Ëmbëlsirat pa sheqer për Bajram | The Daily Star

Foto: Sajjad ibn Said

,


ëmbëlsirat pa sheqer për Bajram

Foto: Sajjad ibn Said

Bajrami është mbi të gjitha një festë dhe ata që e festojnë e dinë se sa e vështirë është të abstenosh nga ëmbëlsirat në këtë kohë. Nga vermiçeli i mëngjesit në drekë, rostiçeri në mbrëmje deri te diçka për të zbukuruar darkën, ëmbëlsirat janë të pashmangshme dhe sinqerisht, të parezistueshme. Për diabetikët me dhëmbë të ëmbël dhe për ata që preferojnë ëmbëlsirat e ëmbla shumë të buta, këtu janë tre receta të shkëlqyera pas vaktit që do t’ju mbushin shpirtin pa dëmtuar trupin tuaj.

Mango Shrikhand

Një kënaqësi sezonale që nuk ka nevojë për ëmbëlsim.

Ndiqni kanalin e lajmeve në Google të Daily Star për të gjitha lajmet më të fundit.

material

2 mango (të ëmbla)

3,5 gota kos grek ose kos shtëpiak (jo shumë i thartë)

4-5 kardamome jeshile te grira

8-9 lloje shafrani

metodë

Hiqni dhe bëni pure mangot në një blender. Pasi të keni një tul të lëmuar, shtoni në përzierje kos grek ose shtëpiak, kardamom jeshil të grimcuar dhe shafran. Lërini pak rrotullim dhe shtojeni në gotën dekorative. Ftoheni në frigorifer për një orë. Bëni një fund mbretëror dhe të shijshëm për vaktin tuaj duke e zbukuruar me arra të grira përpara se ta shërbeni.

Bonaza e frutave të verës

Foto: Sajjad ibn Said

,


ëmbëlsirat pa sheqer për Bajram

Foto: Sajjad ibn Said

Një festë e këndshme e frutave të verës.

material

Mishi i 2 kokosit të butë, 2 deri në 2,5 gota

2 mango mesatare të pjekura, të grira

2 banane mesatare të pjekura, të prera në feta

2 kivi mesatarisht të pjekur, të qëruara dhe të prera në kubikë

2 gota kokrra shege

6 hurma, pa fara dhe të zhytura në ujë të nxehtë

2 lugë rrush të thatë, të njomur në ujë dhe të situr

esencë vanilje

metodë

Pritini frutat dhe mishin e kokosit dhe vendoseni në frigorifer për gjysmë ore. Më pas, bëni një “krem” duke përzier kokosin, hurmat, një të katërtën e një bananeje dhe disa pika esencë vaniljeje në një pure. Ftoheni përzierjen në frigorifer. Shtroni frutat, rrushin e thatë dhe kremin njëra mbi tjetrën përpara se ta shërbeni. Dekoroni me një degë nenexhiku dhe disa perla shege për një ëmbëlsirë që duket shumëngjyrëshe në shije!

Puding me biskota me çokollatë me një kthesë

Një filxhan plot me kujtime fëmijërie.

material

2 vezë të mëdha, vetëm e verdha

2 lugë niseshte misri

2 gota qumësht të plotë

Sheqeri sipas dëshirës ose sheqer hurma, në varësi të shijes

filxhan pluhur kakao pa sheqer

lugë gjelle kripë

2 lugë ekstrakt vanilje

metodë

Rrahim të verdhën e vezës në një enë derisa të marrë ngjyrë të verdhë të zbehtë dhe vezët të fryhen. Rrihni ngadalë filxhanin me qumësht dhe gjithë niseshtenë e misrit derisa të trashet. Pasi të jetë e qetë, mbajeni mënjanë. Në një tenxhere shtoni pjesën tjetër të qumështit, zëvendësuesin e sheqerit, kakaon dhe kripën dhe ziejini derisa të shihni flluska të vogla sipër. Në këtë moment, hiqeni tiganin nga zjarri dhe hidhni ngadalë përzierjen e nxehtë të kakaos tek vezët dhe niseshteja e misrit. Rrihni fuqishëm dhe vazhdimisht. Ky hap quhet kalitje dhe bëhet në mënyrë që nxehtësia e kakaos të mos prishë vezët. Tani hidhni të gjithë përzierjen në një tenxhere dhe gatuajeni në nxehtësi mesatare. Vazhdoni të pëshpërisni. Pasi përmbajtja e tenxheres të marrë valë, ulni zjarrin por mos e ndaloni së tundurin derisa pudingu të trashet në konsistencën e dëshiruar. Tani fikni zjarrin dhe shtoni ekstraktin e vaniljes. Hidheni pudingun në një tas dhe mbulojeni sipërfaqen me mbështjellës në mënyrë që të mos krijohet lëkura. Lëreni në frigorifer për dy orë. Përpara se ta shërbeni, thërrmoni krisurat Graham me një lugë gjelle gjalpë. Përziejini së bashku dhe shtypni në fund të një gote ose tas të lyer me gjalpë për pjesën e poshtme të biskotave. Hidhni sipër pudingun me çokollatë, zbukurojeni me disa copa çokollate të zezë dhe shërbejeni të ftohtë.

Ushqimi dhe stili: RBR

Leave a Comment

Your email address will not be published.