Duhet të provoni gatimin Duolingo ‘Zest’

Imazhi për artikullin me titull Duolingo of Cooking, ju duhet të provoni 'Zest'

vizuale, Dekan Drobot ,Shutterstock,

Ekziston një industri e tërë atje për të ndihmuar njerëzit të mësojnë të gatuajnë vetë. Mendoni “Hello Fresh” dhe “Blue Apron”, komplet ushqimesh të kompletuara me udhëzime hap pas hapi për të lejuar këdo që të bëjë një darkë të mrekullueshme. Sidoqoftë, nuk keni nevojë të shpenzoni një pjesë të mirë të ndryshimit në sendet ushqimore të dikujt tjetër për të mësuar se si të gatuani. Nëse jeni duke kërkuar për diçka më pak të përfshirë, merrni parasysh eksitim,në thelb, Gatim Duolingo.

cfare eshte entuziazmi?

Duolingo, siç mund ta dini, është një aplikacion i krijuar për ta bërë më të lehtë mësimin e gjuhës. Një UI e ndritshme dhe e thjeshtë ju drejton në atë që duhet të mësoni me çdo mësim, me opsione si për klientët falas ashtu edhe për klientët me pagesë. Jest përdor të njëjtën filozofi; Megjithatë, në vend që të mësoni gjuhën, ju mëson gjithçka për ushqimin.

Sapo të konfiguroni llogarinë tuaj, ju përshëndeteni nga një ndërfaqe miqësore me pllaka: së pari, një “tekst i rekomanduar” i madh (i imi kishte një tekst “Bazat e gatimit” të quajtur “Shijet”). Do të shihni “Next Up” teksti, i cili përfshin gjëra të tilla si “Yndyr dhe acid”, “Tagan dhe tigan”, “Furrë” dhe “Nxjerrja dhe injektimi”.

Prekja e njërës prej këtyre ju jep një përmbledhje të mësimit, duke përfshirë përparimin tuaj aktual (i cili do të ishte 0% nëse thjesht do të preknit mësimin), për qasje të shpejtë në pjesë të ndryshme të mësimit. Seksionet e pikave kryesore të ngjashme me Instagram, numri i recetat që do të mësoni dhe një përmbledhje të plotë të asaj që jeni duke bërë.

Me çdo mësim, do të shihni një përshkrim video. Videoja në vetvete ndihet paksa e bukur, por kjo nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe. Ata janë ende plot me informacione të mira për këtë temë.

A mund të më mësojë Zest si të gatuaj?

Ju mund të shikoni recetat që lidhen me mësimet tuaja në çdo kohë. Për shembull, teksti “Shije” thekson pjata të tilla si “Makarona me salcë domate të freskët dhe kaperi”, “Aloo Gobi me Raita dhe Naan” dhe “Merruci me erëza me piper të ëmbël dhe limon”. Nëse ju pëlqen një recetë, mund ta shtoni në “Menynë” e llogarisë tuaj, në mënyrë që të mund të përdorni shpejt të preferuarat tuaja në çdo kohë. Hidhini një sy edhe këtyre recetave, sipas Zest.kuzhinier ekspert“Pra, teorikisht, ato duhet të jenë shumë solide.

Pjatat vijnë gjithashtu me një plan urbanistik të personalizueshëm, duke përfshirë opsionin për të specifikuar se për sa njerëz do të gatuani (numri i përbërësve ndryshon në varësi të numrit tuaj të punonjësve). Pjesa tjetër, në fillim, duket si një recetë tipike, me përjashtim të një ndryshimi: sa herë që ka një veprim paksa të komplikuar, si qepjet e prera imët në kubikë, do të ketë një mundësi për të parë një video përshkrim të detyrës.

Kjo, për mendimin tim, përbën të gjithë përvojën: Nuk është e nevojshme të ngecesh në YouTube për të mësuar se si të presësh gjethet e borzilokut në mes të përgatitjes. Do të keni shembuj të dobishëm video për t’ju udhëhequr ndërsa gatuani. Recetat janë gjithashtu të menduara, duke përdorur përbërës që janë të ngjashëm me njëri-tjetrin, në mënyrë që të mos përfundoni duke blerë njën tërësi vaskë me salcë kosi për një pjatë.

Më pëlqejnë gjithashtu gjërat e vogla si recetat alternative të salcave: Ata i quajnë erëzat ikonike me emra të tjerë, si salca e ulët e kallamit dhe salca speciale e McDonald’s. Nuk do ta kisha menduar.

Jest është padyshim një projekt pasioni. Aplikacioni duket i mrekullueshëm, videot janë të dobishme: duket si një aplikacion i krijuar nga njerëz që duan t’u mësojnë njerëzve se si të gatuajnë. Ndërsa aplikacioni falas është paksa i kufizuar (opsioni 9,99 $/muaj përfshin të gjitha mësimet dhe recetat, dhe ushqim i ri çdo javë), mjafton të gatuani disa pjata vetë. Për fat të keq, aplikacioni është i disponueshëm vetëm në iOS për momentin, por përdoruesit e Android nuk janë pa fat: Ju mund të shkruani adresën tuaj të emailit më poshtë. Faqja e internetit e Zest Për të marrë recetat falas që merrni nga aplikacioni, duke përfshirë të gjitha videot.

Leave a Comment

Your email address will not be published.