Ëmbëlsirat me fryerje me ajër që do të dëshironi të provoni

Fituesit e ajrit pretendojnë se reduktojnë vajin dhe yndyrën në disa nga ushqimet tuaja të preferuara të skuqura. Ju mund të konsideroni përdorimin e një me gjëra të tilla si mishi i pulës, patate të skuqura dhe ushqime të tjera të kripura.

Kur bëhet fjalë për përdorimin e kësaj furre me konvekcion, mos lejoni që recetat specifike të skuqjes së ajrit t’ju kufizojnë! Ëmbëlsirat e skuqura me ajër janë gjithashtu të shijshme dhe të lehta për t’u gatuar. Gjithashtu, për shkak se skuqësit e ajrit përdorin ajrin e qarkulluar për të “skuqur” ushqimin, shumë ëmbëlsira që zakonisht gatuhen në vaj janë menjëherë më të shëndetshme kur gatuhen në një fërgesë me ajër. Ju gjithashtu mund të bëni tufa të vogla, të cilat mund të jenë një gjë e mirë në disa familje.

Këtu janë disa pjata që mund të dëshironi të provoni.

biskota

Summer Yule ka një recetë biskotash pa sheqer që përdor miell gruri integral ose të shkruar me miell të bardhë për ta bërë biskotën të pasur me fibra. Ajo gjithashtu përdor të bardhat e vezëve në vend të vezëve të plota.

Nëse ju pëlqejnë recetat e biskotave me copëza me çokollatë, provoni biskotat me copëza me çokollatë Air Fryer nga The Big Man’s World. Këto ëmbëlsira janë pa qumësht dhe vezë dhe blogeri Armaan Lew thotë se struktura e tyre është “të gjitha kutitë – të trasha, të përtypura dhe krokante përgjatë skajeve dhe krejtësisht të buta në mes”. yum!

qerpiçi

donuts

ok donuts mund Ëmbëlsirat e skuqura me ajër bëhen një nga gjërat që ju mendoni kur mendoni të gatuani me një fryerje me ajër. Dhe përdorimi i një tiganisjeje me ajër do të thotë shumë më pak yndyrë dhe nuk ka mundësi të spërkatni veten me vaj të nxehtë kur gatuani këtë version.

Blogerja e Kitchen Fun With My Three Sons, Jill, përshtati recetën e saj të biskotave me biskota të konservuara për fryerjen për një alternativë të shpejtë dhe të lehtë. (Ata madje kanë një recetë për Fryer Air Fries Apple.)

Julia Foster e Plated Cravings i bën donutët e saj me fërgesë me ajër nga e para me një brumë majaje që lihet të ngrihet përpara se të piqet dhe një lustër me gjalpë sipër.

byrek dore

Ndërsa një byrek i tërë mund të mos përshtatet në fruterin tuaj me ajër, byrekët e duarve do të përshtaten! Këto ëmbëlsira me fërgesë me ajër të ngjitur me kore janë një tjetër ide që mund të provoni.

Jennifer Depth of Show Me the Yummy ka një recetë për S’mores, Boronica, Mollë Karamele dhe Byrek me Qershi. Ajo pranon se nuk është një adhuruese e madhe e byrekut në përgjithësi, “por unë jam e fiksuar pas këtyre byrekut të duarve”, thotë ajo. Ajo e mbush brumin e byrekut të blerë në dyqan me push marshmallow dhe Nutella për të shijuar s’mores, dhe mbushje të parapaketuara (ose të blera në dyqan) me byrekë me boronica, mollë dhe qershi për tre shijet e tjera.

Ashtu si shumë ëmbëlsira të skuqura me ajër, këto byrekë dore gatuhen shpejt! Receta Show Me Yummy është gati për 11 minuta.

churros

Churros ëmbëlsirash të këndshme me fryerje me ajër janë një tjetër opsion. Cooking Light thotë se versioni i tij është “më i lehtë se churrot tradicionale – pothuajse si eklerët – me gëzof dhe të shijshëm që del nga fryerja e ajrit”. Rekomandon gjithashtu një salcë me çokollatë me krem ​​dhe kefir të mprehtë.

Pleated Cravings bëjnë churros me fryerje ajri të bëra me një majë në formë ylli në një qese tubacioni për atë formë të veçantë churro. Receta e blogeres Julia Foster ka mbi 138 komente dhe 4,93 nga 5 yje, kështu që tingëllon si fituese!

“Ata janë të shijshëm si churro e skuqur thellë, por kanë më pak kalori dhe janë më të lehta për t’u bërë pa pasur nevojë të përdorni vaj të nxehtë”, shkruan Foster.

Churros, rezulton, janë bërë nga përbërës të thjeshtë që ndoshta i keni në dorë, duke përfshirë gjalpin e pakripur, sheqerin, kripën, miellin, vezët, ekstraktin e vaniljes dhe sheqerin e kanellës, për t’i rrotulluar ato pas gatimit.

patate të skuqura frutash

Fruti në vetvete është një ëmbëlsirë e shëndetshme dhe e arritshme. Kombinoje atë me një tigan me ajër për të bërë patate të skuqura frutash dhe do të keni një ushqim të shëndetshëm në duart tuaja. Për të mos përmendur që është shumë më lirë të përgatisni vetë patate të skuqura frutash sesa t’i blini ato të gatshme në dyqan ushqimor.

Nëse dëshironi të provoni patatinat e bananeve, Sonia Soluja e The Belly Rules the Mind ka një recetë për pesë shije të ndryshme patatinash delli. Ajo thanë banane të freskëta ose banane ose banane të njomura në një zgjidhje uji-kripë-turkuma dhe i pret dhe i mbështjellë me vaj kokosi dhe më shumë shafran i Indisë. Më pas piqen në tigan me ajër deri sa të bëhen krokante.

Blogerja Belly Rules the Mind, Anvita, ka gjithashtu një recetë për patatet e skuqura të mollës që përfshin vetëm tre përbërës. Ose provoni recetën Mind Over Munch. Ajo i rrotullon mollët me feta të holla në kanellë dhe i gatuan në mënyrë të barabartë, duke i kthyer në fërgesë me ajër çdo pesë minuta, derisa të kenë teksturën që dëshironi.

qerpiçi

“Mollë të gatuara”

Recetat e mollëve të “pjekura” në ajër i zbutin mollët në vend që t’i thërrmojnë ato ashtu siç bëjnë recetat me patate të skuqura me mollë.

Për recetën e saj Cook It Real Good, Cassie përgjysmon një mollë, e theron atë dhe e fshin gjysmën e prerë me gjalpë dhe kanellë. Më pas hidhet sipër një përzierje tërshëre që pasi të jetë gatuar në fërgesë me ajër, shndërrohet në një majë krokante mbi mollët e “pjekura”. Cassie thotë se zakonisht vendos akullore sipër. Ajo gjithashtu rekomandon mollët Pink Lady për këtë recetë, por thotë se mollët Granny Smith, Golden Delicious dhe Honeycrisp funksionojnë mirë gjithashtu.

Kjo recetë e gatimit të përditshëm familjar kërkon që copat e mollës të zhyten në miell, vezë dhe një përzierje thërrimesh graham cracker për të bërë ëmbëlsira të shijshme me fërgesë me ajër. Ndihmon që fetat të spërkaten me një mjegull vaji përpara se të futen në fërgesë.

qerpiçi

s’mores

Ju mund të mos mendoni të gatuani s’mores në një tiganisje ajri pasi marshmallow zakonisht piqen në flakë.

Por Sparkles to Sprinkles ka një recetë popullore për këtë ëmbëlsirë klasike që përfshin hedhjen e krisurave graham me marshmallow në një tigan me ajër derisa të bëhen të freskëta. Më pas, në krye të kësaj shkon çokollata dhe një tjetër krisur graham. vetëm kaq! Fituesi me ajër dolli mirë marshmallows.

Sparkles to Sprinkles gjithashtu ka një recetë për një byrekë mini s’mores me fryer.

qerpiçi

pasta toster

Cooking Light ka një recetë për “Pop-Tarts” të luleshtrydheve të bëra në shtëpi, që përfshin përgatitjen e reçelit me luleshtrydhe të freskëta në mikrovalë dhe përdorimin e një kore byreku të përgatitur paraprakisht. Sipër lyhet një glazurë e thjeshtë sheqeri pluhur dhe lëng limoni.

Në recetën e tyre, blogerët Air Frying Foodie e kalojnë hapin e përgatitjes së reçelit dhe përdorin reçelin e blerë në dyqan për mbushjen.

qerpiçi

Cila nga këto ëmbëlsira të skuqura me ajër ju pëlqen më shumë?

Leave a Comment

Your email address will not be published.