishoni recetën në përputhje me rrethanat!

1. Smoothie me tërshërë me banane dhe hurma

është e përsosur sahuro Për ata që nuk u pëlqen të hanë në orët e para, por ende duan të ngopen! Tërshëra është e pasur me fibra dhe proteina, që do të thotë se është shumë ngopëse. Bananet dhe hurmat dihet se janë të pasura me fibra, kalcium, kalium dhe lëndë të tjera ushqyese që i bëjnë ato burimin e përsosur të energjisë.

Komponenti:

 • 1 banane
 • 5 hurma (me gropë)
 • 3-4 lugë tërshërë të menjëhershme
 • 1 gotë qumësht
 • Opsionale: kanellë pluhur

hapi:

 1. Thjesht vendosni gjithçka në një blender dhe përzieni derisa të gjithë përbërësit të jenë përzier mirë. Hidheni smoothie-n në një gotë dhe spërkateni me pluhur kanelle për një shije shtesë!

2. Mbështjellja e mëngjesit

Kale dhe Vezë Përfundoni Gjysmë

Nëse e doni mëngjesin, atëherë kjo pjatë është për ju! Vezët dihet se janë të pasura me proteina dhe vitamina të tjera që janë të rëndësishme në prodhimin e energjisë. Është gjithashtu e rëndësishme të përfshini disa zarzavate në mbështjellësin tuaj për të shtuar fibra në dietën tuaj dhe për të shmangur kapsllëkun kur jeni duke agjëruar gjatë gjithë ditës.

Komponenti:

 • 1 mbështjellje tortilla
 • 1 vezë
 • një grusht spinaq
 • 1 qepë
 • kripë piper
 • Opsionale: Shkopinj me filament gaforre/sallam

hapi:

 1. Në një tigan përgatisni mbushjen duke gatuar një vezë të skuqur me qepe, spinaq dhe sende të tjera si shkopinj fileto gaforre ose sallam. Mos harroni ta rregulloni mirë me kripë dhe piper.
 2. Më pas, dollini mbështjellësin tuaj të tortilla në një tigan të zbrazët. Pasi të marrë ngjyrë kafe, shtoni mbushjen që përgatitët, mbështillini dhe shijojeni! (Opsionale: Mund të shtoni edhe pak salcë/majone për aromë shtesë)

3. Petë të menjëhershme të skuqura

I00906

Ne të gjithë duam disa petë të mira të çastit, por për sahuro kohë, ju mund t’i jepni një kthesë të shëndetshme! Për shembull, shtoni një vezë për proteina, hidhni një ton perime për fibra shtesë dhe, në vend që të përdorni pluhurin e erëzave që vjen me të, përdorni më pak aromatizues artificialë si salca e sojës dhe specat djegës!

Komponenti:

 • 1 pako petë të menjëhershme
 • 1 vezë
 • 1 shkop fileto gaforre
 • 1 qepë, e grirë
 • 2 thelpinj hudhre, te grira
 • disa domate të grira
 • disa bizele kopshti
 • Erëza: kripë, salcë soje, speca djegës

hapi:

 1. Kaurdisni qepën dhe hudhrën derisa të marrin aromë. Shtoni shkopinjtë e grirë të gaforres dhe vezën dhe përziejini së bashku. Më pas, shtoni pak domate dhe bizele të grira dhe përziejini mirë derisa të gatuhet gjithçka.
 2. Shtoni petët e ziera dhe përziejini mirë. Në fund, e rregulloni mirë duke shtuar kripë, salcë soje dhe spec djegës sipas shijes.

4. Sanduiç sardele me bukë gruri

maxresDefault 2

Ky sanduiç me sardele është shumë i lehtë për t’u bërë! Përdorni sardelet gati për t’u ngrënë (zgjidhni sardelet në vaj ulliri/luledielli për një opsion më të shëndetshëm) dhe përzieni me një vezë të zier fort për proteina të shtuara. Gjithashtu, sigurohuni që të përdorni bukë gruri integral pasi është e pasur me fibra dhe proteina të cilat mund t’ju japin më shumë energji dhe t’ju bëjnë të ndiheni të ngopur për më gjatë.

Komponenti:

 • 2 copa bukë gruri
 • 1 kanaçe sardele gati për të ngrënë
 • 1 vezë e zier
 • Kastravec/marule
 • Opsionale: majonezë

hapi:

 1. Në fetën tuaj të bukës së grurit, shpërndani sardelen në mënyrë të barabartë. Më pas grijeni vezën e zier dhe vendoseni sipër sardeles.
 2. Shtoni disa perime si feta kastraveci ose gjethe marule në sanduiç përpara se të shtoni majonezë sipër.
 3. Mbusheni me një fetë bukë dhe shijojeni!

5. Makarona me skumbri Aglio Olio

makarona me ton të konservuar 2

Për këtë pjatë mund të përdorni edhe një fileto skumbri të gatshëm për të përshpejtuar punën e përgatitjes. Gjithashtu, skumbri është i pasur me omega-3 që e bën atë një burim të madh energjie gjatë agjërimit. Makaronat Aglio oleo konsiderohen si një nga alternativat më të shëndetshme për makaronat pasi kanë një salcë të butë dhe vaji i ullirit është i pasur me yndyrna të mira.

Komponenti:

 • Pothuajse. 80 gram makarona të çdo lloji
 • Vaj ulliri
 • 5 thelpinj hudhre
 • Majdanoz (i freskët ose i tharë)
 • Capsicum
 • domate të konservuara
 • 1 kanaçe skumbri në vaj
 • Erëza: thekon djegës, kripë dhe piper, pak lëng limoni, djathë parmixhano për sipër

hapi:

 1. Së pari, sigurohuni që të zieni makaronat në mënyrë që të përgatisni gjëra të tjera gjatë gatimit. (Mund të përdorni edhe makarona të gatuara shpejt nëse jeni me nxitim!)
 2. Në një tigan të veçantë, derdhni vajin e ullirit me bollëk dhe skuqni hudhrën (të grirë) derisa të marrë aromë. Shtoni piper të grirë, disa domate të konservuara dhe majdanoz dhe përziejini mirë.
 3. Hidhni skumbrin dhe sigurohuni që të ndahet në tigan. E rregullojmë mirë me kripë, piper dhe spec djegës si dhe me pak lëng limoni.
 4. Pasi makaronat të vlojnë i kullojmë dhe i shtojmë në tigan që të përzihen të gjitha dhe është gati. (Nëse mendoni se është shumë e thatë mund të kurseni pak ujë me makarona dhe të hidhni pak në tigan). Shërbejeni me pak djathë parmixhano dhe shijojeni!

Jeni jargët akoma? Unë

Pjesa më e mirë e këtyre recetave është se ato mund të përgatiten të gjitha në 20 minuta ose më pak, gjë që është perfekte për të sahuro kohë! Nëse kjo nuk mjafton, këtu është një tjetër hak: Përgatitni gjërat tuaja një natë më parë.,

Për shembull, mund të prisni qepët dhe hudhrat tuaja, ose të zieni makaronat ose vezët një natë më parë dhe t’i vendosni në frigorifer. Një tjetër rrugë e shkurtër që mund të përdorni është përdorimi i mallrave të konservuara të gatshme, si ato të markës Ayam!

Vë bast se jeni njohur me kutitë e tyre të famshme të verdha dhe të kuqe me sardelet në salcën e domates. Por a e dini se ata kanë edhe tonelata të tjera të konservuara që do ta bëjnë përgatitjen tuaj shumë më të lehtë? sahuro gjellë?

Nga toni i gatshëm për t’u ngrënë në vaj deri te përbërësit e përshtatshëm gatimi si domatet e prera në kubikë, përshëndetje pa probleme sahuro Festoni me këto produkte të markës Ayam!

iOS 8. imazh nga

Disa nga të preferuarat tona përfshijnë:

iOS 11. imazh nga

iOS 10. imazh nga

Ne veçanërisht i duam skumbri dhe tonin sepse janë e pasur me omega-3 E cila mund t’ju sigurojë energji të mjaftueshme për të gjithë ditën gjatë agjërimit. Plus, ofroni qumësht organik kokosi, domate të copëtuara dhe bizele të shëndetshme dhe më i përshtatshëm Opsioni që lehtëson seancat tona të gatimit. Tani nuk kemi nevojë të presim domatet tona. Thjesht hapeni, derdhni dhe voila!

iOS 9. imazh nga

Siç e përmendëm më herët, e juaja sahuro Recetat mund të ndikojnë shumë në përvojën tuaj të agjërimit, ndaj është e rëndësishme të konsumoni vakte ushqyese për t’ju përgatitur për të gjithë ditën. Dhe kur nuk jeni duke agjëruar, këta përbërës mund të bëjnë gjithashtu një mëngjes super të lehtë por të shëndetshëm në shtëpi (Sidomos në ato ditë WFH!,

Pra, nëse dëshironi të provoni ndonjë nga recetat e mësipërme, mos harroni të merrni produktet e markës Ayam nga dyqani juaj më i afërt. Mund t’i gjeni edhe online përmes Shopee ose Lazada. Për më shumë informacion, vizitoni faqen e tyre të internetit këtu ose ndiqni ato në Facebook dhe Instagram për përditësime dhe ide të tjera recetash!

Leave a Comment

Your email address will not be published.