E shkëlqyeshme për musonët: Supë super e thjeshtë

të paraqesësh10 minuta

gatim20 minuta

gradë Supë

vaktKONTINENTALE

Supë super e thjeshtë - Paneli i Shkrimtarëve - Vidhi Chawla

Dietologia Vidhi Chawla ka tre receta të shijshme supash për të qëndruar të shëndetshëm këtë sezon të musonit

Sezoni i musoneve duket se po fillon ÇajE nxehtë pakoras dhe ushqime të tjera të skuqura, por, për fat të keq, ndryshimet e papritura të klimës dobësojnë imunitetin tonë, duke na bërë të prirur ndaj gripit dhe sëmundjeve të tjera, si dhe pengojnë tretjen dhe imunitetin tonë. Është e rëndësishme të merrni maksimumin e marrjes së mineraleve dhe vitaminave, dhe ka mënyrë më të mirë sesa me një tas supë të nxehtë!


“Supat vijnë me shumë përfitime shëndetësore”, thotë Method. “Me përmbajtjen e lartë të ujit, ato na ushqejnë, na japin ngrohtësi stomakut, parandalojnë kapsllëkun, mbajnë sistemin tretës të shëndetshëm, rrisin sekrecionet dhe ndihmojnë në largimin e baktereve, të cilat janë përgjegjëse për musonet. Nëse dëshironi të hani diçka të lehtë, ose jeni të lodhur nga gatimi i ushqimeve të përpunuara dhe ende dëshironi të hani diçka ushqyese, supa është një mundësi e shkëlqyer për ju.


Supë e pastër me perime

material
1 luge vaj ulliri
1 lugë gjelle hudhër dhe xhenxhefil të grirë imët
qepë e grirë hollë
5 kërpudha të prera në feta
1 filxhan brokoli të copëtuar
1 karotë, e prerë
kripë për shije
5 gota lëng perimesh ose ujë
1 filxhan marule të copëtuar
1 lugë piper i zi i bluar
1 lugë gjelle lëng limoni


metodë

 1. Ngrohni vajin e ullirit në një tigan në zjarr të lartë dhe skuqni hudhrën dhe xhenxhefilin.
 2. Shtoni qepët e njoma dhe vazhdoni skuqjen.
 3. Shtoni kërpudhat dhe skuqini për dy minuta derisa të largohet uji.
 4. Shtoni brokolin dhe karotat dhe çdo perime sipas dëshirës tuaj së bashku me kripën dhe skuqini në zjarr të fortë për dy minuta.
 5. Shtoni lëngun e perimeve ose ujin dhe lëreni të ziejë.
 6. Shtoni gjethet e marules dhe gatuajini vetëm për pak kohë.
 7. Shtoni piper të zi dhe ziejini për pesë minuta
 8. E heqim nga zjarri, i shtojmë lëngun e limonit dhe e shërbejmë të nxehtë.

Supë e thjeshtë - supë Moong Paneer

Supë Moong Paneer

material

filxhan moong, ngjyhet gjatë natës
5 gota ujë
2 lugë ghee
1 lugë qimnon
lugë gjelle Hing
1 lugë gjelle lëng limoni
kripë për shije
sheqer për shije (opsionale)
1 filxhan djathë i grirë

metodë

 1. Vendoseni hënën e njomur në një tenxhere me presion së bashku me ujë. Gatuani për tre bilbil dhe lëreni avullin të dalë.
 2. Bëni një pure të butë duke bluar moong. Siseni përzierjen dhe mbajeni mënjanë.
 3. Ngroheni ghee në një tigan dhe shtoni qimnon dhe asafoetida.
 4. Pasi farat e qimnonit kërcasin, shtoni përzierjen e hënës, lëngun e limonit dhe kripën dhe sheqerin (nëse përdorni) sipas shijes. Gatuani në zjarr mesatar për disa minuta.
 5. Shtoni kubikë paneer dhe gatuajeni për dy minuta.
 6. shërbejeni të nxehtë.

Supë e thjeshtë - Supë me misër të ëmbël


supë e ëmbël misri

material
1 lugë gjelle gjalpë
3 deri në 4 thelpinj hudhër, të prera
1 karotë, e prerë
kripë për shije
piper i zi, për shije
salcë soje, për shije
1 filxhan misër i zier
niseshte misri


metodë

 1. Shkrini gjalpin në një tigan.
 2. Shtoni hudhrat dhe karotat dhe kripën, piperin dhe salcën e sojës sipas shijes dhe skuqini për disa minuta derisa karotat të jenë gati gati.
 3. Shtoni misrin e ëmbël të zier dhe ujin dhe lëreni të marrë valë.
 4. Për të bërë një brumë, përzieni pak miell misri në disa lugë ujë dhe shtoni në supë. Shkundni për të shmangur gunga.
 5. Kontrolloni erëzat dhe shërbejeni të nxehtë.

Imazhet: Shutterstock | vetëm për qëllime ilustruese


Shiko gjithashtu
Luftoni për barkun tuaj këtë muson

Leave a Comment

Your email address will not be published.