Ekspertët tanë të pjekjes peshojnë ëmbëlsirat perfekte për Barbecuen tuaj të Ditës së Punës – KXAN Austin

Ëmbëlsirat më të mira për ditën e punës

Hamburgerë, hot dog, pulë dhe ushqime të tjera të preferuara të pjekura në skarë – këto janë ushqimet që ndoshta ju vijnë në mendje kur mendoni për Barbekju për Ditën e Punës. Megjithatë, ndërsa planifikoni skarë për këtë pushim veror, mos harroni të përfshini disa ëmbëlsira të shijshme.

Ne kërkuam këshilla nga eksperti ynë i pjekjes për t’i ndihmuar lexuesit tanë të zgjedhin ëmbëlsirat e përsosura për festimet e tyre të Ditës së Punës. Kuzhinieri i ëmbëlsirave, Andrea Boudweijn, i trajnuar nga Cordon Bleu, mendon se si ta mbajë të thjeshtë përzgjedhjen e ëmbëlsirave të verës, ndërkohë që kënaq dëshirat e mysafirëve të saj për diçka të ëmbël pas pjatës kryesore.

Cilat ëmbëlsira janë më të mira për Barbecue?

Kur është fjala për Barbecue, disa ëmbëlsira vijnë në mendje. Boudewijn tha se opsionet e saj të preferuara janë opsionet klasike si ëmbëlsirat Rice Krispie, brownies dhe byrekët.

Sipas Boudewijn, këto ëmbëlsira janë joshëse dhe të lehta për t’u barbekju. “Kalimet e Rice Krispy janë të shkëlqyera sepse janë një ëmbëlsirë e lehtë, e lehtë për t’u bërë dhe e qëndrueshme për t’u transportuar”, tha ajo. “Brownies janë të lehta për t’u bërë dhe udhëtojnë mirë. Byrek, sepse keni byrek në Barbecue!”

Ide për zgjedhjen e ëmbëlsirave për Barbecue

Gjatë barbekjuve në oborrin e shtëpisë, fokusi është te skara ku përgatiten dhe shërbehen pjata klasike të pjekura në skarë. Kur ofrohen ëmbëlsira, ato zakonisht përgatiten paraprakisht dhe sillen në ngjarje pas pjekjes. Sipas Boudewijn, shërbimi i ëmbëlsirave të përshtatshme për festime në natyrë dhe mbajtja e tyre të freskëta dhe të papërshkueshme nga derdhja janë hapa të rëndësishëm.

Ja si ju këshillon ajo ta bëni këtë:

  1. Bëni një plan për të ngrënë ëmbëlsira që janë të sigurta për t’u ngrënë në temperaturën e dhomës.
  2. Mbështilleni çdo ëmbëlsirë në stilin e mbështjelljes plastike. Mbështilleni plotësisht sipër dhe në fund të tasit dhe pjatës dhe më pas kthejeni rrotull.
  3. Kthejeni ëmbëlsirën dhe bëjeni për herë të dytë. Kur diçka mbështillet në këtë mënyrë, nuk do të rrjedhë apo derdhet, plus që e mban atë më të freskët.

Këshilla për servirjen e ëmbëlsirave në Barbecue për Ditën e Punës

Boudewijn tha se kur bëhet fjalë për ëmbëlsirat për Barbecue, mbajtja e thjeshtë është plani më i mirë. Ndjekja e disa këshillave do ta bëjë të suksesshme kohën e ëmbëlsirës në Barbecue të Ditës së Punës të këtij viti.

  • Trajtoni sendet si mbushjet që duhen mbajtur të ftohtë me kujdes. Sipas Boudewijn, “Shnalla duhet të mbahet në një shpërndarës brenda një ftohësi dhe të shpërndahet vetëm përpara se të shërbehet”.
  • Disa ëmbëlsira duhet të mbrohen nga rrezet e diellit direkte. “Gjëra të tjera si kremja e ëmbëlsirave janë të mira për t’u ngrënë në temperaturën e dhomës (ato kanë shije më të mirë edhe në temperaturën e dhomës), por nëse vendosen në rrezet e diellit direkte, kremi priret të shkrihet”, tha Boudwijn.
  • Ruani ëmbëlsirat e ftohta në një mjedis të jashtëm. “Mbajeni ëmbëlsirën të ftohtë në hije me një tendë që shfaqet nëse është e nevojshme.”

Receta për ëmbëlsirë për Barbecue për Ditën e Punës

Rice Krispie Treats

Rendimenti: Rreth pesëmbëdhjetë katrorë 3-inç me 3-inç

3 lugë gjalpë pa kripë

10 oz marshmallow në miniaturë

12 oz Rice Krispies

metoda:

1. Përgatitni një tepsi nga letra dylli dhe lyejeni me pak gjalpë një okllai.

2. Kombinoni gjalpin dhe marshmallows në një tenxhere dhe përzieni derisa të shkrihet.

3. Hiqeni nga zjarri dhe përzieni në Rice Krispies.

Përhapeni masën në mënyrë të barabartë në tavën e përgatitur. Rrokullisni petkun tuaj të lyer me gjalpë

Sipër për të bërë një shtresë të barabartë.

5. Lëreni të ftohet, më pas përdorni një thikë ose kruajtëse stoli për të prerë ëmbëlsirën në katrorë.

6. I mbështjellim katrorët me plastikë derisa të jenë gati për servirje.

brownies

Rendimenti: 16 brownies

filxhan miell

filxhan sheqer

lugë çaji sodë buke

2 lugë vaj vegjetal

filxhan gjalpë

2 lugë gjelle ujë

2 vezë

lugë kripë

1 filxhan çokollatë gjysmë të ëmbël

metoda:

1. Ngrohni furrën në 325°F dhe lyeni tavën e pjekjes 8 inç me gjalpë 8 inç

2. Përzieni miellin për të gjitha qëllimet, sodën dhe kripën në një tas të vogël dhe mbajeni mënjanë

3. Në një tenxhere të vogël ngrohni në zjarr të ulët gjalpin, vajin, ujin dhe sheqerin. tundeni dhe uleni

Lëreni të vlojë, më pas hiqeni nga zjarri. I përziejmë copat e çokollatës

4. Nxirrni salcën e çokollatës në një tas të madh dhe shtoni vezët një nga një. shtoni ngadalë

miellin dhe i përziejmë derisa të bashkohen plotësisht.

5. Hedhim përzierjen e brownie në tavën e pjekjes.

6. Masën e pjekim për 30 minuta dhe më pas i heqim nga furra që të ftohen.

7. Pritini, Shërbejeni dhe Shijoni!

Artikujt më të mirë për ëmbëlsirat e Barbecue të Ditës së Punës

Komplet tavash për fletët e kenaqësisë Nordic Ware me tre copë

Ky koleksion i gjithanshëm vjen me tre tigane të dobishme, duke përfshirë fletët gjysmë dhe çerek dhe një tepsi pelte. Ato janë bërë nga alumini cilësor që mbahet mirë për përdorim të shpeshtë dhe i reziston ndryshkut dhe korrozionit. shitur nga heroinë, Wayfer, kohlsoDhe e Messit

KitchenAid Këllëf me dru panje

KitchenAid Këllëf me dru panje

Me doreza të shtrënguara dhe një konstruksion të fortë, është e lehtë të përgatisni brumë dhe ushqime të tjera me këtë petull të bërë mirë. Është prej druri panje i cili është i fortë dhe i reziston dëmtimit. shitur nga heroinë

Set shpatullash silikoni jongjitëse komerciale Amazon

Set shpatullash silikoni jongjitëse komerciale Amazon

Spatulat silikoni janë mjete të dobishme gatimi për trazimin, gërvishtjen dhe kthimin e ushqimit pa dëmtuar enët e gatimit. Ky grup përfshin dy spatula të vogla dhe dy të mëdha që mund të përballojnë temperaturat e gatimit deri në 428 gradë. shitur nga heroinë

HomeAre Set tas për përzierje çeliku inox

HomeAre Set tas për përzierje çeliku inox

Në këtë grup praktik do të gjeni gjashtë tasa përzierjeje të madhësive të ndryshme. Çdo tas është bërë prej çeliku inoks të qëndrueshëm, i cili është i shkëlqyeshëm për përzierjen e përbërësve dhe është i lehtë për t’u pastruar. shitur nga heroinë

Thikë kuzhine Victorinox Fibrox Pro 8 inç

Thikë kuzhine Victorinox Fibrox Pro 8 inç

Një teh i mprehtë, i qëndrueshëm, një dorezë e lehtë për t’u kapur dhe një gjatësi e gjithanshme 8 inç e vendos këtë thikën e kuzhinierit në listën tonë të preferuarave. Është bërë nga çeliku me karbon të lartë që është ndërtuar për të qëndruar dhe për të prerë shumë lloje ushqimesh. shitur nga heroinë

Scraper stoli Dexter-Russell

Scraper stoli Dexter-Russell

Kjo kruajtëse e dobishme do të jetë e dobishme për përgatitjen e përbërësve dhe servirjen e ëmbëlsirave. Edhe pse i lirë, është i qëndrueshëm dhe i lehtë për t’u përdorur. shitur nga heroinë

Tepsi për salcë inox 2-katërshe i veshur tërësisht me kapak

Tepsi për salcë inox 2-katërshe i veshur tërësisht me kapak

E krijuar nga çelik inox me 3 shtresa, tava e salcës me 2 litra të gjitha të veshura është e qëndrueshme dhe praktike për shumë aplikacione gatimi në shtëpi. Ajo vjen me një kapak të përshtatshëm. shitur nga heroinë, Wayfer, sur la tryezë Dhe e Messit

Përzierëse mbështetëse me 5 kuart e Serisë KitchenAid Artisan

Përzierëse mbështetëse me 5 kuart e Serisë KitchenAid Artisan

Çdo kuzhinier i zjarrtë i shtëpisë dëshiron një mikser mbështetës KitchenAid. Modeli 5 kuartësh është një nga opsionet më të njohura të markës dhe është krijuar për të thjeshtuar shumë detyra të përgatitjes së vaktit. shitur nga heroinë, depo në shtëpi, Wayfer Dhe sur la tryezë

Përzierëse dore me 5 shpejtësi Black & Decker Helix Performance

Përzierëse dore me 5 shpejtësi Black & Decker Helix Performance

Kur një mikser dore është gjithçka që ju nevojitet për të përgatitur recetën tuaj të preferuar, Helix është ai që do të arrini vazhdimisht. Ka pesë shpejtësi, një motor të fuqishëm dhe një dizajn kompakt që është i lehtë për t’u përdorur dhe ruajtur. shitur nga heroinë Dhe Wayfer

Tepsi për ëmbëlsira katrore për pjekje në SHBA

Tepsi për ëmbëlsira katrore për pjekje në SHBA

Koleksioni i enëve të gatimit për bukëpjekës nuk është i plotë pa një tepsi katrore për ëmbëlsira. Ky model 8 inç është i përsosur për përgatitjen e ëmbëlsirave të vogla dhe brownies. Është bërë prej çeliku inox të aluminuar që është i fortë dhe rezistent ndaj ngjitjes. shitur nga heroinë, e Messit Dhe sur la tryezë

OXO Good Grips Furra silikoni

OXO Good Grips Furra silikoni

E bërë nga silikoni rezistent ndaj nxehtësisë që siguron gjithashtu një kapje të besueshme, kjo dorë e furrës është mbrojtëse dhe e dobishme kur trajtoni enë pjekjeje të nxehtë. Fakti që lahet në makinë është një lehtësi shtesë. shitur nga heroinë Dhe e Messit

Dëshironi të blini produktet më të mira me çmimet më të mira? Shiko ofertat ditore nga BestReviews.

Regjistrohu këtu për të marrë buletinin javor të BestReviews për këshilla të dobishme për produktet e reja dhe ofertat e dukshme.

Jennifer Manfrin shkruan për BestReviews. BestReviews ka ndihmuar miliona konsumatorë të thjeshtojnë vendimet e tyre të blerjes, duke u kursyer atyre kohë dhe para.

E drejta e autorit 2022 BestReviews, një kompani Nexstar. Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Leave a Comment

Your email address will not be published.