Ëmbëlsirat e Indisë së Jugut – Recetë Ulunthankali nga Tamil Nadu me shumë përfitime shëndetësore

Në një udhëtim të fundit në Yercaud, një largim malor pranë Salem, bëra një ndalesë të shpejtë në Jojo Momos. Ky destinacion i ri i ngrënies me shërbim të shpejtë bëhet mjaft kreativ me momos—ata madje shtojnë momos në makarona. Por nuk ishte oferta e tij kryesore që më tërhoqi vëmendjen. Vura re një pjatë të lidhur tradicionalisht me mirëqenien në menunë e tyre të ëmbëlsirave. Ulundhu është fjala tamile për thjerrëzat e zeza ose urad dal ndërsa kali i referohet një pjate me gunga. Ulunthankali është një pjatë që kombinon dy përbërës kryesorë – thjerrëzat e zeza dhe palma jaggery (karupatti). Por versioni që provova ishte krejt i ndryshëm nga konsistenca e errët dhe ngjitëse – një strukturë e ngjashme me ragi (meli me gisht) mudde (topa) në Karnataka.

Lexoni gjithashtu: Oriz Mapillai Samba: Receta e Orizit të Trashëgimisë Tamil Nadu e pasur me lëndë ushqyese

Ulunthankali ka qenë tradicionalisht një rregullim ‘i përshtatshëm’ për çështjet e shëndetit të kockave, si dhe problemet e shëndetit menstrual në Tamil Nadu. Rekomandohet veçanërisht për fëmijët nën 10 vjeç gjatë viteve të formimit. Ka edhe përfitime të tjera shëndetësore. Konsiderohet si një ftohës i trupit dhe shërbehet në shumë shtëpi gjatë muajve të verës dhe disa ekspertë të shëndetit madje pohojnë se mund të ndihmojë në trajtimin e çështjeve të çekuilibrit hormonal. Prania e vajit të susamit shton vetitë e tij ftohëse.

Së shpejti kuptova se ekzistojnë dy versione të këtij vakti ose rostiçeri në çdo kohë. Ai që provova në Jojo Momos është i ngjashëm me Meethi Pongal (përveç se moong dal në Sweet Pongal i lë vendin urad dal). Ky version është bërë me urad dal (pa lëkurë), jaggery dhe ghee. Është padyshim më pak ngjitës dhe i ëmbël, është pothuajse si një pjatë e ëmbël. Versioni tradicional, më i shëndetshëm është bërë me urad dal të zi (me lëkurë), karupatti (sheqer palme) dhe vaj susami (gingeli). Ky version është i ngarkuar me të mira dhe ofron disa përfitime shëndetësore.

Ju mund të provoni të dy versionet me recetat tona të thjeshta:

Receta – Versioni Brown Ulunthankali

materiali:

 • 1/2 filxhan urad dal
 • 1 lugë gjelle oriz
 • 1/4 filxhan jaggery
 • 1 gotë ujë
 • 4 lugë ghee
 • një majë pluhur kardamom

Udhëzimet

 • Skuqini urad dal në një tigan derisa të marrë ngjyrë kafe të artë.
 • Në të njëjtën tigan skuqni orizin derisa të marrë një ngjyrë të artë të lehtë.
 • Lërini të dy përbërësit të ftohen dhe më pas grijini së bashku në një masë të imët.
 • Për të bërë shurup jaggery, ngrohni jaggery në gjysmë gote ujë në një tigan të rëndë fund.
 • Pasi të ketë marrë një valë, shtoni përzierjen e bluar urad dal në të. Fikni zjarrin dhe përzieni mirë me një kamxhik.
 • Vazhdoni të trazoni derisa të jetë e qetë. Tani shtoni 1/4 filxhan ujë dhe përzieni mirë.
 • Ngroheni përsëri, shtoni 2 lugë gjelle ujë. Vazhdoni të trazoni në flakë mesatare. (Ky është një hap i rëndësishëm)
 • Shtoni ghee një lugë gjelle në një kohë dhe përzieni. Shtoni një majë kardamom. Pasi të jetë zier pjesa tjetër e gajtit e shtojmë.
 • Ju duhet të merrni një konsistencë të ngjashme me pudingun
 • Hiqeni në një enë dhe shërbejeni të nxehtë.

një version tjetër

material

 • 1/2 filxhan urad i zi me lëvozhgë
 • 1 lugë gjelle oriz të papërpunuar
 • 1/2 filxhan jaggery palme
 • 1 gotë ujë
 • 1/4 filxhan vaj gingeli / vaj susami

metoda:

 • Skuqini urad dalin e zi në flakë të ulët derisa të fillojë të vijë aroma prej tij. Lëreni të ftohet.
 • Tani skuqeni orizin në flakë të ulët derisa orizi të bëhet i fryrë dhe krokant. Fikeni dhe lëreni të ftohet.
 • Përgatitni shurupin e palmës duke ngrohur gjysmë filxhani ujë në një tigan me fund të rëndë. Kullojeni për të hequr papastërtitë.
 • Grini uradalin e zi të pjekur dhe orizin në një pastë të imët. Filtrojeni dhe mbajeni mënjanë.
 • Tani përzieni urad dal të zi dhe pluhur orizi në shurup palme jaggery. Përziejini mirë dhe shtoni edhe 1/4 filxhani ujë. Përziejini të gjithë përbërësit dhe më pas ndizni gazin.
 • Gatuani në flakë të ulët. Shtoni 1 lugë gjelle vaj xhinxheli dhe përzieni mirë derisa vaji të përthithet plotësisht.
 • Përsëriteni këtë proces. Ngadalë shtoni vaj dhe vazhdoni të përzieni. E zeza do të jetë me shkëlqim dhe do të thithë vajin.
 • Bëni topa të vegjël, spërkatni me pak vaj përpara se t’i shërbeni.

Rreth Ashwin RajagopalanUnë jam prera proverbiale – një arkitekt i përmbajtjes, autor, folës dhe trajner i inteligjencës kulturore. Kutitë e drekës në shkollë janë zakonisht fillimi i zbulimeve tona të kuzhinës.Kjo kuriozitet nuk është zbehur. Është bërë më e fortë pasi kam zbuluar kultura të kuzhinës, ushqim në rrugë dhe restorante të shijshme në mbarë botën. Kam zbuluar kultura dhe destinacione përmes gatimit. Më pëlqen po aq të shkruaj për teknologjinë e konsumatorit dhe udhëtimet.

Leave a Comment

Your email address will not be published.