Duke pushtuar kafenetë, donutët dhe hamburgerët e pulave, revolucioni vjollcë i ushqimit filipinas është duke u zhvilluar

Nëse po shihni më shumë akullore, tortë ose çaj me flluska ngjyrë vjollce, po shihni shenja sinjalizuese se një revolucion ushqimor filipinas, i njohur si ube, është duke u zhvilluar, i udhëhequr nga maja vjollcë.

“Ëmbëlsirat me aromë Ube janë bërë foshnja e ushqimit filipinas”, thotë Anna Manullo, e cila themeloi Lëvizjen e Ushqimit Filipino Australia në 2018.

Një brez i sipërmarrësve të rinj filipinas, që flasin rrjedhshëm si në shijet e kulturës ushqimore australiane ashtu edhe në trashëgiminë e tyre, po i bashkojnë të dy në një përplasje freskuese shijesh dhe idesh. Chibog i Melburnit dhe Descanso i Sidneit janë dy vende të tilla që me krenari vendosin ushqimin filipinas përpara dhe në qendër.

“Unë jam duke përdorur donuts për të edukuar njerëzit për shije të tjera,” thotë Miko Aspiras nga Donuts në Sydney.

Dyqani i tij, i cili u hap në Darlinghurst në vitin 2021, shet një donut të mbushur me cheesecake baske të djegur, një specialitet i San Sebastian në Spanjë. Ata vendosën të krijojnë një version ub duke përdorur maja vjollce, të cilat sjellin ëmbëlsi dhe krem ​​në shumë ëmbëlsira filipinase.

John Rivera prezantoi Caritone Sorbates gjatë pandemisë. Foto: Scott McNaughtonËshtë një kënaqësi e gjallë që merr një kafshatë nga Filipinet dhe e kaluara e saj koloniale spanjolle.

Caritone Sorbets të Melburnit, i themeluar nga kuzhinierët e pastiçerisë John Rivera dhe Minh Duong, nderon traditat e akullores së Filipineve dhe skenës së akullores artizanale të Melburnit. Ka radhë të rregullta në dyqanet e këmbëve për gelato leche flan të bazuara në ëmbëlsira me qumësht të kondensuar, ose lugë djathi dhe krisur që pasqyrojnë dashurinë e vendit për djathrat e ëmbël dhe të kripur.

Deri kohët e fundit, mungesa e restoranteve filipinase në Australi ka bërë që ushqimi të mbetet kryesisht një mister për ata jashtë komunitetit. Ky është grupi i pestë më i madh i banorëve të Filipineve, pavarësisht se kanë lindur jashtë vendit: rreth 300,000 njerëz sipas shifrave të fundit të regjistrimit.

“Për mua, personalisht, rritja ishte normale për t’u ngrënë në shtëpi,” thotë Rio Ramintas Withall, i cili krijon dhe shkruan për një komunitet në internet përmes llogarisë në Instagram Kamay Filipinx Eats. Nuk ishte diçka që mund të haje jashtë për të ngrënë. shkoni .” Një libër gatimi filipinas.

Manlulo është dakord. “Vetëm në vitin 2016 mund të numërosh me gishta sa [Filipino] Restorantet ishin në Sydney”.

Më në fund, kjo ka filluar të ndryshojë. “Të rinjtë filipino-australianë po kthehen në rrënjët e tyre dhe po dëshirojnë shijet e fëmijërisë së tyre,” thotë Manullo. “Ata ose do të hyjnë në biznes ose do të mbështesin bizneset që janë në rritje.”

Pjatë

Pjatë “Lechon” me bark derri në bujtinë. Foto: Chris HopkinsNjë prirje e ngjashme është duke u zhvilluar në SHBA, e cila është gjithashtu shtëpia e një diaspore të rëndësishme filipinase, ku vjeshta, sanduiçët dhe pjatat vegjetariane janë një platformë për shijet filipinase.

Komunitete të mëdha të gjeneratës së dytë, të tretë dhe të katërt Australiano-Filipinez ofrojnë një audiencë të gatshme për vendndodhje të reja.

“Mendoj se është mirë të hash jashtë dhe të hash diçka që është e njohur, por edhe krejtësisht ndryshe”, thotë Ramintas Withall. “Të kemi këtë lloj katering… rreth ushqimit tonë krijon një përvojë krejtësisht të ndryshme.”

Ube Colada në restorantin Chibog në West Footscray.

Ube Colada në restorantin Chibog në West Footscray. Foto: Eddie JimManlulo beson se bllokimi ndihmoi në nxitjen e ideve të reja të biznesit edhe nga kuzhinierët filipinas. Kështu filloi Chef Rivera Caritone Sorbets, një projekt kreativ i nevojshëm kur puna e tij e shijshme u ngadalësua gjatë COVID.

Shumë nga këto biznese të reja po shihen edhe përtej komunitetit.

Insaul Filipino Chicken’s në Chatswoods është një portë për ata kureshtarë për kuzhinën e pulës së pjekur në skarë (“insal”).

Insaul (pulë e pjekur) dhe oriz nga Insaul Filipino Chicken në Chestwood, Sydney.

Insaul (pulë e pjekur) dhe oriz nga Insaul Filipino Chicken në Chestwood, Sydney. Foto: Flavio Brancalione“Më pëlqen fakti që shumica e njerëzve nuk kanë provuar ushqimin filipinas, por ata na kanë provuar ne. Ndjej se kam luajtur rolin tim në nxjerrjen e ushqimit filipinas atje,” thotë bashkëpronar G. Bautista Huh.

Ajo dhe burri i saj Peter Tran filluan biznesin kur Tran pyeti pse nuk kishte ushqim filipinas përreth. “Në thelb e vetmja gjë që dinte ishte gatimi i mamasë sime”, thotë Bautista.

Pula e tyre e shijshme vjen me oriz (një opsion më tradicional) ose si një hamburger në bukën filipinase të njohur si pan de sal. Është një element kryesor i dyqanit të pulave që ata e bënë vetë.

Një ëmbëlsirë shumëngjyrëshe filipinase në A-Team në Sydney.

Një ëmbëlsirë shumëngjyrëshe filipinase në A-Team në Sydney. Foto: James BrickwoodNë Melbourne Restaurant Inn, i cili ka qenë i hapur që nga maji, pjatat me gurë qoshe gatuhen mbi një zjarr druri dhe u jepet një pjerrësi e lartë me verë natyrale. Ky restorant ka fituar një udhëzues i mirë ushqimor kapelë

Shefi i kuzhinës Ross Magne beson se lechon-i i tij (mish derri me lëkurë të freskët i gatuar në hell), i bërë nga mishi i derrit nga rrafshnaltat perëndimore, tërhiqet nga Serai.

“Ai përfaqëson një produkt të bukur australian të shoqëruar me shijet dhe teknikat tradicionale filipinase,” thotë ai, duke shtuar se mishi i derrit është i preferuari në mesin e filipinasve. Ai shton lëng rumi dhe palapa ananasi, një lloj erëz.

Koktejet e Serai përmbajnë përbërës filipinas.

Koktejet e Serai përmbajnë përbërës filipinas. Foto: Wayne TaylorEdhe koktejet e Serai-t janë një festë e kthimit në shtëpi, veçanërisht Ube-Wan Kenobi me ngjyrë vjollce. Banakieri Ralph Libo-on përdor shurupin Calamansi, San Miguel (birrë kombëtare) dhe bitters të bëra nga kafeja filipinase me origjinë të vetme për të vënë në lëvizje pijet si Old Fashioned.

Ai gjithashtu merr rum të vogël nga Filipinet, duke përfshirë Don Papa, të prodhuar në zonën e familjes së tij. Vendi është një nga prodhuesit më të mëdhenj në botë si të kallamsheqerit ashtu edhe të rumit. Është një çështje krenarie për Libo-On të shërbejë rumin e saj.

“Kur fillova të bëja barte, i kisha të gjitha këto shije në mendjen time”, thotë ai. “Kur mësova klasikët e banakierit, mund t’i inkorporoja këto.”

Kafenetë australiane, shumica e restoranteve, po ndiejnë gjithashtu ndikimin filipinas.

Kafeja jashtë shtetit në perëndim të Melburnit mbështetet në bagels për të pasqyruar trashëgiminë filipinase, tajlandeze dhe maori të pronarëve të saj Melo Malazart dhe Stacey Ersman. Halloumi marinohet me lëng calamansi, ndërsa një sanduiç pastrami në stilin e Rubenit merret nga atsara, një turshi filipinase e grirë.

“Ne donim … të tregonim se mund ta lidhnim kulturën tonë me jetën e përditshme të kafesë në Melburn,” thotë Ersman. “Ajo fjalë – migrant – është përdorur negativisht në të kaluarën, kështu që njerëzit që e përqafojnë atë kanë qenë pjesa më e mirë për të.”

Në CBD të Melburnit, Basement Café balancon një menu me bukë të thekur me avokado dhe vezë me pjata filipinase, duke përfshirë silazh: vezë të skuqura, turshi dhe një formë proteine, si orizi me hudhër me sallam longanissa.

Pronari Albert Estampador filloi të ofronte kuzhinë filipinase në fund të vitit 2020 pasi pa se sa filipinas jetonin në qytet. “Ata erdhën të gjithë, ata të gjithë e mbështetën biznesin, edhe nëse ishin vetëm një ose dy gjëra filipinase që ne po bënim.”

Tani, komuniteti po pret me padurim postimin e kafenesë në rrjetet sociale ku renditen pjatat speciale të asaj dite nga shefi i kuzhinës Christopher Chatioko. Shpesh ata do të kërkojnë edhe të preferuarat personale.

Në Sidnei, kuzhinieri anglez Alex Lin është i mahnitur nga entuziazmi i treguar nga klientët e tij filipinas për artikuj të tillë si ëmbëlsira me kasava ose kare-kare, një byrek i mbushur me zierje viçi. Ata gjithashtu do t’i dërgojnë sugjerime dhe kritika nëse ai shkon shumë larg traditës.

Biznesi i saj i vetëm në Instagram, Blood Bakery, eksploron shumë receta përmes produkteve të pjekura, por interesi i Lynn për kuzhinën filipinase është kthyer në një obsesion.

“Unë me të vërtetë mendoj se kuzhina filipinase është e nënpërfaqësuar kriminalisht,” thotë ai, duke shtuar se kompleksiteti i saj dhe shumë ndikime kulturore janë veçanërisht emocionuese.

Manlulo i Lëvizjes së Ushqimit në Filipine është i kënaqur kur sheh kuzhinierë jofilipinas të fillojnë të shfaqin përbërës nga vendi i tyre.

“Sa më shumë njerëz që bashkohen, aq më shumë e kuptojnë se ushqimi filipinas është emocionues. Nuk është vetëm kaq. [another] Një nga pjatat më të mira aziatike përreth”, thotë ajo.

Historia e kolonizimit spanjoll dhe amerikan, afërsia me Malajzinë dhe Kinën dhe tregtia me Meksikën kontribuojnë në kulturën unike ushqimore të vendit.

Ramintas Withall mendon se bashkimi aktual i ndikimeve bashkëkohore perëndimore me kuzhinën tradicionale është një mënyrë tjetër për të përshtatur ushqimin filipinas. “Ne u kolonizuam tre herë. [Our food] Gjithmonë përshtatur dhe lëvizur bazuar në burimet që ishin në dispozicion.”

Ramintas Withall thekson se bizneset ushqimore jo-filipine të tërhequr nga kultura duhet t’i kthejnë komunitetit në mënyra të tjera.

Por në përgjithësi, të gjithë u intervistuan në Good Food Kuptuan se perëndimorët kanë më shumë kuriozitet për kuzhinën filipinase se kurrë më parë. Shumë vunë re se shija u bë më e thartë, gjë që është një shenjë dalluese e kuzhinës filipinase.

“Megjithëse nuk mendoj se jemi ende atje, mendoj se po ndodh,” thotë Manullo për rritjen e vendndodhjeve filipinase.

Në Don’t Donuts në Sydney, Miko Aspiras thotë: “Filipinezët po krenohen me ushqimin filipinas. Mendoj se ky është çelësi.”

Fletë mashtruese e shijes tuaj filipinase

ube

Ky purpur ngjyrë vjollce, me një lëkurë që është pothuajse kafe dhe mish vjollcë, është veçanërisht i popullarizuar në ëmbëlsira. Është aq e zakonshme sa ndonjëherë quhet vanilja e Filipineve. Gjeni atë në akullore, si mbushje kremi në simite të ëmbla ose në halo-halo, ëmbëlsirë shumëngjyrësh dhe me shumë tekstura që është argëtuese në një gotë.

adobo

I konsideruar nga shumë si pjata kombëtare e Filipineve, adobo përfshin marinimin ose zierjen e mishit (shpesh derri ose pule) në uthull, salcë soje, hudhër, gjethe dafine dhe piper të zi. Disa versione janë të thata, disa vijnë me qumësht kokosi – me 7000 ishuj, ka shumë pjata në Filipine.

silog

INjë term tërheqës për mëngjesin popullor me oriz të skuqur me hudhër, vezë të fërguara, proteina dhe atsara (papaja turshi). Emri i gjellës ndryshon sipas proteinës: tpsilog është mish viçi i tharë, longsilog është sallam derri, tosilog është tocino (mish derri i kuruar) dhe spasilog është vetëshpjeguese.

beje

Një zierje me bisht kau me një lëng të pasur kikirikësh, që shpesh shërbehet me bagoung, një pastë karkalecash të fermentuar. Farat Annatto, një erëz me origjinë nga Amerika Qendrore dhe Jugore, sjellin një notë prej dheu, piper. Kerit i shtohen edhe perimet dhe nganjëherë edhe maja.

kinilav

INëse jeni njohur me ceviche, jeni njohur me kinilaw. Peshku i papërpunuar kurohet me një përzierje uthull dhe calamansi, një agrume me aromë midis gëlqeres dhe mandarinës). I shtohet edhe kripë dhe piper.

Pjatë në Restaurant Insaul Filipino Chicken në Chestwood Sydney më 23 Mars 2022

Sanduiç pule të pjekur në skarë dhe patate të skuqura nga Insaul Filipino Chicken në Chatswood, Sydney. Foto: Flavio Brancalione

Ku të provoni ushqimin filipinas në Sidnei

 • Mos bëni donuts 324 Victoria Street, Darlinghurst, 0451 542 703, dondoughnuts.com.au
 • pulë insaul, Dyqani 3, 370 Victoria Avenue, Chatswood, 02 9411 1427, inasoul.com.au
 • mate burger, Vendndodhja në Bella Vista dhe malin Druitt, mateburger.com.au
 • Restoranti dhe furra e Mama Lor’s, Dyqani 5, 39-45 Ruty Hill Road North, Ruty Hill, 02 8809 7778, mamalor.com
 • Sydney Cebu Lechon, Dyqan 4, 80-80A Enmore Road, Newtown, 0481 205 589, sydneycebulechon.com.au
Rishikim i mirë i ngrënies - Restorant Chibog në West Footscray. 4 mars 2021. Ushqimi i mirë i moshës. Foto: Eddie Jim.

Restorant Chibog në West Footscray. Foto: Eddie Jim

Ku të provoni ushqimin filipinas në Melburn

 • kafene ne bodrum, 43/350 La Trobe Street, Melburn, 03 9329 8000, thebasementcafe.com.au
 • Chibog, 553 Barkley Street, West Footscray, 03 9078 4472, chibog.com.au
 • nënë lol, 187 Watton Street, Werribee, 03 9731 0678, mamalor.com
 • kafe e huaj, 3/576 Barkley Street, West Footscray, 03 7012 8809, Overseas Coffee.com
 • Bujtina, 7 Racing Club Lane, Melburn, pa telefon, seraikitchen.com.au

Leave a Comment

Your email address will not be published.