Ditët e sallatës – Lajmet e Medford, Moti, Sportet, Lajmet e fundit

Foto nga Jim Flint Ky version i përditësuar i sallatës së brokolit përfshin pepita dhe bajame të pjekura me tamarindë.

Provoni 3 pjata të shijshme, joshëse për gatimet e 4 korrikut

Foto nga Jim Flint E bërë pa majonezë, kjo sallatë makaronash me frymëzim meksikan udhëton mirë për pikniqe dhe ushqime.

Foto nga Jim Flint Sallata e ftohtë me shalqi dhe kastravec bie në sy në ditët e nxehta të verës.

Nëse jeni duke pjekur në skarë dhe në frigorifer në të katërtën, ju nevojiten disa anët e shkëlqyera për të kombinuar me një proteinë të përgatitur në mënyrë perfekte.

Kur bëhet fjalë për sallatat, klasikët si patatja, me tre fasule dhe të prera në feta janë të preferuara për shumë prej nesh.

Por nëse doni të provoni diçka të re që është e lehtë për t’u bërë, e shijshme dhe e lëvizshme, merrni parasysh këto tre ide për gatimin tuaj të ardhshëm. Të gjitha mund të përgatiten paraprakisht, duke ju dhënë më shumë kohë për t’u argëtuar në oborrin e shtëpisë me të ftuarit.

Ky këndvështrim i ri i sallatës me brokoli është më i shëndetshëm, krokant dhe më i shijshëm – një plotësues i përsosur për ushqimin e zier me tym. Brokoli zbut dhe thith shijen e salcës së tij kremoze dhe me shkëlqim pasi marinohet në frigorifer për disa orë ose gjatë natës.

Duke marrë një përtypje të këndshme nga boronicat e thata, kjo sallatë me brokoli nuk përmban as proshutë as djathë dhe përdor më pak majonezë, por është po aq e shijshme sa edhe receta tradicionale. Nuk do t’ju mungojë proshuta kur shijoni aromën e tymosur dhe të këndshme të bajameve dhe pepitave të pjekura në tamarindë.

E frymëzuar nga Meksika, kjo recetë sallate me makarona ka qenë e preferuara jonë për më shumë se 30 vjet. Sa herë e gjej veten të mallkuar. Dhe më pas, unë do të futem fshehurazi në frigorifer për një lugë tjetër – dhe një tjetër dhe një tjetër.

Tepër e lehtë dhe e shijshme, kjo sallatë është bërë pa majonezë, gjë që e bën atë një udhëtar të mirë – perfekte për pikniqe ose barbekju. Përdorim limon ose lëng limoni të freskët, cilindo që kemi në dorë. Ose funksionon shkëlqyeshëm dhe zgjon të gjitha shijet e tjera. Fillimisht përdorëm makarona me papion (farfel), por zbuluam se lëvozhgat më të vogla ose fusilli (në formë spirale) funksionojnë më mirë, duke rrëmbyer më shumë salcë dhe copa perimesh në brazda dhe të çara të tyre.

Asgjë nuk e vret një ditë të nxehtë vere si një shalqi dhe një kastravec i freskët. Kjo sallatë, e puthur me lëng gëlqereje të saposhtrydhur dhe gjethe mente aromatike, do t’i sjellë shijet tuaja në një kërcim të gëzuar.

Unë përdor metodën e Alex Guarnasellit për veshjen, duke bërë pure disa pjepër me një përzierje agrume-mjaltë-vaj, një përzierje kremoze që bashkon gjithçka. Do t’ju qetësojë dhe do t’ju bëjë të ndiheni të freskët.

Çdo dy pjepër të pjekur mund të përdoren në këtë recetë. Nëse përdorni shalqi, sigurohuni që të jetë i fortë, jo i pjekur. Një pjepër mund të përfitojë nga qëndrimi në banak për një ose dy ditë për t’u pjekur para përdorimit.

Sallatat më të mira të verës përfshijnë përbërësit më të freskët. Kërkoni zarzavate, perime dhe fruta të rritura në vend kur vizitoni supermarketin ose Tregun Rogue Valley Growers and Craftsman’s në Ashland (të martën dhe të shtunën) dhe Medford (të enjten).

Provoni një ose më shumë nga këto receta për gatimin tuaj këtë fundjavë. Janë kaq të shijshme, saqë mund të dëshironi të bëni një grumbull të dyfishtë për t’u siguruar që keni mbeturina.

Kontaktoni Jim Flint, autor i Ashland, në [email protected]

Sallatë me brokoli me arrat

1 kile kurorë brokoli

4 lugë majonezë

2 lugë gjelle uthull molle

4 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër

2 lugë shurup panje (ose mjaltë)

2 lugë mustardë Dijon

1 lugë gjelle lëng limoni të freskët ose më shumë për shije

1 thelpi hudhër, të qëruar dhe të grirë

1/4 lugë kripë

1/2 filxhan boronicë të thata

1/2 filxhan qepë të kuqe të copëtuar

Për RArra të pjekura:

2 lugë tamarind (ose salcë soje)

1/2 lugë gjelle shurup panje

1/4 lugë paprika e tymosur

1/4 filxhan bajame të plota

1/4 filxhan pepita (të qëruara)

Pritini lulet e brokolit në copa 1/2 inç dhe pritini kërcellet e mbetura në kube 1/4 inç, duke hequr fillimisht çdo pjesë të drurit.

Në një tas të madh, kombinoni majonezën, uthullën, vajin e ullirit, shurupin e panjeve, mustardën, lëngun e limonit, hudhrën dhe kripën. Shtoni brokolin e copëtuar, boronicat dhe qepët; hedh në pallto. Mbulojeni dhe marinoni në frigorifer për disa orë ose gjatë gjithë natës.

Ngrohni furrën në 350 F dhe vendosni një fletë pjekjeje me letër pergamene.

Në një tas të vogël, rrihni së bashku tamarindin (ose salcën e sojës), shurupin e panjës dhe paprikën. Shtoni bajamet dhe pepitat dhe hidhini të lyhen. E heqim me lugë të prerë dhe e shtrojmë në një shtresë të hollë në tepsi të përgatitur. Piqeni në furrë të parangrohur për 10 deri në 12 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë. Kini kujdes që të mos digjen arrat. Hiqeni nga furra dhe lëreni të ftohet për 5 minuta.

Shtoni bajamet dhe pepitat e pjekura në sallatë dhe përziejini mirë përpara se t’i shërbeni ose të paketoni për një piknik.

Sallatë me makarona meksikane

1 kile makarona me lëvozhgë të vogla

1 tufë e vogël cilantro, e copëtuar

2 1/2 gota djegës të gjelbër të copëtuar

2 1/2 gota domate të grira në mënyrë të trashë

1 filxhan qepë të grirë

3/4 filxhan vaj ulliri ekstra të virgjër

1 filxhan parmezan të grirë

8 lugë lëng limoni ose gëlqereje

2 lugë jalapeno të grira hollë

4 lugë hudhër të grirë

1 lugë çaji kripë kosher

1 lugë piper i zi i sapo bluar

Zieni një tenxhere me ujë të kripur. Gatuani makaronat në ujë të vluar sipas udhëzimeve të paketimit ndërsa bëni pjesën tjetër të sallatës.

Përziejini të gjithë përbërësit përveç makaronave në një tas. Kulloni makaronat e gatuara dhe shtoni në një enë duke i përzier mirë. Shërbejeni të nxehtë ose në temperaturë ambienti.

Sallatë me pjepër dhe kastravec

1 pjepër mesatarisht të pjekur

1 mjaltë mesatarisht i pjekur

4 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër, të ndara

Lëng dhe lëng nga 1 lime

1 lugë mjaltë

1 kastravec i madh anglez, i qëruar pjesërisht, i prerë në kube 1 inç

piper i zi i sapo bluar, sipas shijes

1 filxhan boronica të freskëta

6 degë nenexhiku të freskët, me kërcell, rreth 1/4 filxhan gjethe të grisura lirshëm

Ndani pjeprin në gjysmë dhe hiqni farat. Hiqni topat e pjeprit me një lugë të madhe në një tas të përshtatshëm dhe vendosini në një tas të madh; Duhet të keni rreth 6 gota shalqi. Vendoseni në frigorifer.

Me një lugë, gërvishtni rreth një filxhan mish të mbetur në pjepër dhe ruajeni për salcë.

Kombinoni copat e pjeprit, 3 lugë vaj ulliri, lëngun e limonit, lëkurën dhe mjaltin në një blender. Herën e fundit që bëra këtë recetë, limeja ime e vetme nuk ishte aq e lëngshme, kështu që shtova lëng nga gjysmë limoni. Bëjeni pure me shpejtësi të ulët derisa të jetë e qetë. Një shpejtësi e lartë heq shumë ajër në salcë.

Shijoni salcën për erëza, duke shtuar më shumë mjaltë dhe/ose lëng gëlqereje nëse është e nevojshme. Vendoseni në frigorifer.

Hidhni kubet e kastravecit në një tas me 1 lugë gjelle vaj ulliri dhe një sasi të madhe piper të zi të sapo bluar. Vendoseni në frigorifer.

Kur të jenë gati për t’u mbledhur, hidhni topat e pjeprit me salcë, duke shtuar kastravecat e kalitur, boronicat dhe gjethet e grisura të nenexhikut, duke i trazuar lehtë. shërbejeni të ftohur.

Leave a Comment

Your email address will not be published.