Cupcakes vegan me boronica me acarim vanilje

Një lexues i zgjuar paraqiti këtë recetë të zgjuar për kek me boronica vegane për një konkurs recetash që mbajtëm disa vite më parë. Savannah Ziegler e di se lagështia dhe pjesa më e madhe e boronicave të freskëta ose të ngrira i kthejnë shpejt kekët në kifle. Kështu që ajo përdori kos boronicë pa qumësht për aromë.

Receta vegane për kek me boronica - pa qumësht, vezë, arra dhe soje!

Cupcakes vegan me boronica që bëjnë përshtypje me aromë

Ne e kemi përditësuar këtë postim me sugjerime shtesë, zëvendësime dhe sugjerime të tjera për këto ëmbëlsira vegane me boronica.

 • niseshte: Nëse keni nevojë për misër, mund të zëvendësoni niseshtenë me shigjeta ose niseshte tapioke me niseshte misri.
 • pije qumështi: Pothuajse çdo lloj do të funksionojë mirë në këtë recetë. Në pjekje, rezultatet nuk ndryshojnë shumë midis markave.
 • Vaj: Teknikisht mund të përdorni vajin tuaj të preferuar për pjekje – nuk ka nevojë të jetë kokosi.
 • Frosting vanilje: na pëlqen të përdorim Zgjedhja e dekoratorit mbi ne Recetë me gjalpë pa qumësht, Por edhe ju mund ta blini. Do të habiteni se sa marka të kremrave të konservuara bëhen pa qumësht, duke përfshirë shumë shije. Duncan Hines, përdorimet e savanës Pillsbury, markave organike si zonjusha Jones janë gjithashtu në dispozicion.
 • ngjyrosje ushqimore blu: Shumica e markave janë pa alergjenët kryesorë, por Pema e Indisë Një markë e njohur natyrore.
 • boronica pluhur: Kjo është shtesa jonë. ju mund të përpunoni boronicat e thara në ngrirje në pluhur në një mulli erëzash. Nuk ka rëndësi nëse mbeten disa copa të vogla. Shtoni atë pluhur në krem. Kjo do të mbushë kremin me aromë boronicë dhe do t’i japë një ngjyrë vjollce. Do të filloj me 1/4 filxhan boronica të thara në ngrirje dhe do të shtoj më shumë sipas dëshirës.

Receta vegane për kek me boronica - pa qumësht, vezë, arra dhe soje!

Shënim i dietës speciale: Keku me boronica vegane

Për sa i përket përbërësve, kjo recetë për kekët me boronica vegane është pa qumësht/jo qumësht, pa vezë, pa arra, pa kikirikë, pa soje, vegjetariane dhe vegane. Vetëm sigurohuni që të zgjidhni pijet e qumështit dhe opsionet e kosit që i përshtaten nevojave tuaja dietike.

Cupcakes vegan me boronica

Autori:

Lloji i recetës: ëmbëlsirë

Vakti: amerikane

 • 1¼ filxhan miell për të gjitha qëllimet
 • 1½ lugë gjelle niseshte misri
 • lugë pluhur pjekjeje
 • lugë çaji sodë buke
 • lugë kripë
 • filxhan sheqer
 • filxhan pije qumështi të thjeshtë pa qumësht
 • (5,3 ons) kos boronicë pa qumësht pa qumësht (Savannah përdor Delicious)
 • 3 lugë vaj kokosi të shkrirë
 • 1-1/2 lugë çaji ekstrakt të pastër vanilje
 • Frosting vanilje pa qumësht (përdorni Decorator’s Choice; shihni postimin më lart për opsione shtesë)
 • ngjyrosje ushqimore blu ose boronica pluhur (opsionale; shih postimin më lart)
 1. Ngrohni furrën tuaj në 350ºF dhe vendosni një tavë për kek me 12 veshje për kek kek.
 2. Në një tas mesatar, përzieni miellin, niseshtenë, pluhurin për pjekje, sodën e bukës dhe kripën.
 3. Në një tas, përzieni sheqerin, pijen e qumështit, kosin, vajin e kokosit dhe vaniljen derisa të bashkohen.
 4. Përziejini përbërësit e thatë në përbërës të lagësht derisa të kombinohen; Mundohuni të mos përzieni shumë.
 5. Ndani brumin në format e përgatitura për kek kek.
 6. Piqni cupcakes për 22 minuta ose derisa kruese dhëmbësh e futur në cupcakes të dalë e pastër.
 7. Hiqini kekët në raft teli dhe lërini të ftohen plotësisht.
 8. Në një tas, përzieni brymën dhe ngjyrën blu ushqimore ose boronicat pluhur (nëse përdorni). Vendoseni kremin me tuba mbi cupcakes të ftohur plotësisht.

duan më shumë aromë boronicë, Na pëlqen të rihidratojmë boronicat e thara në ujë të nxehtë për vetëm 5 minuta, t’i kullojmë dhe t’i thajmë me peshqir letre. Ju mund të shtoni boronica të freskëta, por siç u përmend, ato mund t’i bëjnë këto kek më të lagësht dhe më të shijshëm, veçanërisht pasi receta është pa vezë.

3.5.3229

Më shumë receta për kek i vockël vegan

Cupcakes me çokollatë të pazakontë

Cupcakes me çokollatë vegane të çuditshme - Receta më e lehtë për qilarin në botë (e njohur edhe si Cupcakes Crazy, Joe ose Lufta e Dytë Botërore)

Cupcakes Vegan Butterscotch

Cupcakes Vegan Butterscotch - Në krye! Tre receta në një: Keku me sheqer kafe pa vezë, krem ​​gjalpi pa qumësht pa vanilje dhe një salcë e shpejtë me gjalpë.

Cupcakes Vegan Verbana me limon

Cupcakes vegan me limon Verbana me krem ​​me krem ​​me krem ​​bajame portokalli (recetë pa qumësht, pa vezë nga një autor i njohur i librit të gatimit) - limoni i zakonshëm mund të zëvendësohet

Leave a Comment

Your email address will not be published.