Enchiladas pule të lehta me salcë me 2 përbërës: Provoni recetën

i riTani mund të dëgjoni artikujt e Fox News!

Nëse jeni duke kërkuar për një ide të shpejtë dhe të lehtë për darkë, provoni të përgatisni këtë recetë enchilada të pulës së gjelbër që përfshin një salcë të thjeshtë.

“Këto enchiladas pule janë jashtëzakonisht të lehta për t’u bërë me pulën e mbetur të rotisserie dhe një salcë të thjeshtë me dy përbërës,” thotë Kara Lanz nga Midwesternhomelife.com. “Nuk ka nevojë të skuqni mishin ose të bëni një roux, kështu që mund të hani darkë në tavolinë shpejt.”

Kur i servirni këto enchiladas, Lanz rekomandon që të keni në dorë përbërës si fasule të zeza, misër, domate qershi të prera, qepë të gjelbra të copëtuara, majdanoz ose cilantro dhe feta, në mënyrë që njerëzit t’i shtojnë enchiladas sipas dëshirës.

Nëse ju pëlqen nxehtësia, hidhni pak salcë të nxehtë përpara se të gërmoni.

Burgers të ëmbël dhe pikantë të frymëzuar nga Thai: Recetë

Easy Green Chicken Enchiladas nga Kara Lanz, Midwestern Homelife

Bën 8 racione

Koha e përgatitjes: 10 minuta

Koha e gatimit: 40 minuta

Easy Green Chicken Enchiladas nga Kara Lanz, Midwestern Homelife
(midwesternhomelife.com)

material

16 oz salsa verde

1 filxhan kos grek me qumësht të plotë

1 filxhan pulë të grirë

1 kanaçe fasule të zeza, të lara dhe të kulluara, të ndara

filxhan misër, i ndarë

2 qepë të njoma të grira

1 kanaçe djegës jeshil

Easy Green Chicken Enchiladas nga Kara Lanz, Midwestern Homelife

Easy Green Chicken Enchiladas nga Kara Lanz, Midwestern Homelife
(midwesternhomelife.com)

2 lugë spec djegës pluhur

lugë qimnon

lugë hudhër pluhur

lugë çaji pluhur qepë

lugë ajwain

Makarona me djathë me proshutë dhe bizele: recetë për t’u provuar

1 spec djegës i kuq

filxhan majdanoz ose koriandër të grirë

2 gota djathë Monterey Jack, të ndarë

8-10 tortilla me miell të butë (me madhësi taco, 7-8 inç)

Easy Green Chicken Enchiladas nga Kara Lanz, Midwestern Homelife

Easy Green Chicken Enchiladas nga Kara Lanz, Midwestern Homelife
(midwesternhomelife.com)

Provoni recetën: merluci i thjeshtë dhe i freskët me limon në 30 minuta

udhëzim

1. Spërkatni një tavë 9×13 me llak gatimi. Ngrohni furrën në 375°F.

2. Përgatitni salcën Enchilada Chili Green duke përzier së bashku salsa verde dhe kos grek. Anulo.

3. Kulloni specat e gjelbër. Filtroni dhe lani fasulet e zeza. Nëse përdorni misër të ngrirë, lajeni nën ujë të ftohtë derisa të shkrihet. Hidhni 2 lugë gjelle misër dhe fasule mbi ençiladat përpara se t’i shërbeni.

4. Në një tas të madh, rrihni së bashku pulën e grirë, fasulet e zeza, misrin, qepët jeshile të copëtuara, specat jeshil, majdanozin (ose cilantro), pluhurin djegës, pluhurin e hudhrës, pluhurin e qepës, rigonin, qimnonin dhe piperin e kuq.

Klikoni këtu për të marrë aplikacionin Fox News

5. Përzieni një filxhan salcë enchilada dhe 1 filxhan djathë Monterey Jack në përzierjen e pulës.

6. Vendosni një filxhan chutney jeshil në fund të enës së pjekjes.

7. Tani është koha për të rrotulluar enchiladas. Vendosni rreth një filxhan me përzierje pule në gjysmën e poshtme të tortiljes — pjesën që është më afër jush. Rrokullisni tortillan larg jush. Vendoseni anën e qepjes poshtë në tepsi. Vazhdoni me pjesën tjetër të tortillas dhe mbushjen.

8. Hidhni salcën e mbetur enchilada mbi tortillat dhe mbulojeni me djathin e mbetur.

Klikoni këtu për t’u regjistruar për Lajmet tona të Lifestyle

9. E mbulojmë tavën me folie dhe e pjekim për 25 minuta. Zbulojeni dhe piqini për 15-18 minuta të tjera ose derisa djathi të shkrihet dhe të marrë ngjyrë kafe të artë.

10. Sipër enchiladas me fasule të zeza të rezervuara dhe misër, domate rrushi të përgjysmuar, 1 qepë të gjelbër të copëtuar, majdanoz ose cilantro dhe feta – ose çfarëdo maja e preferuar.

Kjo recetë origjinale është në pronësi të midwesternhomelife.com dhe u nda me Fox News Digital.

Na ndiqni në Facebook për më shumë lajme të Fox Lifestyle

Leave a Comment

Your email address will not be published.