Çfarë është tamarinda dhe si i sjell shëndetit tamarinda

befasojVala e të nxehtit për javët e ardhshme, thotë raporti i motit të pulës, ka disa gjëra që duhet të përgatiteni për më keq. Së pari, buza juaj e sipërme (vetëm unë?), Pastaj, shikoni tek tifozët ftohës të të gjithëve, përveç atyre më të fuqishmit, për të krijuar një vorbull ere po aq të fuqishme sa fryrjet e erës së një stuhie të kategorisë së pestë. Dhe së fundi, gjeni pijet më hidratuese për të qëndruar sa më të freskët, të freskët dhe të mbledhur.

Ndërsa mposhtja e nxehtësisë gjatë një vale të pamëshirshme të nxehtit mund të duket pothuajse po aq e pamundur sa të rezistosh të gjitha tetë stinët Ishulli i dashurisë në Mbretërinë e Bashkuar Në një takim, një pije e ftohtë të paktën mund t’ju ngrejë pak humorin. Duke u rritur në Florida, një pije në veçanti më ndihmoi gjithmonë të largoja zemërimin e shkaktuar nga nxehtësia në ditët e nxehta të verës – dhe jo, nuk po flas për një grumbull të verdhë të ndezur të limonadës Country Time.

Bivy ime ftohëse kishte një profil të ngjashëm shije të ëmbël dhe të thartë dhe ishte po aq i freskët; Megjithatë, ylli i shfaqjes ishte tamarindi, një frut tropikal që shijon si temjan dhe parajsë – i mbushur me shumë lëndë ushqyese të lidhura me rritjen e jetëgjatësisë. Për të ditur më shumë rreth këtij fruti, si ta përdorni dhe se si tamarindi sjell përfitime për shëndetin tuaj, lexoni më tej.

Çfarë është Tamarind?

Tamarind është një pemë vendase në Afrikë (por rritet edhe në pjesë të tjera të botës) që prodhon bishtaja të ngjashme me bishtaja të mbushura me fara të rrethuara nga tul me lëng. Kur fruti është ende i ri, shija e pulpës është më acide, dhe ndërsa piqet, bëhet më e ngjashme me pastë dhe më e ëmbël duke ruajtur thartirën që piqet në buzë. Ky tul i ngrënshëm mund të hahet i papërpunuar ose të përdoret për gatimin e pjatave të ndryshme si chutney, pije dhe ëmbëlsira. Mund të gjendet gjithashtu i papërpunuar, në formë pluhuri dhe shurupi, për të përmendur disa dhe fakte argëtuese: është një nga përbërësit kryesorë në salcën Worcestershire.

Mënyrat kryesore që tamarinda sjell përfitime për shëndetin tuaj

Sipas Roxana Ehsan, MS, RD, CSSD, LDN, një dietologe e regjistruar dhe një zëdhënëse e medias kombëtare për Akademinë e Ushqyerjes dhe Dietologjisë, ky frut poroz është i mbushur me antioksidantë dhe lëndë ushqyese. “Tamarindi përfiton shëndetin tuaj në shumë mënyra. Si fillim, një filxhan pulpë tamarindi përmban tre gram proteina, 75 gram karbohidrate dhe gjashtë gramë fibra dietike,” thotë Ehsani. Përveç kësaj, ajo shton se kastravecat e marinës përmbajnë një shumëllojshmëri të vitamina dhe minerale, si 26 për qind e vlerës ditore për magnez, kalium, hekur, kalcium, bakër, fosfor dhe tiaminë.

Një nga përfitimet më tërheqëse të tamarindit është se ai është gjithashtu i pasur me polifenole, të cilat janë lidhur me rritjen e jetëgjatësisë. Sipas Ehsanit, si tuli ashtu edhe farat përmbajnë këtë antioksidant të fuqishëm që mund të ndihmojë në uljen e dëmtimit të shkaktuar nga radikalet e lira në trup, të cilat mund të çojnë në sëmundje kronike. (BTW, kur konsumon tamarind, ajo rekomandon ta hahet me moderim pasi mund të veprojë si laksativ kur hahet në sasi të mëdha për shkak të përmbajtjes së lartë të magnezit dhe kaliumit, megjithëse paralajmëron se mund të ndihmojë në luftimin e kapsllëkut.)

4 mënyra për të përdorur Tamarind

1. Për salcat e shijshme, marinadat dhe salcat

përfitimet e tamarindës
Foto: Minimalist Baker

pad thai salcë

Salca, tuli ose pasta e tamarindës shpesh përdoren për të aromatizuar salcat, marinadat dhe salcat. Për shembull, një nga përbërësit kryesorë të salcës pad thai është tamarindi, i cili i jep shijen e veçantë kësaj pjate të ëmbël, të thartë, të kripur dhe të shijshme. Kjo recetë e thjeshtë thai e pad tofu nga Minimalist Baker përmban një salcë miqësore vegjetariane duke përdorur pastë (ose koncentrat) tamarindi, aminoacidet e kokosit, sheqerin e kokosit, salcën e hudhrës djegës, lëngun e limonit dhe salcën vegjetariane të peshkut për një kombinim qiellor. Për të mos përmendur, tamarindi është gjithashtu një nga përbërësit yll në salcën Worcestershire, një erëz me aromë shumë qëllimesh që është perfekte për marinadat dhe salcat e sallatave.

Merrni recetën: Easy Tofu Pad Thai

2. Për pijet e ëmbla

përfitimet e tamarindës
Foto: Isabelle Eats

tamarind agua fresca

Tamarind agua fresca, si kjo recetë nga Isabel Eats, është një mënyrë e zakonshme për të përdorur këtë frut dhe një mënyrë që unë jam rritur duke e shijuar në ditët e nxehta të verës. Për të bërë këtë pije freskuese, bishtajat ngjyhen në ujë të nxehtë për të çliruar tulin dhe për të mbushur ujin me shijen e tij të kripur dhe të ëmbël. Më pas, përzierja filtrohet dhe ëmbëlsohet me sheqer për një pije tortë e mbushur me përfitime shëndetësore.

Merrni recetën: Agua de Tamarindo

3. Për të bërë karamele

përfitimet e tamarindës
Foto: Aubrey’s Kitchen

Topa karamele tamarinde

Shumë popullor në Meksikë, tamarindi përdoret për të bërë karamele të njohura si Pellón Pelonazzo dhe shpesh kombinohet me erëza si kili dhe agrume si gëlqere për një kombinim shije super të thartë dhe të ëmbël. Kjo recetë e ëmbëlsirave me tamarindë DIY nga Aubrey’s Kitchen përmban gjithashtu tajine, një erëz djegës-lime që shton një nuancë agrume, erëza dhe shije.

Merrni recetën: Karamele Tamarind

4. Si aromatizues i ëmbëlsirave

përfitimet e tamarindës
Foto: Mu Delish

Popsicles Tamarind
Ky frut i thartë, shpesh në formën e tij pastë ose të koncentruar, përdoret gjithashtu për t’i shtuar aromë dhe ëmbëlsi ëmbëlsirave të tilla si shije (shikoza meksikane), ëmbëlsira, byrekë ose kremra për pasta. Këto kokoshka me tre përbërës tamarind nga Moo Delish janë ëmbëlsira perfekte hidratuese gjatë verës për t’u kënaqur pranë pishinës dhe duhen vetëm dhjetë minuta për t’u përgatitur.

Merrni recetën: Paletas de Tamarindo

Shpëtoni nxehtësinë e verës me këtë smoothie të artë hidratuese dhe anti-inflamatore:

I

Redaktorët tanë i zgjedhin këto produkte në mënyrë të pavarur. Blerja përmes lidhjes sonë mund të marrë komision të mirë + të mirë.

Leave a Comment

Your email address will not be published.