Ëmbëlsirat e harruara të festave që meritojnë një rikthim

Kur është koha për pjekjen e festave dhe përgatitjen e ëmbëlsirave, shumë prej nesh i kthehen të njëjtave receta të dashura çdo vit. Ne përgatisim pjata që janë po aq integrale për stinën si dekorimet dhe mbledhjet familjare. Ndoshta këto receta i kemi mësuar nga dikush që na do dhe kemi në plan t’ua përcjellim ato njerëzve që duam. Kjo është gjëja për ëmbëlsirat e përjetshme të Krishtlindjeve. Tendencat e recetave vijnë e shkojnë, por traditat e festave vazhdojnë.

Thënë kjo, ndonjëherë ne thjesht duam të kthehemi te kutia e recetave familjare ose të shkundim recetat e lira në copa letre që dikush i ka fshirë në librin e tij të preferuar të gatimit, për të sjellë përsëri recetat që mungojnë përkohësisht. kanë shkuar keq dhe ndoshta na kanë rrëshqitur mendjen. Ka një kënaqësi të veçantë të kafshosh ose të pëshpëritësh diçka që nuk e kemi bërë prej kohësh, dhe mund të duket si kuzhinierë që udhëtojnë në kohë për të udhëtuar me të.

Kjo është bukuria e këtyre recetave “të humbura”. Ka kujtime të mirëseardhura për disa pjata që meritojnë të kthehen në tryezat tona. Të tjerat mund të jenë të reja për ne, edhe nëse janë të preferuarat dhe të preferuarat e vërteta të kuzhinierëve të tjerë. Por të gjithë meritojnë një vend në tryezat tona të festimeve sepse ato vijnë me një histori dhe ne e dimë se kuzhina më e mirë jugore – e vjetër apo e re – është një.

Kjo është një gjë e vogël klasike me një emër kurioz. Për t’u dukur kaq e zbukuruar, një gjë e vogël është çuditërisht e lehtë dhe e sigurt, me asgjë më shumë se një lidhëse bujare ëmbëlsirash, kremash, reçelësh dhe sheri ose pije të tjera alkoolike. Vera, me sa duket, është pjesa që mund t’i sugjerojë famullitarit vendas dhe çdo mysafiri tjetër të paharrueshëm. Në disa libra gatimi, kjo recetë përmendet si Sheshët Tipsy dhe Puding Tipsy.

Gjërat e vogla kanë rrënjë britanike, por kanë qenë në tryezat e jugut për dekada. Zonja S.R. Dal (një ushqimore e madhe e kohës së saj) shtoi recetën e saj Gatim jugorLibri i saj i gatimit i vitit 1928 që njerëzit që duan kuzhinën e vjetër jugore e kanë ende në raftet e tyre.

Gjërat e vogla zakonisht mblidhen në një tas qelqi me këmbë të mëdha në mënyrë që të shohim të gjitha të mirat brenda. Ne e dimë se një recetë është e veçantë kur garanton pjesën e saj të servirjes dhe vlerësojmë një ëmbëlsirë që mund të dyfishohet si një pjesë qendrore e festave. Sidoqoftë, në vend të një tasi të dedikuar për gjëra të vogla, çdo tas me anë të thellë dhe të tejdukshëm, nga kavanozët e konservimit ose gotat me top (për servirje individuale) deri te tasat me grusht (për turmat) do të funksionojë.

Shumica e recetave të vogla janë më shumë një ide sesa një nuancë. Për sa kohë që shija dhe struktura janë të balancuara dhe shtresat duken mirë, gjithçka është mirë. Të blesh një tortë është mirë, por kur bëhet fjalë për gjellët tona të Krishtlindjeve një herë në vit, ia vlen të bësh një krem ​​të bërë vetë. Tipsy Parsons përgatitet më së miri përpara, që do të thotë se mund ta nxirrni ëmbëlsirën shpejt.

Këshilla për Parson tuaj Tipsy:

Këto biskota me beze janë veçanërisht të shijshme falë çokollatës dhe arrave, por emri i tyre tërheqës i bën ato edhe më tërheqëse. Përveç puthjeve të harruara, ato njihen edhe si biskota të harruara, biskota gjatë natës dhe biskota për gjumë në të. Kjo për shkak se ata e kalojnë natën në një furrë (e cila është ngrohur më parë, pastaj fiket) ku kukullat e buta kthehen në biskota të freskëta me qendra me gëzof. Biskotat gjatë natës janë të njohura në shumë familje, sepse fëmijët (dhe le të jemi të sinqertë, të rriturit) janë të lumtur të zgjohen në një furrë plot me biskota, si nga magjia e festave.

Biskotat me beze janë një zgjedhje e zgjuar për furrtarët e zënë. Ata kërkojnë vetëm disa përbërës bazë dhe bashkohen brenda pak minutash. Qëndrimi i tyre gjatë natës në furrë nuk kërkon monitorim. Këto biskota janë një mënyrë e shijshme për të përdorur të bardhat shtesë të vezëve që shpesh mbeten nga recetat e tjera të festave. Ato janë gjithashtu pa gluten.

Këshilla për puthje të harruara të paharrueshme:

Konsideroni tortën me fruta të Krishtlindjeve, më tradicionalja nga të gjitha ëmbëlsirat e festave shekullore. Shumë njerëz me të vërtetë preferojnë të mos e bëjnë këtë. Ata ndoshta e kanë dëgjuar shakanë shumëvjeçare se ekziston vetëm një tortë me fruta në botë që njerëzit vazhdojnë ta ridhurojnë. Ose ndoshta një derë e fortë është vetëm përdorimi i vetëm i mirë i kekut me fruta. Hajde tani Disa ëmbëlsira me fruta janë të mrekullueshme, si ky. Quhet tortë me fruta të bardha sepse brumi delikat me ngjyrë të çelur përmban fruta dhe arra të ëmbëlsuara. Ajo i ngjan një torte me kilogramë të imët të mbushur me ëmbëlsira në ngjyrë xhevahiri, shumë larg ëmbëlsirave me fruta të errëta, të forta dhe ngjitëse. Kjo tortë e veçantë me fruta të bardha ka një origjinë letrare; Vjen nga dosjet e recetave të Eudora Welty, një prej autoreve më të njohura të Jugut.

Kjo tortë shpesh quhet Tortë me fruta të Eudora Welty. Zonja Welty jetonte në Jackson, Mississippi dhe, pavarësisht se ishte fituese e çmimit Pulitzer, jetonte si çdo vendas tjetër. Fqinjët e përshkruan atë si një kuzhiniere të mirë që kënaqej me shkëmbimin e pjatave. ai shkroi hyrjen Libër gatimi Jackson, një libër gatimi i komunitetit i prodhuar nga Jackson’s Symphony League në 1981. Në esenë e saj të titulluar “Shija e Jackson”, ajo shkroi: “Unë e bëj tortën me fruta të bardhë të zonjës Mosel çdo Krishtlindje, e kam marrë nga nëna ime, e cila e ka marrë nga zonja Mosel dhe shpesh mendoj se për të bërë recetën e mrekullueshme të një shoqeje. është për ta bindur atë edhe një herë.” në recetë Libër gatimi Jackson Prezantuar nga vajza e zonjës Mosel, znj. DI Meredith. Në vitin 1980, zonja Welty dhe një nga botuesit e saj dërguan një kartolinë Krishtlindjesh me botim të kufizuar në të cilën ata zgjeruan shumë recetën origjinale, duke shtuar detaje dhe preferenca personale.

Matjet e sakta dhe udhëzimet e përpikta e bëjnë një recetë të besueshme, por këshillat, sugjerimet dhe kthesat e frazave personale të një shkrimtari të recetave e bëjnë atë një thesar – dhe në disa raste, një thesar letrar. Kjo është torta me fruta të bardha e Eudora Welty, me fjalët e saj. Ka rendiment të lartë.

Kjo byrek e ka marrë emrin e saj nga kokteji i ëmbël, jeshil i ndezur i njohur si Grasshopper, i përshkruar shpesh si një karamele e lëngshme me nenexhik pas darkës. Është një përzierje e kremit, kremit të bardhë të kakaos dhe crme de menthe që tundet me akull dhe hidhet në një gotë për servirje. Historianët e koktejit na thonë se Philippe Guichet shpiku karkalecin në Tijugue, bari i tij në lagjen franceze të New Orleans, ndoshta jo më pak gjatë ndalimit.

Vitet 1950 dhe 1960 ishin kulmi i koktejit të karkalecave, i cili është gjithashtu kur byrekët me byrynxhyk ishin të gjithë bujë. Kjo nuk është hera e vetme që një koktej ëmbëlsirë popullor frymëzon një ëmbëlsirë të vërtetë, por disa janë më të njohura ose më të suksesshme. Mbushja e bukur e gjelbër e byrekut me karkaleca përshtatet me dekorin tradicional të festave dhe e bën atë një të preferuar retro të preferuar për t’u shërbyer në tryezën e Krishtlindjes.

Recetat për byrek me Grasshopper filluan të shfaqen në revista dhe revista gazetash në vitet 1950, dhe në një fletushka recetash të quajtur ëmbëlsira me shpirt të lartë, një botim i përbashkët i Knox Gelatin dhe Heublin Cordials, i cili nuk është befasi kur mendoni se byreku me byrynxhyk kërkon xhelatinë dhe një karkalec mbështetet në dy lloje kordialesh. Flyer e përshkroi byrekun me entuziazëm dhe entuziazëm të madh, me “të ftuarit e darkës ndonjëherë që klikonin takat e tyre me gëzim mbi një ëmbëlsirë të bollshme”. dhe “Shërbejeni me krenari. Prisni me mirësjellje duartrokitje”.

Shumica e recetave të byrekut të Grasshopper kërkojnë kore biskotash Oreo, megjithëse sapo Nabisco prezantoi Oreos me krem ​​me shije nenexhiku, shumë furrtarë kaluan tek ato për të dyfishuar çokollatën dhe nenexhikun. Ka versione të përditësuara të mbushjes që zëvendësojnë xhelatinën pa shije me marshmallows të shkrirë (të cilat përmbajnë gjithashtu xhelatinë), por për një byrek me byrynxhyk me gëzof siç duhet, shkoni me xhelatinë. Është e lehtë për t’u përdorur.

Pak prej nesh mund të thonë me shumë saktësi se kush krijoi recetën tonë më të dashur të pjekjes së festave. Një kartë recete e veshur herë pas here mund të jetë mjeshtëri e pastër e Nanës, por ajo ndoshta e ka marrë recetën nga një fqinj ose është prerë nga pjesa e pasme e një reviste ose kutie. Recetat bëhen “tonat” me vite të tëra përgatitjeje, madje edhe ato që kanë një pikë origjinë të dokumentuar mirë, të tilla si mbyllja e syrit me qershi, një biskotë e thjeshtë e mbështjellë në conflakes të grimcuar dhe e kuqe e mbuluar me një copë të gëzuar qershish maraschino.

Ata vijnë nga Ruth DeRouseau (ose zonja Bernard DeRouseau, siç quhej në njoftimin për shtyp, Një shenjë e kohëve), një nënë adoleshente e dy fëmijëve nga Rice Lake, Wisconsin. Ruth hyri në recetë në Konkursin e Pillsbury Bake-Off të vitit 1950, një konkurs që mori mbi 100,000 hyrje nga furrtarët e shtëpisë. Cheri Winks mori çmimin e parë në divizionin e të rinjve, gjë që i dha Ruthit një listë të gjatë çmimesh verbuese, duke përfshirë pajisje të reja dhe mobilje, dhe një çek prej 5,000 dollarësh, mjaftueshëm për të blerë një shtëpi. (Fituesi i divizionit të lartë mori 25,000 dollarë, gati dhjetë herë më shumë se paga mesatare vjetore në vitin 1950.) Philip W. Pillsbury nënshkroi çeqet dhe Dukesha e Windsor ua prezantoi fituesve në një fazë gatimi të përpunuar në Waldorf-Astoria magjepsëse. në qytetin e Nju Jorkut.

ÇajIP për t’i dhënë biskotave tuaja një sy dhe tundë kokën:

Këto biskota me pika të holla si vaferë marrin aromën e tyre të karamelit nga sheqeri i kaftë dhe gjalpi, dhe thërrmimi i tyre i shijshëm nga farat bene, një emër afrikan për farat e susamit. Ato janë të thjeshta, por të sofistikuara dhe gjithashtu të parezistueshme. Kutitë e Bene Wafers janë dhurata të përjetshme për pushime dhe zonjë, dhe shumë udhëtarë në Lowcountry të Karolinës së Jugut dhe Gjeorgjisë vijnë në shtëpi me disa pako për t’i shijuar si suvenire të shijshme.

Afrikanët e skllavëruar Perëndimor sollën Bene dhe ekspertizën e tij në rritjen e bimëve në Ishujt e Detit të Karolinës në fillim të shekullit të 18-të. Benne u rrit mirë në klimën e nxehtë dhe të lagësht të Vendit të Ulët, duke siguruar një burim ushqimi dhe vaji. Bimët mund të rriten deri në gjashtë këmbë të larta, duke mbajtur njëqind ose më shumë fara. Me kalimin e kohës, ndërsa më pak kopshtarë rritën benna, kuzhinierët iu drejtuan burimeve të tjera të susamit, të cilat zakonisht importoheshin nga Azia. Heirloom Benne, si farat ashtu edhe mielli i prodhuar prej tyre, po përjetojnë një rilindje vitet e fundit, falë projekteve të kursimit të farave dhe restaurimit të të korrave, që do të thotë se ne mund të porosisim përsëri Bennese të rritur në jug në internet. dhe mund ta gjejmë atë në disa tregjet. Pavarësisht nga burimi apo emri, çelësi i këtyre biskotave janë farat e freskëta dhe aromatike të susamit.

Këshilla për vaferat më të mira Bene:

Leave a Comment

Your email address will not be published.