Dietologët tanë betohen për këto këshilla të shëndetshme për humbje peshe – Mos e hani këtë

Ka shumë informacione se si të humbni peshë. Problemi i vetëm është se ndonjëherë ky informacion është i dëmshëm, veçanërisht kur bëhet fjalë për dieta të reja të modës ose plane ushqimore kufizuese.

Në fund të fundit, humbja e peshës është e ndryshme për të gjithë, dhe plani duhet të varet nga ajo që është e shëndetshme për secilin person. Megjithatë, ka disa zakone të përgjithshme të të ngrënit që shumica e njerëzve mund t’i gjejnë të dobishme si një vend i shëndetshëm për të filluar.

Lexoni për të mësuar disa nga këshillat më të dobishme për humbjen e peshës që dietologët tanë betohen. Më pas shikoni 4 ushqime me proteina të larta për humbje peshe pas 40 për më shumë këshilla për humbje peshe të shëndetshme.

Shutterstock

“Proteina është përgjegjëse për ndërtimin e masës së dobët të muskujve dhe reduktimin e yndyrës, ndërsa gjithashtu frenon oreksin,” thotë Courtney D’Angelo, MS, RD, autor i Go Wellness. “Kjo do të thotë se nëse hani mjaftueshëm proteina çdo ditë, natyrisht do të hiqni qafe yndyrën e padëshiruar në zonat që nuk ju shërbejnë mirë dhe që do t’ju mbajnë më të ngopur për më gjatë.

Nëse keni nevojë për proteina shtesë, provoni një nga këto receta me shumë proteina për një metabolizëm më të shpejtë. Ose nëse keni nevojë të merrni disa suplemente proteinash për të marrë proteina të mjaftueshme, mund të provoni një nga këto 10 pluhurat më të mirë të proteinave për humbje peshe.

Thotë D’Angelo, “Ngrënia e mjaftueshëm e proteinave në ditë është diçka në të cilën besoj vërtet kur bëhet fjalë për humbjen e peshës. Nuk është një zgjidhje e shpejtë, por është një zgjidhje e përhershme, e cila është super e fuqishme.”

kapja e perimeve
Shutterstock

Shumë prej nesh nuk marrin pothuajse mjaft perime në dietën tonë të përditshme, por ky grup ushqimesh është i rëndësishëm për shëndetin tuaj të përgjithshëm, veçanërisht kur bëhet fjalë për humbje të shëndetshme në peshë.

“Ngrënia e shumë perimeve në çdo vakt mund të ndihmojë sepse në këtë mënyrë nuk do të jeni të uritur, dhe gjithashtu do të merrni shumë lëndë ushqyese (fito) bimore, fibra, vitamina dhe minerale për shumë pak kalori”, thotë ajo. Dana Ellis Hannes PhD, MPH, RD dhe autor i recetave për mbijetesë.

Një përmbledhje sistematike e fundit e publikuar Lëndët ushqyese arriti në përfundimin se rritja e konsumit të perimeve shoqërohet me humbje më të madhe në peshë tek individët mbipeshë dhe jo mbipeshë.

ushqime me fibra të larta
Shutterstock

“Fibra ndihmon në shëndetin e zorrëve dhe tretjen në përgjithësi, dhe mund të ndihmojë traktin gastrointestinal të rregullojë disa hormone të rëndësishme që luajnë një rol në dërgimin e sinjaleve në tru,” thotë. Morgan Clare, MS, RDNAutori i Fit Healthy Mama.

Sipas një studimi të publikuar në Journal of NutritionRritja e marrjes së fibrave u shoqërua me humbje peshe te pjesëmarrësit që konsideroheshin mbipeshë.

“Në mënyrë të veçantë, fibra viskoze është treguar se rrit ndjenjën e ngopjes dhe promovon humbjen e peshës në disa studime klinike. Fibrat viskoze formojnë një substancë të ngjashme me xhel në zorrë, e cila mund të zvogëlojë ndjenjën e urisë. Burimet e pasura të fibrave viskoze përfshijnë gjëra të tilla si asparagu , lakrat e Brukselit, patate të ëmbla, kajsi, mango, portokall, bishtajore, elb dhe krunde tërshëre”, thotë Claire.

fruta të ngrira
Shutterstock

Humbja e peshës nuk do të thotë që ju duhet të hiqni dorë nga ëmbëlsirat tuaja të preferuara, veçanërisht sepse një dietë tepër kufizuese mund të ketë disa pasoja negative. Megjithatë, është e dobishme të monitorojmë se sa sheqer të shtuar po konsumojmë dhe t’i hedhim një sy mundësive për alternativa më të shëndetshme herë pas here.

“Ngrënia e diçkaje si manaferrat e ngrira, për shembull, për ëmbëlsirë në vend të sherbetit të ëmbël ose akullores, mund të kursejë shumë kalori nga sheqeri, duke ju dhënë gjithashtu shumë fibra, fitonutrientë, vitamina dhe minerale”, thotë Honeys. tha.

LIDHUR: Çfarë thotë shkenca për ushqimet më të mira për të humbur yndyrën e barkut?

grua e dehidratuar
Shutterstock

Një nga zakonet më të lehta dhe më të rëndësishme për t’u përfshirë në rutinën tuaj të përditshme është të siguroheni që po pini mjaftueshëm ujë në baza ditore.

“Lëngu adekuat në trup është thelbësor për të arritur dhe mbajtur një peshë të shëndetshme. Jo vetëm që uji është pa kalori, por ai mund të ndihmojë trupin tuaj të rregullojë sinjalet e urisë dhe ngopjes,” thotë Claire. “Shpesh kur trupi është i etur, manifestohet si uri, kështu që qëndrimi i hidratuar mund t’ju ndihmojë t’i thoni jo zakoneve jo të shëndetshme të ngrënies së ushqimit.

Leave a Comment

Your email address will not be published.