Ëmbëlsojeni festën e Hariyali Teej me këto tre lloje të ndryshme të Ghevarit

Një nga festat më të rëndësishme të festuara nga komuniteti hindu, Hariyali Teejo Ja ku eshte! Në këtë ditë, shumë gra të martuara agjërojnë dhe hanë ushqim të shijshëm pas kësaj. nje nga me te miret e embel Ai që hahet gjatë këtij festivali është Ghevar, i cili zakonisht përgatitet vetëm gjatë musoneve pasi kërkon një sasi të caktuar lagështie për t’u përgatitur.

Ghevar është një indian tradicional ëmbëlsirë Zakonisht bëhet në Indinë veriore. “Rajasthan në përgjithësi vlerësohet me përgatitjen e Ghevarit, përmes Uttar Pradesh, Haryana, Delhi dhe Gujarat gjithashtu duke përgatitur këtë ëmbëlsirë. Është një ëmbëlsirë që është një pjesë arti dhe përcakton fuqimisht aftësinë kulinare të ëmbëlsirave indiane”, shkroi kuzhinieri Kunal Kapoor në Instagram.

blej tani , Plani ynë më i mirë i abonimit tani ka një çmim special

Ai ndau recetën e tre llojeve të ndryshme të Ghevarit që mund të përgatisni për të shënuar këtë ditë të mbarë – Saada Ghevar, Rabri Ghevar dhe Custard Cream Ghevar.

material

Për Ghevar Batter

* Desi Ghee – 63 gram
,Uji – 1100 ml
*Maida – 250 gram
*Vaj / Desi Ghee – për skuqje deri në 1.5 litra
*akull – disa

për shurup

* Sheqeri – 2 gota
*Ujë – filxhan
,Kardamom lugë pluhur

për rabri

* Qumësht – 1 litër
,Sheqeri – 2 lugë gjelle
* Pluhur kardamom – lugë

për kremin krem

*Kastard pluhur (vanilje) – 5 lugë gjelle
* Sheqeri – 4 lugë gjelle
,Qumështi – 1 litër
* Gjalpë (i kripur) – 1 lugë gjelle
* Krem pana – 2 gota
*Qansa Pipping – 1 Nr.

Sada Ghevar (Burimi: Chef Kunalkapur.com)

Për sipër dhe zbukurim

*Fëstëkë të copëtuar – një grusht
,Bajame copëtuar – një grusht
*Arra shqeme të copëtuara – një grusht
*Copa mango – filxhan
*Berries – filxhan
*gjethe nenexhiku – pak

metodë

Për Ghevar Batter

*Filloni duke e ngrohur xhatën një herë Ghee Kur bëhet paksa e nxehtë nga e vakët, e nxjerrim nga tigani dhe e nxjerrim në një enë të sheshtë.
* Hidhni akull mbi ghee dhe filloni të lëvizni rreth akullit në mënyrë që ghee të ftohet dhe të fillojë të ngurtësohet.
*Sigurohuni që e gjithë ghee të qetësohet përsëri, por të mbetet e butë. Hiqni të gjithë kubet e akullit dhe ujin në këtë fazë. Fërkoni me gishta dhe mbajeni të gjithë ghee në njërën anë të enës dhe shtrydhni ujin.
* Tani duke përdorur pëllëmbën e dorës, filloni të fërkoni ghee për ta bërë atë të butë dhe kremoz. Bëni këtë për 4-5 minuta derisa ghee të bëhet si gjalpë e bardhë.
*Në këtë moment filloni të shtoni miellin gradualisht në tufa të vogla dhe përzieni me majat e gishtave.
*një herë rreth gjysma Miell Kur të përfshihet, do t’i ngjajë teksturës së thërrimeve të bukës. Në këtë kohë vendosni pjesën tjetër të miellit avokat dhe inkorporoni duke përdorur një teknikë të ngjashme.
* Thërrmoni së bashku xhin dhe miellin dhe i bëni të shkërmoqen. Ngadalë, ngadalë derdhni ujin në tufa të vogla për të shmangur spërkatjen dhe për të krijuar një emulsion të qëndrueshëm. Sigurohuni që të vazhdoni ta fërkoni solucionin me pëllëmbën e dorës për të shmangur çdo gunga kur shtoni ujin.
* Shtoni të gjithë ujin për të ngrohur një tretësirë ​​shumë të hollë dhe shojeni përmes një sitë për të shmangur ndonjë gunga. Brumi duhet të jetë i hollë sa uji dhe duarve duhet të aplikohet një shtresë e lehtë.
* Filloni të ngrohni një kadhai të rëndë (rreth 12-15 inç i gjerë nga lart) të mbushur me vaj në mes. Vaji duhet të nxehet në lartësi mesatare përpara se të derdhni brumin.
Mbushni tretësirën në një lugë dhe derdhni ngadalë në mes të vajit të nxehtë një nga një. Sigurohuni që ta hidhni brumin të paktën 10 inç nën sipërfaqen e vajit.
*Duke bërë këtë hap, brumi shpërbëhet shpejt në vrima të vogla si model dhe lëviz nga jashtë, duke formuar një rrjetë në proces. Përsëri shtoni një lugë brumë në mes dhe përsërisni derisa të merrni një masë të fortë për të mbuluar kadhai.
*Sigurohuni që temperatura e vajit të jetë mesatarisht e lartë sa herë që derdhni brumin. Pasi të arrijë masën e dëshiruar, lëreni të marrë ngjyrë kafe të lehtë dhe më pas me dorezën e një luge druri, nxirreni ghevarin dhe e lyeni me vaj mbi kadhai që të kullojë vaji i tepërt.
*Vendoseni butësisht mbi prestarin e unazës ose filxhanin në mënyrë që të kullojë i gjithë uji Vaj, Kur të ftohet plotësisht, vendoseni në një tepsi për ta shtruar.

Rabri Ghevar (Burimi: Chef Kunalkapur.com)

për shurup

*përziejini së bashku SheqeriShtoni ujë dhe pluhur kardamom dhe zieni.
* Gatuajme derisa sheqeri te tretet dhe te marrim nje konsistence te trashe te vargut. Hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet plotësisht.

për rabri

* Ngrohim qumështin në një tigan dhe e lemë të vlojë dhe e lëmë të marrë valë. Gatuani qumështin derisa të zvogëlohet në sasinë e tij origjinale Qumështi,
*sigurohuni që të përzieni Qumështi Vazhdoni të gërvishtni skajet gjatë procesit të reduktimit të qumështit.
*Pasi të zvogëlohet në të shtojmë sheqerin dhe pluhurin e kardamomit, përziejmë derisa të tretet sheqeri dhe e largojmë nga zjarri dhe e lëmë të ftohet. Rabri është gati.

për kremin krem

*Në një tigan vendosim të gjithë përveç 1/4 filxhanit qumësht, shtojmë sheqerin dhe e lëmë të marrë valë dhe më pas fikim flakën. Shtoni pluhurin e kremës në 1/4 e filxhanit të mbetur të qumështit dhe përzieni në mënyrë që të mos krijohen gunga.
* Hidheni ngadalë në qumështin e nxehtë dhe ndërkohë vazhdoni të trazoni qumështin e nxehtë.
*një herë të gjithë krem krem Për të reduktuar kremin, vendoseni përsëri tiganin në gaz dhe gatuajeni në nxehtësi mesatare për rreth 10 minuta. Kur kremi të bëhet shumë i trashë, hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet.
* Kullojeni kremin përmes një sitë për të hequr çdo gunga. Mbani gati kremin e rrahur dhe duhet ta mbani në frigorifer. Përziejmë kremin e rrahur me kremin dhe e hedhim në një qese tubacioni. Mbajeni kremin krem ​​në frigorifer.

Krem krem ​​Ghevar (Burimi: kuzhinier kunalkapur.com)

duke montuar

*Për Ghevar të thjeshtë, derdhni pak shurup sheqeri mbi Ghevar dhe zbukurojeni me fruta të thata të copëtuara. E lemë të qëndrojë për 15 minuta, e nxjerrim në një pjatë dhe e servirim.
* Për Rabri Ghevar, derdhni pak shurup sheqeri mbi Ghevar dhe hidhni Rabri sipër. Përhapeni rabri në mënyrë të barabartë dhe zbukurojeni me fruta të thata të grira.
* Për ghevar kremin e kremit, derdhni pak shurup sheqeri mbi ghevar dhe hidhni krem ​​kremin sipër. Duke e bërë këtë, mbani në mend se kremi i kremit duhet të jetë i ftohtë. Mbuloni ghevarin me krem ​​të butë kremi vanilje. E zbukurojmë me fruta të freskëta të copëtuara, manaferra, arra dhe gjethe nenexhiku. Shërbejeni të ftohtë.

I Na ndiqni për më shumë lajme për stilin e jetës Instagram | Cicëroj , Facebook dhe mos humbisni përditësimet më të fundit!

Leave a Comment

Your email address will not be published.