E turbullt dhe plot lëndë ushqyese, pjeshkët janë një element kryesor i verës

(Rudy Malmquist/Momenti përmes Getty Images)

Në përgjithësi, në sezonin nga korriku deri në shtator, pjeshkët janë një element kryesor i sallatave, vakteve dhe ëmbëlsirave verore. Ata janë gjithashtu një zgjedhje popullore për nutricionistët, të cilët thonë se shija e tyre e ëmbël e bën të lehtë për njerëzit t’i përfshijnë ato në dietat e tyre.

“Ato janë në sezon për një periudhë mjaft të shkurtër kohe, kështu që pjeshkët e rritura në vend mund të përdoren si zëvendësues frutash kur janë të disponueshme,” tha Judith Wylie-Rosset, profesoreshë emerita në departamentin e epidemiologjisë dhe shëndetit të popullsisë në Kolegjin Albert Einstein në. Nju Jork. Shijoni ato.” të mjekësisë.

Të njohura për ngjyrën e tyre të artë-portokalli dhe lëkurën delikate, me vesë, pjeshkët janë të mbushura me vitaminë C dhe antioksidantë të tjerë, të cilët studimet sugjerojnë se mund të ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës, goditjes në tru dhe kancerit. Sa më të freskëta dhe të pjekura të jenë, aq më shumë antioksidantë përmbajnë.

Ato janë të ulëta në yndyrë, të pasura me kalium dhe pa kolesterol dhe natrium. Ato janë gjithashtu të mbushura me fibra të tretshme dhe të patretshme, të cilat përmirësojnë ngopjen dhe mund të kontribuojnë në tretje të mirë dhe shëndet të zorrëve.

Pjeshkët funksionojnë mirë kur kombinohen me çdo numër ushqimesh. Ato mund të shtohen në sallata ose të shërbehen me një lugë kos. Pjeshkët gjithashtu mund t’i shtojnë një shije çuditërisht të ëmbël salsave, të përziera në pije të tilla si çaj ose smoothie, apo edhe të pjekura në skarë në kabob me fruta të tjera të freskëta.

“Ne po përpiqemi të adoptojmë modele të shëndetshme diete të njerëzve, por shija është një pjesë e madhe e arsyes pse ne hamë”, tha Maya Vadivelu, një profesoreshë e asociuar në departamentin e të ushqyerit dhe shkencës ushqimore në Universitetin e Rhode Island në Kingston. “Kur hani fruta dhe gjëra të stinës, është shumë e shijshme dhe i shton shumëllojshmëri dietës suaj”.

Pjeshkët e thata janë në dispozicion gjatë gjithë vitit, me shumicën e vlerave ushqyese ende të paprekura. Por heqja e ujit përqendron përmbajtjen e sheqerit të frutave – duke e bërë më të vështirë të ndihesh i ngopur dhe të lehtë për të ngrënë.

Lëkura e pjeshkës është e ngrënshme dhe është burimi i shumicës së antioksidantëve dhe fibrave që gjenden në pjeshkë, por gjithashtu mund të përmbajë më shumë pesticide sesa mishi i frutave. Si çdo produkt, është një praktikë e mirë të lani pjeshkët përpara se t’i hani.

Pjeshkët vazhdojnë të piqen edhe pasi janë shkulur. Pjeshkët e forta mund të piqen në një deri në tre ditë nëse ruhen në temperaturën e dhomës; Ato mund të zgjasin deri në një javë në frigorifer.

Nëse pjeshkët ngrihen menjëherë pas korrjes dhe para pjekjes, ato ruajnë vlerën e tyre ushqyese. Të paktën një studim i publikuar në Journal of the Science of Food and Agriculture në 2012 zbuloi se pjeshkët e konservuara ishin po aq të shëndetshme sa pjeshkët e freskëta. Por sigurohuni që ato të jenë të paketuara në lëngun e tyre dhe jo në shurup me sheqer të shtuar.

Vadivelu tha se pjeshkët dhe frutat e tjera gjithashtu përmirësojnë shijen e perimeve — të tilla si kur shoqërohen me spinaq ose lakër jeshile — duke e bërë më të lehtë adoptimin e një diete të shëndetshme. “Kur fruti që po zgjidhni është i freskët dhe ka shije të mirë, nuk është e lehtë të ndiheni të privuar”.

Një mënyrë për të përfshirë pjeshkët me produkte të tjera është duke i përzier ato në një smoothie – por sigurohuni që të monitoroni sasinë e përgjithshme kur i përzieni, tha Vadivelu. Një pjeshkë mesatare ka më pak se 50 kalori, por këto shifra shtohen shpejt kur disa shtohen në blender.

“Në varësi të numrit të kalorive, një smoothie mund të jetë një opsion vakti, kështu që unë do të doja të balancoja frutat me perimet, qumështin me pak yndyrë, arrat ose gjalpin e arrave,” tha ajo. “Vetëm pak pjeshkë e ngrirë me një sasi të mirë spinaq ose lakër jeshile shton vërtet një element të këndshëm ëmbëlsie.”

Nëse keni ndonjë pyetje ose koment rreth këtij lajmi të Shoqatës Amerikane të Zemrës, ju lutemi dërgoni email në [email protected]

Leave a Comment

Your email address will not be published.