Erëza e butë tako | gatim të përditshëm familjar

Ky postim mund të përmbajë lidhje shoqëruese. Nëse klikoni në një lidhje dhe bëni një blerje, unë mund të marr një komision të vogël për ju pa kosto shtesë. Për më shumë detaje, ju lutemi lexoni mohimin tim këtu.

ndarja është Kujdes!

Kjo recetë e lehtë e erëzave taco është zgjidhja perfekte për natën tuaj të ardhshme taco. Ai shpërthen me shije, ndërsa është ende mjaft i butë për të kënaqur edhe qiellzën më të ndjeshme.

Nëse ju pëlqen shijen e erëzave taco, por po kërkoni një opsion më të lehtë, keni ardhur në vendin e duhur! Kjo recetë e butë e erëzave me tako miqësore për fëmijët është e përshtatshme për të gjithë familjen.

Megjithatë mos u shqetësoni; Nëse dikush në familjen tuaj e pëlqen atë pikant, një opsion i lehtë është të rrisni nxehtësinë me një ose dy gradë. Kjo recetë është shumë e lehtë për t’u bërë dhe është po aq e lehtë për ta përshtatur sipas dëshirës tuaj.

Pse të mos përfshini të gjithë familjen? Ata me siguri do të jenë të kënaqur të mësojnë se si të bëjnë erëzat e tyre të buta taco dhe do të jenë edhe më të kënaqur ta shijojnë atë. Ju kurrë nuk do të duhet të mbështeteni përsëri në paketat e blera në dyqan.

Ja çfarë do t’ju mësoj në këtë postim:

 • Të gjithë përbërësit e nevojshëm për të bërë këtë recetë erëzash të lehta Taco.
 • Udhëzime hap pas hapi se si të përgatisni dhe ruani erëzat tuaja shtëpiake Taco.
 • Këshilla të ekspertëve se si të përdorni Erëzat Taco.

Me një grusht erëzash të thjeshta dhe 5 minuta, mund të bëni edhe këtë erëza të shijshme të butë taco. Bëhuni gati për shije maksimale me përpjekje minimale!

Erëza për ndriçimin e erëzave Taco

Si të bëni erëza të buta taco

Një version i plotë i printueshëm i kësaj recete me matjet e përbërësve është i disponueshëm në fund të këtij postimi.

Hapi i parë: Kombinoni të gjithë përbërësit në një tas mesatar dhe përziejini derisa të kombinohen mirë.

Kombinimi i përbërësve për erëza me tako të bërë në shtëpi

Hapi i dytë: Transferoni përzierjen tuaj të erëzave në një kavanoz mason, kavanoz me erëza të ripërdorshme ose një enë tjetër hermetike. Do të zgjasë në qilar për të paktën 6 muaj, deri në një vit!

hapi i tretë: Shtoni në recetën tuaj të preferuar taco dhe shijojeni!

Kavanoz plot me erëza tako shtëpiake

Nga çfarë përbëhet erëza Taco?

Tradicionalisht, erëza taco bëhet me një kombinim të kripës, pluhurit të hudhrës, pluhurit të qepës dhe erëzave të nxehta. Kjo recetë klasike dhe e thjeshtë përfshin:

 • pluhur djegës
 • paprika
 • Qimnon
 • pluhur qepe
 • hudhër pluhur
 • Cayenne (opsionale)

Receta të tjera mund të përfshijnë piper të zi, piper të kuq të grimcuar ose rigon të thatë. Pasi të keni përcaktuar preferencën tuaj bazë të shijes, ndjehuni të lirë ta ndryshoni pak recetën.

Sa erëza tako vendosni në një kilogram mish?

Kjo varet tërësisht nga preferencat tuaja dhe lloji i mishit që përdorni! Një rregull i mirë i përgjithshëm është të filloni me rreth 2 lugë erëza për kilogram mish dhe ta rregulloni sipas dëshirës tuaj. ec ngadalë; Ju gjithmonë mund të shtoni më shumë nëse është e nevojshme.

Mund t’ju duhet më pak për mish pa dhjamë, me shije të butë si pulë ose gjeldeti i bluar, dhe më pak për opsione me shije të tepërt si mishi i grirë dhe biftek. Shijoni ndërsa shkoni dhe bëjeni tuajin!

Si të përdorni Erëzat Taco

Përveç mishit të dukshëm taco, ju mund të përdorni erëzat e tyre të buta taco si një fërkim të thatë në perime, peshk ose copa të mëdha mishi. Këtu janë disa nga mënyrat e mia të preferuara për të përdorur këtë përzierje erëzash:

Nëse e bëni erëzën tuaj taco mjaft të butë, mund ta shtoni në çdo pjatë që ka nevojë për një shije delikate meksikane! Ai do t’i shtojë një shije shtesë ushqimit pa fryrë shqisat tuaja.

E shtënë sipër me erëza të buta taco

A e shijoni mishin Taco para apo pas kullimit?

Disa mendime ndryshojnë, por unë sugjeroj të përdorni erëzat tuaja të buta taco pasi mishi juaj të jetë gatuar plotësisht.

Nëse e përdorni me mish të bluar si viçi ose gjeldeti, gatuajeni mishin dhe hiqni yndyrën e tepërt. Kthejeni mishin në tigan dhe shtoni erëza dhe ujë. Këtë mund ta bëni edhe me mish pule ose viçi të grirë.

Si t’i bëj erëzat Taco më pak pikante?

Për ta bërë të butë erën tuaj taco, sigurohuni që të lini jashtë specin opsional të kajenës. Erëzat e tjera janë të shijshme dhe ngrohëse, por jo pikante.

Nëse mishi juaj i gatuar dhe i kalitur është shumë pikant, provoni të shtoni diçka acidike, si p.sh.

 • lëng limoni ose gëlqereje
 • 1-2 lugë gjelle verë
 • 1-2 lugë uthull
 • pak salcë domate
 • një spërkatje me lëng ananasi

Secila prej këtyre opsioneve do të ndihmojë në neutralizimin e pH-së së pjatës dhe do të ndihmojë në uljen e lehtë të erëzave.

A keni nevojë të shtoni ujë në erëza Taco?

Megjithëse kjo nuk është e nevojshme, sigurisht që ndihmon në mbajtjen e mishit (veçanërisht viçit të bluar) të lagësht dhe të butë.

Nëse jeni duke punuar me një kilogram mish, shtoni 2 lugë erëza dhe 1/2 filxhan ujë kur mishi të jetë gatuar dhe uji të jetë kulluar. Përziejini dhe ziejini derisa pjesa më e madhe e lëngut të ketë avulluar për përhapjen më të mirë të shijes dhe mishin taco të parezistueshëm!

Kur e përdorni si fërkim të thatë ose në supa dhe zierje, nuk ka nevojë të shtoni lëng shtesë.

Receta të tjera taco që do t’ju pëlqejnë:

koha e përgatitjes
5 minuta

koha totale
5 minuta

material

 • 4 lugë spec djegës pluhur

 • 3 lugë paprika

 • 2 lugë qimnon

 • 1 1/2 lugë gjelle pluhur qepë

 • 1 1/2 lugë gjelle pluhur hudhër

 • 2 lugë çaji pluhur djegës të kuq, opsionale (hiqeni këtë erëza taco për ta mbajtur të butë)

Udhëzimet

  1. Vendosni të gjithë përbërësit tuaj në një tas me madhësi mesatare. Përziejini mirë. Ruani në një enë hermetike, enë të vjetër me erëza ose kavanoz mason. Shtoni në recetën tuaj të preferuar taco!

informacion mbi ushqimin:

rendimenti:

6

madhësia e shërbimit:

1

sasia për shërbim:
Kaloritë: 50yndyra totale: 2GYndyra e ngopur: 0 gYndyrnat trans: 0 gYndyrna të pangopura: 1 gKolesteroli: 0 mgNatriumi: 163 mgKarbohidratet: 9 gFibra: 4GSheqeri: 1 gProteina: 2G

Ky informacion ushqyes bazohet në produktet e sakta që kam përdorur në këtë recetë. Markat dhe madhësitë e produkteve mund të ndryshojnë ushqimin e saktë dhe duhet të llogariten gjithmonë në mënyrë të pavarur.

E keni bërë këtë recetë?

Ndani një foto në Instagram duke etiketuar @EverydayFamilyCooking! Më pëlqen të shoh fotot tuaja!

ndarja është Kujdes!

Leave a Comment

Your email address will not be published.