Ekspertët krijojnë pjata me sallata krokante, bukë të thekur dhe meze të ftohtë – Daily Breeze

Eshte vere. Dhe ndezja e furrës duket si torturë.

Por Rebekah Culp of Livermore është e specializuar në gatimin pa gatuar. Edhe kur temperaturat e verës shkojnë mbi 100 gradë, Culp nuk djersitet, pasi i pëlqen “Tostinis” krijuese, si xhevahiri dhe sallatat e mëdha e të bollshme që shërbehen në kafenenë e saj artizanale, The Press. Frymëzon darkën.

Në The Press, e cila ka vendndodhje në Pleasanton dhe Livermore, Culp dhe ekuipazhi i saj përdorin brumë kosi gruri integral Acme dhe rikota shtëpiake si pjeshkë dhe copa me mjaltë dhe borzilok ose me misër të pjekur vendas, proshutë, elotë të nxehtë – Roe’s priren të bëjnë të mahnitshme bukë të thekur të sezonit si ky. Salcë dhe “Summer Fairy Dust”, që është vetëm Tajin. Por ne po e quajmë atë përzierjen e specit djegës-limonit si pluhur zanash veror.

“Ju keni karbohidratet tuaja, shtoni yndyrat dhe proteinat tuaja të mira, spërkatni disa garnitura për cilësi dhe bëhet një vakt i plotë,” thotë Culp, themeluese dhe bashkëpronare, së bashku me bashkëshortin e saj, Marshall, të Tri-Valley. Thuaj me kafene.

Strawberry Tostini, Left, Avokado dhe Egg Tostini dhe Peach dhe Coppa Tostini janë ndër specialitetet e shërbyera në The Press Artisan në Livermore. (Ray Chavez/Bay Area News Group)

Pra, kur temperatura rritet dhe nuk mund të hani një sallatë tjetër pa recetë me pulë të blerë në dyqan, ka disa opsione të pabesueshme. Pini Culp’s Tostinis ose shërbejini ato si shoqërues i përsosur për pjatat e tjera të aprovuara nga kuzhinieri dhe blogerët e ushqimit në Kaliforni, nga pjatat e mezeve ose të karkatesave deri te tasat pikante të sushi të Andrea Potisman me salcën me peanut të ftohtë të Andy Baraghani. merrni gazpacho ose burrata me agrume.

Pasi la një karrierë në ngrënie korporative për të filluar biznesin e tij në Pleasanton, në 2015 Culp erdhi me mendime të hapura. Që atëherë, ajo kafene e vogël në rrugën Santa Rita është dyfishuar në përmasa. Në vitin 2018, Culps hapi vendndodhjen e tyre të dytë në First Street në qendër të qytetit Livermore, ku shërbejnë kafe kromatike si dhe 10 lloje të Tostinis.

LIVERMOORE, CA - 22 KORRIK: Pronarja e shtypit Rebekah Culp, majtas dhe bashkëshorti i saj Marshall Culp pozojnë për një foto me disa artikuj të menusë të shërbyer në kafenenë e tyre Artisan të Premten, 22 korrik 2022 në Livermore, Kaliforni.  (Ray Chavez/Bay Area News Group)
Pronarja e shtypit Rebekah Culp, majtas, dhe bashkëshorti i saj Marshall Culp në kafenenë e tyre artizanale në Livermore. (Ray Chavez/Bay Area News Group)

“Njerëzit më thanë se nuk donin mëngjesin standard me petulla të rënda dhe patate,” thotë ajo. “Kështu që unë dola me një dolli me avokado dhe vezë. Dhe çdo vit, ne vazhdojmë të shtojmë më shumë.”

Këshillat e saj: Filloni me bukë të prerë hollë si zakonisht dhe thekni në zjarr mesatar. Përhapeni bukën e thekur me një shtresë djathi dhie ose rikota dhe mbi të me gjithçka që keni në dorë – domate, panxhar, feta të freskëta frutash me gurë. Shtoni thellësinë me pak vaj ulliri ose mjaltë të mirë dhe përtypeni me mikrozarzavate, fara, proshutë ose kripë deti. Vendi i rikotës së avokados është i shkëlqyer. Dhe çdo gjalpë arra funksionon shumë me fruta të freskëta.

“Ato janë kaq të lehta për t’u bërë dhe kaq të gjithanshëm,” thotë Culp.

Nëse jeni një planifikues si Michelle Tam i Palo Alto-s, mund t’i dilni përpara të nxehtit duke gatuar tufa shtesë proteinash përpara se të rritet temperatura. Blogerja e Nom Nom Paleo dhe autorja e librave të kuzhinës, fituese e çmimeve, teston receta për jetesën, kështu që ajo ende nuk mund të largohet nga kuzhina sa herë të dojë.

“Nëse e di që fundjava do të jetë e nxehtë, do të hedh dy biftekë në skarë në vend të njërit ose do të bëj një grup shtesë me pulë të pjekur me xhenxhefil”, thotë Tam. “Të dyja kanë një ftohje të mirë dhe mund të përdoren në mënyra të ndryshme.”

Mënyra e preferuar e familjes së saj është të shtojë perime të freskëta, krokante, të tilla si karota, tranguj dhe rrepkë daikon, në sallatat e spërkatura me salcë xhenxhefili susami. Në ditët e nxehta, Tame qëndron larg furrave dhe sobave, por mbështetet në pajisje të vogla që nuk e ngrohin shtëpinë, të tilla si mikrovalë, tenxhere e menjëhershme ose tiganisje me ajër. Ajo gatuan pulën e plotë në fryerjen e saj.

Arma e saj sekrete është një copë enë gatimi me mikrovalë e quajtur eneday. Të shpikur nga një femër kinezo-amerikane dhe të miratuar nga shefi i kuzhinës Momofuku, David Chang, kupat e qelqit të mbyllur fort dhe hermetik mbyllen në lagështi, duke zier mishin dhe perimet në avull në pak minuta. “Është një ndryshim i bukur i jetës – dhe unë premtoj se nuk punoj për ta,” thotë Tam duke qeshur.

Kur familja e saj dëshiron më shumë se sa një sallatë, Tam pëlqen pjatat me vezë të ftohta ose në temperaturë dhome, të tilla si frittata, ose petë të bëra me kohlrabi ose daikon (si një ngrënëse pa gluten, ajo lodhet nga zoodle). “Vetëm mos harroni të zbardhni daikon në fillim për të minimizuar pickimin e tij,” thotë ajo.

Në shtëpinë e Beth Lee në San Jose, OMG! Blogerja e shijshme dhe autorja hebreje e librave të gatimit farkëton frigoriferin e saj për të mbledhur tas, pjata me mezze dhe dërrasa ushqimesh.

“Zakonisht ndiheni pak më pak të uritur kur është vapë”, thotë Lee, autor i “The Essential Jewish Baking Cookbook” (Rockridge Press, 17 dollarë), kështu që thjesht derdhni një gotë me limonadë të ftohtë ose rozmarinë dhe zgjidhni ato gjëra.

Shikoni nëpër sirtarin e djathit, gjeni ftohje, copa frutash të freskëta ose peshk, thotë Lee, dhe kurrë mos e nënvlerësoni fuqinë e proskutos – qoftë nga Eataly apo nga Trader Joe’s. Ajo njihet për gatimin me kokrra të skuqura të mbetura I shkurtër Me barishte ose domate dhe një vezë në mes, një dolli me vezë në vrimë.

Leave a Comment

Your email address will not be published.